Dovolená v Dubaji: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

dubaj-prakticke-informace-letenky-ubytovani-jidlo-doprava

Navštivte Dubaj na začátku sezóny, jako my. Pomůžeme vám najít levné letenky, ubytování a zároveň se dozvíte, jak se dopravit z bodu A do bodu B co nejrychleji a nejlevněji.

Šejkové v dubajském emirátu se toho rozhodně nebojí a podporují výstavby těch nejvyšších, nejdelších a nejtlustších budov. Zkrátka zde najdete všechny „nej“, na které si vzpomenete.

Sepsali jsme pro vás základní informace, které se vám určitě při plánování dovolené budou hodit.

 

1. Dubaj, Abú Dhabí a letenky

Do Dubaje se dostanete pohodlně i z Prahy s leteckou společností ČSA, respektive Smartwings. My jsme zvolili o něco levnější variantu. Odlétali jsme z Budapešti. Je to sice o něco časově náročnější, jelikož jsme se sem museli dopravit autobusem, ale ušetřit pouze na letenkách 6 000 Kč na osobu rozhodně stálo za to. Ty jsme samozřejmě pak utratili jinde, že jo :D

letenky-dubaj-levne

 

2a. Jak se dostat z letiště Dubaj Airport do města

Jendou z variant je taxi, které si jednoduše objednáte přes aplikaci Careem. Je to nejrychlejší varianta a taxi služba v Dubaji není nějak drahá záležitost. Další a samozřejmě levnější variantou je metro, na které využijete tzv. NOL kartu. Ta vám poslouží nejen na cestování po samotné Dubaji, ale také se pohodlně dopravíte do města z terminálu 1 a 3. Fanoušky autobusů potěšíme také. Ze všech terminálů se dostanete do města i klimatizovaným autobusem, který jezdí 24/7, každých 30 minut. Tento autobus vás bude stát pouze 3 AED. Ale pozor. Řidičovi nemůžete platit hotově ani kartou. Autobusem se odvezete pouze v případě, že budete mít zmíněnou NOL kartu. Bližší informace se dočtete na stránkách letiště v Dubaji.

 

2b. Jak se dostat z letiště Abú Dhabí Airport do města

I v Abú Dhabí je nejjednodušší variantou taxi. I když v hlavním městě vás vyjde taxi o něco dráž. Levnější variantou je městská hromadná doprava, konkrétně autobus. Cesta stojí 4 AED, ale i zde potřebujete k cestě speciální kartu Hafilat. Drobné ani kartu bohužel řidič nebere. Více informací naleznete na oficiálních stránkách letiště v Abú Dhabí.

 

3a. Dubaj a doprava

Pro pohodlné cestování metrem nebo autobusy funguje v Dubaji tzv. NOL karta. Zakoupit si ji můžete prakticky v každé stanici metra, buď u okénka nebo v automatu. Za první nákup plastové kartičky společně s přednabitým kreditem zaplatíte 25 AED, přičemž na kartě budete mít dobito 19 AED. Cesta metrem Vás vyjde na 1-5 AED, podle počtu zón, kterými budete procházet. Nejnižší možná částka, kterou musíte mít na kartě, abyste mohli cestovat, je 5 AED. To je také suma, kterou si lze minimálně dobít.

metro-dubaj (1)

NOL karta vám platí ve všech dopravních prostředcích MHD. V autobusech doporučujeme vzít si i nějaký šátek přes ramena, zejména kvůli jejich přehnaně klimatizovaným autobusům (podobně i autobusové zastávky fungují jako obdoba lidského mrazáku). Ale také proto, že autobusy jezdí zejména místní a jak je známo, ženy mají mít zahalená ramena i kolena.

nol-karta-metro-karta-cestovani-dubaj

Další oblíbenou dopravou, hlavně přes řeku (mezi čtvrtěmi Deira a Bur Dubai), jsou malé dřevěné loďky Abra. V přívoze podél celé řeky narazíte prakticky vždy na nějakou loďku, která vypluje, jakmile naplní svou kapacitu 20 lidí. Nemáte se vůbec čeho obávat, loďka se většinou zaplní do 5 minut. Lodička vás vyjde na 1 dirham.

lodka-abra-lod-doprava-dubaj-stare-mesto

Pro hledání nejbližší taxi služby rozhodně doporučujeme stáhnout aplikaci Careem. Funguje na stejném principu jako Uber nebo Bolt. Proto její funkce dál nebudeme rozepisovat.

 

3b. Abú Dhabí a doprava

V Abú Dhabí je obdobou NOL karty, tzv. Hafilat card. V automatech vás karta vyjde na 20 AED, kdy 10 AED máte na cestu a 10 AED je cena plastové kartičky. Minimální dobití karty je 10 AED. Pokud byste v Abú Dhabí trávili více času, můžete si pořídit kartu v Lulu supermarketu, kde si ji pořídíte za 40 AED, přičemž na cestování využijete kredit až 30 AED. To se však oplatí pouze v případě, že zde plánujete trávit alespoň 3 dny.

shuttle-bus-free-zdarma-autobus-abu-dhabi

V Abú Dhabí je super možnost využit místní shuttle bus, který brouzdá mezi těmi nejhlavnějšími památkami. A ačkoliv nejezdí moc často, pokud si vyhlédnete na trase jeho zastávky v ten správný čas, můžete ušetřit i stovky korun. Pozor však na to, že nejezdí moc spolehlivě a jízdní řád se může lišit od reality i o desítky minut. Takže pokud budete čekat na své zastávce více jako 15 minut, nezoufejte, řidič shuttle busu pravděpodobně jen někde odpočívá. V shuttle autobusu dokonce spolehlivě funguje wifi.

