Cyklotrasy na Pálavě a okolí pro (ne)náročné

cyklotrasy-cyklovylety-palava-tipy-na-vylet

Vyrazte do srdce Pálavy na kole. Je úplně jedno, jestli si kolo půjčíte nebo vyrazíte na vlastním. Vinice, vinné sklepy i vesničky na vás dýchnou nepopsatelnou atmosférou. Naše oblíbené cyklotrasy vás provedou po známých i méně známých, za to autentičtějších místech.

Jelikož je v oblasti Pálavy rozeseto nespočet vinařských oblastí, vybrat pouze jednu je opravdu nemožné. Pokud se však inspirujete některou z našich cyklotras, během jednoho dne zvládnete navštívit hned několik z nich. Cyklotrasy jsou vhodné, jak pro zdatnější cyklisty, tak pro ty, pro které je vyjížďka na kole relax. Výběr finální cyklotrasy necháme na vás.

 

Mikulov – Klentnice – Pavlov – Horní Věstonice – Bavory – Mikulov

Cyklotrasa-1-mikulov-pavlov-vestonice-bavory-mikulov

  • Délka: 27 km (cca 2 hodiny, 15 minut)
  • Obtížnost: mírně až středně náročná

Pokud se plánujete ubytovat v malebném Mikulově, půjčení kola bude pro vás velice snadné. Kromě procházky po historické části města však doporučujeme vyrazit na kole směr Věstonická Nádrž. Směrem k vinařské vesničce Pavlov můžete navštívit například i zříceninu hradu Sirotčí Hrádek.

Pavlov-palava-tipy-na-vylet-kolo

A jestli vyrazíte na celodenní výlet, rozhodně v Pavlově zamiřte do místních vinařských sklepů. Za nás můžeme doporučit sklepy U Antoše nebo Vinařství Zatloukal. Další zastávky na ochutnávku dobrého vína si můžete udělat v Dolních nebo Horních Věstonicích. Třešničkou na dortu je pak projížďka rozsáhlými vinicemi u vesničky Bavory.

 

Mikulov – Úvaly – Valtice – Lednice – Mikulov

Cyklotrasa-2-mikulov-uvaly-valtice-lednice-mikulov

  • Délka: 45 km (3 hodiny)
  • Obtížnost: náročná

O něco náročnější trasu, o to však kouzelnější, můžete absolvovat ve směru z Mikulova do Lednice. Není překvapením, že na této cestě se vyjímají oblíbené zámky Valtice a Lednice. Kromě toho se však i zde nachází mnoho sklepů, jejichž návštěva je přímo povinností.

Lednice-palava-tipy-na-vylet-kolo

V těch méně profláklých se můžete stavit už v Úvalech. Pokud si však budete chtít užít desítky metrů propletených chodeb Valtického podzemí, vyhraďte si pro tento sklep klidně i celý večer. I napříč popularitě je Valtické podzemí cenově dostupné pro každého. Otevírací dobu a ceník najdete zde.

Zámek Lednice asi příliš představovat nemusíme. Zámek v Lednicích totiž patří mezi dva nejhezčí zámky v České republice.

 

Zaječí – Milovice – Horní Věstonice – Bavory – Mikulov – Lednice – Rakvice – Zaječí

Cyklotrasa-3-zajeci-milovice-vestonice-bavory-mikulov-lednice-rakvice

  • Délka: 54 km (cca 3 hodiny, 30 minut)
  • Obtížnost: náročná

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Pokud jste si z předchozích dvou tipů na výlet na kole nevybrali, tahle trasa vás určitě osloví. Vede přes několik malebných vesniček, které v sobě ukrývají kouzelnou atmosféru. Začátek ve vesničce Zaječí není náhodou. Můžete třeba začít ve Vinařství u Kapličky, kde se občerstvíte a vyrazíte na okružní jízdu Pálavou.

mikulov-palava-tipy-na-vylet-kolo

Další zastávkou je vinařská obec Milovice, která se nachází pouze 10 km od Mikulova. Milovníkům vína ani nemusíme vysvětlovat, proč by se zde měli zastavit. Pokračování trasy doporučujeme podobně, jako u první cyklotrasy, přes Dolní Věstonice a Bavory až do Mikulova. No a pokud vám ještě zbydou nějaké ty síly, můžete pokračovat až k zámku Lednice a následně další vinařské vesničky Rakvice.

