Dovolená v Mexiku 2/2: Top 15 míst k navštívení + 1 zážitek na celý život

theotiuacan-let-balonem-tour-mexiko-zapakuj

Pokud hledáte, co doplnit do vašeho itineráře, po přečtení tohoto článku budete mít jasno. Vybrali jsme pro vás 15 míst Mexika, které nás okouzlili po všech směrech. Tak schválně, okouzlí i vás?

Během 14denní dovolené jsme stihli projet Yucatán i Mexico City a jeho okolí křížem krážem. A díky tomu vám můžeme z vlastní zkušenosti popsat ta nejlepší místa, z kterých jsme bylo více než nadšeni. A pokud se dočtete až na konec, dozvíte se, jaký zážitek nám utkví v paměti asi až do konce života.

 

1. Oaxaca

Město známé svou čokoládou, alkoholem a jídlem obecně. Když se do města vydáte k večeru, nebudete mít o zábavu nouzi. Ve večerních hodinách se lidé shlukují na náměstí Santo Domingo a u kostela Santo Domingo de Guzmán, kde v okolních restauracích hraje živá hudba a lidé tancují na ulicích a užívají si místního života.

Pokud se rozhodnete vydat do tohoto města, neměli byste vynechat návštěvu místa Hierve el Agua, jež se nachází 1,5 hod jihovýchodně od města Oaxaca. Hierve el Agua je doslova zkamenělý vodopád. Na první pohled byste ani nepoznali, že nemá s tekoucí vodou nic společného. Na vrcholu se můžete také vykoupat v přírodních jezírkách, u kterých ovšem nečekejte termální vodu. Teplota vody se pohybuje někde k 20 – 25 °C.

Dalším speciálním zážitkem v Oaxace může být návštěva Ceviarem Temazcal, což jsou rituály k přírodnímu pročištění těla. Prováděna jsou prastarou zapoteckou praxí. Pakliže byste si chtěli užít chvilku sami pro sebe, musíte si udělat rezervaci dlouho dopředu. Bývají velmi vytížení.

oaxaca-mexiko-zapakuj

 

2. San Miguel de Allende

Toto malé městečko nás okouzlilo asi ze všech nejvíce. Kostel Parroquia de San Miguel Arcángel vám vyrazí oči i dech hned při vkročení do centru města – u parku Jardín Allende. V parku si můžete oddechnout u mexické živě hrané hudby. Nám bohužel nezůstalo moc času na objevování uliček tohoto městečka. Ale vám doporučujeme zůstat v San Miguel de Allende minimálně den. Jen tak si plnohodnotně užijete atmosféru uliček, architektury, jídla i hudby.

San-Miguel-de-Allende-mexiko-zapakuj

 

3. Las Coloradas

Na toto místo jsme se opravdu těšili. Na fotkách vypadala růžově zbarvená voda neuvěřitelně, a ve skutečnosti byla ještě kouzelnější.

A víte, proč je zde voda růžová? Protože ve vodě žije mnoho podmořských živočichů a řas, které dodávají vodě růžové zbarvení. Jezero je zároveň mělké, voda se rychle vypařuje, díky čemuž je růžová barva ještě sytější. Vedle jezera je továrna na těžbu soli, které patří i jezera, proto se k nim jinak, než bez průvodce nedostanete.

Na návštěvu máte vyhrazeno 30 minut, přičemž koupání je zakázáno. Průvodce vám rád udělá klasické nebo panoramatické fotky, které nám toho místo velice hezky připomínají.

las-coloradas-mexiko-zapakuj

 

4. Rezervace Rio Lagartos

Pro plnohodnotné objevení všech zákoutí rezervace Rio Lagartos si budete muset půjčit loďku. Na místě působí několik společností, které vás budou ihned při parkování lanařit ke svému stánku. Buďte trpěliví a ideálně se spojte s dalšími turisty, díky kterým se vám můžou náklady na výlet několikanásobně snížit. Nejlepší je totiž pronajat loď v 6 – 7 lidech, kdy vás vyjde cena na 200 pesos za osobu. Na celý výlet si vyhraďte 2-3 hodiny.

A co vůbec můžete v Rio Lagartos vidět? Tím největším lákadlem jsou plameňáci, kteří se zde v období jara objevují v počtu i několika tisíc. Jelikož jsme toto místo navštívili v listopadu, viděli jsme pouze pár desítek. I tak ale návštěvu toho místa nelitujeme. Kromě plameňáků jsme totiž spatřili krokodýla a několik druhů menších i větších ptáků. Ten pocit, když nám na lodi , vám přejeme zažít.

rezervace-rio-lagartos-mexiko-zapakuj

 

5. Vodopád Tamul, San Luis Potosí

Mexiko není jen o slavných cenotes a pyramidách. Můžete zde vyrazit i do méně přístupných míst. Jedním z takových je 105 metrů vysoký vodopád Tamul. K tomuto vodopádu se můžete dostat dvěma způsoby. Jedním je hlavní vchod a oficiální vstup, kde se po hodině pádlování dostanete téměř k vodopádu. Vstup najdete z městečka Ejido Tanchachín.

