Barcelona a 7 tipů, jak přežít ve městě kriminality a Gaudího

barcelona-portugalsko-vylet-10-dni

Katalánská pýcha, která nám vyrazila dech hned v první den našeho 10denního výletu po Španělsku a Portugalsku. Kouzelné uličky, množství architektonických skvostů, kavárničky, ale i zloděje. To vše skrývá hlavní město nejbohatší a nejlidnatější části Španělska. 

Do Barcelony jsme vycestovali brzy ráno z berlínského letiště Tegel, kam jsme přicestovali v noci předchozího dne. Jelikož nám nevadí přespávání na letišti, našli jsme si místečko, kde jsme mohli v klidu přespat. Ono to teda úplně zas tak v klidu nebylo :D Ještě teď si živě pamatujeme, jak nás probouzel tamní pekař ve čtyři ráno, protože jsme si vybrali jeho teritorium. Ale teď už k samotné Barceloně, do které jsme se dostali něco málo po poledni.

Z Berlína jsme cestovali společností Ryanair, která přistává na letišti v Gironě, 90 km vzdáleném městečku. Letenky nás vyšli na hezkých 20 €. Avšak potom jsme se taky museli nějak dostat do Barcelony, a to není zrovna nejlevnější. Autobus nás vyšel na 16 €. Naštěstí z letiště odjíždí celkem často. Jízdní řád můžete sledovat u společnosti Sagales na jejich stránkách.

Cesta trvala něco málo přes hodinku a autobusák nás vyhodil v centru města na zastávce Barcelona Nord. S batohy jsme tedy mohli začít poznávat kouzlo Barcelony hned u oblouku Arc de Triomf. Od tohoto momentu jsme prožili nádherné 3 dny plné zážitků a každý z nás nachodil asi tak 100 tisíc kroků. Naše stopy vedly kolem desítek nádherných památek, ale pro vás jsme vybrali jen ty nejlepší.

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

Co v té Barceloně určitě neminout?
 

Sagrada Familia

Na prvním místě musíme uvést tenhle nádherný chrám. Dovnitř se dostanete jen v případě, že si zakoupíte lístky online. Není to rozhodně nejlevnější, ale zážitku určitě litovat nebudete. My si koupili ty nejlevnější lístky za 15 €, s kterými můžete pouze dovnitř (není zahrnut vstup do věže, ani audio guide). Nám to ale bohatě stačilo, vždyť věže mají být stejně dostavěny až v roce 2026.

TIP 1: Pokud chcete fotku s nádherným výhledem na celou Sagradu, před hlavním vchodem se nachází parčík s jezírkem – Plaça de Gaudí, kde budete mít šanci se s chrámem vyfotit. Doporučujeme tam zavítat v ranních hodinách, kdy v parku ještě není moc turistů.

 

Sagrada Familia-barcelona-zapakuj

 

Magická fontána – Magic Fountain – Font Magica

Naprosto fascinující podívanou je Magická fontána. Skládá se ze dvou kaskád a jedné velké fontány. I přes den je na ní neuvěřitelný pohled, ale to nejlepší přijde, když se setmí. Fontána začne zářit všemi barvami a k tomu hraje hudba. Obě kaskády svítí a voda teče proudem. Celou show si nejvíce užijete ze spodní části. Při plánování jsme zjistili, že představení má být každou půl hodinu od 21:30 do 22:30. Nakonec představení trvalo celou hodinu.

TIP 2: Na představení fontány se vydejte alespoň o hodinku dříve a zajděte si na výhled do hotelu Catalana Barcelona Plaza. Tam vyjeďte do 8. patra, odkud budete moci spatřit i Sagradu, byť jen z dálky. Nemusíte se bát, že by vás tam nepustili. Na střeše se nachází bar s bazénem a personál je na turisty, kteří se tam chodí kochat výhledem, zvyklí.

 

magicka-fontana-barcelona-zapakuj 

 

Tibidabo a Temple de Sagrat Cor

Druhá nejvíce fascinující stavba, která nás zaujala, se nachází na nejvyšším vrchu Barcelony, zvaném Tibidado (512 m.n.m.). Nachází se zde Temple of the Sacred Heart of Jesus, španělsky nazývaný Temple de Sagrat Cor. My jsme byli naprosto uneseni jeho krásou, opravdu neskutečná podívaná. Vstup dovnitř je zdarma, taktéž do prvního meziposchodí terasy. Pokud byste chtěli ptačí pohled na Barcelonu, můžete za 3 € vyjet výtahem do věže chrámu.

