Top 12 míst Edinburghu, Harry Potter + 2 bonusy, které nemůžete minout

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

Edinburgh skrývá mnohem víc než jen dokonalou skotskou architekturu. Od památek, muzeí a parků se dostanete až k ochutnávce skotské whisky, ginu a míst úzce spjatými s Harrym Potterem.

Vyrazte po našich stopách přes 12 míst, které vám nezaberou více než 2 dny. A pokud vám zůstane čas i na naše 2 bonusové tipy v závěru článku, jedině dobře. My jsme naše necelé tři dny využili úplné do poslední minuty, abychom objeli i většinu míst „Harryho Pottera“.

 

1. Princes Street

Pravděpodobně hned první ulici, kterou uvidíte při příjezdu autobusem z letiště bude Princes Street. Je to hlavní ulice, kde se nachází spousta hotelů a obchodů a vlastně je takovým středobodem Edinburghu.

victoria-street-edinburg-harry-potter-pricna-ulice-zapakuj

 

2. Royal Mile s cestou k Edinburgh castle

Royal Mile je sled ulic, na kterých se nachází spousta obchodů a turistických krámků. Zároveň je tepnou, jež vede až k Edinburgh castle. Na hrad se o víkendu vyplatí koupit vstupenky online. Přes týden je ale stačí koupit i přímo na místě, na náměstí dole pod hradem. Někde uprostřed Royal Mile se nachází nádherná katedrála St. Giles. Po cestě k Edinburgh Castle narazíte na spoustu hudebníků a pouličních umělců, včetně tradičních Skotů hrajících na dudy.

edinburg-castle-zapakuj

hudba-edinburg-gajdy

 

3. Ross Fountain s výhledem

Ross Fountain se nachází v parku pod hradem, kde si můžete sednout a kochat se výhledem na Edinburgh Castle. Zároveň si z parku můžete prohlédnout The Parish Church of St Cuthbert. A když se vydáte od tohoto kostela z parku ven, narazíte na další kostel St. John's Scottish Episcopal.

ross-fountain-zapakuj-edinburgh

 

4. Holyrood Palace

Navštívení Holyrood Palace by snad mělo být povinností při návštěvě Edinburghu. Tento nádherný palác využívala třeba královna Marie Stuartovna. Zesnulá královna Alžběta II. využívala Holyrood Palace při královských zásnubách nebo důležitých schůzkách s ministry.

holyrood-palace-edingburgh-zapakuj

 

5. Calton Hill, pohádkový výhled

Abyste nechodili pořád jen po městě, můžete v Edinburghu podniknout menší výšlap na Calton Hill. Výšlap není nijak strmý, takže ho zvládnou i netrénovaní jedinci. Připravte se pouze na to, že kromě krásného výhledu na všechny strany Edinburghu tam hrozně moc fouká. S piknikem spíše nepočítejte.

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

 

6. Greyfriars Kirkyard

Na hřbitově Greyfriars Kirkyard, kam zajisté zavítají zejména fanoušci Harryho Pottera, se nachází také velmi slavný pes Greyfriars Bobby. Tento pejsek je známý tím, že celý svůj život hlídal hrob svého páníčka, dokud sám neumřel. Tento příběh je známý i zejména svými knižními i filmovými předlohami.

bobby-edinbrugh-pes-zapakuj

 

7. National Museum of Scotland

I kdybyste nebyli milovníci muzeí, rozhodně zajděte do National Museum of Scotland. A to z jednoho prostého důvodu. Když vyjedete výtahem do 7. patra, naskytne se vám naprosto neuvěřitelný výhled na celý Edinburgh.

national-scotish-museum-vyhled-edinburgh-zapakuj

 

8. The Scott Monument

Ať se půjdete projít po Princes Street nebo si půjdete sednout do Princes Street Gardens, nikdy nemůžete přehlédnout velkolepý The Scott Monument.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

9. Dean Village

Netradiční podívanou je místo Dean Village. Toto fotogenické místo známé pro svoji dlouholetou historii mletí obilí datuje své prvopočátky do 12. století. Pěšky odsud dojdete až k Scottish National Gallery of Modern Art.

