6 dní, 6 měst Belgie a Nizozemska za hubičku (část 2/2)

anverp-bruggy-gent

Na úvodní popis naší dobrodružné cesty navazujeme dalšími třemi okouzlujícími městy – Antverpami, Gentem a Bruggami. Romantika, zážitky i pohlazení našich chuťových buněk. To vše, a několik praktických tipů, objevíte, pokud článek dočtete až do konce ;)

NAVŠTÍVENÉ DESTINACE: PRAHA ✈ EINDHOVEN ⇒ ROTTERDAM ⇒ AMSTERDAM ⇒ ANTVERPY ⇒ GENT ⇒ BRUGGY ⇒ CHARLEROI (BRUSEL) ✈ PRAHA

 

1. Antverpy, velká krása v malém městě

Historické centrum severně položeného městečka Antverpy je velmi maličké, ale o to krásnější. Na tohle město vám bude bohatě stačit jeden den. Doteď nechápeme, jak je možné, že se jedná o druhé největší město Belgie hněd za Bruselem. Do města jsme přijeli autobusem, který nás vyložil před vlakovým nádražím, nad kterým jsme pár minut jen nevěřícně zírali. Nejen že nám vyrazilo dech svým zevnějškem, ale po vstupu dovnitř jsme přestali dýchat úplně. Kam se hrabe nástupiště 9 a ¾ :D

Celým Antverpám vévodí naprosto úchvatná katedrála Panny Marie. Její gotický styl a věž vypínající se do výšky 123 metrů nadchne naprosto každého. I zde si můžete udělat sranda fotku s kamenným člověkem nahcázejícím se před katedrálou, který je „přikrytý“ zemí.

antverpy-katedrala   antverpy-nadrazi

Stejně tak vás nadchne náměstí Grote Markt, jež se nachází kousek od katedrály. Na tomto místě nebudete vědět, na kterou stranu se máte otáčet dříve. Jako první nás zaujala budova radnice. Zajímavá je hlavně tím, že je vyzdobena vlajkami všech 28 zemí Evropské unie, plus dalšími zeměmi, které mají v Antverpách konzulát. Nedalo nám to a všechny vlajky jsme si poctivě prohlédli a myslím, že jsme je i všechny identifikovali. Před radnicí se také nachází krásná kašna.

antverpy-namesti-2

antverpy-namesti

Když z Grote Markt vyrazíte směrem k vodě, narazíte na středověkou pevnost Het Steen. Je to nejstarší budova nacházející se v Antverpách postavená Ottem I. již v 9. století, kdy se Antverpy staly právoplatným městem. Dalším kouzelným místem je nedaleký gotický kostel svatého Pavla. Příchozí cesta je lemovaná 63 kamennými sochami pocházejícími z 18. století.

antverpy-hrad

Velice krásnou a honosnou budovou je také Královské muzeum výtvarného umění. My měli bohužel tu smůlu, že byla zrovna rekonstruována a my jsme tak mohli vidět pouze jen její část. Za shlédnuti však určitě bezpochyby stála.

V rámci našeho týdenního výletu jsme měli z tohoto města nejlepší pocity. Antverpy v nás zanechaly skutečně úžasné vzpomínky a zážitky, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

2. Gent, město s nejvíce chráněnými památkami v Belgii

Pokud se chcete v klidu pokochat krásami Gentu a zároveň zažít jeho pravou atmosféru, určitě si na něj rezervujte jeden den. Pokud sem přicestujete vlakem jako my (z Antverp nás to stálo necelých 10 €), začít můžete třeba v nedalekém Citadel parku. Směrem do centra to vezměte okolo katedrály sv. Bavona. Vstup do katedrály je zdarma, zpoplatněna je pouze prohlídka kaple, která činí 4 €. Naproti katedrále se nachází gentská zvonice, jež ční do výšky 91 metrů, a to z ní dělá nejvyšší zvonici Belgie. Abyste mohli vidět Gent z výšky a celý si ho prohlédnout, stačí zaplatit poplatek 8 €, a pak už jen pozorovat nádheru tohoto města. Nesmíme opomenout ani radnici v barokně-renesančním stylu, kterou určitě nepřehlédnete. Nachází se pár desítek metrů od katedrály a její vnější struktura vám vyrazí dech.

