30 tipů, kam na výlet v libereckém kraji. Autem do hodinky

30-tipu--kam-na-vylet-v-libereckem-kraji--autem-do-hodinky

Vezměte auto a vyrazte na čtyřech kolech na ty nejhezčí místa libereckého kraje. Autem se dostanete do hodinky hned na několik zřícenin, hradů, zámků nebo naleznete krásy přírody, které vám vyrazí dech. Zkrátka tipy na výlet v libereckém kraji, které neomrzí.

 

Tipy na výlet v Českém ráji

 

1. Zřícenina hradu Rotštejn | 30 minut od Liberce

Tento hrad byl založen již v polovině 13. století a byl postaven na třech skalách. Bohužel své působení udržel pouze do počátku 16. století. Vstupné na hrad je symbolické, a to v podobě 50 Kč (platí pro rok 2023). Pozor si dejte i na parkování. Místa u hradu jsou omezena, tudíž byste měli zvážit zaparkování vašeho vozidla v okolních obcích.

Parkování je doporučeno v obci Mírová pod Kozákovem, Loktuše, v obci Klokočí nebo v Mírové pod Kozákovem - Rohliny.

1. zricanina-hradu-rotstejn

 

2. Zřícenina hradu Valečov | 30 minut od Liberce

U zřícenin v Českém ráji ještě zůstaneme. Tentokrát se podíváme na hrad Valečov, jež byl postaven o pár let později než výše zmíněný hrad Rotštejn. V dnešní době toho z původní stavby hradu moc nezbylo, ale i přesto tam můžete obdivovat skalní byty v předhradí nebo se podívat do hladomorny či vězení.

Auto můžete zaparkovat kousek od zříceniny. I zde je vstupné spíše symbolické a vybrat si můžete z denní (50 Kč) nebo noční (60 Kč) prohlídky. A pakliže si budete chtít prohlédnout i sklepy, připlatíte si k tomu 20 Kč. V létě se můžete těšit na spoustu akcí, jež se na hradě odehrávají.

2. zricanina-hradu-valecov

 

3. Hrad Kost | 35 minut od Liberce

Dalším typem, kam na výlet v libereckém kraji je gotický hrad Kost. Hrad byl postaven již v polovině 14. století a ačkoliv se ho snažilo dobýt mnoho vojsk, včetně Jana Žižky, nikdo neuspěl. V dnešní době můžete na hradě absolvovat 3 prohlídkové okruhy za 120 Kč až 250 Kč.

Hrad dále také nabízí romantické ubytování a pro zamilované páry se bude hodit informace, že na hradě se dá uspořádat i svatba.

3. hrad kost

 

4. Hrad Valdštejn | 40 minut od Liberce

V libereckém kraji najdete nespočet hradů, a proto budeme v jejich výčtu pokračovat. Dalším takovým nacházejícím se v Českém ráji je hrad Valdštejn z konce 13. století. Dnes si na hradě můžete vybrat prohlídku jak s průvodcem, tak i část, kterou si můžete projít sami.

A pokud máte doma i čtyřnohé mazlíčky, máme pro vás dobrou zprávu. Do vnějších prostor hradu můžete vstoupit i s nimi.

4. hrad valdstejn

 

5. Zámek Sychrov | 20 minut od Liberce

Historie tohoto známého zámku sahá až do 16. století, ale největší slávu zažil ve století 19., kdy se jeho vlastníci stali knížata z Rohan.

Při návštěvě zámku si můžete vybírat až z deseti prohlídkových okruhů, kde si spoustu zábavy užijí i vaše děti. Procházku si také lze udělat v rozlehlém parku u zámku. Pakliže byste se sem rozhodli zavítat, zkontrolujte si na oficiálních stránkách dny a časy prohlídkových okruhů. Může se stát, že v době vaší návštěvy budou některé okruhy uzavřeny.

5. zamek-sychrov

 

6. Zámek Hrubá Skála | 30 minut od Liberce

Zámek Hrubá Skála byl postaven ve 14. stolení na taktickém místě, kdy měl přístup k přírodním zdrojům a zároveň se dokázal ubránit nepřátelům. Zámek vám může být povědomý z televize. Zámek totiž posloužil při natáčení pohádky Princ Bajaja.

V dnešní době zámek funguje jako hotel s restaurací. Od dubna do října je však přístupná zámecká věž, odkud si můžete za poplatek 50 Kč prohlédnout okolí Českého ráje. Pozor v pondělí je zámek uzavřen!

