Top 30 pohádkových hradů a zámků České republiky

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hlavni

Možná ne všechny níže zmíněné hrady a zámky patří mezi ty nejznámější. My jsme se však snažili vybrat ty nejpohádkovější. Vystupte z davu a odhalte známější i méně známe hrady a zámky Česka.

Jak dobře víte, po celém Česku je rozmístěno desítky hradů a zámků, které rozhodně stojí za návštěvu. Vybrat si můžete od středověkých pevností až po romantické zříceniny a pohádkové zámky. Ponořte se do více než 100 let starých legend, architektonické majestátnosti a odhalte jedinečné příběhy, které se za každým hradem a zámkem skrývají.

 

1. Zámek Lednice | Okres Břeclav (Jižní Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-lednice

Zámek Lednice, nedaleké městečko Mikulov a oblast Pálavy jsou tím hlavním, proč byste měli na jih Moravy zavítat. Během víkendu zde zažijete pravou vinařskou atmosféru ve spojení s dokonalým kulturním vyžitím. O parkování se zde ani nemusíme zmiňovat. Zkrátka se zastavte kdekoliv v okolí a projděte si každý skrytý kout této nádherné oblasti. A pokud byste přece jen hledali parkování, mrkněte na oficiální stránky zámku Lednice.

 

2. Hrad Kost | Okres Jičín (Severní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-kost

Jeden z nejzachovalejších hradů nejen v severních Čechách, ale i v celém Česku najdete asi 80 km severovýchodně od Prahy. Pokud se budete na hrad, jenž byl postaven před rokem 1349, chtít podívat z blízka, zaparkujte v obci Sobotka a vydejte se k hradu pěšky. Cesta je dlouhá asi 4 km.

Procházku si můžete zpestřit i návštěvou mlýna, kde se natáčela pohádka „S čerty nejsou žerty“, údolí Plakánek nebo zámkem Humprecht.

 

3. Hrad Šternberk | Okres Olomouc (Střední Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-sternberg

Pokud se chcete ještě více ponořit do historie, navštivte hrad Šternberk, kterého historie sahá až do 13. století. Pokud zavítáte do městečka Šternberk vlakem, dostanete se k hradu pěšky asi za 25 minut. A když cestu absolvujete autem, lze zcela zdarma zaparkovat u sportovní haly. Cesta k hradu vám pak nezabere více než 5 minut.

 

4. Hrad Kokořín | Okres Mělník (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-kokorin

Když jsme se před nedávnem vybrali na hrad Kokořín, zmokli jsme jako slepice. Doufáme, že váš případ to nebude. Na hrad totiž doporučujeme vyrazit za hezkého počasí. Zaparkujte pod hradem v obci Kokořínský Důl, odkud se k hradu dostanete dvěma cestami. S převýšením asi 70 metrů se k hradu dostanete asi po 1 km. Pokud chcete o něco mírnější převýšení, zvolte raději o polovinu delší cestu.

 

5. Hrad Bouzov | Okres Olomouc (Střední Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-bouzov

Dokonalost a zachovalost stavby z přelomu 13. a 14. století není náhoda. Hrad Bouzov byl totiž zrekonstruovaný na konci 19. století, díky čemuž získal současnou podobu. Zajímavostí je, že hrad se objevil ve více než 20 filmových ztvárněních. Tou nejznámější je asi pohádka Fantaghiro.

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

6. Zámek Hluboká nad Vltavou | Okres České Budějovice (Jižní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-hluboka-nad-vltavou

Asi nejvýznamnějším a jedním z nejhezčích zámků Česka je právě zámek Hluboká nad Vltavou. Pokud hledáte unikátní místo pro milovníky historie a romantiky, tady naleznete vše v jednom. Zámek Hluboká se nachází pouze 15 km severně od Českých Budějovic. Zaparkovat můžete na jednom z parkovišť, pouze 900 metrů od zámku. Následně můžete nasednout na vláček, který vás vyveze do poměrně prudkého kopce, případně potrápit své nohy a jít pěšky.

