Navštívili jsme Plitvická jezera bez davu turistů

vyhled-Licko-senjská-župa-plitvicke-jezera

Jak asi vypadá nejnavštěvovanější místo Chorvatska během druhé vlny koronaviru? Odpověď na tuto otázku jsme se rozhodli hledat přímo v Národním parku Plitvice. A abychom zažili Plitvická jezera z té nejhezčí perspektivy, dali jsme si tu práci najít hned několik skrytých míst a výhledů. Pokud se chcete inspirovat, čtěte dál :)

Národní park Plitvice jsou nejstarším a zároveň největším národním parkem v Chorvatsku. Zajímavostí je, že samotná jezera zabírají pouze 1 % z celkové plochy národního parku. S celkovou rozlohou se park rozléhá na téměř 300 km2 a od roku 1979 se objevil i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Když se rozhodnete plánovat cestu k Plitvickým jezerům, mějte na paměti, že národní park Plitvice je rozdělen do dvou částí: Horní jezera a Spodní jezera. V obou částech však spatříte desítky menších i větších vodopádů, z nichž 16 má svůj vlastní název.

 

Kde začít?

Svoji túru po Plitvických jezerech můžete začít u jednoho ze tří vchodů. Vchod 1 vám umožní prozkoumat část Dolních jezer, vchod 2 vám oproti tomu poskytne pohled na Horní jezera. Třetím vchodem je vedlejší vchod Flora.

Pokud budete mít na Národní park Plitvice vyhrazen alespoň jeden celý den, jako my, objevování krás jezer můžete začít u jakéhokoliv vstupu. Lístky však zakoupíte pouze u vchodu 1 a vchodu 2.

 

Jak vybrat nejhezčí okruh?

plitvicke-jezera-mapa-narodniho-parku

Na místě si můžete vybrat až z 8 okruhů:

  • Okruh A – dlouhá 3,5 km | 2 – 3 hodiny (vodopád Veliki slap, Dolní jezera, most Kozjak)
  • Okruh B – dlouhá 4 km | 3 – 4 hodiny (Dolní jezera, jezero Kozjak, vodopád Veliki slap)
  • Okruh C – dlouhá 8 km | 4 – 5 hodin (Dolní a Horní jezera, vodopád Veliki slap, vodopády Veliki a Mali Prštavac)
  • Okruh E – dlouhá 5,1 km | 2 – 3 hodiny (Horní jezera, jezero Kozjak, jezero Prošćansko, Horní jezera, Veliki a Mali Prštavac)
  • Okruh F – dlouhá 4,6 km | 3 – 4 hodiny (jezero Kozjak, vodopád Veliki slap)
  • Okruh H – dlouhá 8,9 km | 4 – 6 hodin (Horní jezera, jezero Kozjak, kaňon Dolních jezer, vodopád Veliki slap)
  • Okruh K – dlouhá 18,3 km | 6 – 8 hodin (vodopád Veliki slap, kaňon Dolních jezer, jezero Kozjak, Horní jezera)

Z čehož okruhy A, B a C začínají u vchodu 1 a E, F a H začínají u vchodu 2. Nejdelší okruh K můžete začít u jakékoliv vchodu parku. Tento okruh vás zavede na všechna důležitá místa parku.

 

Nejhezčí vyhlídky a místa Plitvických jezer bez lidí

plitvicke-jezera-vyhled-od-vodopadu

Pokud máte rádi turistiku a nebojíte se do toho šlápnout, vydejte se po našich stopách. My jsme si vyhradili na park necelých 8 hodin, což nám bohatě stačilo na objevení všech známých, ale i méně známých míst Plitvických jezer.

Naše putování Plitvickými jezery začalo u vchodu 1, kde jsme začali okolo 7:30 ráno.

 

Vodopád Veliki slap a Sastavci slap

veliki-slap-plitvicke-jezera-2

Ihned po vstupu máte možnost vidět vodopád Veliki slap a vodopád Sastavci slap, jenž se nachází v Novakovića brod. O několik stovek metrů níže si tento pohled můžete vychutnat ještě o malinko blíž.

TIP: Abyste si užili opravdu krásný výhled na Veliki slap i se sluníčkem, vyplatí se zde nachomýtnout mezi 10 – 13 hodinou.

 

 

Stezka mezi jezery Novakovića brod a Kaluđerovac

kaluderuvac-plitvicke-jezera-2

Dál jsme pokračovali strmou, klikatou cestou dolů až k dřevěné cestičce mezi jezery Novakovića brod a Kaluđerovac. Asi jedno z nejfotogeničtějších a nejoblíbenějších míst influenserů. Jednoduše se zde na chvíli zastavte a vychutnejte si pohled na jezera a dlouhé dřevěné stezky.