gent-kostel

gent-namesti

Pokud budete pokračovat dále směrem do centra, rozhodně neminete kostel sv. Mikuláše, jenž je jednou z nejstarších památek Gentu. V okolí kostela nebudete vědět, kam se dříve podívat. Nachází se tam spousta architektonických skvostů a památek. Jsou jimi například římsko-katolický kostel sv. Michaela, který se stavěl v gotickém stylu přes dvě stě let. Do kostela se dostanete přes most sv. Michaela. Návštěvu si pečlivě naplánujete. Kostel je otevřen jenom od dubna do září, v časech od 14:00 do 17:00.

gent-most

Když se vydáte dále do města podél řeky po nábřeží, tak se dostanete až k hradu Gravensteen, který zdobí město už více než 800 let. Vnitřek hradu si můžete prohlédnout za 10 € a skutečně to stojí za to. Uvnitř spatříte spoustu sbírek mučících nástrojů anebo si z věže užijete výhled na město.

gent-hrad

Za zmínku také stojí barevná ulice plná grafitů, kterou naleznete na ulici Werregarenstraat. Pokud máte rádi tento styl umění, určitě se tam běžte podívat. Hned vedle se nachází galerie umění. Další katolickou památkou, kterou v Gentu můžete vidět je kostel sv. Jakuba, jenž je nejstarším románským kostelem v Belgii. Dvě ulice od kostela si můžete dát kávičku na náměstí Friday Market. Trhy se tam konají neustále a pokud zrovna přijdete v den, kdy nebudou, můžete si jen tak posedět v nějaké kavárničce. Uprostřed náměstí se nachází socha Jacoba van Artevelde, který ve 14. století stál v čele protifrancouzského povstání.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

3. Bruggy, Benátky severu

Naše cesta končila v půvabném městečku – Bruggy. Ne nadarmo se jim říká Benátky severu. Je to snad nejkrásnější město Belgie a rozhodně nejromantičtější.

A co všechno můžete v Bruggách vidět? Určitě stojí za návštěvu náboženské památky jako kostel Naší Paní, katedrála svatého Salvádora, kostel svaté Magdalény a svaté Kateřiny nebo bazilika svaté Krve, která se nachází na náměstí Burg. Na tomto náměstí se také nacházejí další dvě naprosto úchvatné budovy. Jsou jimi palác Svobody a radnice.

bruggy-namesti

Další náměstí, které nesmíte minout je náměstí Markt. Zde můžete spatřit Provinční palác, jenž má podobný styl stavby jako radnice v Bruggách nebo středověkou zvonici Belfry, která se tyčí do výšky 83 m. Pokud byste měli zájem vidět Bruggy z výšky, připravte si 12 €. Pak už jen stačí ujít 366 schodů, po jejichž absolvování se vám naskytne úžasný pohled na Bruggy a okolí. A jestli chcete zažít tu pravou romantiku jako my, udělejte si projížďku na loďce. Půlhodinová projížďka bruggskými kanály nás stála 8 € na osobu a můžeme říci, že jen tak na ni nezapomeneme. Při plavbě jsme naslouchali zajímavému výkladu, který nám přiblížil historii památek Brugg. Podél kanálů se nachází několik nástupních míst. Je už jen na vás, které si vyberete. Ideálně ten s nejmenší frontou :)

bruggy-kanal

bruggy-kanal-2

Okolo města se nachází čtyři brány, které ve středověku sloužily pro vstup do města. Kousek od brány Kruispoort si můžete prohlédnout i větrné mlýny, do kterých můžete za malý poplatek 3 € i nahlédnout.

bruggy-mlyn   bruggy-zamok

Zkrátka Bruggy jsou jako stvořené pro romantické procházky, kochání se krásami města a vychutnávaní si čerstvých vaflí a zmrzliny.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.