Dovolená na Azorských ostrovech: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

dovolena-na-azorskych-ostrovech--pruvodce-letenkami--ubytovanim-a-dopravou

Cestovní průvodce po Azorských ostrovech vám odpoví na vše, co potřebujete vědět o tomto portugalském území. Plánování koupi letenek, pronájmu auta, hledání ubytování a nejlepšího itineráře bude pro vás hračka.

Azory si můžete představit jako nekonečně dlouhý rozrolovaný zelený koberec. Ať už zde hledáte relax, vzrušující dobrodružství anebo klasické objevování, cestování po Azorách vám nabídne dokonale autentický útěk z ruchu velkoměst.

Během naši 12denní dovolené jsme stihli navštívit 3 ostrovy – Sao Miguel, Flores a Terceira. Na cestě zpátky jsme se zastavili i v hlavním městě Portugalska, Lisabonu.

 

1. Azory a letenky

Na Azory se v dnešních dnech nejlépe a nejlevněji dostanete z Portugalska. Takže si rovnou můžete udělat zastávku v Lisabonu nebo v Portu, strávit tam dva-tři dny a poté se vydat na Azorské ostrovy.

azory-cestovani-letenky

Doporučujeme kupovat letenky napřímo z Prahy do Lisabonu a následně navazující let na jeden z Azorských ostrovů. Nejlepší spojení je na nejturističtější ostrov Sao Miguel.

Další, možná levnější, ale časově náročnější variantou, je let z Vídně do Porta nebo Lisabonu. Následně stejnou trasou na Azorské ostrovy.

 

2. Azory a cestování mezi ostrovy

Pokud chcete cestovat mezi ostrovy, nejlepší dopravou je letadlo. Můžete zvolit i možnost přepravy trajekty. Nám ale během covidu příliš nejezdily. Nevýhodou trajektů je pak zejména délka trvání cesty.

cestovani-azory-sata-letadlo

Na ostrovech létá pouze jedna společnost, a to společnost SATA. Cena letenek je stejná na všechny ostrovy a je jedno, zda to máte s přestupem nebo letíte přímo. Někdy se také může stát, že na jejich stránkách nevidíte žádné volné lety v termínu, ve kterém byste potřebovali. Občas stačí počkat pár hodin nebo do druhého dne a lety se tam mnohdy znovu objeví. Ale kdo na to má mít ty nervy, že?

 

3. Azory a doprava po ostrovech

Ostrov Sao Miguel není nikterak veliký a pokud se strategicky ubytujete uprostřed ostrova (okolo hlavního města Ponta Delgada), nikdy nebude mít delší přejezd než 40 minut.

azory-cestovani-mezi-ostrovy

Ostrovy se dají projít i pěšky, za pomoci stopování, či na kole. Ale přeci jen to auto je nejpohodlnější. Na ostrově Sao Miguel máte na výběr z více společností autopůjčoven, ale například na maličkém ostrově Flores se nacházejí pouze společnosti dvě. Proto to vždy řešte s předstihem, aby se náklady za auto nevyšplhali na 70 – 100 € na den. My jsme ušetřili i díky voucherům za covid test, které jsme dostali při příjezdu na ostrovy a za půjčení auta na ostrově Flores jsme zaplatili pouhých 20 € na dva dny. Zlaté vouchery.

 

4. Azory a ubytování

Na Azorech naleznete mnoho hotelů i hostelů, ve kterých se můžete ubytovat přes klasické ubytovací služby Airbnb a Booking. Žádné složitosti tady nehledejte. Platí tu stejné pravidlo, jako po celém světe – čím dříve ubytování rezervujete, tím nižší ceny naleznete a budete mít větší výběr. Na ostrovech se zároveň vyplatí řešit strategicky dobře umístěné ubytování, abyste se mohli pohybovat s co nejkratšími přejezdy.

azory-ubytovani-cestovani

 

5. Azory a jídlo a pití

Portugalsko je známé svým vynikajícím vínem. Ne jinak tomu je i na Azorských ostrovech. A díky toleranci 0,5 promile alkoholu si při obědě může dopřát skleničku i řidič. Ale samozřejmě buďte neustále opatrní a vždy usuďte sami, zda si opravdu po sklence můžete sednout za volant.

