Dovolená v Mexiku v kostce: víza, doprava, peníze, jídlo a další…

mexiko-viza-jidlo-penize

Naplánujte si dovolenou v Mexiku za jedno odpoledne. Sepsali jsme pro vás nejdůležitější informace k vízům, možnostem dopravy, penězům nebo jídlu.

Přečtěte si náš úvod k 2týdenní dovolené po Mexiku. Dostanete odpovědi na ty nejdůležitější otázky:

 

Potřebuji do Mexika víza?

Dobrou zprávou je, že do Mexika nepotřebují žádná víza jak občané České republiky, tak ani občané Slovenska.

 

Ubytování

ubytovani-v-mexiku

Cenová hladina se u ubytování pohybuje v poměrně širokých mezích. Hodně záleží na oblasti, kde ubytování hledáte, ale také samozřejmě na komfortu. V méně turistických oblastech se můžete dostat na cenu již od 4 € za osobu na noc. Při hledání ubytování v takovém Yucatánu se však trochu zapotíte. Ceny tu ve většině případů neklesnou pod 10 € na noc. Pokud teda řešíte ubytování na poslední chvíli, jako my.

Čtěte recenze. My na to moc neměli čas, a ve většině ubytování jsme narazili pouze na studenou sprchu. Otužilcům to může být jedno, ale my si rádi vychutnáváme teplou sprchu i v létě.

 

Doprava

 

Půjčené auto

pujceni-auta-v-mexiku

Pokud se chcete dostat i do zapadlých koutů Mexika, půjčení auta rozhodně doporučujeme. Budete pánem svého času a hlavně, nebudete se muset spoléhat na ne příliš spolehlivou hromadnou dopravu nebo dražší taxíky.

Několik tipů k půjčení auta v Mexiku:

  1. Pakliže si budete rezervovat auto online předem, je v Mexiku lepší půjčovat auto přímo přes konkrétní autopůjčovnu. A to z jednoho konkrétního důvodu. Pokud si půjčíte auto přes zprostředkovatele, autopůjčovně nebude stačit pojištění, které tam máte a donutí vás vzít si pojištění navíc. Když to odmítnete, musíte mít na kreditní kartě hodně velkou rezervu (u společnosti MEX po nás chtěli depozit až 2 500 dolarů). Pokud takový depozit nemáte, musíte sáhnout u pojištění po větším krytí (nás to vyšlo asi o 100 dolarů víc, než jsme plánovali).
  2. Všude se dočtete, že do Mexika potřebujete mezinárodní řidičák. Pro klid na duši si ho za 50 Kč udělat můžete. Ale ani v jedné ze tří půjčoven to po nás nechtěli. Vždy jim stačil klasický český řidičský průkaz.
  3. Při tankování si dávejte pozor hned na několik věcí:
    1. Vždy se ujistěte, že vidíte před tankováním na obrazovce stojanu všude číslo 0. My jsme si to hned při prvním tankování neohlídali. A k čemu došlo? Pán, který nám benzín natankoval nám započítal do ceny i cenu předchozího řidiče. Díky naší nepozornosti a podvodnému jednání chlapíka jsme zaplatili dvakrát víc, než jsme měli. Cena benzínu Regular95 se pohybovala v rozmezí 19 – 21,50 pesos za litr (listopad 2021).
    2. Při placení v hotovosti si vždy zkontrolujte, kolik peněz dáváte z ruky. Klidně počítejte nahlas. V opačném případě se vám může stát, že se vám pracovník pumpy bude snažit namluvit, že jste mu dali do rukou jinou hodnotu peněz, než si myslíte.
    3. Poslední trik, kterým se vás na pumpách snaží okrást, je skenování platební karty. Nikdy ji nedávejte z ruky.
  4. Při řízení platí podobná pravidla jako v USA. Odbočovat doprava můžete kdykoliv i na červenou. A ve večerních hodinách (zpravidla mezi 23 a 5. hodinou) můžete jezdit na červenou skoro pořád. Mnoho řidičů si tento styl řízení užívá i v denní dobu :D
  5. Co mě osobně jako řidiče dost iritovalo byly retardéry, které mnohdy byly každých 50 metrů. Nejhorší na nich je, že 50 % retardérů nejsou vůbec značeny a vy si jich všimnete až když na ně najedete, v lepším případě těsně před ním.
  6. S čím také musíte počítat je mýto. Placených úseků je zde opravdu hodně a ceny se odvíjejí podle frekventovanosti a vytížení úseku. My jsme platili na některém úseku platili 18 pesos, ale někde i více než 500 pesos.
TIP: Pokud se chcete placení mýta vyhnout a máte více času, vypněte si v navigaci placené úseky a dálnice. V některých úsecích se nám podařilo ušetřit hodně peněz, přičemž někde nás stála obcházka pouze několik málo minut. U mýtných bran si vždycky připravte hotovost. Karty neberou.

