Mikulov: ráj vína i historie za víkend

mikulov-zamek-1

Za chutným vínem nemusíte daleko. Vyrazte do vinařské oblasti jižní Moravy – malebného městečka Mikulov a objevte zde místní hrobku, zámek a další místa.

Pokud si chcete Mikulov užít plnými doušky i s návštěvou zámku a degustace, rezervuje si klidně celý víkend. Ubytování v Mikulově totiž může vyjít i na hezké peníze.  Pokud vše stihnete navštívit i s časovou rezervou, nebude určitě na škodu, když na chvíli zcela přestanete přemýšlet a necháte se unášet místní atmosférou.

 

Co vidět v Mikulově

Pokud se vydáte do Mikulova autem, zaparkujte ideálně někde na okraji města a užijte si jeho atmosféru po svých. Centrum města z jihu na sever neměří více než kilometr.

Mikulovský zámek

mikulovsky-zamek-tipy-na-vylet

Začít můžete v samém srdci města například procházkou kolem mikulovského zámku a jeho zahrad. Pokud začnete v 8 ráno jako my, můžete si zde na lavičce vychutnat snídani úplně bez lidí, navíc s krásným výhledem na Svatý Kopeček. Za vstupné do zámku zaplatíte již od 50 Kč za jednu dospělou osobu. Záleží, pro jaký okruh se rozhodnete.

Svatý Kopeček

svaty-kopecek-mikulov

Není náhoda, že zmíněný Svatý Kopeček patří mezi dominanty města. Výstup na vrchol je totiž křížovou cestou, na které potkáte 14 kapliček. Na konci cesty vás pak čeká nádherný výhled na vinice a město, které budete mít jako na dlani. Kromě toho se však určitě zastavte i u kaple sv. Šebestiána, zvonice a kaple Božího hrobu.

Kostel svatého Václava

kostel-svateho-vaclava-mikulov

Další z výhledů si lze vychutnat z věže kostela svatého Václava. Vstupné stojí 50 Kč a vy si při výstupe do věže můžete vychutnat několik výstav obrazů a fotografií.

Kozí hrádek

A pokud byste těch vyhlídek ještě neměli dost, můžete se na chvíli zastavit i na Kozím hrádku. Toto místo je soukromým majetkem, a proto budete hledat pravidelnou otevírací dobu jen marně. Vždy se orientujte pouze podle toho, zda na vrcholu věže vidíte vyvěšenou vlajku. Pokud vlajku spatříte, můžete vyrazit na vyhlídku.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Ditrichštejnská hrobka

Ditrichštejnská-hrobka-mikulov

Památkou, kterou nemůžete vynechat je Ditrichštejnská hrobka, kam si lze za 80 Kč zakoupit komentovanou prohlídku. Ta se koná v sezóně od července do srpna v časech 09:00 – 18:00 (pondělí až neděle) každou hodinu. Pokud vyrazíte v měsících od dubna do června nebo v září a říjnu, otevřeno bude v časech od 10:00 do 17:00. Prohlídka vám zabere necelou hodinku a vy se tak můžete dozvědět mnoho z historie nejen tohoto architektonického skvostu, ale i zesnulých, kteří zde desetiletí pobývají.

Náměstí

Náměstí Mikulova nemůžete minout. Procházíte ním vlastně při návštěvě všech důležitých památek. Vtipnou skutečností je, že náměstí nemá žádný speciální název. Na tabuli s názvem ulice tak naleznete pouze nápis „Náměstí“.

V sezóně zde můžete zažít i místní trhy se stánky a chutným vínem.

sklep-degustace-vina-palava

V uličkách města se nachází desítky vináren, kde si můžete užít jak řízenou degustaci, tak si jen tak vychutnat sklenku vína u oběda. Možností je opravdu nespočet.

 

Kam na výlet v okolí Mikulova

Oblast Pálavy ukrývá mnoho vinařských městeček, které nesmíte vynechat při návštěvě Mikulova. Pokud si chcete užít i sklenku kvalitnějšího vína od domácích vinařů, zamiřte například do blízkého městečka Pavlov. My jsme se rozhodli pro objevování okolí Mikulova na kole. Výlet si však můžete udělat třeba do Milovic, Přítluk nebo Dolních Věstonic.

mikulov--raj-vina-i-historie-za-vikend-1

Pakliže byste se vydali do Pavlova na kole jako my, cestou se zastavte na nedalekém Sirotčím Hrádku, jenž se nachází pouze 5 km od Mikulova. A pokud budete časově flexibilnější, dopřejte si romantickou procházku podél vinic, která vede až ke zřícenině. Svou cestu můžete zakončit burčákem nebo vínkem v místní restauraci hned pod Sirotčím hrádkem.

sirotci-hradek-tipy-na-vylet-mikulov-okoli-2   sirotci-hradek-tipy-na-vylet-mikulov-okoli

Pokud byste si chtěli užít i chvilku odpočinku, vydejte se do Lomu u Mariánského mlýna. Tento lom známý také pod názvem Na Janičově vrchu je zatopený vápencový lom, kde se můžete při parných dnech zchladit.

A jestli máte rádi dobrodružství, navštivte jeskyni Turold. Ta se nachází něco málo přes jeden km od Mikulovského zámku. Jeskyně nabízí i večerní prohlídky.

A kam se vydat na jednodenní výlet v okolí Mikulova? Inspirujte si tipy v našem dalším článku.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.