Dovolená v Norsku: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

dovolena-v-norsku--pruvodce-letenkami--ubytovanim-a-dopravou

Norsko, země vysokých hor, monstrózních vodopádů, překrásné divoké přírody a trollů. Tato skandinávská země nás zaujala tak moc, že příště se sem vydáme s karavanem a rozhodně na delší období. A protože je Norsko o něco dražší, přinášíme vám pár tipů, jak ušetřit nějakou tu kačku.

 

1. Norsko a letenky

Do Osla se z Prahy dostanete přímým letem se společností Norwegian. My jsme měli to štěstí, že jsme to mohli nakombinovat ještě s leteckou společností Flyr, která bohužel již přímé lety z Prahy nenabízí.

U obou společností jsme si dokoupili odbavené zavazadlo. Flyr nám dokonce nabídl dvě odbavená zavazadla vázaná na jednu letenku. Tak jsme koupili pouze odbavené zavazadlo pro jednoho a druhému pouze příruční. Díky tomu jsme si s sebou mohli vzít věci, které nám pomohli ušetřit na místě nemalé peníze.

letenky-norsko

Poklonu musíte dát osloskému letišti, kde jsme se odbavili během 5 minut. U stojánku jsme si vytiskli štítky pro odbavená zavazadla, sami jsme si je vyložili na pás a už jsme jen zamířili k bezpečnostní kontrole.

 

2. Jak se dostat z letiště do centra

Z letiště do centra se nejrychleji dostanete rychlovlakem Flytoget. Lístek vás sice vyjde na 210 NOK/osoba, ale jste v centru za 20 minut. A navíc to jezdí každých 10 minut.

Lístky si jednoduše koupíte buď přes internet, na místě v automatu nebo přímo při vchodu na nástupišti, kdy stačí pouze přiložit kreditní kartu.

doprava-v-norsku-vlak

Značení je ukázkové a rozhodně nemůžete minout nástupiště, ze kterého vlak jede.

 

3. Norsko a doprava

My jsme si půjčili auto, abychom byli páni svého času a mohli se případně na poslední chvíli rozhodnout zajet jinam. Proměnlivé počasí v Norsku vám častokrát může změnit plány. S tím počítejte.

Silnice jsou v Norsku zcela ukázkové a moderní. Dálniční známky se tu nevedou, za to tu mají placené úseky v podobě mýta.

pujceni-auta-v-norsku

Mýto

Pokud jedete do Norska vlastním autem je nutné, abyste se přihlásili zde. Díky tomu můžete hodit placení mýta za hlavu. Do měsíce od vaší cesty vám přijde faktura s vypsanými místy, kde jste se pohybovali na placených úsecích.

V Norsku jsou také místa, kde zaplatíte mýto přímo na místě. Nebojte, všude se platí kartou. Mince většinou automaty neberou. Jde většinou o místa v blízkosti těch nejnavštěvovanějších míst. My jsme projeli placeným úsekem například cestou na ledovec Nigardsbreen nebo na Trolltungu.

Benzín

Berte na vědomí, že v Norsku je benzín celkem drahý. Není však úplně jedno, ve které části Norska natankujete. My jsme někde tankovali třeba za 27 NOK, ale jinde zase za 23 NOK (2,4 Kč = 1 NOK).

Další tipy dopravy

Autobusů jsme za celou dobu moc nepotkali. Ale autobusových zastávek nespočet. Pozor však na to, že autobusy jezdí pouze po hlavních tazích. A tak se nemusíte dostat úplně všude.

Při přejezdech se vám také může stát, že pojedete trajektem. Jsou tam velmi běžný způspb dopravy. Za každý trajekt vám pak přijde vyúčtování na faktuře s mýtem.

trajekt-dopava-norsko

Norové se snaží žít ekologicky, takže tam narazíte na mnoho elektrických aut, včetně kosmických Tesel. Na všech pumpách naleznete také nabíjení pro elektrická auta. Zajímavé je, že na většině parkovištích mají vyhrazená i svá vlastní místa.