Chrám se nachází dále od centra a je k němu o něco složitější doprava. Ale nic katastrofálního. Jen musíte dojet metrem do stanice Peu del Funicular, poté vyjet lanovkou až nahoru a nakonec se přepravit autobusem číslo 111 až ke slibovanému chrámu. V pohodě ne? :D

TIP 3: Pokud navštívíte Barcelonu s dětmi, tento tip výletu jistě oceníte. A to z toho důvodu, že hned vedle chrámu se nachází zábavní park, kde s dětmi můžete strávit klidně i celý den. Lístek do zábavního parku vás vyjde na 28,5 €, za děti pod 120 cm zaplatíte 10,3 €. Mezi atrakcemi si pak můžete libovolně vybírat. Více informací o Amusement parku a cenách naleznete na oficiálních stránkách.

 

tibidabo-barcelona-zapakuj

tibidabo-zabavny-park-barcelona-zapakuj

 

Cathedral Barcelona – Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia

Další architektonický skvost, který nás zaujal byla barcelonská katedrála postavena v gotickém stylu. Stavba trvala dlouhých 200 let a dokončena byla v roce 1448. Vstup do ní stojí 7 € a vnitřní interiér určitě stojí za to. V katedrále je i možnost vyjet výtahem na střechu, kde se můžete porozhlédnout po okolí a spatřit i nádhernou Sagradu, ačkoliv pouze z dálky. Nemusíte se bát ani horkého počasí a krátkých sukní nebo tílek. U vstupu vám zapůjčí šátek, kterým se musíte zahalit.

Cathedral Barcelona – Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia Cathedral Barcelona – Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia-2

 

Mossen Costs i Llobera Garden

Ačkoliv na rostliny moc nejsme a cokoliv doma pěstujeme nám dříve nebo později stejně chcípne :D tuto zahradu jsme si nemohli nechat ujít. Zahrada plná různých druhů kaktusů, od malých po větší, od kulatých po hranaté, od placatých po široké.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

TIP 4: Pokud nemáte rádi chození do kopce, je lepší jako první navštívit pevnost Montjuïc Castle. Pak lanovkou sjet na Jardins del Mirador a odtud se vydat ke kaktusům. Ušetříte si tím spoustu síly. My jsme si zakoupili okružní jízdu lanovkou tam i zpět, díky čemuž jsme ušetřili mnoho sil. Vyšlo nás to na 11,4 € za osobu, ale opět jsme lístek kupovali online. Na místě je lístek o něco málo dražší.

 

Mossen Costs i Llobera Garden-barcelona-zapakuj

 

Vítězný oblouk

Jak jsme se zmínili na začátku, autobus nás vyhodil v centru Barcelony na zastávce Barcelona Nord, z které to byl kousek k první naší památce – Vítěznému oblouku (Arc de Triomf). Pohled na nádherný oblouk ještě více umocňuje široká cesta za ním, kterou lemují desítky palem. Nádhera!

Arc de Triomf-barcelona-zapakuj

 

Park Ciutadella a Plaça de Joan Fiveller

Několik desítek metrů od Vítězného oblouku se nachází rozlehlý park Ciutadella. Tento park s mnohými zákoutími si zamiluje každý. Celému parku vévodí sousoší řeckých bohů s fontánou Plaça de Joan Fiveller.

Park Ciutadella a Plaça de Joan Fiveller-barcelona-zapakuj

 

Montjuïc Castle

Jako místo pro výhled na moře a město vám poslouží téměř 400 let stará vojenská pevnost Montjuïc. Mezi hradbami a v zákoutí zahrad můžete strávit několik desítek minut. Základní vstupné pro dospělé je 5 €. Pokud vám je pod 30 let, zaplatíte jenom 3 €.

Montjuïc Castle-barcelona-zapakuj

 

A co dál?

Park Güell je místo, které nechal postavit Gaudí, jako téměř celé město. Přímo do parku, kde si můžete prohlédnout domy a jejich interiér, se platí vstupné 7,5 €, s průvodcem 14,5 €. My jsme úplně dovnitř nešli, ale park je tak rozsáhlý a hezky udělaný, že jsme si vystačili i v něm. Úžasnou podívanou můžete vidět pod kamennými průčelími. Casa Milá a Casa Batlló jsou další dvě budovy, které nechal postavit Gaudí. Nás sice moc neuchvátily, ale někdo určitě ocení zajímavou architekturu těchto budov.

Park Güell-barcelona-zapakuj

Kostelů a dalších náboženských budov naleznete v Barceloně desítky. My bychom vyzdvihli zejména tyto tři: Basílica de Santa Maria del Pi, která je vážně úžasná, jak z venku, tak její interiér. Za vstupné dáte 5 € a pokud budete chtít jít i do věže a na střechu, připlatíte si k tomu další 3 €. Avšak jsou i hodiny, kdy se sem dostane zcela zdarma (po-pá 9-13 hod a 17-20:30 hod, neděle a svátky 10-14 hod, 17-20:30). Dále by to byl kostel Santa Maria del Mar a klášter Pedralbes, do kterého vstupné stojí 5 €. U kláštera si budete připadat, jako kdybyste se vrátili v čase.

