20 + 3 bonus tipy, kam na výlet na Plzeňsku. Autem do hodinky

20-3-bonus-tipy--kam-na-vylet-na-plzensku--autem-do-hodinky

Plzeňský kraj není jen oblíbenou oblastí pro milovníky piva. Je to také domov pohádkových hradů, zámků, zřícenin nebo neprobádaných naučných stezek. Přibližte se s námi k těm nejatraktivnějším místům, které může Plzeňsko nabídnout.

Významná města okresu: Plzeň, Rakovník, Stříbro, Klatovy či Rokycany.

 

1. Zřícenina hradu Radyně | 20 minut od Plzně

1.-hrad-radyne-tipy-na-vylet-plzen

Tento královský hrad, pod správou města Starý Plzenec, byl postaven v období krále Karla IV. ve 14. století. Na hradě se nachází věž, která je vysoká 22 metrů. Do této věže se můžete podívat na audiovizuální pohádkovou expozici, jež vám ukáže tajemné bytosti z pověstí o tomto hradu. V okolí hradu se také každoročně koná několik druhů akcí, které vám výlet po Plzeňsku ještě více zpříjemní. Pokud sem budete chtít zavítat, mrkněte na oficiální stránky hradu Radyně.

 

2. Skalní útvary Andrejšky | 20 minut od Plzně

2.-andrejsky-skaly-tipy-na-vylet-plzen

Kousek od Starého Plzence si můžete udělat procházku také k přírodní památce skal Andrejšky. Vydat se sem můžete po naučné stezce od hradu Radyně. Zajímavostí tohoto 300 metrů dlouhého skalního útvaru, tvořeného horninou zvanou buližník, je jeho vznik. Skalní útvar a jeho podoba vznikla díky mrazovému zvětrávání, což můžete vidět na tvaru skály. Některé útvary dosahují výšku až 15 metrů.

 

3. Kupecká stezka u Starého Plzence | 20 minut od Plzně

3.-kupecka-stezka-u-stareho-plzence

Obec Starý Plzenec je začátkem jedné z naučných stezek, která vás provede deseti tematickými zastávkami. Začít můžete třeba na náměstí ve Starém Plzenci. Trasa je dlouhá celkem 10 km, ale to pro vášnivé výletníky určitě nebude žádný problém.

 

4. Zřícenina hradu Libštejn | 45 minut od Plzně

Hrad postavený na skalnatém vrchu na konci 14. století vévodí plzeňskému kraji díky své vysoké věži. Bohužel stejně jako další hrady té doby byl hrad Libštejn na konci 16. století opuštěn. Ačkoliv se z hradu dochovala pouze věž a pár kamenných zdí, tento tip na výlet byste neměli přehlédnout.

4.-zricenina-hradu-libstejn

 

5. Barokní zámek Nebílovy | 25 minut od Plzně

O tomto zámku jsou první zmínky již na konci 17. století. Pro veřejnost je zámek přístupný od roku 1998 a vy si jeho interiéry a nádvoří můžete projít ve dvou prohlídkových okruzích. Dospělý se dostane dovnitř za 160 Kč, zatím co dítě pouze za 50 Kč. Oficiální stránky naleznete zde.

5.-barokni-zamek-nebilovy

 

6. Renesanční zámek v Horšovském Týně | 45 minut od Plzně

Tento nádherný zámek disponuje 6 prohlídkovými okruhy, které vás provedou jeho zajímavou historií. Podobu zámku, jakou můžeme vidět dnes, byla vybudována po velkém požáru rodem z Lobkovic již v 16. století. Více o jeho krásách se dočtete na oficiálních stránkách renesančního zámku.

6.-renesancny-zamek-v-horsovskem-tyne

 

7. Klasicistní lovecký zámek Kozel | 30 minut od Plzně

Zámek Kozel nechal postavit Jan Vojtěch Černín, jenž byl nejvyšším lovčím Království Českého. Zámek sloužil jako venkovní sídlo pro českou šlechtu. V dnešní době si na zámku můžete prohlédnout prostory divadla, konírny nebo zámecké kaple.

7.-klasicistni-lovecky-zamek-kozel

 

8. Zřícenina hradu Lopata | 30 minut od Plzně

Když už se ocitnete na loveckém zámku Kozel, vydejte se rovnou k nedaleko vzdálené zřícenině hradu Lopata. Ačkoliv se z ní moc nedochovalo, stále má své kouzlo. Hrad ve své době sloužil pro loupeživé rytíře, kteří přepadávali zejména husitské zbojníky.

