30 tipů, kam na výlet v okolí Brna. Autem do hodinky

30-tipu--kam-na-vylet-v-okoli-brna--autem-do-hodinky

Pokud máte auto, chuť cestovat a několik volných víkendů před sebou, vyrazte na výlet v okolí Brna. Ať už toužíte spatřit ty nejhezčí hrady, zámky nebo jeskyně, z našich 30 tipů na výlet autem v okolí Brna si zaručeně vyberete.

 

1. Zámek Milotice | 55 minut od Brna

Začněme u architektonického skvostu ze 14. století. Zámek Milotice patří mezi nejhezčí barokní zámky Jižní Moravy, což jen podtrhuje fakt, že se zde v roce 2019 natáčel film Poslední aristokratka.

1.-milotice-zamek

 

2. Jeskyně Pekárna | 30 minut od Brna

V okolí Brna rozhodně o jeskyně nebudete mít nouzi. Jako první zmíníme jeskyni Pekárna, která je unikátní zejména svým vstupem, který je 23 metrů široký a 6 metrů vysoký. Jeskyně Pekárna byla zároveň vyhlášena za národní přírodní památku. Je dlouhá 64 metrů a byly zde objeveny rytiny na žebrech koní staré 12 – 15 tisíc let.

2.-Jeskyne-Pekarna

 

3. Zřícenina hradu Sirotčí hrádek | 50 minut od Brna

Pokud zamíříte do Chráněné krajinné oblasti Pálava, kromě návštěvy vinic zde můžete zamířit i k majestátní zřícenině hradu Sirotčí hrádek, jemuž se také přezdívá Sirotčí hrad. Pochází ze 13. století a neobydlený je již více než 4 století.

3.-sirotci-hradek

 

4. Zámek Slavkov u Brna | 25 minut od Brna

Ani ne půl hodinku autem vám bude trvat cesta k zámku Slavkov u Brna. Tento zámek patří k nejmohutnějším na Moravě. Romantickou procházku kolem zámku si za hezkého počasí určitě užijete.

4.-zamek-slavkov-u-brna

 

5. Trenckova rokle v údolí řeky Bobrůvky u Drahonína | 55 minut od Brna

Pro nás asi jedna z nejhezčích skalních soutěsek na Moravě. I když musíte pro výlet k obcím Skryje a Strážek, kde se rokle nachází, obětovat skoro hodinku v autě, zážitek rozhodně stojí za to. Soutěskou totiž protéká drobný potok tvořící kaskády a vodopády, z nichž největší měří 4 metry.

5.-trenclova-rokle

 

6. Rozhledna Babí lom u Lelekovic | 25 minut od Brna

Vyrazte za pohádkovým výhledem na vrchol skalnatého hřebene nedaleko obce Lelekovice. Patnáct metrů vysoká rozhledna vám nabídne výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy a Českomoravskou vrchovinu.

6.-rozhledna-babi-lom

 

7. Zámek Valtice | 50 minut od Brna

Na výlet do Valtic nemusíte pouze za zámkem. Pohledné městečko Valtice toho může nabídnout mnohem více. Jde totiž o jednu z nejznámějších vinařských oblastí. To, jak se s tímto tipem na výlet popasujete, už necháme na vás.

7.-zamek-valtice

 

8. Punkevní jeskyně a propast Macocha | 45 minut od Brna

Výlet, který musí absolvovat každý dobrodruh. Punkevní jeskyně je totiž nejnavštěvovanějším jeskynním komplexem v ČR. A ne náhodou. Jde o jedinou zpřístupněnou jeskyní s možností podzemní plavby, která se potkává i s 138,4 m hlubokou propastí Macocha.

8.-Propast-Macocha

 

9. Zámek Kunštát | 45 minut od Brna

Tip na výlet v okolí Brna pro milovníky zámků jako stvořený. Tento zámek ze 13. století byl původně postaven jako hrad. Dnes je dostupný veřejnosti jako národní kulturní památka.