6. zamek-hruba-skala

 

7. Hrad Trosky | 35 minut od Liberce

Kam se vydat na výlet v liberecké kraji v oblasti Českého ráje, pokud nemáte hradů dost? Navštivte například hrad Trosky. Historie tohoto hradu spadá až do 14. století a vy si dnes hrad můžete prohlédnout v období od dubna do konce října. Hrad si můžete projít i bez průvodce.

7. hrad-trosky

 

8. Zámek Svijany | 20 minut od Liberce

Působivá je i návštěva svijanského zámku, který můžete navštívit v hlavní sezoně mezi dubnem a říjnem. Avšak zámek Svijany nabízí i prohlídky mimo hlavní sezonu. Pro děti je zde vymyšlený i speciální kvíz, kdy po jeho vyřešení na ně čeká sladká odměna. Pro více informací navštivte oficiální stránky zámku Svijany.

8. zamek-svijany

 

9. Pivovar Svijany | 20 minut od Liberce

Abyste se nemuseli trmácet pouze po hradech a zámcích, na okraji Českého ráje se nachází také pivovar Svijany. Ten se nachází asi 250 metrů od zámku Svijany. Pivovar Svijany patří mezi jeden z nejstarších pivovarů v Česku. Vydejte se na exkurzi do pivovaru a zakončete výletní den ochutnávkou zlatého moku.

9. pivovar-svijany

 

10. Riegrova stezka | 35 minut od Liberce

V libereckém kraji je také mnoho míst, kam lze vyrazit na delší procházku. Jednou z nich je dobře známá Riegrova stezka, která je dlouhá pouhých 3,5 km. S klidem na duší ji tak zvládnete i s dětmi. Vydejte se ze Semil po červeně značené stezce až do Spálova podél řeky Jizery. Cestou potkáte několik naučných tabulí, Böhmovu vyhlídku, studánku Antala Staška, tunel a projdete se po lávce dlouhé 77 m, která byla vybudována nad řekou Jizerou.

10. riegrova-stezka

 

Tipy na výlet v Jizerských horách

 

11. Safírový potok | 1 hodina od Liberce

Místo, kam rozhodně musíte podniknout výlet v libereckém kraji je Safírový potok. Jedná se o jedno nevýznamnějších míst v Evropě, kde se dříve těžily drahokamy. Dokonce i dnes tam můžete nějaké spatřit, avšak jejich sběr je pod přísnou pokutou.

Stezka, kterou začínáte z Horního Polubného, je dlouhá šest kilometrů, vede kolem čedičového lomu a končí v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

11. safirovy-potok

400+ vychytavek na eshopu - CZ

12. Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov | 30 minut od Liberce

Pokud jste milovníky lyží nebo snowboardů, určitě vás potěší, že Jizerské hory nabízejí i lyžařská střediska. Tohle je jen malý výčet z nich.

12. tanvaldsky-spicak

 

13. Vodopády Černá Desná | 40 minut od Liberce

Vydejte se po červené stezce podél řeky Černá Desná a objevujte přírodní krásy Jizerských hor. Podél říčky naleznete několik vodopádů, jež mají výšku 2–7 metrů. Dolní část Černé Desné byla dokonce v roce 2013 vyhlášena přírodní památkou.

13. vodopady-cerna-desna

 

Další tipy na výlet v libereckém kraji

 

14. Zámek Zákupy a park | 40 minut od Liberce

Již ve 14. století na místě, kde stojí dnešní zámek Zákupy, stála gotická tvrz. Ta se postupně proměňovala, až do dnešní podoby zámku. Zámek si můžete prohlédnout od dubna do konce října a vybírat můžete ze 4 prohlídkových okruhů. V přilehlém parku se můžete procházet i s pejskem, kterého si dokonce můžete vzít s sebou na prohlídku zámku. Stačí ho vzít na ruce a může se kochat krásami zámku s vámi.

14. zamek-zakupy

 

15. Hrad Houska | 1 hodina 5 minut od Liberce

Výletů po libereckém kraji není nikdy dost a hradů už vůbec ne. Vydat se můžete také na hrad Houska, jenž byl založen již ve 13. století slavným panovníkem Přemyslem Otakarem II. Hrad nabízí kromě klasického prohlídkového okruhu, který můžete absolvovat od dubna do října, také samostatnou prohlídku Peklem, tzv. bránu do pekel. Je to vystavení jedenácti obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy.

15. hrad-houska

 

16. Hrad Bezděz | 55 minut od Liberce

Král železný a zlatý, Přemysl Otakar II. rozhodně v naší zemi nezahálel a nechal postavit spoustu hradů. Dalším z nich je hrad Bezděz, bez jehož návštěvy byste rozhodně liberecký kraj neměli opouštět. Na hradě můžete absolvovat základní prohlídkový okruh, který je bez průvodce a nezabere vám ani hodinku času. Jako většinu hradů i hrad Bezděz můžete navštívit v období od dubna do konce října.

