10 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme na dovolené v Norsku

10-chyb-kterych-se-dopoustime-na-dovolene-v-norsku

Vyrazte za úžasnou přírodou k norským fjordům připraveni. Není žádným tajemstvím, že dovolená v Norsku nepatří mezi ty nejlevnější. Kromě podcenění rozpočtu, doporučujeme myslet i na další věci, jako je koupě letenek, ubytování, načasování a samotný pohyb po Norsku.

V článku bychom rádi navázali na článek, který vás provedl tajemnou komnatou letenek, ubytování a dopravou. Teď vám však pomůžeme vyhnout se nebezpečným situacím, společenským faux-pas, konfrontaci s místními obyvateli či policií. A kromě toho se vám budeme snažit ukázat ten správný směr, abyste neutráceli zbytečné peníze, které se vám v Norsku určitě budou hodit.

 

1. Podcenění vzdálenosti dovolenkového itineráře v Norsku

Norsko je sice málo obydlená země, pouze s 5 miliony obyvatel. Proto se tak můžete domnívat, že všechny vzdálenosti v Norsku nebudou nikterak velké. Opak je však pravdou. Norsko je nejdelší zemí v celé Evropě.

1_poceneni-vzdalenosti-norsko

Navíc, pokud se pohybujete po klikatých horských cestách a zároveň se potřebujete přesunout trajektem na druhou stranu fjordu, mapa může klamat. Cesta mezi městy Oslo, Bergen a například Tromsø tak může zabrat více, než byste čekali. 500 km autem v České republice totiž nebude trvat stejně dlouho jako 500 km v Norsku.

TIP: Pozor si určitě dejte i na to, že některé silnice jsou mimo sezónu, dokonce i v červnu nebo říjnu, uzavřené. Ověřte si svou cestu na této mapce.

 

 

2. Letenky na vzdálenější letiště Torp Sandefjors Airport (TRF)

Nízkonákladové letecké společnosti jako i Ryanair nabízejí velice výhodné ceny letenek spíše na vzdálenější (méně vytížená) letiště. To platí i pro vzdálenější norské letiště Torp Sandefjord, které je vzdálené 100 km od Osla. Cesta do hlavního města je poměrně komplikovaná, ale hlavně dlouhá a nákladná. Oficiální autobus Torp Ekspressen vás vyjde v přepočtu na cca 574 Kč (240 NOK), přičemž do Osla se dostanete za 105 minut.

2_letenky-norsko-letiste-trf

Mnohem více se tak vyplatí připlatit si za letenku na letiště Oslo (OSL), které se nachází pouze 50 km od hlavního města. Létají sem společnosti jako Norwegian anebo Eurowings.

 

3. Špatný výběr ročního období, kdy cestovat na dovolenou do Norska

Jednoduchá odpověď na otázku, které roční období anebo měsíc je nejlepší pro cestu do Norska, neexistuje. Záleží na tom, jak si chcete Norsko užít. Chcete vidět polární zář, zasněžené nebo zelené hory, které vás nebudou ničím omezovat? A co turisté? Pokud vám vadí přeplněná místa turisty z celého světa, rozhodně nejezděte v hlavní letní sezóně.

3_spatny-vyber-rocniho-obdobi-norsko

Na jaře (od dubna do května) může být ve vyšších polohách stále sníh. Některé stezky mohou být nepřístupné nebo dostupné pouze s průvodcem. Například slavná Trolí stezka (Trolltunga) se otevírá pro veřejnost až na konci května. Zimní měsíce listopad, prosinec a leden jsou velice chladné a většina silnic je v té době v Norsku uzavřena. Pokud však vyrážíte za polární září, ideální měsíce jsou konec září a říjen nebo konec ledna, únor a březen.

 

4. Špatný odhad nákladů

Většina z vás už určitě slyšela, že Norsko patří k nejdražším zemím vůbec. Těmi nejdražšími položkami je nepochybně ubytování, půjčení auta, ale i benzín. Podobně, jak se to podařilo nám, můžete i vy zvolit cestu lowcost cestování. Pokud si najdete ubytování s kuchyní, vařením ušetříte více než si myslíte. Podobně tak můžete ušetřit kempováním v autě anebo dovozem vlastního jídla z ČR. Nejlevnější jídlo nakoupíte v norských supermarketech Rema 1000, Kiwi nebo Extra.

4_spatny-odhad-nakladu-norsko

 

5. Rezervace atrakcí a dopravy předem

V hlavní sezóně mohou lístky na dopravu skutečně rychle mizet. Podobně tak i atrakce typu canyoneering. Pokud si tedy neplánujete půjčovat auto a rádi byste raději procestovali Norsko vlakem, myslete na to, že lístky musíte rezervovat dlouho dopředu. Lístky na vlak lze rezervovat žž 3 měsíce předem. Plusem je, že lístky koupené dopředu vás vyjdu i o několik stovek levněji. Jde o tzv. jízdenky Minipris.