 

7. Pražský hrad | Praha

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-prazsky-hrad

Dominantu Prahy asi nemusíme rozsáhle představovat. Pražský hrad však není pouze o hradním komplexu v čele s Katedrálou svatého Víta. Při návštěvě hradu je nezbytné „zabloudit“ i do přilehlých zahrad: Rajské zahrady, Královské zahrady, Fürstenberské zahrady, Pálffyovské zahrady nebo Valdštejnské zahrady.

 

8. Hrad Okoř | Praha západ (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-okor

Hrad Okoř je vzdálen jen 15 km od Prahy a stojí na svém místě již od 13. století. Díky své historii a perfektní péči je stále v dobré kondici. Pýcha městečka Okoř rozhodně stojí za shlédnutí v každém ročním období. A to i kdybyste se neměli podívat dovnitř. Hrad jako jeden z mála leží totiž na rovině a dostanete se k němu bez problémů i se svými dětmi nebo kočárkem. Hrad Okoř si můžete zároveň vychutnat i třeba ve spojení s letním festivalem, který se zde každoročně koná.

 

9. Hrad Střekov | Okres Ústí nad Labem (Severní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-strekov

Kulturní památka Hrad Střekov se tyčí nad břehem řeky Labe, což dodává každému z výhledů velice hezkou atmosféru. I díky svému umístění možná není překvapivé, že hrad sloužil pro kontrolu obchodní stezky a výběr cla. Dnes se k němu dostanete velice jednoduše autem. Zaparkovat můžete zdarma hned u prvního nádvoří.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

10. Státní hrad a zámek Český Krumlov | Okres Český Krumlov (Jižní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-hrad-cesky-krumlovt

Návštěva jednoho z historicky nejvýznamnějšího města a jeho hradního a zámeckého komplexu je přímo povinností. Svou velikostí mu patří po Pražském hradu 2. místo. Pokud přijedete do Českého Krumlova, není pochyb o tom, že si budete muset na toto městečko vyhradit celý den. Český Krumlov toho ukrývá mnohem více než jen zmiňovaný hrad. Při hledání parkování využijte interaktivní mapu parkování.

 

11. Hrad Křivoklát | Okres Rakovník (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-kryvoklat

Pokud vyhledáváte něco poblíž Prahy, vyrazte do Národního parku Křivoklátsko. Kromě nespočet výletů tu naleznete také hrad Křivoklát s historií sahající do 12. století. Auto můžete nechat zaparkované na placeném parkovišti asi 250 metrů od hradu. Případně si můžete najít jednu z uliček městyse Křivoklát a zaparkovat tak zdarma.

 

12. Zámek Jindřichův Hradec | Okres Jindřichův Hradec (Jižní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-jindrichuv-hradec

Původně hrad z 13. století přestavený na zámek budí pozornost nejen místních obyvatel Jihočeského kraje. Vybírat můžete ze 6. prohlídkových okruhů. A abychom vám zjednodušili hledání parkování, zabrouzdejte na oficiální stránky zámku zde.

 

13. Hrad Rabí | Okres Klatovy (Jihozápadní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-rabi

Potěšíme i milovníky zřícenin. Tou nejrozsáhlejší zříceninou v Čechách je hrad Rabí, který se nachází pouze 8 km od města Sušice. Pakliže se vydáte autem, lze zaparkovat přímo na náměstí v centru obce, které se nachází asi 150 metrů od hradního areálu. Parkovné zaplatíte v parkovacím automatu.

 

14. Zámek Chyše | Okres Karlovy Vary (Severozápadní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-chyse

Pýcha Karlovarského kraje – zámek Chyše je zrekonstruovaný do stylu anglické gotiky, přičemž od svého vybudování ve 12. století změnil svou tvář hned několikrát. Součástí komplexu je i pivovar Chyše, kde můžete absolvovat prohlídku pivovaru.

 

15. Hrad a zámek Frýdlant | Okres Liberec (Severní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-frydlant

Na severu Čech v Liberecku naleznete komplex, jenž má vzhled jak středověkého hradu, tak renesančního zámku. Pokud si vyberete základní okruh, můžete jedním vrzem navštívit hrad i zámek. Zaparkovat můžete 50 metrů od komplexu. K dnešnímu dni za 50 Kč.

