Porto, město korku, vína a Francesinhy

Porto-město-korku-vína-a-Francesinhy

Druhou štací našeho 10denního výletu bylo portugalské město Porto. Můžete v něm strávit jeden, dva nebo i tři dny. My se vám pokusíme popsat ty nejpraktičtější informace, díky kterým si vyplníte jakkoliv dlouhý výlet tohoto malebného portugalského městečka. Kromě jiného se dozvíte i to, jak stihnout další nedaleká městečka – Guimarães a Braga. Ale všechno hezky postupně.

 

Bez čeho by Porto nebylo Portem

Co jiného než víno. Protože jsme to věděli, ihned jsme si zarezervovali prohlídku ve vinařství Cálem. Prohlídka byla velice zajímavá a na konci nás čekala ochutnávka vína. Ochutnávali jsme jejich vlastní slaďoučké víno Cálem, jak bílé, tak červené. V jejich obchodu si můžete pořídit láhev za 14 €. Určitě kupujte na místě. V obchodech ve městě jsme ho už bohužel nenašli.

V druhé řadě jsou to glazurované keramické kachličky s barevnou výzdobou, portugalsky azulejo. Nejčastěji s modrými motivy, ale setkáte se i s dalšími barvami. Nebojte se, že byste si jich nevšimli, uvidíte je opravdu všude.

vinarstvi-calem-porto      glazurované keramické kachličky-porto-zapakuj

Portugalsko je zemí korku, a proto i v Portu naleznete množství výrobků vyrobených právě z tohoto materiálu. Pokud toužíte po kabelce nebo klobouku z korku, neváhejte a vydejte se do druhého největšího města Portugalska.

Místní domácí pochoutka Francesinha. Můžete si ji objednat na mnoho způsobů, ale základem je vždy toastový chleba, ve kterém je vepřové maso, šunka a klobása. Na vrchu je pak sýr, vejce a celé je to zalité v rajčatovo-pivní omáčce. My jsme této pochoutce moc na chuť nepřišli, ale vy možná budete jiného názoru.

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

Co tedy navštívit?

Portská „Náplavka“

Jestli rádi chodíte v Praze na Náplavku nebo jen zkrátka milujete procházky poblíž řeky, tuhle část si určitě zamilujete. Na jedné straně řeky místní prodávají všelijaké magnetky, kabelky a různé další suvenýry, které asi nejspíše nikdy nevyužijete, ale vše působí velmi příjemnou, pro Porto tak typickou, atmosférou. Na stejné straně se také nachází několik vinařství, kam si můžete objednat skupinovou prohlídku, včetně ochutnávky. Na druhé straně je zase plno restaurací a kaváren. K tomu vám hrají a zpívají místní umělci a vy si zde můžete užít třeba romantický večer se svojí drahou polovičkou.

naplavka-porto-centrum-zapakuj

 

Katedrála Sé do Porto a biskupský palác

Katedrála byla postavena již ve 12. století. V průběhu stoletích byla různě upravována a její současný vzhled byl dokončen v 18. století. Do katedrály určitě zavítejte, nebudete litovat. Její vzhled a vnitřní interiér vás uchvátí. Od katedrály je také hezký výhled na město, který ocení požitkáři krásných výhledů.

Katedrála Sé do Porto-zapakuj   biskupský palác-porto-zapakuj

 

Most Ludvíka I.

Tento most nepřehlédnete ani kdybyste chtěli. Obří kovová konstrukce, která se nachází v centru Porta a hlavní části portugalské „Náplavky“. Určitě doporučujeme projít se po horní části mostu. Ačkoliv se dost bojím výšky a měla jsem celkem strach, nelitovala jsem, že jsme tuto cestu absolvovali. Výhled z výšin mostu na Porto je neskutečný. Byla jsem šťastná, že zase stojím nohama pevně na zemi, to jako né že ne. Ale výhled parádní. A jeho noční osvětlení? Taky bombička!

Most Ludvíka I.-porto-zapakuj

 

Tower of Clerics (Igreja e Torre dos Clérigos)

Do věže vysoké skoro 76 metrů se určitě vydejte. Nebudete litovat výhledu, který se vám odtamtud naskytne. Za výšlap více než dvou stovek schodů zaplatíte pouze 5 €. Možné je také udělat si noční vyhlídku, která vás nebude stát o nic víc.

