Jak získat kompenzaci za zpožděný let až 600 €

Kompenzace-za-zmeskany-let-az-600-eur

Ta situace, když vám zruší nebo odloží let a vy beznadějně zůstanete stát na letišti. Rozhodně nic příjemného, ale zároveň nic neřešitelného. Na jakou kompenzaci za zpožděný let vlastně máte nárok? V první řadě – začněte konat!

 

Co můžete udělat na letišti, udělejte na letišti

co-muzete-udelat-na-letisti-kompenzace-600-eurHlavně zachovejte klid. Pamatujte – pro nás cestovatele není žádná situace neřešitelná.

1. Pokud jste před bezpečnostní kontrolou (nebo vás vrátili) – zaběhněte si do zákaznického centra dané letecké společnosti pro potvrzení o zpoždění nebo přesunutí letu

2. Pokud jste za bezpečnostní kontrolou – nezůstává vám nic jiného než otravovat personál u vašeho gatu. Jestli budete mít zpoždění více jak 3 hodiny, zaměstnanci letiště dostatek času vám vyhovět a potvrzení o zpoždění obstarat.

 

Na jaké odškodnění za zpožděný let máte nárok podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004?

Není příliš jednoduché zjistit, co vše můžete po letecké společnosti požadovat. Bohužel realita je taková, že samotná letecká společnost za vámi nepřijde a nebude vám „vnucovat“ odškodnění za zmeškaný let ve výši 600 eur. Pozorně si přečtěte, co a za jakých podmínek můžete získat.

 

Občerstvení

kompenzace-zmeskany-let-jidloMyslete na to, že při zpoždění letu máte nárok na jídlo a pití, jež je úměrné době zpoždění. Pokud tedy váš let přeložili na druhý den, nenechte se odbít bagetou. Máte nárok i na něco teplého.

Vždy ale musíte splnit jednu z důležitých podmínek, která závisí na době zpoždění a délce celkového letu. Minimální zpoždění letu musí být 2 hodiny. Konkrétně vám odškodnění ve formě občerstvení vzniká v případě zpoždění:

 • 2 hodiny u letů do 1500 km
 • 3 hodiny u letů od 1500 km do 3500 km
 • 4 hodiny u letů nad 3500 km
TIP 1: Zpoždění se počítá jako rozdíl plánovaného příletu a reálného příletu vycházejícího z času otevření prvních dveří letadla v cílové destinaci.

 

Ubytování

kompenzace-zmesky-let-ubytovaniLetecká společnost vám musí zabezpečit ubytování vždy, pokud byl váš let přeložen minimálně na druhý den. Při dotazování se na přepážce odvolejte na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004. Pokud vám letecká společnost ubytováni nezařídí, konejte sami. Najděte si ubytování, zaplaťte náklady a s potvrzením o zaplacení se následně obraťte na leteckou společnost. Ta je povinna vám všechny náklady za ubytování uhradit jako kompenzaci za zpožděný let.

Tohle všechno platí i při mimořádných událostech tipu stávka zaměstnanců letištního personálu, špatného počasí nebo zemětřesení.

TIP 2: Letecká společnost vám musí jako kompenzaci za zmeškaný let vždy poskytnout ubytování, bez ohledu na příčinu zpoždění. Naproti tomu, finanční kompenzaci za zpožděný let si nemůžete nárokovat v případně mimořádných událostí, jako jsou přírodní katastrofy nebo stávka zaměstnanců dané letecké společnosti.

 

Náhradní let

nahradny-let-kompenzace-za-zmeskany-letKdyž se chcete dostat ze své dovolené zpátky domů, jistě vás nepotěší, pokud vám letecká společnost oznámí zrušení letu. Konec konců, není to až taková tragédie. Kromě finanční kompenzace vám letecká společnost musí bezodkladně nabídnout jiný let, a to v nejbližším možném volném termínu. V krajním případě může jít i o let jiné letecké aerolinky.

 

 

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Finanční kompenzace za zpožděný let

Kompenzace-za-zmeskany-let-az-600-eur-2To, co vás ale asi nejvíce zajímá, jsou peníze, které můžete od letecké společnosti získat jako kompenzaci za zpožděný let. Pokud vámi vybraná letecká společnost splňuje níže zmiňované podmínky, můžete se dožadovat peněz až 3 roky zpětně.

 

Při zpoždění nad 3 hodiny:

 • 250 € u letů s délkou do 1500 km
 • 400 € u všech letů s délkou nad 1500 km v rámci EU a u ostatních letů s délkou od 1500 km do 3500 km

Při zpoždění nad 4 hodiny:

 • 600 € u letů s délkou nad 3500 km (u letů se zpožděním od 3 do 4 hodin může letecká společnost snížit kompenzaci o 50 %, teda na 300 €)

 

Co musí let/letecká společnost splňovat, abyste si mohli nárokovat odměnu za zpožděný let?

Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 musí být splněna alespoň jedna z níže uvedených podmínek:

 • odletová destinace je v rámci EU nebo Švýcarska, Norska, Islandu
 • letecká společnost má své sídlo v zemi EU nebo ve Švýcarsku, Norsku, Islandu
 • let je uskutečněný v rámci Evropské unie

 

Kdy nemáte nárok na finanční kompenzaci za zpožděný let?

I tady platí jednoduchá pravidla:

 • let nebyl opožděn o více než 3 hodiny
 • let nebyl uskutečněn v rámci EU ani nebyl provozován leteckou společností se sídlem v EU (mimo EU a členských států neplatí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004)
 • zrušení nebo přesunutí letu bylo způsobeno mimořádnou okolností – počasí, zemětřesení nebo stávka zaměstnanců vámi vybrané letecké společnosti

 

Jak se domáhat finanční kompenzace?

elektronicke-podani-kompenzace-zmeskany-letKromě prvních kroků, které jsme zmínili na začátku článku, nesmíte zapomenout oslovit leteckou společnost i elektronicky. Nejjednodušší formou je vyplnění jednotného formuláře Evropské komise, který naleznete na jejich oficiálních stránkách. Po jeho vyplnění zašlete formulář i s dalšími dokumenty dané letecké společnosti.

 

 

A co dál?

Příště se podíváme na to, jak se můžete dostat k finanční kompenzaci za ztracené nebo zničené zavazadlo.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.