Po dřevěné stezce se nakonec dostanete až pod samotný vodopád Veliki slap, jenž je se svými 78 metry nejvyšším vodopádem Plitvických jezer a zároveň nejvyšším vodopádem v Chorvatsku vůbec.

 

Zatopená jeskyně Šupljara

Dále jsme pokračovali podél jezera Kaluđerovac, kde vás nejvíce okouzlí tyrkysová barva jezera. Po pravé straně na konci jezera pak můžete spatřit několik maličkých vodopádíků. Na konci stezky se vám naskytne pohled na zatopenou jeskyni, nad kterou vedou schody na nejhezčí vyhlídku Národního parku Plitvice.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Vyhlídka Boardwalk Junction

vyhled-Licko-senjská-župa-plitvicke-jezera

Pokud se přemůžete a vystoupáte ještě dalších několik desítek strmých schodů na výhled Boardwalk Junction, budete moci objevovat panorama jezera Kaluđerovac z ptačí perspektivy.

TIP: Výhled doporučujeme načasovat kolem poledne, kdy slunce oslňuje největší část jezer Plitvice.
A jelikož my jsme osoby zvídavé a musíme objevit vždy i nějaké to nejméně přístupné místo, rozhodli jsme se přijít na kloub i jeskyni. Pokud si vezmete s sebou čelovky nebo si zasvítíte u schodů mobilem, můžete se projít několik metrů do jeskyně, kterou na první pohled téměř nespatříte.

 

Po krásné vyhlídce jsme se opět vrátili k stezkám Plitvických jezer, které nás vedli podél jezera Gavanovac a jezera Milanovac až k přístavu první loďky, konkrétně s označením P3.

 

Plavba lodí skrz jezero Kozjak

plitvicke-jezera-lodka

U přístaviště P3 se můžete posadit ke stolečku a dát si sváču, případně si koupit magnetku v obchodu se suvenýry. Pro vstup na loď stačí ukázat vstupenku do Plitvických jezer. Dál už si jen vychutnávejte pokojnou plavbu po jezeře Kozjak. K přístavišti P2 se dostanete za cca 15 minut.

 

Veliki Prštavac a Mali Prštavac

veliki-prstavac-plitvicka-jezera-zapakuj-cz

Od přístavu P2 se můžete vydat buď pěšky k vodopádům Veliki Prštavac a Mali Prštavac nebo nasednout na další loďku a dostat na druhý břeh. My jsme zvolili první variantu a podél vodopádů jsem se dostali až k jezeru Prošćansko. Postupně jsme se ocitli až u vchodu číslo tři, kde jsme si museli trochu oddechnout u malinovky.

  ogrugljak-jezero-vyhled-plitvicka-jezera

U vchodu 3 jsme se svezli autobusem ze zastávky St3 na zastávku St2. Pokud byste ale měli dost sil, můžete si dopřát procházku kolem jezer Batinovac, Galovac a Gradinsko jezero.

 

Pohled z ptačí perspektivy na Plitvické jezera

milino-jezero-plitvicka-jezera

Když už jsme se ocitli u autobusové zastávky St2, namířili jsme si to zpátky do přístavu P3, odkud jsme původně vyplouvali přes jezero Kozjak.

plitvicke-jezera-znaceni

Od P3 jsme se nevraceli stejnou prašnou cestou podél jezera Milanovac, ale vydali jsme se po asfaltové cestě, která nás zavedla k několika menším vyhlídkám nad jezery. Vedle hlavní cesty vede několik lesních cestiček, které vás zavedou k výhledům na jezera a vodopády z úplně jiné perspektivy.

 

Výhled Veliki slap

viliki-slap-vyhled-plitvicke-jezera

Po zmíněných cestách jsme se nevydali náhodou. Celé své snažení vyvrcholilo u vyhlídky Veliki slap, které nám nabídlo kromě výhledů na vodopád Veliki slap i další pozoruhodný výhled na horní Plitvické jezera. Pokud se dostanete až sem, budete mít horní část parku jako na dlani.

Celý okruh můžete zakončit u schodů, které vás zavedou zpět pod vodopád Veliki slap.

novakovica-brod-plitvicke-jezera

Pokud se vydáte po našich stopách, neminete nic důležitého. Samozřejmě vám však nebudeme bránit vydat se i po jiných bočných cestičkách, kterých je zde nespočet. Snažte se však dodržovat předpisy a nikdy nevybočujte z vyznačených či vyšlapaných cest. Zachovejme nedotknutou přírodu takovou, jaká nám byla dána. A to hlavně pro další generace.

 

Pakliže už teď začínáte s plánovaním, všemi deseti doporučujeme přečíst si náš praktických článek, který vám zodpoví na otázky vztahující se k cenám, otevírací době, parkování a mnoho dalšího.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.