Nám přišlo mnohem záživnější absolvovat tour od místa, které v Google mapách najdete pod názvem Campamento Tamul. Zde vás místní za poplatek cca 200 pesos na osobu provede až k samotnému vodopádu. Bez guida se na toho místo prakticky nedostanete. Ačkoliv celá organizace moc oficiálně nepůsobila, výlet proběhl na jedničku a výhled na vodopád byl dokonalý.

Vodopád-Tamul-san-Luis-Potosí-zapakuj

 

6. Mexico City

Pokud budete mít cestu přes hlavní město Mexika – Mexiko City, určitě se zde na chvilku zastavte. I když si naše srdce toto město nezískalo, tak jako například San Francisco, místní trhy s mexickou kuchyní a hudbou jsou zkrátka top. Město by stálo na celý samostatný článek, a proto zde zmíníme pouze několik míst, které stojí za zhlédnutí. Kromě památek nás zde zaujala cena lístků na metro, které zde v přepočtu stojí 5,50 Kč (březen 2022).

V srdci hlavního města určitě navštivte Metropolitní katedrálu, jedno z největších náměstí na světě Zócalo nebo muzeum věnované Aztékům Templo Mayor Museum. Milovníci umění by určitě neměli vynechat 5 ulic vzdálené muzeum Palacio de Bellas Artes. Mexická malířka Frida má své museum Frida Kahlo Museum na okraji města, jenž vám nabídne celý životopis této legendy.

mexiko-city-zapakuj

Kulturním centrem je El Palacio de Bellas Artes, kde se za necovidových časů odehrávají divadla, hudební či taneční vystoupení a mnoho dalšího.

V hlavním městě narazíte hned na několik různých trhů. Tím největším, který vám doporučíme je Mercado Coyoacan, kde najdete široký výběr prakticky všeho. Od zeleniny, ovoce, jídla až po mexické suvenýry.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

7. Valladolid

Mexická městečka nejsou většinou nijak velkolepá. Dohánějí to však svou autentičností a příjemnou atmosférou. V centru Valladolidu můžete vidět krásný park Francisco Cantón Rosado Main Park a katedrálu de San Servasio. Pokud vám nevadí sáhnout i hlouběji do kapes, dopřejte si večeři na střeše jedné z tamních restaurací – Terraza Don diablo, ze které můžete obdivovat výhled na kostel San Servacio. Anebo si vychutnejte atmosféru místního baru Los Frapes a vychutnávejte si výhled na osvětlený klášter San Bernardino de Siena i nápis městečka Valladolid.

Valladolid-mexiko-zapakuj

 

8. Tamasopo vodopády

Dalším super zážitkem byly Tamasopo vodopády. Místo působí jako takový přírodní aquapark, kde se můžete do sytosti vybláznit. Můžete se zde koupat, skákat z můstků či lana, přelézat opičími dráhami a mnoho dalšího. Perfektní den můžete zde strávit i dětmi.

tamosopo-waterfalls-vodopady-mexiko-zapakuj

 

9. Nevado de Toluca

Hora Nevado de Toluce je se svou nadmořskou výškou 4 680 m čtvrtou nejvyšší v Mexiku. Vlastním autem se na samotný vrchol nedostanete. U hlavního parkoviště cca 3 000 m. n. m. vás zastaví a vy za poplatek 50 pesos můžete zaparkovat uprostřed rozhlehlého prostranství, které je obklopené místními obchůdky. Abyste se dostali až na vrchol, stačí si počkat na jedno z mnoha aut, která každou chvíli vyváží turisty na vrchol. Jednosměrná cesta vás vyjde 50 pesos na osobu. Další poplatek budete platit ještě těsně u vrcholu, kde vás vyhodí zmíněné auto. Pro vstup do oblasti s výhledy zaplatíte dalších 50 pesos na osobu.

nevado-de-toluca-zapakuj-mexiko

Předem se připravte, že velké výškové převýšení není pro každého a vy se můžete cítit zesláblí, nemusí se vám dobře dýchat a bude se vám motat hlava. Proto si vezměte spoustu vody a nikam nepospíchejte. Mluvíme z vlastní zkušenosti.

Nahoře si můžete udělat procházku kolem jezera, případně se projít až na vrcholek hory.

 

10. Las Pozas, San Luis Potosí, Xilitla

Pakliže máte rádi lesy a botanické zahrady, návštěva tohoto místa vás zaujme. Britský poeta Edward James zde nechal postavit několik uměleckých staveb a soch. Co je ale nejdůležitější, že zde vybudoval zahradu, která působí velice neobyčejně. Návštěva této zahrady vám zabere asi dvě hodinky. Pozor si však dejte na to, abyste si návštěvu zahrady rezervovali předem. Čas prohlídky, který vám bude nejvíce vyhovovat už může být obsazený. Prohlídky můžete absolvovat buď v angličtině nebo španělštině.