Tower of Clerics (Igreja e Torre dos Clérigos)-porto-zapakuj

 

Kostel Lapa + krásný hřbitov

Trochu severněji ve městě stojí krásný kostel Lapa. Honosný kostel s ještě honosnější výzdobou uvnitř. Vedle kostela se nachází smutně krásný hřbitov. Hrobky a hroby jsou architektonicky přímo dokonalé. Když jsme procházeli hřbitovem jemně nás mrazilo.

Kostel Lapa-zapakuj-porto   hrbitov-porto-zapakuj

 

Rua Santa Catarina

Dlouhá ulice, kde se nachází desítky obchůdků se suvenýry, oblečením, fotbalovými věcmi a kavárničky, kam se můžete posadit a kochat se kouzelnou atmosférou Porta. Určitě stojí za to se tam alespoň jednou projít.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Livraria Lello

Knihovna, kde se nechala inspirovat J. K. Rowling. Popravdě asi to nezařadíme mezi absolutní topky, ale zase – byla tam přeci Rowlingová.

TIP 1: Lístky se kupují na rohu ulice, jen dvě budovy opodál, kde si musíte také nechat batohy v uzavřené skříňce. Tam se můžete vyfotit s vozíčkem a sovou Harryho Pottera na nástupišti 9 a ¾. Lístek do knihovny stojí 5 €. Ten můžete v knihovně využít i jako slevový voucher. Platí na nákup všech knih. Samozřejmě pod 10 € tam knihy budete hledat marně. Zase tady platí pravidlo, pokud přijdete v ranních hodinách, vyhnete se největším frontám.

 

Livraria Lello-zapakuj-porto-harry-potter   Livraria Lello-zapakuj-porto-harry-potter-2

 

A dál?

V Portu a vlastě v celém Portugalsku se nachází mnoho nádherných kostelů, které budete obdivovat jak z venku, tak zevnitř. Vybrali jsme pro vás jen pár z nich, které určitě stojí za návštěvu. Kostel svatého Vavřince anebo také kostel de Santa Clara do Porto, na kterém můžete spatřit klasickou výzdobu kachliček - azulejo. Dále pak dva kostely, které se nacházejí těsně vedle sebe – Kostel Carmelitas a kostel Carmo.

TIP 2: Součásti kostela Carmo je i jeden z nejužších domů světa – je jenom 1 metr široký a z venku ho nespatříte (cena je 2 €). Vstup můžete uplatnit i do vnitřku kostela a katakomb. Na ty ale pozor, abyste se nenachytali stejně jako my. My si mysleli, že se budeme procházet katakombami kostela, ale bohužel vstup je jen do kobky, kde je ukryt poklad. Do kostela se ale dá v každém případě dostal i zadarmo, nedostanete se však dál jak těsně za hlavní vchod.

 

Také se můžete projít po náměstí Praça da Liberdade a Av. dos Aliados, na jehož konci se nachází portská radnice Câmara Municipal do Porto.

náměstí Praça da Liberdade a Av. dos Aliados-porto-zapakuj

 

Guimarães aneb kolébka portugalského národa

Guimarães je malé městečko, ve kterém se musíte zdržet alespoň pár hodin. Pokud přijedete vlakem, můžete se projít okolo kostela Igreja de Nossa Senhora da Consolação e Santos Passos, který uvnitř skýtá neskutečnou krásu. Úžasný pohled můžete spatřit také z druhé strany zahrady, která se nachází před kostelem. Celému městu vévodí hrad Guimarães, do kterého se můžete podívat za 2 €.

kostela Igreja de Nossa Senhora da Consolação e Santos Passos-guimares-zapakuj

hrad-guimares-zapakuj

 

Braga není jenom Bom Jesus de Monte

Nebudeme si nic nalhávat, ale hlavním důvodem, proč všichni jezdí do městečka Braga, jsou schody u kostela Bom Jesus do Monte. Ke kostelu se můžete dostat pěšky po schodech, jež dají trochu zabrat, ale aspoň budete mít dobrý pocit, že to ještě zvládnete. Druhou možností je také vyjet nahoru lanovkou (2 € zpáteční, jedna trasa 1,2 €), což vám ušetří mnoho sil. Nejkrásnější pohled spatříte z nejspodnější části schodů. Ale každé patro po kterém budete stoupat výš a výš, vám přinese nový a další krásný pohled. Nahoře se můžete také občerstvit, dojít na toaletu, kde zaplatíte 0,5 €. Okolo kostela se nachází také zahrady, lesní cestičky, ale také neuvěřitelný přírodní úkaz – jeskyně s jezírkem, kterou skutečně nepřehlédnete.

