Top 10 tipů na dovolenou, kam vyrazit k moři autem z Česka

tipy-na-destinace-ktere-mame-dostupne-autem-z-ceska

Už je to tu zase. Další dovolená a další, pro vás ještě neprozkoumané, destinace na dosah. Možná vás napadli destinace jako třeba Egypt, Maroko, Dubaj nebo Maledivy. Jenže i v Evropě máme destinace, které mohou splnit i ty nejpřísnější očekávání. Vyrazte autem na dovolenou k moři do jedné z top 10 destinací.

 

1. Polsko | 6 – 9 hodin autem k moři z Česka

Náš blízký severní soused, a také jeden z mála přímořských států střední Evropy má velice pohodlný přístup k Baltskému moři. A navíc se pyšní atraktivními turistickými místy k navštívení jako například Solný důl Wieliczka, Krzyżtopór Castle, Piotrkowska Street nebo slavná Mazurská jezera.

Místo, kam zaručeně musíte zavítat je letovisko Leba, které se nachází na pobřeží Baltského moře ve stejnojmenném městě. Je součástí tzv. Nekonečné pláže. Od té je to jen kousek do Helské kosy, kterou si cyklisté rozhodně oblíbí. Skrz celý poloostrov vede příjemná cyklostezka, vhodná pro jednotlivce i rodiny s dětmi.

Pokud chcete spíše relaxovat, vždy je zde možnost zajet si do Kolobřehu, kde jsou skvělé lázně. Musíme samozřejmě zmínit i středisko Dziwnówek s krásnou písečnou pláží, která také stojí za návštěvu.

polsko-k-mori-autem-z-ceska

 

2. Německo | 6,5 – 7,5 hodiny autem k moři z Česka

I když Německo nepovažujeme za typickou letní destinaci, i zde nalezneme několik hezký dovolenkových míst dostupných z České republiky autem. Stejně jako Polsko má přístup k Baltskému, ale i k Severnímu moři. Druhé jmenované je však několikanásobně teplejší, díky čemuž si ho určitě oblíbíte. Ačkoliv ceny zde nepatří k nejnižším, navštivte alespoň ty nejznámější místa v blízkém okolí.

Za zmínku stojí nejslunnější pláž celého Německa – Binz Beach. Nachází se na ostrově Rujána. Pláž je dlouhá celých 60 km. Pokud jste sportovně založení, určitě se vám bude líbit plážový rezort Lubmin se širokými možnostmi různých vodních sportů, jízdou na koni, procházkami, menšími túrami nebo třeba rybařením.

Dále zde narazíte na pláž s názvem South Beach, která je na ostrově Fehmarn považována za nejlepší místo pro vyzkoušení si různých vodních sportů. Jako další musíme zmínit pláž Boltenhagen. Sice tato pláže není až tak moc „populární“, ale díky tomu zde můžete mít v některých částech dne místo i klid sami na sebe.

nemecko-k-mori-autem-z-ceska

 

3. Dánsko | 10 hodin autem k moři z Česka

Dánsko je země ležící na Jutském poloostrově, severně od Německa. Díky mostu Öresundsbron má silniční spojení se Švédskem vedoucí hned přes několik ostrovů. I když Dánsko patří k chladnějším severským zemím, široké možnosti lyžování nebo mohutné skály pro horolezce zde nehledejte. Dánsko samo o sobě je téměř ze 100 % nížina, díky čemuž vám však může nabídnout ideální podmínky pro letní dovolenou.

Pokud máte rádi moře i s koupáním, vyrazte sem raději během našeho nejteplejšího léta. Navštivte například Nyhavn, čtvrť ze 17. století, která vás zajisté nadchne. Ať už máte rádi rybaření nebo si chcete jen zaplavat, projít se po pláži a užít si volný den, neměli byste minout pláž Svanemølle Beach. Dále jsou tu například ostrovy Fanø a Rømø, které jsou známé díky svým nekonečným plážím.

A pokud nejste fanouškem moře a dlouhých pobřeží, vždy se můžete vydat do Kodaně a navštívit Královy zahrady nebo rovnou zámek Rosenborg.

dansko-k-mori-autem-z-ceska

 

4. Švédsko | 12 - 16 hodin autem k moři z Česka

Pokud jste již přemýšleli kam na dovolenou autem z Česka, nejspíš vás nenapadla ani další severská země – Švédsko. Vynechat ho z tohoto seznamu by byla ovšem velká škoda.

