Dovolená v Mexiku 1/2: Pyramidy a Cenotes, které vám vyrazí dech

Teotihuacan-pyramidy-mexiko-zapakuj

Kupte si levné letenky do Mexika, sbalte se a odleťte objevovat ty nejhezčí cenotes, nejslavnější pyramidy a další pozůstatky mayské kultury. Poradíme vám, která jezírka zaručeně navštívit, kde je objevit a které pyramidy vám vyrazí dech.

Vyrazte po stopách cestovatelského páru, který objevil v covidové době mexickou kulturu téměř bez omezení.

Tak schválně. Víte co jsou to ty „Cenotes“? A víte, které stojí za navštívení? Sepsali jsme pro vás top 6 „Cenotes“, které nemůžete minout. A k tomu jsme přidali ještě několik pyramid. Mexiko totiž není pouze o dvou nejslavnějších místech zapsaných v seznamu UNESCO – Teotihuacán a Chichén Itzá. Vždyť se přesvědčte sami.

 

Cenotes

Cenotes jsou přírodně vytvořené jámy, které jsou napuštěné dešťovou vodou nebo podzemními řekami. V Mexiku naleznete hned přes 6 000 cenotes a říká se, že nejhezčí jsou právě v oblasti Yucatánu.

My jsme jich navštívili pouze pár a všechny byly svým osobitým stylem jinak nádherné a hodné své návštěvy.

Vstup do většiny cenotes se pohybuje kolem 100 pesos.

 

Cenote Azul

Naše první cenote byla taková dvě jezírka. Nebylo to pro nás úplně klasické cenote, jaké jsme si představovali, ale protože bylo naše první, tak po více jak deseti hodinovém letu jsme byli velmi nadšení. Hned při vstupu se nachází mini jezírko, kde si plavou rybičky, které vám uždibují kusy přebytečné kůže. Ony teda ty rybičky teda planou všude, ale v tom mini jezírku je to nejvíce patrné. Zkrátka boží.

cenote-azul-mexiko-zapakuj

 

Cenote Calavera

Cenote Calavera má velice specifickou atmosféru. Místo je ozdobeno barevnou výzdobou a budete se zde cítit i díky houpacím sítím a příjemnému posezení velice uvolněně. Uprostřed „díry“ je houpačka, která vám poslouží jako hezké zpestření. Zejména pro památeční fotky. Vydejte se sem však ideálně brzo ráno nebo pak těsně před zavíračkou a vyhněte se davům. Při větších deštích se může stát, že se houpačka ocitne pod hladinou vody.

cenote-calavery-mexiko-zapakuj

 

Cenote Dos Ojos

Z tohoto cenote máme poněkud smíšené pocity. Pakliže byste se vydali do tohoto Cenote, připravte svou peněženku na nejhorší. Vybrat si zde můžete ze dvou možností – navštívit pouze Uno Ojo nebo Dos Ojos. My jsme navštívili pouze první, a i tak jsme zaplatili 500 pesos. Popravdě, asi se tu vyplatí zaplatit už rovnou tour s průvodcem, která vás vyjde kolem 1000 pesos (s odstupem času jsme však zjistili, že reálná cena se zde pohybuje kolem 350 pesos, resp. 700 pesos za celou tour). V ceně velké tour máte kromě průvodce i šnorchlování a potápění v celé oblasti.

cenote-dos-ojos-mexiko-zapakuj

 

Cenote Suytun

Chcete romantickou fotku se svým protějškem? Nebo fotku na instagram? Toto místo je na to naprosto stvořené. Ať už máte svůj program naplánovaný jakkoliv, na toto místo musíte dorazit hned po otvíračce. Pokud dorazíte kolem 10. hodiny, může se stát, že si vystojíte delší frontu. V cenote Suytun můžete narazit na dva typy scenérie. V jedné části roku vám bude voda sahat klidně i nad kolena, zatímco v jiné části roku se projdete po molu bez kapky vody.

Na tomto místě se nesmíte zdržet více než hodinu. Hned po vstupu do jeskyně hlídá vstup do jeskyně místní „bodyguard“, který si každého vždy pečlivě zapíše.

cenote-suytun-mexiko-zapakuj

 

Hacienda Lorenzo Oxman

Za nás rozhodně jedno z lepších cenote, a to hlavně díky skvělé houpačce. Houpačka je vyrobena z provazu a dřívka, ale srandy si na ní užijete dost. Pokud máte strach z výšek, bude vám chvíli trvat, než se odhodláte skočit. Mně (Miška) trvalo téměř minutu, než jsem se odhodlala skočit. Když už skočíte, prosím vás, hlavně se pusťte, ať nedopadnete jako jeden pán, kterého jsme viděli my. Ten se tak bál pustit, že narazil do velké dřevěné liány, která se nacházela hned vedle skokánku. No, pořádně to zadunělo :D

hacienda-lorenzo-oxman-cenote-mexiko-zapakuj

 

Cenote Ik-Kil

Jelikož Cenote Ik-Kil bylo naše poslední cenote, které jsme v Yucatánu navštívili, ničím nás neohromilo. Bylo to však tím, že jsme se těch ostatních cenotes již hodně nabažili. I tak ale stovky visících lián mělo své kouzlo, které stojí za to vidět. Milovníci adrenalinu si i zde mohou zaskákat.

cenote-ik-kil-mexiko-zapakuj

 

Pyramidy

Mexiko je proslulé svou starověkou mayskou historií a jejich pyramidami. A že rozhodně mají být na co pyšní. My jsme navštívili hned několik pyramid, včetně té nejznámější, Chichén Itzá.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Ve většině případů se dá vystoupat až na vrcholek pyramid, ale bohužel za dob covidových to nebylo možné a pyramidy byly pro veřejnost uzavřeny. Vy však třeba budete mít větší štěstí.