  

Letadlo

doprava-letadla-mexiko

Jelikož bylo našim cílem navštívit oblast Yucatán i Mexico City, nejlepší variantou byl pro nás přelet. Autem byste tuto trasu zvládli za více než 24 hodin, což se nám moc nezamlouvalo. Navíc vnitrostátní lety se zde v listopadu roku 2021 pohybovaly pouze kolem tisícovky na osobu. Pozor na to, že příruční zavazadlo je nutno dokupovat k letence zvlášť. Na druhé straně, nikdo nikdy nekontroloval, jestli máme zavazadlo k letence koupené nebo ne.

 

Autobus

taxi-collectivo-mexiko-doprava

My sami jsme autobusy nepotřebovali, ale pokud byste je chtěli využít, můžete například tyto druhy.

Pro delší cesty lze využít ADO, který je sice drahý, ale za to nejrychlejší. Pokud chcete ušetřit peníze můžete využít Oriente a Mayab, zde však musíte počítat s velkým časovým zatížením. Někdy rozdíl může dělat i několik hodin.

Všechny tři linky mají značené zastávky a dokonce jezdí téměř i na čas podle jízdních řádů. Na internetu si vždy najdete jízdní řád a odjezdy vámi zvoleného autobusu (např. ADO). Na nádraží se však musíte ptát, tam jízdní řády nenajdete.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Ve větších městech pak můžete využít autobusy collectivo, které jsou sice levné, ale nemají vyznačené zastávky a vy se tak musíte poptávat místních. Lidem se osvědčili mapy.cz, kde tyto zastávky byly vyznačeny. Problém také může nastat, pokud nemáte čas a autobus nebude naplněn, tak aby se to řidiči vyplatilo. To také můžete čekat třeba i půl hodiny, než autobus odjede.

Dálkové autobusy vám zastaví také po cestě, pokud potřebujete a nehodí se vám dojet až na určenou, značenou zastávku. Stačí se domluvit s řidičem.

 

Taxi

Taxikářů je v Mexiku víc než dost, takže nouzi o ně mít rozhodně nebudete. Nejlepší však bude, když si před cestou zjistíte, na jaké ceně byste se zhruba měli pohybovat. U takého letiště jsou totiž velké přirážky, díky kterým vás můžete 10 km stát i 700 Kč. Nejdůležitější rada, kterou uplatníte nejen při hledání nejlevnějšího taxíka, sjednávejte, sjednávejte, sjednávejte. Obecně můžete cenu vždy dostat alespoň na polovinu první navrhované.

 

Jídlo

jidlo-stanky-v-mexiku

Pokud máte rádi pikantní kuchyni, je pro vás Mexiko jako stvořené. Tacos, quesadilla nebo enchilada. To všechno na tisíc různých způsobů najdete v každé restauraci i ve stáncích na ulici. Jestli chcete okusit, jak se stravuje běžný Mexičan, a ještě k tomu ušetřit, jídlo na ulici je jasná volba. A že na ulici chutná jídlo dvakrát tolik, o tom nemusíte vůbec pochybovat.

 

Co ochutnat a kde jíst?

My jsme si nejvíce oblíbili tzv. elote, česky kukuřice. Existuje více variant: elote na špejly, elote in vaso (v kelímku) nebo dorisquites (nachos s kukuřicí, majonézou, smetanou, sýrem a různými salsami). Poslední zmiňované doporučujeme konzumovat ve dvou. Věřte nám, víme, o čem mluvíme.

