3 dny v Edinburghu, jak na letenky, ubytování, dopravu a finance

vyhled-edinburg-castle-mesto-zapakuj

Navštívení Edinburghu, jako města narození Harryho Pottera, jsme měli na svém seznamu už dlouho. A proto jsme pro vás sepsali informace k letenkám, ubytování, dopravě z letiště, jídlu i k financím, které odhalí, kolik nás to celé stálo.

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše a hned v dalších odstavcích se dočtete, jak se nejlépe dopravovat po Edinburghu anebo vás možná přesvědčíme, že to 3 dny zvládnete i pěšky. Kolik stojí ubytování, co musíte v Edinburghu ochutnat, kde se zrodil příběh Harryho Pottera a jeho velkého protivníka Voldemorta a kde najdete „Příčnou ulici“.

 

1. Letenky do Edinburgu

Cestování do Británie už není možná tak jednoduché jako před Brexitem. Ceny letenek do většiny míst jsou však stále v hezkých cenových relacích. Aktuálně můžete letět do Edinburghu přímým letem z Prahy se společnostmi easyJet nebo Ryanair. Ceny zpáteční letenky se pohybují od 500 Kč do cca 1 000 až 1 500 Kč podle období. My jsme koupili zpáteční letenky v druhé půlce března z Prahy za 1 000 Kč / osoba.

doprava-letadlem-edinburg

 

2. Jak se dostat z letiště do centra Edinburghu

Nejjednodušší a nejlevnější možností dopravy z letiště do centra je autobus nebo tramvaj. Když budete následovat značky, nasměruje vás to k 3 minut vzdálenému autobusovému nástupišti.

jak-se-dostat-z-letiste-do-centra-edinburg

Airlink bus 100 – jezdí každých cca 15 minut z nástupiště u letiště, cesta do centra trvá cca 25 minut.

Skylink bus 200, 300 a 400 – jezdí každých 20 – 30 minut ze stejného nástupiště.

Jednosměrný lístek pro dospělou osobu stojí 4,50 £. Pokud si však koupíte zpáteční, ušetříte a zaplatíte pouze 7,50 £.

O něco dražší variantou je tramvaj, která jezdí přes den každých 7 minut. Cena jízdenky vyjde na 6 £. Dejte si však pozor na to, že tramvaj vás doveze maximálně na konečnou zastávku „West End“.

jak-se-dostat-z-letiste-centrum-edinburg-tramvaj-zapakuj

 

3. Doprava v Edinburghu

Po centru Edinburghu se můžete bez problémů pohybovat pěšky. Pokud však budete bydlet dále od centra, nevyhnete se koupi minimálně jednoho lístku „single ticket“ za 1,80 £. Kdybyste ale chtěli navštívit více míst, které jsou od sebe vzdálenější, vyplatí se vám koupit „daily ticket“ za 4,50 £. Lehkým přepočtem zjistíte, že od 3 a více jízd se vám už vyplatí denní lístek. Pozor, denní lístek neplatí 24 hodin, ale pouze do 4:30 ráno následujícího dne.

double-decker-edinburgh-zapakuj

Pozor si dejte při cestách mimo Edinburgh. Když se vydáte třeba do Queensferry, již budete potřebovat lístek do dalšího pásma.

Všechny lístky se dají koupit i u řidiče, platit se dá hotově i bezkontaktní kartou. Nemusíte si je tak kupovat předem.

 

4. Ubytování v Edinburghu

Najít levné ubytování v Edinburghu je nadlidský úkol. V centru města se téměř nedostane pod 2 000 Kč na noc. Pokud vám ale nebude vadit bydlet na okraji města, s cenou se můžete dostat i na 1 000 Kč za noc. Stejně tak se poštěstilo i nám. Uvedené ceny jsou platné mimo sezónu (březen 2022).

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

5. Jídlo a pití v Edinburghu

Jako v každé jiné zemi a městě jsme se i zde snažili najít nějaké místní speciality. Ačkoliv Skotsko samotné jich moc nemá, něco jsme přeci jen vyzkoušeli.