Pokud  už budete unavení z celého dne chození nebo jen zkrátka rádi ležíte u vody, určitě vyzkoušejte jednu z barcelonských pláží. Jen opět dodáváme – nikdy nenechávejte věci na pláži bez dozoru. Ještě bychom také doporučili nemocnici Sant Pau. Na tu je opravdu krásný pohled. Pakliže byste si jí chtěli prohlédnout i zevnitř, připravte si 14 €. Plaça de Catalunya je také jedva z věcí, které vám velmi rádi doporučíme. Můžete tam vidět dvě krásné obří fontány a náměstí plné holubů :D

nemocnici Sant Pau-barcelona-zapakuj

Plaça de Catalunya-barcelona-zapakuj

Jako poslední bychom uvedli Laberint d'Horta Park. Vstupné do něj je kosmických 2,23 €, ale srandy si v něm užijete dost. Strávit v něm můžete i několik hodin, protože kromě labyrintu je okolní park velmi rozlehlý.

Laberint d'Horta Park-barcelona-zapakuj

 

3 bonusové tipy na závěr pro ty, kteří se dočetli až sem
 

Kupujte si vstupenky online

Pokud se budete chtít někam podívat, kupte si vstupenky online. Nejenže vás to vyjde levněji, ale ušetříte tím i čas. Do takové Sagrady se bez předem zakoupené vstupenky nedostanete.

 

Jízdenka T-10

Jestli hodláte v Barceloně strávit 2-3 dny, což vřele doporučujeme, pořiďte si tuto jízdenku. Pokud se budete bát, že byste ji nevyužili, stačí si v rámci skupinky více lidí, koupit jednu. Pak si můžete jízdenku půjčovat mezi sebou. Počet cvaknutí uvidíte na druhé straně jízdenky, kde se vám vždy vytiskne datum a čas. Taktéž se tam objeví, až budete mít všechny jízdy vyčerpané. Při nejhorším to zjistíte tak, že se vám jízdenka vrátí zpět a vy nebudete moci turniketem projít. Tato jízdenka vám také platí pro cestu na letiště El Prat. Pokud nebudete mít jízdenku T-10, musíte si koupit speciální jednosměrný lístek na letiště za 4,20 €. Klasická jednosměrná jízdenka vám platit nebude.

 

Pozor na zloděje

Třetí a nejdůležitější cenná rada, za kterou nám jistě poděkujete: DÁVEJTE SI POZOR NA VĚCI! To že každý tvrdí, že Praha je stvořená pro zloděje. Tak Barcelona je pro ně hotovým rájem.

Náš příběh: Hned po dvou hodinách strávených v Barceloně jsme narazili na zloděje. V klidu si dáváme na lavičce oběd, když spatříme, jak na naše věci hned vedle nás pokukuje jistý opálený muž. Sedneme si tak, aby neměl možnost nic vzít a stále na něj koukáme. Po chvilce zjistí, že u nás nic nekápne a odchází opodál. Tam si všimne druhé skupinky turistů, kteří si věci zas tak moc nehlídají a dělá, že telefonuje. Po pár vteřinách si k nim nenápadně přisedne. Koukáme na něj a nevěříme vlastním očím, když si pomalu začne přitahovat jejich batoh směrem k sobě. Zloděj věděl, že na něj koukáme a naštěstí si netroufl zmizet s batohem. Už už jsme chtěli vykřiknout a upozornit turisty před krádeží. V tom momentě naštěstí spatřili podezřelého muže a věci si přitáhli k sobě. Od této doby jsme byli ještě více na pozoru a věci jsme si skutečně neustále hlídali. Během našeho 3denního barcelonského pobytu nás upozornili asi čtyři místní, ať si dáváme na zloděje velký pozor. Takže opravdu – dávejte veliký pozor i vy!

Tři dny plné zážitků, poznávání, úžasu a dalších dobrodružství v nás zanechaly mnoho stop a rozhodně máme v plánu se sem vrátit. Vždyť přeci musíme spatřit Sagradu v celé své kráse. A to je jen jedna z mnoha dokonalostí katalánské centrály, kterou budeme chtít znovu spatřit :) Za nás Barceloně rozhodně dáváme ★★★★★ z 5 a vám jí celým naším cestovatelským srdcem doporučujeme. Takže neváhejte a co v nejbližší době se tam vydejte.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.