Tahák pro výběr nejvýhodnějšího cestovního pojištění

Tahák-pro-výběr-nejvýhodnějšího-cestovního-pojištění

Ještě před tím, než nastoupíte do letadla, vlaku, autobusu nebo auta, měli byste myslet na cestovní pojištění. Jak se však rozhodnout pro to správné pojištění, kde ho najít a na co si při jeho výběru dát pozor? V následujících řádcích vám vše ozřejmíme.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že ještě donedávna jsme cestovní pojištění začali řešit ihned po koupi letenek. Teď už to máme o něco jednodušší, jelikož cestovní pojištění s dostatečným krytím máme zřízeno u jedné z našich bank.

 

Dlouhodobé nebo krátkodobé pojištění

Při rozhodování o dlouhodobém nebo krátkodobém pojištění nemusíte přemýšlet dlouho. Pokud cestujete alespoň 2–3krát do roka na zahraniční dovolenou, jednoznačně volte dlouhodobé pojištění (uzavírá se na období minimálně 1 rok). Tohle pojištění vás vyjde mnohem levněji a na dlouhou dobu nemusíte nic řešit. Ovšem až do té doby, než by vám pojištění mělo vypršet. Pojišťovny totiž povětšinou prodlužují smlouvy automaticky. Pozorně si proto na začátku uzavíraní kontraktu ověřte, jestli bude smlouva po uplynutí automaticky prodloužena.

Pokud však vyrážíte pouze na krátké eurotripy, ve většině případů vám stačí vaše česká kartička pojištěnce, která má dnes status EHIC – Evropského průkazu zdravotního pojištění, o kterém se rozepisujeme v samostatné části níže.

 

Jaká kritéria zohledňovat při výběru cestovního pojištění?

 

1. Časově omezené nebo neomezené pojištění

Časově-omezené-nebo-neomezené-pojištěníKdyž už čtete obchodní podmínky, uvědomte si, zda vyrážíte na několikaměsíční cestu nebo pouze 2týdenní dovolenou. Některé pojišťovny totiž definují pokrytí pojištění na 30 dní, jiné pak na 60 dní. Pokud jste pracující, omezené množství dovolené si určitě pečlivě plánujete. Bohatě vám tak bude stačit i pojištění s omezením do 30 dní.

 

2. Účel cesty – aktivity nebo nadmořská výška

Účel-cesty-–-aktivity-nebo-nadmořská-výškaVelice důležitým faktorem při výběru pojištění je také samotný účel cesty, za kterým do své vysněné destinace cestujete. Pokud vyrážíte za oddychem, nemusíte řešit téměř nic nad rámec základního pojištění.

Jestli je však vašim hlavním cílem pokořit některou z hor vysokých 3 000 m a výš, měli byste tuhle skutečnost zvažovat i při výběru cestovního pojištění do zahraničí. Samostatnou kategorií jsou adrenalinové aktivity, které většina pojišťoven ve svých podmínkách rovnou vylučuje. Řešením v těchto případech je připojištění. V jakých případech se připojistit vám poradíme v další části článku.

 

3. Destinace

Destinace-cestovni-pojisteniNejde pouze o to, zda jedete na výlet v rámci České republiky, Evropy nebo do světa. Velké rozdíly jsou i mezi jednotlivými zeměmi. Pro lepší pochopení jsme vám je rozdělili do 4 kategorií.

  • Česká republika – na výlet po ČR vám bohatě stačí „běžná“ kartička pojištěnce. Připojištění řešte v případě realizace adrenalinových aktivit.
  • Evropa – v rámci Evropy by vám mělo stačit krytí do 1,5 mil. Kč.
  • Mimo Evropu – tato skupina patří hlavně pro krajiny mimo země Evropské unie, kde se náklady na zdravotní ošetření a další náklady můžou vyšplhat zase o něco výše. Doporučujeme krytí do 2,5 mil. Kč.
  • USA, Kanada, Austrálie, Japonsko – velice vysoké náklady na zdravotní péči by vás v těchto zemích mohli totálně položit. Pokud plánujete delší návštěvu jedné z těchto zemí, doporučujeme krytí zdravotních nákladů alespoň 3 mil. Kč. V případě USA klidně i 5 mil. Kč.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

4. Hodnota věcí, které vezete s sebou

Hodnota-věcí,-které-vezete-s sebouPokud si na cestu plánujete vzít drahou zrcadlovku, notebook nebo jinou cennost, určitě to při výběru cestovního pojištění zohledněte. Dražší elektroniku vám však pojišťovny ve většině případů nepokryjí.