 

Dolní Dunajovice – Bavory – Klentnice – Pavlov – Dolní Věstonice – Horní Věstonice – Perná – Dolní Dunajovice

Cyklotrasa-4-dolni-dunajovice-bavory-klentnice-pavlov-dolni-vestnocei-perna-dolni-dunajovice

  • Délka: 26 km (2 hodiny)
  • Obtížnost: mírně až středně náročná

Tato cyklotrasa začíná netradičně v ani ne 2tisícové vesničce Dolní Dunajovice. Obec na úpatí dunajovických kopců s výhledem na Pavlovské vrchy nabízí hned několik zachovalých sklepů. Zastavte se v areálu sklepů U Cihelny, nebo rovnou zavítejte do vinařského dvora U Mlýnků, případně do vinařství Mikrosvín. Přes proslulé vinice u obce Bavory dále zamiřte do Klentnic, oblíbeného Pavlova a přes Dolní a Horní Věstonice do obec Perná a zpět do Dolních Dunajovic.

Bavory-palava-tipy-na-vylet-kolo

 

Velké Pavlovice – Bořetice – Vrbice – Kobylí – Němčičky – Velké Pavlovice

Cyklotrasa-5-velke-pavlovice-boretice-vrbice-kobyli-nemcicky-velke-pavlovice

  • Délka: 24 km (2 hodiny)
  • Obtížnost: mírně až středně náročná

Jednou z kratších cyklotras je trasa začínající v dalším vinařském městečku Velké Pavlovice. Ačkoliv v tomto případě nemůžeme hovořit vysloveně o oblasti Pálavy, městečko se od Lednice nachází opravdu kousíček. V sousední vesničce Bořetice se můžete zúčastnit akce otevřených sklepů, nebo si rovnou vyberte z velkého množství vinařství a sklepů zde.

Vrbice-palava-tipy-na-vylet-kolo

Co zaručeně doporučujeme je návštěva „Hobitína“ ve Vrbicích. Charakteristické sklepy s chutným vínem a okolní panorama s mlýnem vás určitě nadchne. Podobné architektonické skvosty naleznete i v obci Kobylí, která je podobně jako předchozí jmenovaná hlavním producentem červeného vína. Nouzi vybrat si však nebudete mít ani v obci Němčičky. Vyzkoušet si můžete například vína ve vinařství Jan Stávek, jenž se stalo Vinařstvím roku 2017.

 

Kde půjčit kolo na Pálavě a v okolí

kde-pujcit-kolo-palava

Mikulov

Pokud budete začínat v Mikulově, nejvíce doporučujeme půjčovnu kol Cyklocentrum (450 Kč/den). Nejen, že budete mít k dispozici velice kvalitní horská kola, ale také zdarma výbavu a také plán trasy. Ve městě si můžete půjčit kolo i od Rentbike (390 Kč/den). Díky tomu, že působí v Brně, si však můžete půjčit kolo pouze po předchozí domluvě.

Dalšími půjčovnami v Mikulově jsou také Cyklopomoc (450 Kč/den) nebo Topbicycle (od 300 Kč/den).

Valtice

Ve Valticích si půjčíte kola už od 350 Kč za den. Zamiřte například do půjčovny kol Radverleih nebo do Cykloraje.

Lednice

Začínáte v Lednici? Půjčte si kola za 300 Kč na den. Vše důležité se dozvíte zde.

Velké Pavlovice

I v této vinařské oblasti si můžete zapůjčit kola. Konkrétně za 280 Kč/den v Půjčovna kol Velké Pavlovice.

 

Tak a teď už se jen rozehřát, skočit do sedla a šlápnout do pedálů.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.