Dovolená na Mallorce: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

Mallorka-dovolena-co-videt-letenky-ubytovani-penize-jidlo

Vyrazte na dovolenou na jeden ze tří Baleárských ostrovů – Mallorku plně připraveni. Prozradíme vám, kolik nás celkem stály letenky, cesta z letiště do centra, půjčení auta, jídlo, ubytování a kdy je nejlepší na Mallorku vyrazit.

Pláže, teplé počasí i v zimě, malebná městečka, adrenalinové zážitky v podobě treků anebo vychutnávání sangrie. Nejen to vám nabídne návštěva tohoto 90 km širokého ostrova. My jsme si vyhradili na Mallorku 5 dní a pokud bychom měli být upřímní, plnohodnotně bychom využili i dalších 5. Teď už se však vrhněte na další řádky článku, které vám pomohou s naplánováním vaší dovolené na Mallorce.

 

1. Mallorka a letenky

Na Mallorku se v dnešní době dostanete doslova za pár korun. Nejlevnější lety najdete nejen z Vídně nebo Berlína, ale i z Prahy. My jsme si kvůli velikonočním svátkům cestu trochu nakombinovali. Vlakem jsme si zajeli do Vídně, odkud jsme letěli na Mallorku a nazpět jsme to vzali přímým letem rovnou do Prahy. Celkově nás vyšla zpáteční letenky i s vlakem na 2 572 Kč na osobu. V době velikonočních svátků velice „sympatická“ cena.

letenky-mallorka-jak-najit-levne

 

2. Jak se dostat z letiště Palma de Mallorka Airport do centra

Nejjednodušší a nejlevnější možností dopravy z letiště do centra je autobus A1. Nachází se hned za parkovištěm při východu z letiště. Autobus jezdí každých 15 minut.

Jízdenky se kupují u řidiče a dá se platit pouze hotově. Jedna cesta stojí 5 €. Ideální je koupit si rovnou zpáteční jízdenku, která vás vyjde na 8 € a můžete ji využít i dalších 90 minut na MHD po Palma de Mallorca.

 400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

3. Mallorka a doprava

Pokud se budete chtít vyhnout půjčení auta, vlaky nebo autobusy vás dopraví do hlavních turistických destinací za celkem přijatelné ceny. Lístky si jednoduše koupíte na vlakové stanici v okénku nebo v automatu. Pokud si však budete chtít zajet i do skrytých zákoutí a nechcete se omezovat časovým rozvrhem hromadné dopravy, rozhodně si půjčte auto.

mallorka-dovolena-doprava-vlak-auto-autobus

V autobusech mimo Palmu funguje specifický systém. U řidiče řeknete, kam chcete a pro kolik osob. Poté pouze validujete platební kartu na začátku cesty u řidiče (tolik krát, kolik osob chcete platit). Při výstupu opět přiložíte platební kartu k validačnímu zařízení, aby vám to strhlo sumu podle zastávky, do které jste dojeli. Přesné informace se dozvíte na jejich oficiálních stránkách. Co se týče jízdních řádů v Palma de Mallorca, doporučujeme nahlédnout zde.

Speciální dopravu zabezpečuje i historický vláček směřující do městečka Sollér, což je spíše taková atrakce než dopravní prostředek. I když toho v městečku moc není, vyhlídkovou jízdu rozhodně doporučujeme. Zpáteční jízdenka vás vyjde na 25 €. Doporučujeme koupit lístky ihned ráno. Kupují se na konkrétní hodinu.

TIP: Z městečka Soller vyrazte pěšky do dalšího malebného městečka Fornalutx. Procházka podél mandarinkových a citronových plantáží vám pěkně podráždí chuťové buňky.

4. Mallorka a ubytování

Aby vás ubytování na Mallorce vyšlo pod 1 000 Kč na osobu/noc, budete muset vyrazit ideálně mimo sezónu, hledat v odlehlejších částech Mallorky a zároveň mít štěstí. Ačkoliv jsme Mallorku navštívili mimo sezonu – v dubnu, levná a zároveň hezká ubytování mizela opravdu rychle. I přesto jsme nakonec sehnali ubytování přes Airbnb za pěknou cenu 411 Kč na osobu/noc.