 

4. Norsko a ubytování

Co se týče ubytování, moc vám o něm nepovíme. Zaplatili jsme za něj totiž přesně 0 Kč. Do půjčeného auta jsme si pouze vzali matraci a celou dovolenou jsme spali v autě na odpočívadlech. Odpočívadla jsou zdarma a na většině z nich jsou i veřejné záchody. Můžete se tam opláchnout a na některých najdete, ale velmi výjimečně, i sprchu. Pokud vám nevadí si za teplou sprchu připlatit, můžete se stavit na pumpě, kde vás sprcha vyjde na cca 50 NOK/osoba. Rozhodně ale nezapomeňte na dezinfekci nebo třeba papírová sedátka na WC.

bydleni-norsko-spani-v-aute

Kempy v Norsku vás vyjdou na různou částku (200–800 NOK). Záleží, zda přijedete karavanem, autem se stanem nebo spíte v autě, případně když si zarezervujete chatku.

 

5. Norsko, jídlo a pití

Jak jsme již zmínili, v Norsku budete muset sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Ale když budete chtít, i tady se dá ušetřit. My jsme nakupovali nejčastěji v obchodech Rema 1000, Kiwi a Extra, které nás vyšly nejlevněji. Cenově špatně nevycházel ani Coop.

TIP: Pokud chcete ušetřit nějakou kačku, vezměte si z domu nějaké trvanlivé potraviny nebo polotovary. Po návštěvě obchodu rychle zjistíte, že díky tomu ušetříte tisíce korun.   

 

obchody-v-norsku

Za dva dny nakupování jídla v Norsku jsme stihli utratit 3 500 Kč. A to jsme kupovali opravdu pouze to nejdůležitější. Tak například 5 l kanystr vody nás vyšel na 30 NOK.

TIP: Pokud milujete čokoládu, povinnost je koupě čokolády Kvikk Lunsj. Je to něco jako Kitkat, ale zkrátka lepší :D A jestli jste milovníci masa, vyzkoušejte stejk z velryby nebo sobí salám. Jen si připravte, že vaše peněženka trochu zapláče.

 

 

6. Norsko a peníze

V době naší návštěvy (červenec 2022) se kurz pohyboval na úrovni 2,4 Kč = 1 NOK. Popravdě, papírové peníze ani mince jsme za celou dobu v Norsku nepoužili a ani neviděli. Maximálně na dně kašny. Všude, ale opravdu všude, se platí kartou. Takže pokud se tam vydáte s Revolut kartou nebo i klasickou českou kartou, nebudete mít nikde problém.

revolut-karta-placeni-v-norsku

 

7. Kdy navštívit Norsko

Nejlepší měsíce k návštěvě Norska jsou červen–září. Sníh po většinu času už skoro nebyl vidět, dny jsou dlouhé a počasí se ve středních výškách pohybuje kolem okolo 25 °C. Což je na Norsko hodně dobré. Překvapit vás může akorát chybějící noc, které je tak krátká, že ji někdy ani nezaznamenáte. Navíc počasí je tak nevyzpytatelné, že nikdy nevíte, jestli vás silný vítr a déšť pustí na vrchol další destinace. My jsme kvůli počasí museli vzdát trek vedoucí na Kjerag. Což nás velice mrzelo, ale bohužel počasí člověk nerozkáže.

co-videt-v-norsku

Pokud byste se chtěli vydat do Norska mezi říjnem – květnem, budete na většinu míst muset s průvodcem.

 

8. Kolik nás stálo 9 dní v Norsku (přepočítáno na osobu)

Letenky (včetně odbavených zavazadel): 4 673 Kč

Ubytování: 0 Kč

Auto (včetně benzínu, parkování a mýta): 9 280 Kč (auto: 3 876 Kč, benzín: 2 153 Kč, mýto: 1 646 Kč, parkování: 1 605 Kč)

Doprava: 1 008 Kč

Jídlo: 3 383 Kč

Vstupy: 1 872 Kč

Suvenýry: 250 Kč

CELKEM: 20 466 Kč

Dát za dovolenou v Norsku za dva lidi 41 000 Kč není špatné, co říkáte?

 

9. Shrnutí toho nejdůležitějšího

Pokud chcete ušetřit penízky za dovolenou v Norsku, kupte si k letence odbavené zavazadlo, nakupte si jídlo, vezměte stan, spacáky nebo matraci do auta, případně rovnou karavan. Ať už se v Norsku vydáte kamkoliv, vždy to stojí za to. Tato severská země je totiž ideálním místem na načerpání energie a srovnání myšlenek.

A aby na vaší dovolené proběhlo vše bez problémů, přinášíme vám ještě pár rad, jak se vyhnout 10 největším chybám, kterých se lidé dopousští v Norsku.

Takže s chutí do toho a vyrazte na sever.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.