30 tipů, kam na výlet v okolí Prahy. Autem do 30 minut

30-tipu--kam-na-vylet-v-okoli-prahy--autem-do-30-minut

Kam naplánovat výlet v okolí Prahy a ušetřit drahocenný čas? Do půl hodinky autem se dostanete k magickým hradům, zámkům, jeskyním, přírodním stezkám či vyhlídkám.

Sepsali jsme pro vás 30 tipů na výlet v okolí Prahy, abyste alespoň na chvíli mohli uniknout ruchu hlavního města. Vždyť sami dobře víte, že krásných míst nikdy není dost. Naplánujte si prohlídku hradu nebo zámku, výlet s dětmi nebo se jen tak vydejte na procházku přírodou.

 

1. Zámek Mníšek pod Brdy | Okres Praha – Západ

Pokud bydlíte na západní straně Prahy, hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městečku budete mít co by kamenem dohodil. Součástí zámku ze 14. století jsou i majestátní zahrady, ve kterých můžete strávit klidně i celý slunečný den.

1.-Zamek_Mnisek_pod_brdy_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

2. Hrad Okoř | Okres Praha – Západ

Opomenout nemůžeme ani jednu z nejznámějších zřícenin v okolí Prahy. Konkrétně hrad z 13. století Okoř.  Cesta k této kulturní památce vám nezabere z městské části Praha 6 více než 15 minut. Zkrátka ideální tip na spontánní výlet, když nevíte, co se započatým dnem.

2.Hrad_okor_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

3. Kozí hřbety a Alšova vyhlídka | Praha – Suchdol

Milovníci přírody a procházek si určitě přijdou na své na okraji územní části Praha Suchdol. Užijí si zde totiž nádherný výhled. Alšova vyhlídka je výborným tipem na výlet, pokud směrujete podél stezky Roztocký háj – Tiché údolí. Po žluté stezce se postupně dostanete k odbočce, která vás se 70metrovým převýšením dovede až k výhledu na Kozí hřbety, únětické rybníky a část Tichého údolí.

3.-Alsova_vyhlidka_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

4. Zámek Průhonice | Okres Praha – Západ

Nevyužít hezké počasí na procházku v Průhonickém parku by byl hřích. Ať už toužíte pouze po procházce nebo se chcete pokochat zámkem ze 16. století, jenž je zapsán ve světovém dědictví UNESCO, vydejte se na výlet do Průhonic.

4.-Zamek_Pruhonice_park_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

5. Zámek Nižbor | Okres Beroun

Když se vydáte směr Beroun a těsně před městem odbočíte dopravo, do pár minut se ocitnete pod zámkem Nižbor. Do podoby, jak ho můžete vidět dnes, byl přestavěn již v 16. století.

5.-Zamek_Nizbor_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

6. Medvědárium Beroun | Okres Beroun

Spatřit zavalitá zvířata ve volné přírodě se nám v české přírodě podaří jen těžko. Téměř 100 % šanci vidět medvěda však budete mít pouze 5 minut od Husova náměstí v Berouně. Jde o volný oplocený výběh pro tři medvědi, které se narodili v roku 2020 v Českém Krumlově. Ideální tip na výlet s dětmi, které budou z Kubu a Matěje nadšení. Bohužel od dubna 2023 žije v medveďáriu již jen Kuba.

6.-Medvedarium_beroun_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

7. Koněpruské jeskyně | Okres Beroun

Nejdelší jeskynní systém v Čechách láká tisíce turistů ročně. Pro ověření otevírací doby sledujte oficiální stránky Správy jeskyň České republiky. Koněpruské jeskyně staré desítky milionů let najdete v chráněné krajinné oblasti Český kras.

7.-Konepruske_jeskyne_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

8. Zámek Dobříš | Okres Příbram

Vydejte se na jih od Prahy směr Příbram a zastavte se u zámku Dobříš, jehož současná podoba pochází z 18. století. V jeho okolí se nachází i nádherné zdobené francouzské zahrady, kde si můžete dopřát příjemnou procházku. Aktuální informace o otevírací době sledujte na stránkách zámku Dobříš.

8.-Zamek_dobris_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

9. Žampašský most | Praha – Západ

Pokud chcete spatřit na vlastní oči 2. nejvyšší železniční most ve střední Evropě, vydejte se směr Jílové u Prahy. Žampašský most, někdy nazývaný i Kocourský viadukt měří neuvěřitelných 41,73 metrů a jeho majestátnost vám vyrazí dech. Výstavba mostu byla dokončena v roce 1900. Pokud obdivujete podobné stavby, nemůžeme opomenout Novinský viadukt, který najdete hodinku a půl od Prahy ve směru na Liberec.

9.-Zampassky_most_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

10. Lom Malá a Velká Amerika | Okres Beroun

Lom Velká Amerika patří asi k nejznámějším a nejoblíbenějším tipem na výlet v okolí Prahy. Vždyť tento vápencový lom s hloubkou asi 100 metrů a dlouhým 800 metrů patří k největším široko daleko. Lom Velká Amerika je přístupný z obce Mořinaokrese Beroun, přičemž procházku kolem si můžete prodloužit i o lom Malá Amerika, až na hrad Karlštejn.