Když budete mít čas a chuť, můžete si v ubytování i vařit. Nakoupit si můžete třeba v obchodě Walmart, kde naleznete opravdu všechno, od potravin, přes kosmetiku, po pneumatiky.

jidlo-v-mexiku

Menší obchody typu Oxxo, kde mají spíše konzervy, těstoviny, brambůrky a malé sladkosti. Nikdy jsme si v těchto obchodech moc toho nevybrali.

Co se týče pití, Mexiko je proslulé i v česku dobře známým nápojem „tequilla“. Ještě známější je drink mezcal, jenž se vyrábí z rostliny agáve. Další velice populární nápoj je „michelada“. Tento nápoj jsme ochutnali hned první den a na jedné straně to bylo možná i dobře. Hned na začátku dovolené jsme zjistili, co v Mexiku pít nebudeme. Ale nebudeme vám to vymlouvat. Michelada se skládá z piva, rajčatové šťávy, soli a dalších koření. Posuďte složení sami. Necháme na vás, jestli je to něco, co pohladí vaše chuťové buňky.

enchilada-napoj-mexiko

Mexiko je také království koriandru. Cpou ho absolutně všude. My jako obří odpůrci chuti koriandru, jsme se na začátku pobytu hodně krát museli nimrat v jídle, abychom alespoň kus snědli. Po několika dnech jsme se naučili frázi – sin cilatro (bez koriandru) a bylo nám dobře.

 

Peníze

Ať už se rozhodnete přivést do Mexika eura nebo dolary, zaměňujte na letišti. Ač to znělo divně i nám, tak ve veřejném prostoru na letišti v Mexiko City jsme našli nejlepší kurz za celý náš pobyt. Pokud se rozhodnete nezaměňovat, ale vybírat z bankomatů, počítejte vždy s nějakým poplatkem. Ani mezinárodní Revolut karta vás v tomto případě poplatků neušetří.

penize-pesos-mexicke

Několik dalších rad k penězům:

  1. Určitě doporučujeme mít u sebe hotovost. Kartou se dá platit ve velkých obchodech typu Walmart nebo Oxxo. Občas dokonce zaplatíte kartou i na benzínové pumpě. Ale u památek, na trzích, ve většině benzínek nebo na mýtných bránách budete potřebovat hotovost. Takže buďte vždy připravení.
  2. V Mexiku se docela vyplatí umět alespoň základy španělštiny. Tak například, když odpovíte obchodníkovi na trzích ve španělštině, vše máte o něco levnější. Mluvíme z vlastní zkušenosti. Pán všem nabízel vše za dolar a když jsem mu na otázku, zda mluvím španělsky odpověděla, trochu ano, tak jsme měli hned vše za polovinu.
  3. Platit můžete pesos i dolary. Ale i zde platí, že dolarový kurz se vám rozhodně nevyplatí.
  4. Sjednávat, sjednávat, sjednávat. Toto pravidlo využijete nejen při nakupování suvenýrů na trzích. Nás nejvíce překvapilo, když s námi začali sjednávat o ceně půjčení auta společnosti National. U auta se sice na polovinu původně navrhnuté ceny nedostanete, ale vždy zkoušejte trpělivost obchodníka. Ten sa vždy bude snažit prodat vše za každou cenu.

A jelikož Mexiko je zemí žijící z turismu, připravte se, že budete platit za všechno a všem. Ať už přijedete k jakékoliv památce, budete platit za parkování, za vstup a za průvodce. Bez průvodce se do některých památek dokonce ani nedostanete.

 

Výdaje (vše na osobu za 14 dní) (auto a ubytování rozpočítáno mezi 3 osoby)

  • Letenky(Berlín – Cancún – Berlín) – 9 665 Kč
  • Flixbus(Praha – Berlín – Praha) – 943 Kč
  • Ubytování –2 636 Kč
  • Jídlo a pití – 4 010 Kč
  • Vnitrostátní doprava (letadlo, taxi, metro) – 5 072 Kč
  • Auto – (půjčení, pojištění, mýto, benzín)
    • Auto č. 1 – 2 838 Kč
    • Auto č. 2 – 4 425 Kč
    • Auto č. 3 – 670 Kč
  • Atrakce a památky
    • Balon tour – 2 539,5 Kč
    • Podzemní řeka – 1 592 Kč
    • Cenotes a pyramidy (včetně parkování a průvodců) – 3 458 Kč
  • Další náklady
    • SIM – 215,50 Kč
    • Suvenýry – 367,4 Kč