 

5. Jednotlivec nebo skupina

Jednotlivec-nebo-skupina-cestovni-pojisteniPokud cestujete ve skupině nebo rovnou celá rodina, měli byste zvažovat pojištění pro více osob. Většina pojišťoven, ale také bank, nabízí skupinové pojištění, které vám může ušetřit nemalé peníze.

 

 

6. Obchodní podmínky vám řeknou vše

Jen málokdo obětuje čas a dá se do čtení jakýchkoliv obchodních podmínek. V případě investice do cestovního pojištění při vycestování do zahraničí byste však tuto skutečnost neměli opomíjet. Pokud jste si jasně vyjasnili kritéria a vybrali si pojišťovnu nebo vaši banku, můžete se vrhnout na obchodní podmínky. Pokud budete vědět, na co se zaměřit, zaručeně neprohloupíte. A věřte, že po přečtení tohoto článku budete mít ve všem jasno.

 

Na co se tedy u obchodních podmínek zaměřit:

  • Pojištění zubů a dentální péče jsou výrazně limitované. Volte ideální variantu alespoň do 8 000 Kč.
  • Pozor na definování maximální nadmořské výšky.
  • Tak například, pokud řešíte bolestivý zub v ČR, ale nevyléčíte ho – doléčení v zahraničí vás může vyjít pěkně draho. Pojišťovny vám ve většině takovýchto případů nic neproplatí.
  • Pojištění vašeho zavazadla může pojišťovna krýt pouze na cestu do cílové destinace. Pokud se vám zavazadlo ztratí na cestě domů, od některých pojišťoven nic nezískáte.
  • Délka pobytu nesmí ve většině případů překročit 60 dní, pokud podmínky neuvádějí jinak.
  • Pojišťovna vám neproplatí ukradenou hotovost.
  • Ověřte si hodnotu zavazadla a jeho obsahu, na které se pojištění vztahuje.
  • Některé pojišťovny dokonce limitují podmínky pouze pro veřejná zdravotní zařízení. Při ošetření v soukromé nemocnici vám nic neproplatí.
  • V případě pracovní cesty si musíte sjednat pojištění pracovní cesty. Turistické cestovní pojištění v tomto případě neuplatníte.
  • V některých podmínkách dokonce najdete ve výlukách také dražší elektroniku jako GoPro, notebook nebo fotoaparát.

 

Připojištění řešte v případě, že:

  • Plánujete adrenalinové aktivity typu paragliding, vodný skútr, bungee jumping, splavování řeky, lezení apod.
  • Budete se pohybovat v nadmořské výšce 3 000 m. n. m. a vyšší.
  • Podlehnete kouzlu zimních sportů.
  • Realizujete profesionální sport nebo se vydáte na pracovní cestu.

 

7. Kartička pojištěnce – Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC)

Kartička-pojištěnce-–-Evropský-průkaz-zdravotního-pojištění-(EHIC)Název této kartičky může budit dojem, že vám úplně postačí v celé Evropské unii. Na to však pozor. Tato kartička vám zabezpečí jedině to, že vám budou hrazeny pouze náklady na nucenou zdravotní péči, kterou má v dané zemi zdarma úplně každý. Vše nad rámec, jako např. přepravu, už si budete hradit sami. Kartička je tak dostačující maximálně na eurovíkendy.

Pokud však vyrazíte v rámci Evropy na delší dobu, poohlédněte se za pojištěním kryjícím náklady alespoň do 1,5 mil. Kč.

 

8. Zahraniční ověřené cestovní pojištění

Zahraniční-ověřené-cestovní-pojištěníZe světa vám můžeme doporučit World Nomads nebo SafetyWing. První jmenované cestovní pojištění nabízí kromě velice vysokého krytí i pokrytí adrenalinových sportů, aniž byste se museli připojistit.

Pokud jste milovníci adrenalinu, jako my, využijete možná i SafetyWing, které je jako stvořené pro nomády. Nemusíte uvádět termín návratu a zároveň platí pro celý svět s výjimkou 3 zemí (Kuba, Irán, Severní Korea). Platby se strhávají automaticky v 4týdenních cyklech, což vás zbaví od všech starostí s pojištěním. Zároveň můžete pojištění kdykoliv přerušit nebo zrušit úplně.

 

Na závěr

Zamyslete se, čtěte a vybírejte s rozvahou. To jsou tři hlavní kroky, které byste měli před koupí pojištění absolvovat. Zamyslete se, na jakou dovolenou se to vlastně chystáte, přečtěte si a vyhodnoťte podmínky vybraných pojišťoven nebo bank a sáhněte po tom nejlepším pro vás.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.