8.-zricenina-hradu-lopata

 

9. Zámek Zbiroh | 45 minut od Plzně

Nejstarší zmínky zámku Zbiroh jsou již z dob na přelomu 12. a 13. století, kdy byl zámek postaven jako románský hrad. Dnešní renesanční podobu zámku vdechl až císař Rudolf II. na konci 16. století. Ve staré hradní části se nachází nejhlubší studna v Evropě. Dnes na zámku naleznete restauraci, Chateau hotel a výstavu o historii hradu a zámku. Dozvíte se také něco o rytířích templářského řádu.

9.-zamek-zbiroh

 

10. Zřícenina hradu Krašov | 1 hodina od Plzně

Dalším tipem na výlet v plzeňském kraji je zřícenina hradu Krašov. Tento hrad je jedním z nejstarších šlechtických hradů a nejvíce dochovaných zřícenin v Čechách. I v dnešní době si zřícenina zachovala několik svých budov, jako například kovárnu nebo sklep. Ze zříceniny si také užijete krásný výhled na řeku Berounku.

10.-zricenina-hradu-krasov

 

11. Kynžvartský zámek | 1 hodina od Plzně

Od 17. století zámek patřil pod správu Metternichových, kteří ho přestavěli na barokní zámek s konírnou a velkým reprezentačním sálem. Na zámku také často pobýval i nejznámější z rodu Metternichů, rakouský kancléř. Dnes si na zámku můžete prohlédnout různorodé sbírky zbraní, mincí, knih a vzácných rukopisů. Během návštěvy zámku nesmíte vynechat zámecký park, ve kterém se nachází Křížová kaple, altánek nebo zahradní rybník.

11.-kynzvartsky-zamek

 

12. Klášter Plasy | 40 minut od Plzně

Dalším místem, na kterém pobýval kancléř Metternich byl první cisterciácký klášter v Čechách nacházející se severně od města Plzeň. V hrobce kláštera je dokonce pochován kancléř i s rodinou. V klášteře si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů a objevit jeho kouzlo.

12.-klaster-plasy

 

13. Vodní hrad Švihov | 35 minut od Plzně

Pokud hledáte v plzeňském kraji tip na výlet ve spojení s pohádkovou minulostí, vyrazte na hrad Švihov. Natáčela se zde oblíbená česká pohádka Tři oříšky pro Popelku. Hrad je obehnán vodním příkopem a vy si k jeho prozkoumání můžete vybrat hned z 6 prohlídkových okruhů, včetně okruhu věnovanému přímo pohádce Tři oříšky pro Popelku. Přes léto si zde můžete užít středověké slavnosti, divadelní představení a mnoho další zábavy.

13.-vodni-hrad-svihov

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

14. Zřícenina hradu Nový Herštejn | 1 hodina od Plzně

Vyrazte z městečka Kdyně na zříceninu hradu Nový Herštejn a objevte kouzlo starého hradu ze 14. století. Trasa je dlouhá 6 kilometrů, takže ji klidně zvládnete i s dětma.

14.-zricenina-hradu-novy-herstejn

 

15. Zřícenina hradu Gutštejn | 50 minut od Plzně

Tip na výlet, který neomrzí. Vydejte se ke zřícenině hradu Gutštejn. Dominantou tohoto hradu je 25 metrů vysoká věž. O tomto hradu se říká, že patří k nejromantičtějším zříceninám u nás. Vydejte se po našich stopách a dejte nám vědět, jestli vás tato zřícenina oslovila.

15.-zricenina-hradu-gudstejn

 

16. Vesnička divokého západu Halter Valley | 25 minut od Plzně

Divoký Západ v Čechách? To je Halter Valley jihozápadně od Plzně. Vyrazte za šerifem, kovboji a paničkami Divokého západu, oblečených do dobových kostýmů. Pokud byste chtěli strávit v takové vesničce delší čas a užít si pořádně jeho atmosféru, můžete se ubytovat třeba v indiánském teepee.

16.-vesnicka-divokeho-zapadu-halter-valley

 

17. Vodní Hamr Dobřív | 35 minut od Plzně

Prohlédněte si, jak se za starých časů zkujňovalo surové želeno. Nynější muzeum dokládá expozici, jež vám ukáže, jak fungovala průmyslová výroba. Na místě si můžete užít také ukázky tvorby železa přímo od kovářů.