 

16. Zámek Raduň | Okres Opava (Moravskoslezský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-radun

Další velice zajímavé místo nalezneme v moravskoslezském kraji. Renesanční zámek ze 16. století byl původně postavený jako gotická tvrz. Ani u tohoto zámku se moc nenadřete. Auto můžete zaparkovat asi 100 metrů od vstupu do zámku.

 

17. Zámek Rájec nad Svitavou | Okres Blansko (Jižní Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-rajec-nad-svitavov

Ze 4 prohlídkových okruhů si můžete vybrat i v jednom z mladších zámků v Rájci nad Svitavou. Jde o zámek francouzského typu, který zde nestojí ani 3 století. Pokud to máte daleko, vyrazte na jižní Moravu autem. Parkování u zámku je zcela zdarma.

 

18. Zámek Žleby | Okres Kutná Hora (Středočeský Kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-zleby

Vraťte se několik staletí zpátky a užijte si romantiku v podobě anglické architektury. Zámek Žleby se nachází 18 km jihovýchodně od Kutné Hory a z Prahy se sem dostanete autem za hodinku. Zaparkovat můžete na jednom ze dvou placených parkovišť.

 

19. Hrad Točník a Žebrák | Okres Beroun (Středočeský Kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-tocnik-zebrak

Jak zabít dvě mouchy jednou ranou? Jednoduše. Návštěvou dvou hradů, které se nacházejí ani ne 2 km od sebe. Historie obou hradů sahá do 14. století, a přitom to na jejich fasádě není poznat. Zaparkujte zdarma někde u místního hřiště, kde se můžete osvěžit limonádou nebo jen tak u cesty a užijte si zde klidně i celé odpoledne.

 

20. Zámek Červená Lhota | Okres Jindřichův Hradec (Jižní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zmek-cervena-lhota

Pokud se chcete cítit jako v pohádce, navštivte renesanční zámek v Jižních Čechách. Zámek Červená Lhota je jedním z mála zámků ležících na vodě. V jeho okolí se nachází hned 3 placená parkoviště.

 

21. Zámek Hradec nad Moravicí | Okres Opava (Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-hradec-nad-moravici

Zámecký komplex pozůstávající ze starší častí Bílého zámku a mladší novogotické částí Červeného zámku, vás svou zachovalostí vrátí zpátky do minulého tisíciletí. Nepochybujeme, že vás jeho architektonická jedinečnost okouzlí. Zaparkujte přímo u zámeckého areálu.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

22. Hrad Karlštejn | Okres Beroun (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-karlstejn

Mezi naše pohádkové tipy hradů a zámků jsme nemohli nezařadit ikonu českých hradů, a to hrad Karlštejn. Jde o reprezentační sídlo, postavené Karlem IV. v 14. století, známé i tím, že za jeho doby mohli na hrad pouze muži. Na hrad se můžete dostat hned několika dopravními prostředky. Autem lze zaparkovat na parkovišti ve spodní části obce, kde zaplatíte malý poplatek. Stejně tak se do obce Karlštejn dostanete vlakem, případně na kole. Za nás doporučujeme poslední zmíněný dopravní prostředek, díky kterému můžete výlet spojit například i s lomem Velká Amerika.

 

23. Hrad Pernštejn | Okres Brno (Jižní Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-pernstejn

Středověký unikát v gotickém stylu není v našem řebříčku nejpohádkovějších hradů a zámků náhodou. Vždyť jde o hrad ze 13. století, který je i napříč požáru v roce 2005 zachovalý v celé své kráse. Nachází se u osady Pernštejn, ani ne hodinu autem od Brna. Zaparkovat můžete pod hradem, odkud přejdete přímo k hradu pěšky po jedné ze dvou tras. Můžete si vybrat podle náročnosti kratší (cca 15 minut) nebo delší cestu, ale za to méně strmou (cca 25 minut).

 

24. Zámek Nový Světlov | Okres Uherské Hradiště (Střední Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-novy-svetlov

Ne příliš známým zámkem je Nový Světlov, jenž byl původně hradem. V současnosti jde o komplex, který slouží i jako hotel nebo restaurace. Pokud se budete pohybovat po střední Moravě, alespoň na chvíli se u tohoto zámku zastavte.