Luxus to ale rozhodně nebyl. Nám to ovšem nijak zvlášť nevadilo, vždyť tam stejně vždycky jen pár hodin přespíme. Avšak když vám neteče teplá voda, v pokoji nemáte koš a pro nabíjení mobilů, powerbanky a dalších potřebných elektronik vám musí stačit pouze jedna zástrčka, není to úplně ideální.

 

5. Mallorka, jídlo a pití

Španělska kuchyň patří mezi naše nejoblíbenější. Když vidíme na stolech restaurací pánvičky voňavé paelly, nikdy neodoláme. K tomu sladký vínový nápoj – sangria a jsme v nebíčku.

Dalšími chuťovkami mallorské kuchyně je tapas, bez kterých si domácí svůj oběd v restaurací ani nemohou představit. Vždyť se jen koukněte, kolik takových chuťovek najdete po otevření restauračního menu.

jidlo-piti-mallorka-dovolena

Co našim jazýčkům nechutná, ale Mallorská kuchyň je toho plná, jsou polévky. Dražší langustová polévka (caldereta de langusta) nebo levnější rybí polévka (sopa de peix) nemůže v jídelníčků všežravců chybět. Dalšími populárními polévkami jsou i sopa mallorquín, což je vlastně klasický vývar z masa a zeleniny. V totálním vedru výborně osvěží studená polévka gazpacho, což je vlastně kombinace veškeré zeleniny.

 

6. Kdy navštívit Mallorku

Mallorka má i v zimě krásných 15 °C. V létě (červen, červenec) se teploty vyšplhají přes 30 °C, což je na koupání tak akorát. My jsme byli v dubnu a moře je spíše pro otužilé jedince. Ale na výlety a chození po městě, ale i to válení na pláži, je to naprosto ideální.

plaz-callo-de-moro-mallorka-dovolena

 

7. Kolik nás stálo 5 dní na Mallorce (přepočítáno na osobu)

Ačkoliv letenky na Mallorku seženete za pár korun, zbytek výdajů může vaši peněženku pořádně potrápit. Jak jsme už zmiňovali, najít ubytování za služnou cenu dá docela zabrat. To samé půjčení auta. Ale i tentokrát jsme nad tím trávili nějakou tu hodinky, za což jsme byli odměněni nalezením celkem slušných cen.

Letenky a vlak (Praha – Vídeň – Mallorka – Praha): 2 572 Kč

Ubytování v Palmě: 2 056 Kč

Auto (včetně benzínu a parkování): 3 977 Kč

Doprava (Vlak, dálkové autobusy): 498 Kč

Jídlo: 3 331 Kč (z toho sangria dělala 1/3 našich výdajů)

Vstupy: 1 164 Kč

Uložení zavazadel: 98 Kč

CELKEM: 13 696 Kč

 

8. Shrnutí toho nejdůležitějšího

Mallorka byla prvním místem, kam jsme se vrátili podruhé. A rozhodně to chyba nebyla. Ačkoliv je tento baleárský ostrov maličký a všude se dostanete do hodinky autem, ani za těch 5 dní jsme nenavštívili vše, co jsme zamýšleli. Na Mallorce se můžete válet u moře, brouzdat po městečkách nebo se vydat na nějaký ten trek. Své si tam najde úplně každý. Takže s chutí do toho, objednejte letenky a vrhněte se do objevování tohoto krásného ostrova.

 

9. Aktivity

Pokud přemýšlíte nad aktivitami, které byste mohli na Tenerife dělat, zabrouzdejte na stránky české společnosti Joystree. Pohodlně si zde můžete půjčit kolo, motorku, koloběžku surf nebo si třeba udělat kurz Kitesurfingu. Vše za super ceny na joystree.com. A pokud plánujete vyrazit i na další Kanárské ostrovy, jejich služby využijete také na ostrovech La Palma, Fuerteventura nebo Gran Canaria, ale dokonce i na Mallorce.

1000040323 (1)

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.