Pro milovníky alkoholických nápojů doporučujeme ochutnávku skotské whisky s výkladem.  Ačkoliv jsme si na chuť tohoto nápoje nepřišli, návštěvy nelitujeme. Ochutnávku jsme měli doplněnou o lehké občerstvení, které vám zvýrazní chuť vybrané whisky. Vybírat můžete z několika tour.

whisky-tasting-scotish-edinburgh-zapakuj

Jinou podobnou aktivitou, na kterou nám už nezůstal čas, je ochutnávka ginu. Rezervovat můžete zde.

Haggis je velmi tradiční skotská pochutina, bez jejíž ochutnávky byste neměli město opustit. Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, nejlépe se dá přirovnat k naší jitrnici. Haggis tvoří najemno nakrájené játra, srdce a plíce. Ačkoliv nejsme favoriti vnitřností, tohle nám celkem zachutnalo.

Samozřejmě na jídelním lístku nebudou chybět ani tradiční ryby, včetně humra, který je zde velmi lehce dostupný.

Shortbread je typická skotská sušenka. Křehké sladké těsto vám může připomínat linecké. Nedoporučujeme je moc namáčet do kafe, aby vám v něm nezůstali drobky ze sušenky.

Doporučit můžeme i levnou pekárničku Greggs, kde si můžete dát sladké i slané pečivo a kávičku. Nebo levnou restauraci Wetherspoons. V téhle restauraci ovšem nečekejte žádný velký servis. Nikdo vás neusadí a objednávky se dělají na baru. Chuťově jsou jídla však velmi chutná a cena je opravdu skvělá na skotské poměry.

Za nás ještě doporučíme čokoládovnu Coro. Od palačinek, přes vafle, po fondue nebo zmrzlinu. Vše s pravou čokoládou a čerstvým ovocem. Obří kalorická bomba, po které budete pak muset nachodit hooodně kroků, aby vám vytrávilo :D

cokoladovna-coro-zapakuj-miskacokoladovna-coro-zapakuj-minko

 

6. Kdy navštívit Edinburgh

Popravdě, návštěva Edinburghu je prakticky identická v jakémkoliv ročním období. Déšť a vítr jsou tam na denním pořádku. I přesto místní obyvatele zde uvidíte chodit v šatech a tričkách, když vy sami se budete třást zimou v kabátu a rukavicích.

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

 

7. Kolik nás stály 3 dny v Edinburghu (přepočítáno na osobu)

Tentokrát jsme se v jídle vůbec neomezovali a dopřáli si obří čokoládové fondue a několik návštěv restaurací. Co se týče vstupů do památek či ochutnávky, zde připravte peněženku na větší výdaje.

Letenka: 1 080 Kč

Ubytování: 1 600 Kč

Doprava: 573 Kč

Jídlo: 1 380 Kč

Vstupy: 1 785 Kč

Suvenýry: 210 Kč

CELKEM: 6 628 Kč

 

Shrnutí toho nejdůležitějšího

A co jsme si z návštěvy Edinburghu odnesli? Skotové, ačkoliv se na pohled zdají být velmi nepřístupní, jsou strašně milí a ochotní lidé. Kdykoliv se kolemjdoucím zdálo, že jsme ztraceni, ihned nám přispěchali na pomoc. Jejich skotského přízvuku se bát nemusíte. Jakmile uslyší, že jste cizinci, budu se snažit mluvit čistější angličtinou.

 

Nezapomeňte si naplánovat i místa, které v Edinburghu navštívit. Pomůže vám v tom náš článek – Top 12 míst Edinburghu, Harry Potter + 2 bonusy, které nemůžete minout.

Dalším britským městem, které by vás mohlo zajímat a neměli byste si ho nechat ujít je Liverpool. Co tam zažít a kam se podívat jsme pro vás sepsali v článku Co vše zažít za jeden den v Liverpoole?

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.