9.-Zamek-kunstat

 

10. Jeskyně Výpustek | 35 minut od Brna

Dalším neméně atraktivním tipem na výlet v blízkém okolí Brna je jeskyně Výpustek, která je přístupná pouze s průvodcem. Přístupná část pro veřejnost měří 600 metrů a prohlídka trvá 75 minut. Určitě se teple oblečte. Teplota se uvnitř jeskyně pohybuje okolo 7 °C.

10.jeskyne-vypustek

 

11. Bukovanský mlýn | 55 minut od Brna

Podobných větrných mlýnů mnoho v České republice nenajdete. Bukovanský mlýn se nachází ani ne hodinku autem od Brna. Byl postaven v roce 2004 a můžete zde zorganizovat menší rodinnou oslavu, degustovat víno nebo si půjčit tradiční kroj pro děti.

11.-bukovansky-mlyn

 

12. Zámek Lysice | 35 minut od Brna

Majestátní barokní architektura vás okouzlí v obci Lysice. Nachází se pouze 35 minut od Brna a vy si okolo zámku můžete navíc užít i procházku po rozlehlých zahradách.

12.-Zamek-lysice

 

13. Vyhlídka Králův stolec v Podyjí | 1 hodina od Brna

Na první pohled si řeknete, že to možná nebude tak zajímavé místo. Opak je však pravdou. Vyhlídka Králův stolec vám nabídne výhled na řeku Dyje z toho nejlepšího místa, jaké skalní svah ukrývá.

13.-vyhlidka-kraluv-stolec

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

14. Vinné sklepy Vrbice | 45 minut od Brna

Nemůžeme vynechat ani další destinaci pro milovníky vína. Vinné sklepy ve Vrbicích nápadně připomínají obydlí hobitů z trilogie Pán prstenů, díky čemuž získali i svou přezdívku „moravský Hobitín“.

14.vinice-hobitin-vrbice

 

15. Kateřinská jeskyně | 40 minut od Brna

Dalším z jeskynních systémů, jenž je turisty vyhledávaný, je Kateřinská jeskyně. Tato jeskyně je specifická tím, že ji tvoří dvě hlavní dominanty – mohutné jeskynní dómy. Ten nejprostornější má rozměr 95 x 44 x 20 metrů.

15.katerinska-jeskyne

 

16. Zámek Lednice | 45 minut od Brna

Zámek Lednice nemusíme dlouze představovat. Tento architektonický skvost ze 16. století patří mezi 20. nejnavštěvovanějších míst České republiky. A rozhodně právem. Pokud hledáte to nejromantičtější místo, vyrazte na výlet autem, pouze 45 minut od Brna.

16.-zamek-lednice

 

17. Klášter Rosa Coeli | 35 minut od Brna

Zřícenina tohoto duchovního místa je jednou z mála zachovalých mýtických míst současnosti. Klášter Rosa Coeli byl postaven ve 12. století jako první ženský klášter a patří mezi první svého druhu na Moravě.

17.-klaster-rosa-coeli

 

18. Hrad Veveří | 25 minut od Brna

Hrad Veveří si prošel v několika posledních stoletích množstvím útrap. Nakonec však přežil a pouze 12 km od centra Brna se pyšní jako jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních areálů v celé České republice.

18.-hrad-veveri

 

19. Zřícenina hradu Dívčí hrady (Děvičky) | 45 minut od Brna

Pokud objíždíte pálavské vinice na kole, vyrazte ke zřícenině Dívčí hrady, který se nachází pouze 45 minut od Brna. Tato zřícenina se nachází na vrcholu Pavlovských vrchů, díky čemuž nabízí unikátní výhled na tuto vinařskou oblast.

19.-Divci-hrad-devicky

 

20. Hrad a zámek Dolní Kounice | 25 minut od Brna

Původně hrad Dolní Kounice byl postaven už ve 12. století. O 4 století později byl přestavěn na renesanční zámek. Neporušený exteriér spolu s mohutným opevněním tvoří dokonalý objekt nejen pro vaše fotoaparáty.