TIP 3: Ke kostelu Bom Jesus de Monte se nejjednodušeji dostanete autobusem č. 2. Jedna cesta vás vyjde na 1,65 €. Autobus odchází ze zastávky Rotunda Estação I, která se nachází několik kroků od hlavního nádraží. Pokud teda přijedete vlakem, tuto zastávku určitě neminete.

 

schody-Bom Jesus do Monte-braga-zapakuj

schody-Bom Jesus do Monte-braga-zapakuj-zahrada

V centru města je toho také hodně k vidění. My jsme třeba ujetí na obrovské nápisy, které se v jednotlivých městech nacházejí. Nakonec i v Braze jsme jeden našli :) Braga je sama o sobě velice krásné a malebné městečko. Stačí si udělat procházku kolem katedrály, zahrad svaté Barbary, kostela do Pópulo nebo ulicí da Liberdade, kde se shodou okolností nachází nápis Braga, a cestou uvidíte spoustu dalších mnoho zajímavých architektonických budov.

TIP 4: Pozor na občerstvení. Pokud se budete chtít najíst v restauraci, dobře si rozmyslete čas. My jsme se chtěli najíst okolo páté hodiny, ale většina restaurací o tomto čase už měla zavřeno. Při hledání jsme se tak hodně zapotili, abychom našli ještě nějakou restauraci otevřenou.

 

zahrady-svate-barbary-braga-zapakuj

katedrala-braga-zapakuj

 

Něco málo na závěr

1. Všude si označujte lístek

V metru, v tramvajích a autobusech jsme na označování lístků zvyknutí. V Portugalsku si však dejte pozor. Po zakoupení lístků na vlakovém nádraží jste ještě nevyhráli. Před nástupem do vlaku si musíte najít označovač lístků, který se ve většině případů nachází přímo na perónu.

2. Cena lístků metra, které možná nevyužijete

Pokud přiletíte do Porta letadlem jako my, určitě budete potřebovat minimálně jeden jednosměrný lístek. V takovémto případě vás vyjde jízdenka na 1,2 – 5,2 € podle tarifní zóny. Zaplatit však budete muset i za kartičku, která stojí 0,6 €. Pokud v Portu strávíte více dní, existuje možnost zakoupení i vícedenních jízdenek. Ale ze zkušenosti víme, že tohle městečko si více užijete na nohou. Rozhodnutí necháme na vás. Pokud se tedy přece jen rozhodnete pro metro, všechny potřebné informace hledejte na jejich oficiálních stránkách.

3. Když se vám nechce po vlastních aneb levné půjčení kola

Porto je sice maličké a jak jsme se dříve zmiňovali, klidně ho projdete i po svých. Pokud byste však chtěli vyrazit někam dál za město, půjčte si kolo. My jsme měli vytipované dvě půjčovny – Vieguini a Biclas & Triclas. V druhé jmenované půjčovně vás vyjde 1 hodina na 1,75 €, přičemž si musíte kolo půjčit alespoň na 2 hodiny. Půjčovnu vlastní velice milá starší dvojice, která vás odbaví během pár minut. Stačí jim jeden podpis a jako doklad klidně i kartička pojištěnce.

pujceni-kola-porto-mino   pujceni-kola-porto-misa

 

4. Baštění za dobrou cenu

V centru Porta u portské „Náplavky“ najdete mraky restaurací. Ale jak již to v centru bývá, není to zrovna nejlevnější. My jsme hledali a hledali nějakou přijatelnou, až jsme našli to nejlepší, co jsme mohli. Pár metrů od kostelů Carmelitas a Carmo, pár metrů od zastávky starodávné tramvaje se nachází restaurace Alma Portuense. Polední menu zde sežene za neuvěřitelných 5 €. Jeho součástí je hlavní jídlo, dezert, káva a pití (sangria, víno, pivo nebo limonáda). Jak se říká – no nekup to! :D

porto-tramvaj-zapakuj

 

A jestli jste ještě nečetli naši první část dobrodružství v Barceloně, můžete tak učinit teď. Dočtete se, jak přežít ve městě kriminality a navíc jsme pro vás vybrali 7 tipů, díky kterým si užijete Barcelonu minimálně jako my, možná i více :)

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.