 

Pyramida v Coba

První pyramidy, které jsme v Mexiku navštívili, byly pyramidy v Coba. Nachází se zde nejvyšší pyramida v Yucatánu – Nohoch Mul, která sahá do výšky 42 metrů. K našemu překvapení se sem dostanete pouze za 80 pesos. Pyramidy si můžete projít pěšky bez průvodce, zapůjčit si kola nebo se nechat vozit.

pyramidy-coba-mexiko-zapakuj

 

Chichén Itzá

Již zmiňovaná nejslavnější pyramida Mexika a jeden z nových sedmi divů světa. To je pyramida Chichén Itzá. Samo sebou je to jedna z nejnavštěvovanějších pyramid Mexika. A proto se i na toto místo raději vydejte v brzkých ranních hodinách, pokud nechcete mít pyramidy obložené turisty. Pyramida Chichén Itzá patří díky své popularitě i k těch nejdražším. Za vstup zaplatíte 533 pesos. Vstup se skládá ze dvou částí – 453 pesos tvoří vstupenka a 80 pesos mexická daň.

mexiko-viza-jidlo-penize

 

Ek´ Balam

Mayové se hodně „vyhráli“ i u pyramidy Ek´ Balam. Návštěvu tohoto místa můžete spojit i s návštěvou města Valladolid, které se nachází pouhých 25 km od pyramid. Za naší covidové návštěvy to byly jediné pyramidy, kde jsme mohli vylézt až na vrcholek. Na nejvyšší pyramidu tohoto místa se 106 schody budete vzpomínat ještě dlouho. Říká se, že je zde pohřben jeden z největších tehdejších vládců Ek´ Balam.

ek-balam-pyramida-mexiko-zapakuj

 

Teotihuacán

Bez návštěvy Chichén Itzá a Teotihuacán asi ani nelze Mexiko opustit. Obzvlášť pyramidy v Teotihuacánu, které byly svého času nejvýznamnějším poutním centrem Střední Ameriky. Hlavní a 3 km dlouhou ulicí nacházející se v Teotihuacánu se říkalo cesta mrtvých. Na této cestě, asi v její polovině, se vypíná pyramida Slunce, jež je třetí největší stavbou na světě. Druhou největší pyramidou této oblasti je pyramida Měsíce. Obě jsou velice honosné a velkolepé. Pro návštěvu pyramid Teotihuacán si vyhraďte alespoň 3 až 4 hodiny a pokud vyrazíte v listopadu jako my, i velké množství vody. Na „cestě mrtvých“ se nemáte před sluníčkem kam schovat.

Teotihuacan-pyramidy-mexiko-zapakuj

 

El Tajín

Pyramidy v El Tajín jsme sice nemohli plnohodnotně kvůli covidu navštívit, ale musíme je doporučit, protože ukazují mayskou architekturu v úplně jiném světle. Vždyť posuďte sami. Nějakou tu fotku jsme přece jen pořídili.

el-tajin-pyramidy-zapakuj

 

Mayské ruiny v Tulum

Antická pevnost v Tulum je specifická tím, že se nachází hned u pobřeží, díky čemuž vám zajistí ikonický výhled na oceán. Udělejte si i vy dokonale fotky se skalnatými útesy, písčitými plážemi nebo západem slunce. V oblasti je hodně rozšířená přítomnost různých zvířátek a vy s tak můžete těšit na leguány, varany, nosály a dokonce i nějakou tu opici.

tulum-fortress-mexiko-zapakuj

Musíme upozornit, že v Tulum je hodně lehké naletět místním při parkování. Dejte si pozor, abyste skutečně parkovali na oficiálním parkovišti. Nám se stalo, že cestou na oficiální parkoviště nás zastavovali desítky domácích. Tvrdili, že u nich seženeme tour levně, a navíc s oficiálním parkovacím místem. Nic z toho samozřejmě nebyla pravda. Nedejte se a jeďte dál, i když na vás budou mávat „oficiálními kartičkami“, až na oficiální parkoviště, které se nachází úplně na konci u vchodu do areálu. Ušetříte tak několik stovek korun a zaplacením oficiálního vstupu podpoříte udržení tohoto zachovalého místa.

 

Co vše můžete navštívit během dovolené v Mexiku ani zdaleka nevtěsnáme do jednoho článku. A poroto jsme pro vás sepsali i druhou část, ve které se dočtete o malebných mexických městečkách a dokonalých přírodních úkazech.

A pokud hledáte spíše praktické informace k tomu, kolik stojí ubytování v Mexiku, jak řešit dopravu po Mexiku, kde jíst nebo kolik vůbec stojí dovolená v Mexiku, přečtěte si náš článek Dovolená v Mexiku v kostce: víza, doprava, peníze, jídlo a další….

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.