Filipíny: dovolená s batohem na zádech pod 27 tisíc korun

filipiny--dovolena-s--batohem-na-zadech-pod-27-tisic-korun

Vyrazte na Filipíny za nádhernými výhledy, potápěním se žraloky, tyrkysovými lagunami a dalšími nezapomenutelnými zážitky. To vše pod 27 tisíc korun. Jak na to? Stačí se řídit našimi tipy a triky, které vás zavedou na ta nejhezčí místa filipínských ostrovů.

 

1. Co zařídit před cestou na Filipíny

To hlavní, co budete při plánování dovolené v této jihoasijské zemi řešit, je hlavně doprava mezi ostrovy. Kromě jiného však i správné načasování všech aktivit a atrakcí.

 

2. Potřebuji na Filipíny víza?

Pro Čechy i Slováky platí bezvízový vstup, pokud se hodláte zdržet méně jak 30 dní.

 

3. Jak se přepravovat mezi ostrovy?

Záleží na výběru ostrovů. My jsme využili leteckou i lodní dopravu.

Z letecké dopravy nás nejlevněji vyšla letecká společnost Cebu Air (850 Kč), kterou jsme využili na cestě z Palawanu na ostrov Cebu. Pro vnitrostátní lety však můžete využít i další letecké společnosti jako například PAL Express (součást Philippine Airline) nebo dalšího nízkonákladového dopravce AirAsia. Nejlepší letecké spojení naleznete z města Manila (Luzon), Cebu City (Cebu) a Clark (Luzon). Pokud zvolíte lodní dopravu, určitě se nevyhnete společnostem Oceanjet, Montenegro nebo asi té nejlevnější společnosti Weesam (my jsme ji využili při přemístění se z ostrova Cebu na ostrov Bohol).

filipiny-doprava-letadlo

 

Kdy řešit přesun (letenky, lístky na loď) mezi ostrovy?

Letenky mezi ostrovy doporučujeme kupovat alespoň několik týdnů před příjezdem na Filipíny. Ideálně 2–3 měsíce. Blížícím se termínem se ceny letenek neustále zvyšují. Proto nečekejte na poslední chvíli a kupujte vše s předstihem.

filipiny-doprava-lod

 

4. Filipíny a ubytování

Stejně jako i v jiných zemích, také na Filipínách naleznete ubytování ve všech cenových kategoriích. Můžete se ubytovat v luxusních resortech s bazénem nebo sáhnout po levnějším ubytování splňujícím základní požadavky. A pokud cestujete lowcost jako my, sáhněte po druhé ze zmíněných možností.

 

Kde najít levné ubytování na Filipínách?

Pro výběr ubytování jsme si bohatě vystačili s Airbnb. Předem jsme si zajistili ubytování v cenovém rozmezí 4–11 € / os. / noc. Ano, čtete dobře. I za 4 € se zde můžete ubytovat v pohledných chatrčích. Vybírejte však s rozvahou. I v lepším ubytování na nás číhala malá vlezlá stvoření.

filipiny-ubytovani-chatrce

 

Kdy řešit ubytování?

Mnoho lidí vám bude doporučovat hledat ubytování až na místě. My jsme se však rozhodli shánět ubytování ještě před cestou. K tomu jsme však potřebovali detailně naplánovat čas strávený na jednotlivých ostrovech Filipín.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Nalézt ubytování na místě však i ze zkušeností ostatních cestovatelů není velký problém. Záleží samozřejmě na preferencích a náročnosti vašich požadavků.

 

5. Filipíny a doprava

Doprava na Filipínách nabízí nepřeberné množství možností. Ve městě máte možnost využít autobusy, tricykle i motorky (Habal habal). Ve městech je však nejlevnější dopravou Jeepney.

 

Autobusy

Na většině ostrovů narazíte na autobus od společnosti Ceres. Většinou objíždí hlavní silnice a jeho cena patří k těch nižším. Dejte si však pozor na to, že jezdí klimatizované i neklimatizované autobusy. V dražších klimatizovaných to není nic příjemného. Tyto autobusy jsou překlimatizované a je v nich opravdu zima. Doporučujeme vybavit se mikinou nebo dekou. S podobně chladným prostředím se potkáte i v trajektech.

filipiny-doprava-ceres-bus

Výhodou autobusů Ceres je, že se s řidičem můžete domluvit, kde přesně si přejete vystoupit. Řidič vám pak zastaví, kdekoliv u silnice. To samé platí i pro nástup do autobusu. Stačí se postavit na hlavní silnici a mávnout si na projíždějící autobus.

 

Tricykle a motorky (Habal habal)

Ne moc pohodlnou, za to rychlou, a ne tak drahou dopravou je motorka Habal habal. Řidič vás vezme i na místa, kde se běžné taxi nedostane. Na motorce se za určitých okolností svezou i 3 osoby, včetně řidiče.

filipiny-doprava-tricykel

Tricykle jsou spíše takovým zážitkem, který nemůžete vynechat. Vybírat můžete ze všech barevných kombinací.

 

Jeepney

Tato tzv. městská hromadná doprava má jasně definovanou trasu. Pokud znáte trasu, můžete je zastavit téměř kdekoliv. Navíc vás to bude stát pouze pár drobných. Sice se častokrát musíte nacpat mezi dalších 10 místních, ale pohodlnost zde jednoznačně kompenzuje cena a rychlost přepravy. Zábavnou částí je, že virtuální lístek platíte tak, že peníze pošlete po ostatních cestujících až k řidiči.

filipiny-jeepney

 

Taxi

Jako v každé jiné zemi i zde narazíte na klasickou taxi službu. Pokud necestujte ve skupince více lidí, jde o jednu z nejdražších možností dopravy. Díky silným sjednávacím schopnostem se však můžete dostat i na nižší ceny.