16. hrad-bezdez

 

17. Ještěd | 15 minut od Liberce

Nejvyšší horu Ještědsko-kozákovského hřbetu, která má přes 1 000 m. n. m., určitě dobře znáte. Hora je známá zejména svým televizním vysílačem, který můžete spatřit přímo z města Liberec. Jak se vydáte k vysílači, necháme na vás. Můžete zvolit pěší túru z Liberce po svých, na kole, vyjet autem až na vrchol anebo si užít pohodlnou jízdu lanovkou.

17. jested

 

18. Bílé kameny (Sloní skály) u Jitravy | 15 minut od Liberce

Sloní skály dostaly svůj název díky svému tvaru, kdy z dálky vypadají jako stádo slonů. Abyste se dostali k tomuto skalnímu útvaru, stačí zaparkovat na parkovišti necelý kilometr od Bílých kamenů. Zábavou pro děti může být objevování jednotlivých skal, kde se nachází několik dutin, mini jeskyněk, a dokonce i jeden skalní tunel. Bílé kameny dosahují výšky až 20 metrů.

18. bile-kameny-sloni-skaly-u-jitravy

 

19. Hrad a zámek Frýdlant | 30 minut od Liberce

Dalším nádherným místem, kam se můžete v libereckém kraji vydat na výlet je architektonický skvost, který v sobě ukrývá středověký hrad a renesanční zámek v jednom. Abyste pronikli do hloubky frýdlantské historie, můžete si vybrat až z 6 prohlídkových okruhů. Které vás vyjdou od 50 Kč do 180 Kč. Mrkněte na jejich stránky a vydejte se objevovat krásy Frýdlantu.

19. hrad-a-zamek-frydlant

 

20. Pivovar ve Frýdlantu | 30 minut od Liberce

Druhým námi zmiňovaným pivovarem je Frýdlantský pivovar. První zmínky o pivovaru pochází již ze 14. století, kdy se pivo pravděpodobně vařilo přímo na zámku. Během 50minutové prohlídky poznáte vše o historii i současnosti frýdlantského pivovaru. Abyste se nevydávali do pivovaru zbytečně, podívejte se na jejich stránky a ověřte si otevírací dobu a dobu exkurzí.

20. pivovar-ve-frydlantu

 

21. Skalní hrad Sloup | 35 minut od Liberce

Tento hrad sloužil již v pravěku jako bezpečný úkryt pro okolní obyvatele. Od 14. století se začal postupně měnit do dnešní podoby. Při prohlídce si užijete jak středověkou část hradu, tak její novější barokní verzi.

Na hradě se také konají různé akce, včetně představení historického šermu. Zaparkovat můžete zdarma přímo pod hradem. Pozor, pouze však jen dvě hodiny. Pro rodiny s dětmi je důležité vědět, že s kočárkem se na hrad kvůli úzkému schodišti nedostanou.

TIP: Abyste si mohli hrad prohlédnout v celé své kráse, můžete se vydat na, necelý kilometr vzdálenou, rozhlednu Na Stráži ve Sloupu.

21. skalni-hrad-sloup

 

22. Hrad Grabštejn | 15 minut od Liberce

Tento renesanční zámek, původem hrad z gotické doby, vystřídal několik desítek majitelů. Abyste poznali historii Grabštejna, stačí si vybrat jeden ze šesti prohlídkových okruhů, které vám leccos vypoví o jeho dlouhém působení v zemi. Navštívit lze také hradní krčmu, kde si můžete dát něco pod zub. Dejte si jen pozor, že se zde zaplatíte pouze hotově.

22. hrad-gabstejn

 

23. Mumlavské vodopády | 1 hodina od Liberce

Jestliže máte rádi přírodu a chodíte rádi na procházky, vydejte se na výlet do libereckého kraje k Mumlavským vodopádům. Je jedno, za jakého ročního období se zde vydáte. Léto nebo zima, tyto vodopády vás pokaždé okouzlí svým šarmem. Takže pokud si uděláte výlet do Harrachova, budete to mít co by kamenem dohodil.