dean-village-edinburgh-zapakuj

 

10. St. Mary’s Episcopal Cathedral

St. Mary’s Episcopal Cathedral je neuvěřitelně monstrózní kostel, který se vám téměř nevejde na fotku. Patří k jedněm z nejhezčích, jaké jsme na svých cestách mohli vidět.

st-marys-episcopal-cathedral-edinburgh-zapajuj

 

11. Dům Johna Knoxe

Jedním z nejstarších domů v Edinburghu je dům Johna Knoxe, známého protestantského reformátora ze 16. století. Když se vydáte do ulice Royale Mile, už to sem nebudete mít daleko. I když nemáte zdání, kdo to je, architektura domu vás zajisté uchvátí.

 

12. Edinburgh jako ráj muzeí

Pokud jste milovníci muzeí, v Edinburghu si opravdu vyberete. Od klasického skotského národního muzea, přes Scottish National Gallery of Modern Art až po The Writers' Museum (zde najdete originální zápisky J. K. Rowlingové v jedné z knih Harryho Pottera), The People's Story Museum nebo Museum of Childhood.

the-writers-museum-edinburgh-zapakuj

 

Bonus 1: Craigmillar Castle

Craigmillar Castle je zřícenina hradu, která se nachází trochu dále od centra. Přesto se vyplatí jí navštívit. Vstupenka pro jednu osobu stojí 7 £. A pokud byste nechtěli dovnitř, můžete si hrad prohlédnout a obejít celý dokola.

craigmillar-castle-zapakuj

Bonus 2: Lauriston Castle

Na druhé straně od hradu Craigmillar se nachází Lauriston Castle. Hodinu od centra zase naleznete Rosslyn Chapel. Tato místa už záleží podle vašich časových možností.

Lauriston-Castle-South-edinburgh-zapakuj

 

Edinburgh jako zrod Harryho Pottera

Vzhledem k tomu, že Edinburgh je místem vzniku knih spisovatelky J. K. Rowlingové, nesmí chybět ani výčet slavných míst v tomto městě, které dozajisté fanoušci tohoto fantasy ocení.

Nejpodstatnějším místem je bezpochyby Victoria Street. Touto ulicí se Rowlingová inspirovala pro vytvoření Diagon Alley neboli Příčné ulice. Na ulici se také nachází 3. patrové muzeum Harryho Pottera.

Navštívili jsme i dvě asi nejslavnější restaurace, kde vznikaly první kapitoly této slavní knižní fantasy. Bohužel restaurace The Elephant House v roce 2021 vyhořela a restaurace The Spoon v mezičase zkrachovala, takže naše návštěva byla spíše přes výkladní okna.

edinburgh-harry-potter-rowling-restaurace-elephant-house-zapakuj rowling-spoon-restaurace-zapakuj

Až půjdete po ulici Royale Mile, zastavte se u City Chambers. Zde se nachází otisky rukou spisovatelky J.K. Rowlingové. Při velké fantazii si můžete připadat jakna chodníku v Hollywoodu.

rowlingova-j-k-harry-potter-city-chambers-zapakuj

Posledním místem, který jistě budou chtít milovníci Harryho Pottera navštívit je hrob Toma Riddleho. Ten je sice trochu obtížněji k nalezení, ale rozhodně to není nemožné. Pokud se vydáte na hřbitov Greyfriars Kirkyard, vydejte se od hlavní budovy ven ze hřbitova a za zdí doprava. Na konci na zdi potom naleznete dva velké kamenné náhrobky rodiny Riddlů.

voldemort-hrob-harry-potter-greyfriars-kirkyard-tom-riddley

 

 

balmoral-hotel-harry-potter-zapakuj

 

 

Abyste si pořádně naplánovali a měli dokonalý zážitek z návštěvy, určitě vám pomůže náš článek 3 dny v Edinburghu, jak naplánovat, co vidět, kde se najíst, jak se dostat z letiště a mnoho dalších užitečných informací.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.