Celkem: 38 431 Kč

 

Jazyk

jazyk-v-mexiku

Asi vás nepřekvapí, že se v Mexiku mluví španělsky. Španělsky se zde domluvíte úplně všude. S angličtinou je to tady však trochu složitější. Na naše překvapení, i v turističtějších oblastech jsme měli problém najít člověka, který by s námi vše vyřešil v angličtině. V jednoduchosti řečeno, čím dál jdete od turistických oblastí, jako je Yucatán a víc do vnitrozemí, tím je šance, že se domluvíte anglicky, nižší, spíše nulová.

Z počátku nás to zaskočilo, ale nakonec jsme byli i rádi. Jen díky tomu jsme se s naší španělštinou posunuli o kousek dál.

 

Aktivity, které musíte v Mexiku vyzkoušet

  • Baloon tour na pyramidami Teotihuacán
  • Podzemní řeka Rio de Secreto
  • Cenotes – vybírejte podle toho, které vám padnou nejvíce do oka (oficiálních je jich okolo 3 000)
  • Pyramidy Chichén Itzá, Teotihuacán, El Tajín, Cobá
  • Termální bazénky Las Grutas Tolantongo
  • Potápění se želvami na Akumal Beach
  • Růžové solné jezero Las Coloradas
  • Plameňáci a biosférická rezervace Rio Lagartos
  • Nevado de Toluca

A samozřejmě mnoho dalšího, o čem vám napíšeme v samostatném článku k top místům, které musíte navštívit v Mexiku.

pyramida-mexiko-Teotihuacán

ruzova-plaz-mexiko

A jak bychom shrnuli náš pobyt v Mexiku? Ačkoliv byl plný překvapení, i méně příjemných zážitků, objevili jsme zde mnoho nádherných míst, milých a přátelských lidí, díky čemuž řadíme dovolenou v Mexiku mezi nejlepší vůbec. Atmosféru, kterou jsme zde zažili nemůžeme popisovat, musíte ji zažít.

Doufáme, že vám naše tipy k Mexiku pomohou zjednodušit plánování dovolené a vy si ji tak budete moci užít plnými doušky.

 

Hasta luego viajeros :)

 

Covidové okénko [Listopad 2021]

covid-19-v-mexiku-cestovani

Do Mexika jsme nepotřebovali očkování, ani test. Kvůli přestupu v Amsterdamu ho však od nás vyžadovali.

V obchodech a restauracích zde testy ani očkování nevyžadují. Prevenci však dodržují skrz pravidelné měření teploty a povinné používání dezinfekčního gelu, který vám dají při každém vstupu do obchodu nebo restaurace.

Rouška nebo respirátor zde byly samozřejmostí. Mexičané jsou dost ukáznění a viděli jste je v 80 % případů nosit roušku i na ulici.

Během našeho pobytu se nám několikrát stalo, že cestou k památce nás na půlcestě zastavili a museli jsme vystoupit z auta. Na místě proběhla sanitace auta, všem změřili teplotu a dali na ruce antibakteriální gel. Vypadalo to minimálně zajímavě.

 

Slovníček základních frází

Abychom vám to trochu usnadnili, zde přikládáme krátký slovníček základních frází:

  • Dobrý den – Buenos dias (používají do 13hod)
  • Dobré odpoledne – buenas tardes (používají po 13 hod)
  • Dobrý večer – buenas noches (používají cca po setmění)
  • Ahoj – Hola
  • Nashledanou – Adios
  • Prosím – Por favor
  • Děkuji – gracias
  • Něco dalšího? – ¿algo más? (na to se vás budou ptát u pokladny v obchodu)
  • Ne, to je vše – No eso es todo.
  • Pas – pasaporte
  • Batoh – mochila (budou ho po vás častokrát chtít před vstupem do obchodu strčit do skříňky)

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.