 

Grab (filipínský Uber)

Společnost je obdoba našeho Uberu nebo Boltu. Jelikož jsme cestovateli ve více lidech, společnost Grab jsme využili hned několikrát. Před cestou na Filipíny doporučujeme stáhnout jejich aplikaci.

Pokud se ocitnete ve městě bez toho, aniž byste znali cestu domů, za  Grab budete určitě vděční. Pro více osob vás cesta vyjde mnohokrát levněji než běžný taxi.

 

6. Filipíny a jídlo

Filipínská kuchyně je svým složením velice jednoduchá. Pro nás milovníky rýže, i chutná. Není však pro každého. Může se totiž stát, že po pár dnech vám bude rýže lézt i ušima :D

 

Supermarkety

Pokud si chcete vařit sami, můžete si nakoupit v supermarketech. Většinou je však naleznete pouze ve velkých městech. V menších vesničkách budete hledat plnohodnotný obchod marně.

 

„Hrncárny“

Máme pro však vás jeden velice hodnotný tip. Vyzkoušejte domácí filipínskou kuchyni. Není totiž vůbec složité se k ní dostat. Ve vesničkách naleznete tzv. „hrncárny“ téměř na každém rohu. Tyto místa jsou charakteristické tím, že zde naleznete domácí jídlo vařené místními. Vše, co rodina navaří vystaví ve velkých hrncích před svoje obydlí nebo kdekoliv na rohu ulice, u silnice, zkrátka všude, kde je prostor vystavit hrnce.

filipiny-hrncarny-jidlo

Někdy budete mít pocit, že skoro jdete k němu domů. Nebojte se toho, výběr jídla je velice široký a cena, kterou za toto jídlo zaplatíte je doslova směšná. Jedna obří porce vás vyjde v přepočtu i na 50 Kč. Někdy dokonce i pro dvě osoby.

 

Stánky se smoothie nápoji

To samé platí i pro okénka se smoothie nápoji. My jsme si je absolutně zamilovali, protože za 100 PHP (což je v přepočtu necelých 50 Kč) si vychutnáte stoprocentní rozmixované čerstvé ovoce (0,5 l). Pozor však na to, pokud vaše tělo nezvládá místní vodu. V tom případě si určitě dávejte smoothie raději bez ledu.

 

Pekárničky

Jako další doporučení musíme zmínit tamní pekárničky. Naleznete je téměř na každém rohu a čerstvá vůně slaného i sladkého pečiva vás bude lákat každý den. Domácí specialitou je takzvaná příchuť „ube“. V jednoduchosti řečeno, všechno, co je fialové je ube ???? Jde o sladkou příchuť dezertu vyrobeného z vařeného a roztlačeného fialového džemu. Tuto příchuť najdete jak v pečivě, tak třeba ve zmrzlině.

 

7. Filipíny a peníze

Na Filipínách zaplatíte s filipínskými pesos (PHP). Za jednu českou korunu dnes dostanete cca 2,33 PHP (září, 2021). Jako většina asijských zemích, jsou Filipíny pro nás zemí levnější. Ať už se jedná o jídlo, dopravu nebo ubytování.

filipiny-penize-pesos-php

 

8. Ostrovy Filipín

Po dlouhém zvažování jsme během dvou týdnu navštívili 4 ostrovy – Cebu, Bohol, Palawan, Coron s krátkou zastávkou na ostrově Negros. Kromě těchto ostrovů se však můžete vydat třeba na ostrov Luzon (nenavštívili jsme kvůli erupcím tamní sopky) nebo ostrov Mindanao (méně bezpečný).

filipiny-green-island-coron

 

9. Kolik nás vyšlo 14 dní na Filipínách (přepočítáno na 1 osobu)

Abychom vám rozhodování ještě více ulehčili, sepsali jsme pro vás všechny výdaje, které jsme na 14denní dovolenou na Filipínách museli vynaložit:

Letenky (Berlín – Cebu – Berlín): 7 558 Kč

Flixbus (Praha – Berlín – Praha): 695 Kč

Ubytování: 3 290 Kč

Jídlo a pití: 3 060 Kč

Doprava na ostrovech (taxi, tricykel, autobus Ceres atd.): 1 275 Kč

Přesun mezi ostrovy (letadlo, loď): 3 986 Kč

Atrakce: 5 215 Kč

Zapůjčené auto i s řidičem (včetně benzínu): 1 133 Kč

Další náklady (suvenýry, SIM karta, léky): 659 Kč

CELKEM: 26 871 Kč (bez letenek 18 618 Kč)

 

10. Aktivity, které musíte na Filipínách vyzkoušet

  • Zipline
  • Skákání z vodopádů
  • Snowboard na dunách
  • Potápění se žraloky obřími (whale shark)
  • Paragliding
  • Kayaking
  • Koupání v horkých pramenech
  • Pozorování delfínů

 filipiny-potapeni-se-zelvami

filipiny-potapeni-se-zraloky

Samozřejmě toto je jen výtah všemožných aktivit, které se na Filipínách dají zažít.

Podrobný popis zážitků a míst, které nás nejvíce okouzlili pro vás musíme sepsat do samostatného článků. Doufáme však, že jsme vás těmito praktickými informacemi navnadili a vy už jste jednou nohou na cestě.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.