 

4. Dubaj a ubytování

Připravte se na to, že při shánění ubytování v Dubaji vaše peněženka zapláče. Jako odměnou vám však může být bazén na střeše skoro každého hotelu. Nenechávejte tak hledání ubytování na poslední chvíli a raději si vyberte hotel několik měsíců předem.

Obecně platí, že se vyplatí rezervace hotelu i se snídaní. Mnohé hotely také nabízejí shuttle bus na nejbližší pláž nebo do centra úplně zdarma. Tím také můžete ušetřit nějakou tu korunu za dopravu. Při hledání jsme vždy srovnávali nabídky ověřených ubytovacích vyhledávačů Booking, Airbnb nebo Agoda.

 

5. Dubaj, jídlo a pití

V Dubaji naleznete restaurace všech druhů a chutí. Za nás doporučujeme restauraci „Eat and drink“. Velmi nám zde chutnalo a navíc ceny byly výrazně pod průměrem. Pokud byste chtěli ušetřit na jídle i jinak, můžete zde nakupovat v klasických supermarketech, které se nachází prakticky ve všech obchodních centrech. Zmíníme například Fresher, cheaper, better.

dubaj-jidlo

Zajímavost: Pokud jste milovníci kebabu, jako my. Možná vás překvapí, že v této zemi slovo kebab nenajdete. Ve všech fastfoodech i restauracích najdete kebab pod názvem "shawarma".

 

6. Kdy navštívit Dubaj

Abyste ze sebe neudělali pečící se maso zaživa, nejlepší období pro návštěvu Dubaje je listopad-únor. Je to prakticky zimní období, kdy se zde pohybují nejvyšší teploty okolo 33 °C v listopadu až po cca 26 °C v lednu.

V tomto období je zároveň i nižší vlhkost vzduchu a tak nebudete mít problém vyrazit ven i v poledne. I tak ale doporučujeme plánovat návštěvu města tak, aby vám v pravé poledne vyšel program na aktivitu ve stínu.

jrb-beach-plaz-dubaj

 

7. Dubaj a peníze

Ačkoliv jsou Spojené arabské emiráty, respektive Dubaj a Abú Dhabí, vyspělé a kartou se dá platit téměř všude, určitě se vám bude hodit i nějaká ta hotovost. Využijete ji například na trzích, i když už i tam hodně obchodníků využívá terminál, ale ne vždy jim „funguje“. Rozuměj: nechtějí ho použít. Bez hotovosti se neobejdete ani na loďkách Abra, při převozech z jednoho břehu řeky na druhý. Případně, když vás hodný pán provede po mešitě a půl hodiny vám vypráví o historii Islámu, hodí se vám nějaká ta „korunka“ jako bakšiš.

penize-aed-dubaj

Dejte si pozor na směnárny. Pokud naleznete nízký kurz, po většinou to znamená, že si tam berou i velké poplatky. Proto rozhodně nedoporučujeme zaměňovat v Dubai mall, kde se kurzy jeví velice lákavě. Opak je však pravdou. Když vám zaměstnanec směnárny řekne, kolik reálně dostanete, zjistíte, že vám odečtou nemalé poplatky. Pokaždé si na kalkulačce dopředu spočítejte, kolik peněz byste měli za hodnotu eur nebo dolarů dostat.

 

8. Dubaj a internet

Každý kdo přiletí do Spojených arabských emirátů, dostane při pasové kontrole SIM kartu s 1 GB dat. Ty při zapnutí platí pouze 24 hodin, ať už je využijete, či ne. Další variantou je zakoupení SIM karty za 150 AED přímo na letišti nebo ve městě u jednoho z místních operátorů – Etisalat nebo Virgin Mobile. Operátor Etisalat nabízí 10denní nebo 28denní variantu, zatím co Virgin Mobile má 7, 10 nebo 15denní variantu.

,sim-karta-zdarma-dubaj-letiste

TIP: Čísla v Dubaji, ale i obecně ve Spojených arabských emirátech mají 10 číslic. To znamená, že pokud budete chtít zavolat například na svůj mobil, musíte před číslo dát předvolbu 00971.

 

9. Kolik nás stálo 7 dní v Dubaji a Abú Dhabí (přepočítáno na osobu)

Letenky a autobus (Praha – Budapešť – Dubaj – Abú Dhabí – Budapešť – Praha): 3 130 Kč

Ubytování: 5 900 Kč

Doprava (metro, taxi, loďky): 3 150 Kč

Jídlo: 2 500 Kč

Vstupy a zábava: 7 700 Kč (Miňko + 4 100 Kč za zip line)

Suvenýry: 224 Kč

CELKEM: 22 604 Kč

 

10. Shrnutí toho nejdůležitějšího

Dubaj i Abú Dhabí jsou pouštní města. Sice jsou zde uměle vybudovány i parky plné zeleně, mnoho jich tady však není. I tak tyto města měly své kouzlo, které je srovnatelné s mrakodrapy v New Yorku. Vidět Dubaj z nejvyšší budovy Burj Khalífa nebo pozorovat žraloky s nákupními taškami v ruce nezažijete jen tak někde. A jelikož je Dubaj stále turističtější, ani něžnější pohlaví se zde nemusí bát chodit ve městě v šatech anebo se opalovat na pláži v bikinách.

Takže pokud ještě nemáte Dubaj na svém bucket listu, určitě si tam toto město hned přidejte.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.