 

25. Hrad Červený Újezd | Okres Praha – Západ

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-cerveny-ujezd

Soukromá stavba sice nezapadá do historického kontextu našich tipů na výlet, ale jeho architekturou ve stylu rytířské tvrze a usedlosti se vyjímá svou zajímavostí. Hrad naleznete v malé vesničce Červený Újezd kousek za Prahou. Kromě místního muzea českého venkova zde narazíte na středověkou krčmu nebo ukázky řemesel a dalších vystoupení.

 

26. Zámek Konopiště | Okres Benešov (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-konopiste

Původně šlechtický hrad přestavěný na zámek je pastvou pro oči už více než 7 století. Kromě všude pobíhajících pávů, zde můžete při větším štěstí shlédnout i medvědy. Zámek samotný pak nabízí 4 prohlídkové okruhy. Pokud k zámku přijedete autem, v případě volných kapacit můžete zaparkovat za malý poplatek hned u zámeckého parku Konopiště.

 

27. Hrad Hněvín | Okres Most (Severní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hnevin_1

Symbol 66 tisícového města Most leží na stejnojmenném vrchu. Jde o hrad, jehož první zmínky se datují už od 12. století. I když cesta na vrchol k Hněvínu není zrovna rovná, na místo se dostanete i autem a zaparkovat se dá přímo u hradu. Doporučujeme ho navštívit před západem slunce, kdy si vychutnáte i kouzelné výhledy na místní kopce.

 

28. Hrad Český Šternberk | Okres Benešov (Středočeský kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-cesky-sternberk

Pokud jste tuto nádheru neshlédli při splavování řeky Sázavy, navštivte další gotický skvost nacházející se půlhodinku od Benešova při nejbližší příležitosti. Hrad Český Šternberk je totiž nejstarším hradem nejen v našem seznamu, ale zároveň patří i mezi nejstarší hrady v celé České republice.

 

29. Hrad Loket | Okres Sokolov (Západní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-loket

Další historický skvost se tyčí nad řekou Ohře v obci Loket v Karlovarském kraji. Hrad Loket vybudovaný v románském slohu patří mezi známější, přesto jsme ho ve svém výčtu nejhezčích a nejkouzelnějších hradů nemohli vynechat. Dejte si pozor, abyste nehledali parkování přímo pod hradem. To bohužel není možné. Bezplatně však můžete zaparkovat u čerpací stanice před vjezdem do centra nebo za malý parkovací poplatek na náměstí.

 

30. Zámek Zruč nad Sázavou | Okres Kutná Hora (Středočeský Kraj)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-zruc-nad-sazavou

Zámek v Zruči nad Sázavou prošel od 14. století hned několika proměnami. Původně gotický zámek dostal renesanční tvář doplněnou o novogotismus. Užijte si i jeho zahrady nebo navštivte vodácké muzeum. A protože se kousek od něj nachází hrad Český Štemberk, stihnete obě kulturní památky ve stejný den.

 

BONUS č. 1: Zámek Dolní Kounice | Okres Brno – venkov (Jižní Morava)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-zamek-dolni-kounice

Pro všechny, kdo se dostali až sem, máme bonusový tip v podobě zámku Dolní Kounice, jenž stojí na kopci nad řekou Jihlavou v Dolních Kounicích. Jeho návštěvu můžete spojit například i se zříceninou kláštera Rosa Coeli.

 

BONUS č. 2: Hrad Velhartice | Okres Klatovy (Jihozápadní Čechy)

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hrad-velhartice

Sérii tipů zakončíme v okrese Klatovy. Nachází se zde stále zachovalý goticko-renesanční hrad, který patří mezi nejromantičtější místa Šumavy.

 

Věříme, že si z množství tipů na nejhezčí pohádkové hrady a zámky v České republice vyberete. A pokud by vás hrady a zámky na nějaký čas omrzely, vyberte si ze 21 osvědčených tipů na výlet po ČR, 15 tipů na výlet v okolí Prahy s autem do hodinky nebo 12 tipů na neobyčejný výlet s dětmi.

 

Mapa hradů a zámků v České republice

Abychom vám hledání toho nejhezčího hradu a zámku ulehčili, zpracovali jsme pro vás přehlednou mapu, kde naleznete všechny hrady a zámky České republiky, které jsme pro vás vybrali.

Top-30-pohádkových-hradů-a-zámků-v-České-republice-hlavni

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.