5_atrakce-doprava-norsko

 

6. Nakupování potravin na nesprávných místech

Jak už jsme zmiňovali, cesta mezi některými místy může zabrat i několik hodin. Z toho důvodu má mnoho lidí tendenci šetřit čas nakupováním potravin na benzínkách. Na rovinu vám řekneme, raději si zajeďte do nejbližšího obchodu. Na benzinové pumpě můžete dát za čistou vodu v přepočtu klidně i 200 Kč.

6_nakupovani-potravin-norsko

Ze supermarketů jsme porovnávali ceny obchodů Rema 1000, Kiwi anebo Extra a všechny zmíněné obchody vyšly cenově přijatelně. Navíc, pokud mluvíme o vodě, raději se vybavte filtrační lahví a napusťte si čistou vodu klidně v přírodě. Ušetříte tak i stovky korun.

6b_fitracni-lahev-norsko

 

7. Podcenění terénu a nedostatečné vybavení

Pěší turistika patří v Norsku mezi nejoblíbenější aktivity. Nepřipravenost a nezkušenost vás však může stát zdraví. Pokud tedy plánujete pěší túru na některé z nejslavnějších míst, podívejte se například na tuto norskou stránku, která přehledně vysvětluje, jak byste se na túru měli připravit. Na některých místech to je nejenom o fyzičce (výlet na Trolltungu měří 27 km), ale i o samotném vybavení a dobrém odhadu počasí, které se velice proměnlivé. A to i vzhledem k nadmořské výšce. Nejednou se nám stalo, že jsme začínali za slunečného počasí v nížině a končili jsme v mlze, větru a dešti na vrcholu.

7_podceneni-terenu-pocasi-norsko

TIP: Důrazně upozorňujeme, že pózování u ledovců může být skutečně nebezpečné. Víme, že byste se rádi vyfotili pod masou ledu a přímo se ho dotýkali. Jde však o neustále pracující a pohybující se předmět, který se může kdykoliv odlomit a spadnout na vás.

 

 

8. Za polární září musíte za polární kruh

Pokud chcete vyrazit do Norska za polární září, kromě správného místa musíte řešit i období. Nejlepší období je mezi koncem září a koncem března, kdy je v severním Norsku tma od časného odpoledne do pozdního rána.

8_polarni-zare-norsko

Čím severněji jste, tím větší máte šanci, že budete svědky úžasného přírodního jevu jménem polární záře. Nejlepší místa najdete jednoduše řečeno v severní části Norska. Za nejlepší místa pro sledování polární záře je považováno Tromsø. Nejlepší výhled si vychutnáte konkrétně z hory Fjellheisen. Dalšími místy je i Kirkenes, Lofoty, Svalbard anebo Bodø.

 

9. S fyzickými bankovkami nemusíte pochodit všude, plaťte kartou

Ačkoliv to není problém všude, na hlavní vlakovém nádraží v Oslu vám automat vezme pouze mince nebo kartou. Pokud chcete využít papírové peníze, musíte do vagónu s průvodčím, které jsou jasně označeny.

9_platte-kartou-norsko

Je to dáno tím, že Norové si téměř úplně odvykli od hotovosti. Kartou zaplatíte prakticky vše, včetně veřejné toalety na parkovišti, kde vám začíná túra. Připravte se proto na to, že na mnoha místech hotovost neuplatníte a musíte platit kartou.

 

10. Nakupování balené vody

Z méně rozvinutých zemích jsme zvyklý na dovolených kupovat balenou vodou. V Norsku však můžete s klidem na duši sáhnout po vodě z kohoutku. Voda je to logicky v té nejvyšší kvalitě, s jakou jste se kdy potkali. Zajímavosti je, že i taková balená voda od značky VOSS je plněná stejnou vodou z kohoutku, jakou si můžete téměř kdekoliv napustit sami.

10_nakupovani-balene-vody-norsko

TIP: Pokud se i tak rozhodnete pro nákup jakéhokoliv nápoje v plastové láhvi, myslete na to, že u nejznámějších atrakcí nenajdete odpadkové koše. Je tak mnohem lepší vzít si sebou sáček, do kterého během výletu můžete odpadky uschovat. Láhve jsou vratné a vy je můžete vrátit v jakémkoliv obchodě a tam také uplatnit kupón.

 

Podobných chyb se na dovolené mnohdy dopouští asi každý z nás. Věříme, že tímto článkem jsme alespoň trochu upozornili na ty nejdůležitější a vy se jim vyhnete obloukem. Pokud víte o další velké chybě, které bychom se na dovolené v Norsku neměli dopustit, dejte nám vědět do komentáře.

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.