17.-vodni-hamr-dobriv

 

18. Muzeum techniky a řemesel Koloveč | 45 minut od Plzně

Obdobný zážitek si užijete ve městě Koloveč, kde si můžete prohlédnout všechna tradiční řemesla a živnosti, které se dříve ve vesnici provozovaly. Ve vesnici naleznete téměř 7 desítek řemeslných dílen a tucet technických expozic. Ideální zejména pro zvídavé děti, které se rády dozvědí více o tradičních řemeslech minulosti. Jednoduše tip na výlet pro děti, který nebude nudit.

18.-muzeum-techniky-a-remesel-kolovec

 

19. Zřícenina hradu Rýzmberk | 1 hodina 10 minut od Plzně

Gotický hrad postaven již na konci 13. století se stále pyšní kamennou věží, z níž si můžete vychutnat pohled na národní park Šumava nebo Český les. Pokud se vydáte na tuto zříceninu autem, dá se zaparkovat na asi půl kilometru vzdáleném parkovišti.

19.-zricenina-hradu-ryzmberk

 

20. Zřícenina hradu Vlčtejn | 25 minut od Plzně

A jelikož těch zřícenin v plzeňském kraji rozhodně není málo, dalším naším tipem na výlet je zřícenina hradu Vlčtejn. Tento hrad dokonce využíval i známý Kryštof Harant z Polžic. Z původního hradu se dodnes dochoval obdélný palác, kus hradby a systém příkopů.

20.-zricenina-hradu-vlcstejn

 

Bonus tip 1: Naučná stezka Rabštejn | 1 hodina od Plzně

Severně od Plzně se nachází historické městečko Rabštejn nad Střelou, kde začíná putování po stejnojmenné naučné stezce Rabštejn. Při putování během 8kilometrové trasy potkáte více než desítku zajímavostí. Hned na počátku cesty si užijete pohled na zříceninu hradu Sychrov, dále pak potkáte další zříceninu hradu, tentokrát hradu Rabštejn, či barokní zámek a barokní kostel. Stezka pokračuje přes přírodní rezervaci Střela, kde uvidíte například zaniklý Horův mlýn či mlýn U Lišáka nebo židovský hřbitov.

21.-naucna-stezka-rabstejn

 

Bonus tip 2: Benediktýnský klášter Kladruby | 30 minut od Plzně

Založení tohoto kláštera se datuje až do 12. století. Zajímavostí kláštera je i historická spjatost se sv. Janem Nepomuckým. Jako dospělý si můžete do kláštera zakoupit lístek za 200 Kč a ve 45 minutách si prohlédnout klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V některých dnech je dokonce možné navštívit i expozici vonných látek, vůní a parfémů.

22.-benediktsky-klaster-kladruby-20-3-bonus-tipy--kam-na-vylet-na-plzensku--autem-do-hodinky

 

Bonus tip 3: Město Plzeň

Samozřejmě nesmí chybět ani město, po kterém je tento kraj pojmenován. Milovníci piva rozhodně nevynechají návštěvu plzeňského prazdroje, kde je čeká prohlídka, ochutnávka tohoto lahodného moku a muzeum o výrobě piva.

S dětmi si užijete zábavu v ZOO, Dinoparku nebo třeba v science centru Techmania.

23.-plzen---20-3-bonus-tipy--kam-na-vylet-na-plzensku--autem-do-hodinky

Na své si přijdou i dobrodruhové, kteří vyhledávají kulturní památky. V Plzni se nachází největší synagoga v České republice nebo katedrála sv. Bartoloměje, která se zase pyšní nejvyšší kostelní věží v Čechách. Narazíte zde i na muzeum loutek, ve kterém se nachází protagonisté Spejbla a Hurvínka. Dnešní divadlo Spejbla a Hurvínka nacházejícího se v Praze bylo původně založené panem Skupem právě v Plzni.

Sportovní den si můžete jet užít do areálu Škodaland, kde si vyberete z nepřeberného množství aktivit.

Za dobrodružstvím i v nezmarném počasí se vydejte do plzeňského podzemí. Prozkoumejte 800 metrů dlouhé chodby a užijte si například expozici knihtisku. Podzemí se nachází přímo pod Pivovarským muzeem.

 

Tipů na výlet, kam se podívat v plzeňském kraji je mnohem více, než jsme zmínili v řádcích výše. Snažili jsme se však vybrat to nejlepší, co naše oči doposud spatřili. A pokud se chcete vydat i za hranice plzeňského kraje, vyrazte objevovat krásy naší republiky třeba podle našeho seznamu 15 tipů, kam na výlet v okolí Prahy autem do hodinky.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.