10.-Lom_velka_amerika_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

11. Zámek Jemniště | Okres Benešov

Milovníkům zámků vřele doporučujeme výlet kousek za Benešov. Procházka po zámku Jemniště z 18. století včetně jeho zahrad vám na dlouho utkví v paměti. I když z některých částí Prahy Vám to může trvat možná více než půl hodinku, tento výlet nemůžete vynechat.

11.-Zamek_Jemniste_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

12. Město Kouřim | Okres Kolín

Abychom se „netočili“ pouze kolem hradů a zámků, máme pro vás hned další tip na výlet v okolí Prahy. Konkrétně městečko Kouřim, kde se můžete projít malinkým centrem nebo vyrazit například do přilehlého skanzenu. Hezkým zpestřením může být i procházka k Lechovu kamenu.

12.-Mesto_Kourim_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

13. Zámek Stránov | Okres Mladá Boleslav

Jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky najdete v obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi. Tento výlet na cestě z Prahy můžete spojit i s návštěvou Českého ráje. Zmíněný novorenesanční zámek byl přestavěn do současné podoby na konci 19. století. Všechny aktuální informace k otevírací době a cenám naleznete na oficiálních stránkách zámku Stránov.

13.-Zamek_stranov_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

14. Panenský Týnec | Ústecký kraj, směr Chomutov

Pokud hledáte tip na výlet v okolí Prahy, který bude úplně odlišný od 13 předchozích tipů, vyrazte do ústeckého kraje. Nachází se zde magické místo v podobě nedostavěného gotického chrámu Panny Marie se zvonicí. Místo je některými označováno jako místo se silnou energii a léčivými účinky.

14.-Panensky_tynec_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

15. Klášter sv. Jan pod Skalou – Svatojánská skalní stěna| Okres Beroun

V okolí Berouna toho naleznete opravdu mnoho. Dalším naším tipem je možnost spojení návštěvy zámku a zároveň si udělat výlet do přírody. Najdete tady významné poutnické místo klášter sv. Jan pod Skalou, od kterého se můžete vydat ke Svatojánské skalní stěně nebo k vyhlídce Mramor.

15.-Svaty_jan_pod_skalou_klaster_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

16. Skanzen Solvayovy lomy | Okres Beroun

Velkým lákadlem pro děti může být návštěva skanzenu Solvayovy lomy kousek od výše zmíněného kláštera. Lom s více než 100letou historií vám může od jara do podzimu nabídnout polní lomovou dráhu, kterou se můžete svézt nebo také podzemní štola. Vyrazte na výlet s dětmi autem pouze 30 minut z centra Prahy. Aktuální otevírací dobu sledujte zde.

16.-Skanzen_Solvayovy_lomy_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

17. Vltavská vyhlídka na Vrchovnici | Okres Příbram

Milovníci přírody by teď měli být na pozoru. Méně známou, ale o to hezčí vyhlídku na Vrchovnici nemůžete vynechat. Výhled na celou přehradu Slapy i s okolní přírodou vám vyrazí dech. Zaparkovat můžete u Živohošťského mostu a vydat se po zelené značce, cca 7 km tam i zpět. Druhou možností je parkování u obce Blažim (N 49.764884, E 14.438758), odkud je to pouze 1 km.

17.-Vltavska_vyhlidka_na_vrchovnici_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

18. Hrad Zlenice | Okres Benešov

Zřícenina hradu Zlenice se nachází na hranici okresu Benešov a Praha – Východ. Dostat se sem můžete z vesničky Hvězdonice po červené turistické značce. Stezka má as 4 km. Jinou možností je parkování ve vesničce Senohraby, odkud se k zřícenině dostanete po 2 km stezce (žlutá značka).

18.-Hrad_zlenice_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

19. Přírodní rezervace v Milovicích | Okres Nymburk

Navštivte neobyčejnou ZOO aneb přírodní rezervaci v Milovicích. Dokonalé využití bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice, kdy se zde vytvořil nový domov pro stáda zubrů, divokých koní a praturů. Pokud hledáte spojení výletu do přírody a zážitku z pozorování zvířat, vezměte děti a vyrazte na výlet do Milovic.

19.-Prirodni_rezervace_Milovice_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

20. Hrad Karlštejn | Okres Beroun

Hrad Karlštejn nemusíme dlouho představovat. Jde o středověký hrad ze 14. století, který sloužil jako reprezentační sídlo českého krále Karla IV. Kromě prohlídky prostorů se můžete pokochat i pohledem na královské poklady, sbírky svatých relikvií a korunovací klenoty. Pokud vyrazíte na Karlštejn autem, doporučujeme zaparkovat na centrálním parkovišti ve spodní části obce. Ceny parkování najdete zde. Pokud si chcete ověřit i otevírací dobu a ceny návštěvy hradu, navštivte oficiální stránky hradu Karlštejn.