Las-Pozas-san-Luis-Potosí-Xilitla-zapakuj

 

11. Playa del Carmen

Asi hodinu na jih od města Cancún se nachází městečko Playa del Carmen. Turisté ho navštěvují zejména pro jeho nádherné bílé pláže, průzračnou modrou vodu a spoustu zábavy v podobě poslechu hudby nebo prozkoumávání turistických obchůdků a popíjení na barech. Ideální místo zejména pro mladé lidi.

playa-del-carmen-mexiko-zapakuj

 

12. Playa Akumal

Pláž Akumal je známá zejména zvýšeným výskytem želv. Abyste se dostali na tuhle pláž musíte projít oficiálním vstupem za poplatek 120 pesos na osobu. Pokud budete chtít plavat se želvami, musíte si zaplatit průvodce, který s vámi poplave k desítky metrů vzdálenému místu se zvýšenou koncentraci želv. Na tyto místa se však zdatnější plavec dostane i sám. Místní si však pečlivě hlídají, abyste si místního průvodce zaplatili.

akumal-beach-zelvy-mexiko-zapakuj

 

13. Island of dead dolls

Doslova ostrov mrtvých panenek, na který se váže příběh utopené holčičky. Na ostrov se dostanete jednou z barevných lodí z přístavu Embarcadero Xochimilco Don Pedro za 2 000 pesos. Není to levná záležitost, a proto je lepší výlet absolvovat ve více lidech. Celý výlet trvá asi 4 hodiny i s cestou, takže si vyhraďte určitě půl den, abyste si to užili. Vybavte se repelentem a ideálně i dlouhými věcmi. Vyhněte se tak spálení nebo pobodáním komáry.

island-of-the-dead-dolls-mexiko-zapakuj

TIP: místní vás častokrát mohou nalákat na tento výlet s tím, že vás vezmou na úplně jiné místo vzdálené asi hodinu cesty. Na ostrově však narazíte pouze na několik desítek panenek. Jediné správné místo s tisíci panenek najdete pod těmito souřadnicemi – 19°16'22.6"N 99°05'17.6"W.

 

14. Ahau Tulum Beach

Na tuto pláž jsme se vydali zejména kvůli dřevěné vyzdobené bráně. Bohužel jsme moc nepochodili, jelikož kvůli bouřce byla brána přesunuta na samotnou pláž. Situace dnes je však úplně jiná. Socha se stala součástí místního muzea Tulum Sculpture Park ukrytého v hotelovém komplexu Ahau Hotel. Za vstup zaplatíte 60 pesos.

ahau-tulum-beach-mexiko-zapakuj

 

15. Rio Secreto – podzemní řeka

Druhým největším zážitkem pro nás byla návštěva podzemní řeky Rio Secreto. Hodinová tour v jeskyni, brouzdání vodou mezi krápníky byla naprostá pecka. V některých místech dokonce nemáte na výběr, a abyste se dostali do další jeskynní místnosti musíte proplavat s několikavteřinovým ponořením.

Vybrat si můžete z několika tour, přičemž můžete sáhnout i po tour vhodné pro děti. Pakliže ale máte klaustrofobické stavy, tento zážitek bychom být vámi raději vynechali. Některé části jeskyně jsou opravdu stísněné. Pokud ale milujete adrenalin a nevšední zážitky, jděte do toho.

rio-de-secreto-mexiko-podzemni-reka-zapakuj

 

BONUS: Zážitek na celý život – Baloon tour nad Teotihuacánem

Jeden z nejhezčích zážitků a nápadů bylo rezervování letu balónem nad pyramidami v Teotihuacánu. I díky recenzím jsme nakonec vybrali společnost Volare a nemůžeme litovat. Ačkoliv jsme kvůli tomu museli vstávat velmi časně ráno, rozhodně se to vyplatilo. Ráno jsme při 4 °C dostali kávu nebo čaj i se sušenkou. Po naprosto nádherném a zážitkovém letu balónem, trvajícím 45 minut jsme dostali na přípitek šampaňské. A nakonec jsme měli k dispozici i obří snídani. A kdo si hnedka po ránu troufl, mohl si připít i panáčkem Mezcalu. Abychom se tam cítili opravdu příjemně, zahrála nám k tomu místní mexická kapela. Zkrátka let balónem All inclusive.

theotiuacan-let-balonem-tour-mexiko-zapakuj

 

Abyste poznali Mexiko skrz na skrz, určitě vás budou zajímat i pyramidy a cenotes, které se v Mexiku nachází. Proto jsme pro vás sepsali i další článek Pyramidy a Cenotes, které vám vyrazí dech.

A pro ty, kteří hledají spíše praktické informace jsme sepsali samostatný článek, kde se dozvíte, kolik stojí ubytování v Mexiku, jak řešit dopravu po Mexiku, kde jíst nebo kolik vůbec stojí dovolená v Mexiku, přečtěte si náš článek Dovolená v Mexiku v kostce: víza, doprava, peníze, jídlo a další….

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.