23. mumlavske-vodopady

 

24. Hornické muzeum a štola v Harrachově | 1 hodina od Liberce

Již od roku 2003 můžete navštívit hornické muzeum a štolu v Harrachově. Zpřístupněná část štoly je dlouhá cca 1 km a vede typickým prostředím rudného dolu. Vzhledem k tomu, že průměrná teplota se ve štole pohybuje kolem 7 °C, doporučují majitelé teplejší oblečení. Jako ve většině dolů, i zde dostanete ochranou helmu. Prohlídka trvá necelou hodinku a vy se během ní dozvíte vše důležité o práci v rudných dolech.

V muzeu si můžete prohlédnout různé nástroje a pomůcky, které se dříve používali při těžbě. Nechybí ani fotografická dokumentace, jak to dříve v dolech vypadalo.

24. hornicke-muzeum-a-stola-v-harrachove

 

25. Maják a muzeum Járy Cimrmana | 45 minut od Liberce

Vydejte se poznat období Járy Cimrmana a zároveň si prohlédněte Liptákovo okolí. V muzeu pod majákem se dozvíte zajímavosti o životě Járy Cimrmana. Abyste se dostali na maják, musíte projít muzeem. Maják je otevřený každý den mezi 10-17 hodinou nebo v létě mezi 10-18 hodinou a vstupné vás vyjde na pouhých 65 Kč. Abyste se vyšplhali až na vrchol 23,7 m vysoké věže, stačí zdolat 115 schodů. Poté si už můžete pouze vychutnat nádherný výhled do okolí.

25. majak-a-muzeum-jary-cimrmana

 

Tipy na výlet v Benecku

Pardon. Nedalo nám to a museli jsme do článku zařadit i čtyři místa níže, ke kterým vás navigace navede za hodinku a nějaké drobné k tomu.

 

26. Zřícenina hradu Štěpanice u Benecka | 1 hodina 5 minut od Liberce

Možná jste si mysleli, že na čísle 25 skončíme. Opak je však pravdou. Musíme zmínit i tipy na výlet v Benecku, jež ukrývá hned několik dalších zajímavých míst. Mrknout se můžete třeba na zříceninu hradu Štěpanice. Hrad pochází ze 13. století a po celou svou existenci patřil pod správu známého rodu Valdštejnů. Ke zřícenině se můžete vydat z vesničky Horní Štěpanice.

26. zricanina-hradu-stepanice-u-benecka

 

27. Lufťákova stezka – i pro děti | 1 hodina 15 minut od Liberce

Chcete se vydat s dětmi na výlet a připravit jim nezapomenutelný zážitek? Tak přesně pro vás je tu Lufťákova stezka. Tato více jak dvoukilometrová cesta vás provede nejenom pěknou přírodou, ale pro děti ukrývá i několik zastávek, kde budou plnit různorodé úkoly. Nově můžete projít prodlouženou trasou, jež měří 4,5 km. Vydejte se na cestu plnou zábavy, ať děti mají o čem vyprávět kamarádům. Začít můžete na Centrálním parkovišti Benecko.

27. luftakova-stezka

 

28. In-line lesní stezka | 1 hodina 15 minut od Liberce

Máte rádi sport a chcete si den udělat pestrým? Přivezte si s sebou na Benecko i kolečkové brusle a projeďte se po téměř tři kilometry dlouhé trase. Pokud nejste zdaní jezdci, nemusíte se bát. Tuto lesní stezku zvládnou i naprostí začátečníci.

28. in-line-lesni-stezka

 

29. Tubing park, horské káry a tříkolky | 1 hodina 25 minut od Liberce

Jako předposlední tip výlet v libereckém kraji máme pro vás nezapomenutelný zážitek v tubing parku. Svezte se v uměle vytvořeném korytu na člunu nebo si sjeďte kopec na tříkolce. Vaší odvaze se meze nekladou. Tento zábavní park je vhodný i pro děti a vy jeho návštěvu můžete spojit s dalším výletem na Benecku.

29. tubing-park-horske-kary-a-trikolky

 

30. Liberec

Nakonec si nemůžeme odpustit ani krajské město, podle něhož je celý kraj pojmenován. I v samotném Liberci můžete zažít spoustu zábavy, zejména s dětmi. Zajít můžete třeba do první ZOO v České republice, do známého aquaparku či Dinoparku. A pokud máte děti zvídavé, zajímající se o přírodovědné a technické obory, určitě s nimi zavítejte i do Iqlandia. Milovníci architektury se zase mohou pokochat majestátní radnicí na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

30. mesto-liberec

 

Věříme, že si z našich tipů určitě něco vyberete a další víkend strávíte na nohách nebo na kole při objevování všech zákoutí libereckého kraje. A pokud vám nevadí vyrazit i dál, vyberte si něco z 15 tipů, kam na výlet v okolí Prahy autem do hodinky.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.