Asi nejpopulárnější pláží je zde tzv. Tylösand, která si svoji slávu zaslouží hned z několika důvodů. Je dlouhá celé 4 kilometry a nacházejí se zde restaurace, golfové hřiště nebo několik barů. Zkrátka a jednoduše, pláž vhodná pro všechny věkové skupiny.

Jako další stojí za zmínku Skrea strand, což je 2 km dlouhá pláž s přes 1600 kabinkami. Při své letní dovolené nemůžete minout ani pláž Långholmen, která se nachází pouze malý kousek od jezera Mälaren.

Pokud ovšem nejste fanouškem pláží, vyrazte do historického centra Malmö, nacházejícího se na jihu Švédska. Toto město je známé pro své parky, muzea, ale také například nejvyšší mrakodrap Švédska Turning Torso. Ve městě Helsingborg zase můžete navštívit historický hrad Kronborg.

svedsko-k-mori-autem-z-ceska

 

TIP: Cestovní pojištění auta – Proč je tak důležité?

Jedna z mnoha výhod cestovního pojištění auta je například asistence na silnici – oprava pneumatik, odtáhnutí vozidla, zajištění náhradních dílů a mnohem více. Další výhodou je také například půjčení náhradního vozidla, pokud je vaše auto vyřazené z provozu.

Samozřejmě je toho více – ubytování po dobu opravy vozidla, ochrana proti ztrátě zavazadel a další. Proto, pokud se chystáte na dovolenou autem, cestovní pojištění auta je přímo povinností. O celkovém cestovním pojištění nemluvně.

 

5. Francie | 13 - 15 hodin autem k moři z Česka

Francie je jedno z teplejších míst, kam můžete zamířit k moři autem. Teploty se tu v létě šplhají až ke 27 °C a teplota vody je více než 20°C.

Jedním z nejoblíbenější dovolenkových destinací je pláž Pampelonne, která se nachází na Azurovém pobřeží s křišťálově čistou vodou. Blízko ní je i další pláž Plage des Salins, která je známá pro svoji tyrkysovou vodu, stejně jako pláž Paloma Beach.

Jsou tu ovšem i další místa, které stojí za zmínku. Například město Biarritz s nádhernou architekturou nebo letovisko Marseille s překypující kulturou a krásnými písečnými plážemi.

francie-k-mori-autem-z-ceska

 

6. Itálie | 11 - 17 hodin autem k moři z Česka

Ach ta Itálie – země jídla a historických památek, kde se teploty v létě vyšplhají až ke 30 °C a teplota vody až ke 26°C. Italskou chutnou kuchyni si zde oblíbí snad každý. Není náhodou, že jsme Itálii navštívili za poslední 2 roky už 5x.

Pokud hledáte krásný kousek pobřeží s ještě nádhernějším městem, Amalfinské pobřeží je přímo pro vás. Cinque Terre je pobřežní skalnatá oblast hned s několika obcemi, nacházející se podél Ligurského moře. Dále musíme zmínit třeba Portofino, malebnou rybářskou vesnici v Italské Riviéře nebo Tropea, skalnaté městečko u pobřeží Tyrhénského moře. Napište nám do komentářů, které italské město jste navštívili autem až z České republiky vy?

italie-cinque-terre-k-mori-autem-z-ceska

 

7. Chorvatsko | 9 - 11 hodin autem k moři z Česka

Dostáváme se k nejpopulárnější letní destinaci Čechů – Chorvatsko. Jenže proč je vlastně tak oblíbené? Díky vyšším teplotám, pohybujících se nad 25 °C (v létě až ke 30 °C)? Nebo díky průzračnému Jaderskému moři, jazyku či lidem? Asi to bude kombinace všeho. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že jsme se na našem výletě Chorvatskem i při návštěvě Plitvických jezer cítili velice příjemně.