20.-hrad-a-zamek-dolni-kounice

 

21. Rudické propadání | 40 minut od Brna

Druhou největší jeskyni v ČR s délkou 12 km si nemůžete nechat ujít. Výlet autem vás vyjde na 40 minut cesty, přičemž vás dovede k Jedovnickému potoku, jehož vody postupně ústí do jednoho z největších vodopádů u nás. Vodopád padá do hloubky 86 metrů.

21.-rudicke-propadani

 

22. Hrad Pernštejn | 50 minut od Brna

Jeden z nejnavštěvovanějších hradů České republiky je hrad ze 13. století Pernštejn. Jde o jeden z mála hradů v naší zemi, který nebyl nikdy dobit. Vyrazte na výlet na hrad Perštejn a přesvědčte se sami.

22.-hrad-pernstejn

 

23. Benediktský klášter Rajhard | 20 minut od Brna

Unikátní zjev v podobě Benediktského kláštere Rajhard píše svou historii už téměř tisíc let. Nachází se pouze 13 km od Brna a jeho součástí je i původní knihovna kláštera.

23.-benediktsky-klaster-rajhard

 

24. Zámek Oslavany | 30 minut od Brna

Milovníci zámků. Vyrazte na výlet k prvnímu ženskému cisterciárskému klášteru na Moravě. Zámek se už za pár let přehoupne do 9. století svého života, ale to mu na své atraktivitě nic rozhodně neubírá. Z Brna se k zámku dostanete už za pouhých 30 minut.

24.zamek-oslavany

 

25. Zřícenina hradu Nový hrad | 50 minut od Brna

Když se vydáte na výlet severně od Brna do přilehlých jeskyň, zastavte se také u zříceniny hradu Nový hrad u obce Adamov. Zřícenina je specifická tím, že byla postavena z pozůstatků starého hradu, který se nacházel poblíž.

25.-Novy-hrad-u-adamova

 

26. Zámek Vyškov | 30 minut od Brna

Zámek v obci Vyškov byl původně gotickým hradem, který byl na počátku 16. století přestavěn na renesanční zámek. Dnes slouží primárně jako okresní muzeum.

26.-zamek-vyskov

 

27. Janův hrad | 50 minut od Brna

Při návštěvě Lednicko-Valtického areálu nesmíte vynechat ani pěšky dostupnou umělou zříceninu – Janův hrad. Ten byl vybudován na počátku 19. století a pokud budete objíždět místa Pálavy na kole, padne vám vhod i malé občerstvení u hradu.

27.-januv-hrad

 

28. Zámek a zámecký park v Mikulově | 50 minut od Brna

Zmiňovat pouze zámek uprostřed malebného městečka Mikulov by byl hřích. Výlet k zámku určitě spojte i s procházkou centrem města nebo návštěvou Dietrichštejnské hrobky, Kozího hrádku nebo Svatého kopečku.

28.-zamek-mikulov

 

29. Zámek Bzenec | 1 hodina od Brna

Cestou za výletem na Slovensko se můžete zastavit u zámku Bzenec. Zámek zdobí už třetí přestavba, přičemž jeho počátky sahají do 15. století. K dnešnímu dni není bohužel přístupný veřejnosti. I tak se však můžete projít v přilehlém parku a okolí.

29.-zamek-bzenec

 

30. Lesní bar v Jozefovském údolí | 35 minut od Brna

A perlička na závěr. Jen si představte tu situaci, když se potulujete lesem a v širokém okolí nikde nikdo. Nemáte si kde koupit pití, ani jídlo. Tak přesně toto se vám v Jozefovském údolí nestane. Nachází se zde totiž samoobslužní bar, ve kterém si můžete sami udělat dobrou kávu, čaj anebo se občerstvit drobnými pochutinami. Vše funguje na dobré vůli a spolehlivosti kolemjdoucích. Pokud si budete chtít o projektu přečíst více, navštivte oficiální stránky lesního baru.

30.-lesni-bar

 

Věříme, že se minimálně jedním tipem na výlet inspirujete a vyrazíte hned jak se vám naskytne čas. Cestování je inspirací samo o sobě a objevování známých ale i méně známých míst nám dodává novou energii. Napište nám do komentářů, která místa v okolí Brna inspirují vás?

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.