Typickým azorský pokrmem je cozido das furnas.  Specialita z několika druhů masa, klobás a zeleniny. Speciální na tom je zejména to, že se maso vaří v rozpálené zemi ve vulkanické oblasti. Zajděte si třeba do restaurace Bar Caldeiras na ostrově Sao Miguel.

azory-jidlo-a-piti

Samozřejmě nesmí chybět ani tradiční portugalská sladká pochoutka Pastela Da Nata.

Ve městě Ponta Delgada se nachází jedna z nejoblíbenějších pěstíren ananasu. Je to jediná pěstírna, kde se ananas pěstuje ve sklenících. Můžete si tam nechat udělat prohlídku, podívat se na video a případně si nakoupit nějaké ty ananasové pochutiny.

Dalším pokrmem zmíníme morcelu (v českém překladu jelito). Na první pohled se může zdát nevábná, ale chuťově je opravdu vynikající. Doporučuje se to jíst třeba s jablky nebo již zmíněným ananasem.

Jestli jste milovníci čaje, rozhodně doporučujeme navštívit čajové farmy (Chá). A i kdybyste čaji neholdovali, rozhlehlé čajové plantáže určitě stojí minimálně za procházku. V čajových farmách Chá Porto Formoso a Chá Gorreana dělají i ochutnávku čaje. My jsme si domů pořídili hned několik druhů Chá z farmy Chá Porto Formoso.

A jako v každé jiné přímořské/oceánské zemi, i tady na žádném jídelním lístku nechybí ryby, mořské plody a chobotnice.

TIP: Chcete si udělat grilovačku s výhledem na oceán nebo jen tak v přírodě? Téměř na každém odpočívadle jsou umístěné grily a stoly k pikniku. Stačí si jen pořídit uhlí a maso. Samozřejmě by nemělo chybět ani dobré víno.

 

6. Kdy navštívit Azory

Nejlepším obdobím pro návštěvu Azorských ostrovů je červen-říjen, kdy se průměrná teplota pohybuje okolo 25 °C. Ovšem, počítejte s proměnlivým počasím v krátkém čase, jak to už na ostrovech bývá. Taková mlha nás na některých místech donutila navštívit dané místo i 3x.

azory-top-oblibena-mista

Pokud se vydáte na Azory v období listopadu-dubna, teplota se zde bude pohybovat okolo 17 °C, což je zase ideální počasí na hikování.

Avšak teplotami se nenechte zmást. Azory se nacházejí uprostřed Atlantiku a vy nikdy nevíte, kdy se přižene déšť nebo vítr. Proto mějte připravené pláštěnky a pevnou obuv i v letních měsících.

 

7. Kolik nás stálo 12 dní na Azorách a 1 den v Lisabonu (přepočítáno na osobu)

Letenka/Flixbus/blablacar: 8 050 Kč

(Naše cesta byla tentokrát trochu divočejší: Praha → Frankfurt → Sao Miguel → Flores → Terceira → Lisabon → Vídeň)

Ubytování: 6 620 Kč

Auto (včetně benzínu a parkování): 6 720 Kč

Jídlo: 7 630 Kč

Vstupy a suvenýry: 3 130 Kč

CELKEM: 32 150 Kč

 

8. Shrnutí toho nejdůležitějšího

Azorské ostrovy jsou přírodou nasycenou zemí, plnou neočekávaných změn počasí, krav a hortenzií. Pokud se zde vydáte pouze na týdenní dovolenou, doporučujeme navštívit ostrov Sao Miguel. Pakliže budete mít dní více, určitě se vydejte i na další ostrovy jako Pico, Terceira, Flores anebo Sana Maria. Každý ostrov v sobě ukrývá úplně jinak zformovanou přírodní krásu, která jen čeká, až ji prozkoumáte. Takže na nic nečekejte a vydejte se do Atlantického oceánu objevovat krásy Azor.

 

Covidové okénko:

V době, kdy jsme Azory navštívili my (červenec 2021), byl potřeba na Azorské ostrovy PCR test. Pokud jste přiletěli s potvrzujícím dokumentem, dostali jste voucher v hodnotě 35 €. Super deal. Voucher jste mohli uplatnit v různých restauracích, na půjčení auta nebo na vstupy do turisticky atraktivních míst.

Neotestovaní se museli testovat na místě na vlastní náklady. Další testování proběhlo 6 den od příjezdu. Sami se nám ozvali a naplánovali den, čas a místo testování.

Ale doufejme, že toho už je dávná minulost, která se nebude znovu opakovat.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.