20.-Karlstejn_hrad_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

21. Naučná stezka Šembery | Okres Kolín

Další tip na výlet s dětmi do okolí Prahy je procházka po naučné stezce, která vede podél řeky Šembery. Můžete si vybrat delší trasu od údolí říčky Šembery u pivovaru v Českém Brodu přes osadu zahrady až k rozcestí nebo začít až u rozcestí. Kratší trasa měří 7 km a vede kaňonem Šembery až k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember. Na stezce se zastavte i u kostela sv. Martina ze 12. století.

21.-Udoli_ricky_sembery_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

22. Chvalský zámek | Praha – Horní Počernice

Na okraji Prahy můžete v městské části Horní Počernice navštívit malebný zámek, jenž byl původně středověkou tvrzí, navštívit i s dětmi. Za normálních okolností se zde konají různé výstavy a atrakce vhodné i pro děti. Sledujte aktuální program a otevírací dobu na oficiálních stránkách Chvalského zámku.

22.-Chvalsky_zamek_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

23. Divoká Šárka | Praha 6 – Liboc

Na okraji Prahy se můžete nechat pohltit i přírodní oázou v podobě romantického skalnatého údolí Divoká Šárka. Skalnaté útesy se vyjímají nad Šáreckým potokem, který touto oblastí protéká. Utečte ruchu velkoměsta a užijte si dokonalou atmosféru klidu. Tento tip na výlet vřele doporučujeme všem, kdo si rád v přírodě přečte svou oblíbenou knihu nebo chce v přírodě načerpat sílu.

23.-Divoka_sarka_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

24. Hrad Červený Újezd | Praha Západ

Novodobý objekt postaven ve stylu středověké tvrze táhne pozornost kolemjdoucích už od roku 2001. Součástí malebného hradu je muzeum, skanzen a středověká restaurace. Do areálu se dostanete zdarma, avšak pro návštěvu některých částí bude nutné zaplatit vstupné. Všechny informace k otevírací době a ceníku najdete zde.

24.-Hrad_cerveny_ujezd_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

25. Starý zámek Škvorec | Praha Východ

Zámek na východě Prahy byl ještě před 15 lety na pokraji zhroucení a těsně před likvidací. Zámek s více než 700letou historií se však nakonec podařilo zachránit a zrekonstruovat. Pokud budete mít cestu směr Úvaly, určitě se zde na chvíli zastavte. Zámek najdete na těchto souřadnicích 50° 2' 45.5'', 14° 44' 0.9''. Aktuálně je zpřístupněná pouze část zámku. Jedna jeho část totiž slouží od roku 2018 jako obytná část.

27.-Stary_zamek_skvorec_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

26. Zámek Poděbrady | Okres Nymburk

Dominantu městečka Poděbrady nemůžete přehlédnout. Když se vydáte na výlet ve směru na Nymburk, zámek Poděbrady, který byl původně hradem z 12. století, rozhodně nepřehlédnete. Zajímavostí je, že zde byl v roce 1905 objeven pramen současné minerálky Poděbradka. Nevynechejte ani slavné Poděbradské lázně.

26.-Zamek_Podebrady_tipy_na_vylet_Praha_a_okoli

 

27. Rotunda Narození Panny Marie | Praha Západ

Tipů na výletů v okolí Prahy nikdy není dost. A tak pojďme pokračovat dál a vydejme se do vesničky Holubice. Najdete zde rotundu Narození Panny Marie, kde se ve vnitřní části zachovaly původní malby ze 14 století.

27.-Rotunda_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

28. Zámek Veltrusy | Okres Mělník

Na sever od Prahy se můžete vydat na výlet do zámku Veltrusy. Zachovalý unikát ve stylu vrcholného baroka pochází z 18. století. Můžete se zde projít po přilehlých zahradách. Otevírací dobu a ceny si zkontrolujte na oficiálních stránkách zámku.

28.-Rotunda_panny_marie_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

29. Zřícenina hradu Zbořený Kostelec | Okres Benešov

Vydejte se na výlet ve směru Týnce nad Sázavou. Nad řekou Sázavou se zde tyčí zřícenina hradu Zbořený Kostelec ze 13. století. Hrad je známý i tím, že byl jednou ze zastávek Karla Hynka Máchu, který zde procházel na svých toulkách Posázavím.

29.-Zricenina_kostelec_tipy_na_vylet_praha_a_okoli

 

30. Hrady Žebrák a Točník | Okres Beroun

Ze západní strany Prahy se můžete za půl hodinky dostat i k hradům Žebrák a Točník. O obou hradech píšeme záměrně. Nacházejí se totiž pouze 300 metrů od sebe. Oba hrady pocházejí ze 14. století. Jejich návštěvu si můžete plnohodnotně užít i bez absolvování prohlídkového okruhu. Pokud se však budete chtít podívat dovnitř, informujte se předem na oficiálních stránkách hradů Žebrák a Točník.

30-Točník_Tipy_na_vylet_Praha_a_okoli

Doufáme, že vyčerpávající inspirace vám pomůže vybrat si ten nejlepší tip na výlet v okolí Prahy, který můžete absolvovat autem do 30 minut. Pokud vám nestačí, inspirujte se našim dalším článkem, kde jsme pro vás sepsali 15 tipů na výlet v okolí Prahy autem do hodinky.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.