Za návštěvu rozhodně stojí Rovinj – přístav a město, pokládané za nejromantičtější a nejmalebnější město celé Istrie. Lákají vás historická města, starověké zříceniny a krásné pláže? V tom případě navštivte město Zadar, rozléhající se 200 km jižně od Záhřebu. Dále tu najdete například letovisko Trogir, nádherné lázeňské přímořské město na Jaderském pobřeží nebo Pula, hospodářsky rozkvetlé město hned s několika plážemi.

Případně se můžete vydat až do jižního cípu Chorvatska, do města Dubrovník. Tam už si však těch 13 hodinek zajedete.

chorvatsko-k-mori-autem-z-ceska

 

8. Bulharsko | 17 hodin autem k moři z Česka

Vzdálená země, na Balkánském poloostrově, Bulharsko má taktéž co nabídnout. Krásné pobřeží Černého moře, nízké ceny i divokou přírodu. V posledních letech zájem o dovolenou v Bulharsku také stále roste. A i když tato země nepatří mezi nejbližší destinace, vyrazit autem k moři z České republiky až do Bulharska může být pěkným dobrodružstvím.

Varna, které se přezdívá „mořská metropole Bulharska“, je největší bulharský přístav s okouzlujícím starým městem a životem překypujícím scenérií. Rušná pláž Sluneční pobřeží s nočním životem a atrakcemi je ideální pro mladé, zatímco za historickým letoviskem Nesebar s UNESCO památkami vyrazíte spíše relaxovat. Další malebná pláž je Irakli pludmale (Irakli Beach), ležící asi 15 km od Slunečního pobřeží.

bulharsko-k-mori-autem-z-ceska

 

9. Řecko | 16 - 18 hodin autem k moři z Česka

Pro fajnšmekry zmíníme i 18 hodin vzdálené Řecko. Záleží však, kterou destinaci budete zvažovat. Řecko má s průzračnou vodou a bílým pískem asi jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Pro každého, kdo má rád koupání v moři, potápění a slunění se na pláži, bude Řecko ta správná volba.

Pláž Egremni je jedna z nejkrásnějších pláží na tomto poloostrově. Pláž Voidokilia je dokonce označována v některých řebříčcích i jako nejhezčí pláž světa. Nachází se 10 km severně od města Pylos a je známá i svým tvarem ve tvaru písmene „Omega“. Další zátoka obklopená zelenými kopci na Peloponéském poloostrově je poloostrov Chalkidiki nabízející výhled na malebná městečka, krásné písčité pláže a turistické aktivity pro všechny věkové kategorie.

recko-k-mori-autem-z-ceska

 

10. Španělsko | 20 hodin autem k moři z Česka

Pokud vám nevadí prosedět v autě celý den a naplánujete si cestu do finální destinace s několika zastávkami, dovolená ve Španělsku vám také může dávat smysl. Ochutnejte místní paellu, tapas nebo churros a vychutnejte si leche leche s výhledem na tyrkysové Baleárské moře.

Pokud jste fanouškem krásných pláží, můžete se vydat na Costa del Sol v Andalusii nebo na Costa Brava v Katalánsku. Osvěžením letní dovolené u moře může být návštěva letoviska Benidorm. Anebo se projděte po historických hradbách Malagy, vychutnejte si nádherné výhledy na moře, navštivte proslulou katedrálu La Manquita anebo prozkoumejte bohatou sbírku uměleckých děl Pabla Picassa, rodáka z Malagy.

Návštěva Barcelony je samostatnou kapitolou, o které jsme napsali další článek. O našem 4denním dobrodružství v Andalusii se můžete dočíst také v samostatném článku.

spanelsko-andalusie-k-mori-autem-z-ceska

 

Cestování autem je pro mnoho lidí velkou vášní a zdrojem nezapomenutelných zážitků. Tou nejhlavnější výhodou je však to, že cesta autem vám dává svobodu zastavit tam, kde se vám nejvíce líbí. A navíc jste pánem svého času. Tak si vyberte ještě dnes a vyrazte na příští dovolenou autem například do Chorvatska nebo Itálie.

Myslete na to, že cesta do zahraničí vlastním autem nemusí vždy probíhat hladce. Popřemýšlejte tedy, jestli se vám náhodou nevyplatí zajištění si krátkodobého havarijního pojištění.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.