Zanzibar a Tanzanie – pýcha afrického kontinentu za 6 000 Kč

zanzibar-clanok

Nákup letenky na Zanzibar byla tak trochu sázka do loterie. Objevily se levné letenky a my váhali pouze 3 sekundy. Po pár minutách jsme už zadávali do online formuláře údaje karty. To, co jsme zažili o pár měsíců později, bylo mnohem víc, než jenom zážitek z nákupu levné letenky. Jiný svět, jiní lidé, jiné zážitky. To vše během 13 dnů dobrodružné cesty.

Let: PRAHA ✈ BRUSEL ⇒ LUXEMBURG ✈ MILÁN ✈ MUSCAT ✈ ZANZIBAR ✈ MUSCAT ✈ MNICHOV ✈ PRAHA

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

Naše dobrodružství začalo už v Lucembursku, kam jsme se dostali z Bruselu za 5 €. Jezdí sem autobus společnosti Flibco, mrkněte na jejich stránky www.flibco.com. Pokud vyhledáváte levnou cestu autobusem po Belgii a okolí, naleznete u nich opravdu super ceny.

Po dni stráveném v maličkém, ale zato okouzlujícím, hlavním městě Lucemburska, jsme nasedli do letadla a přes Milán a Omán jsme docestovali až na ostrov Zanzibar. Cesta nám zabrala přibližně 17 hodin, včetně přestupů. Nebylo to nic hrozného, jelikož jsme se nesmírně těšili na naší letní dovolenou v listopadu.

 

1. Vízová povinnost a povinné očkování

V době, kdy jsme Zanzibar navštívili, jsme zaplatili při příletu do Zanzibaru jednorázový vízový poplatek 50 amerických dolarů. Kromě víz je v této krajině povinné i očkování proti žluté zimnici. Avšak jenom v případě, že cestujete přímo nebo přestupujete v krajině spadající do rizikové oblasti žluté zimnice. Aktuální situaci si můžete ověřit na stránkách Centra pro ochranu a prevenci nemocí. Pokud cestujete i do vnitrozemí Tanzanie, doporučují se také antimalarika. Samozřejmě záleží, v jakých rizikových oblastech se budete pohybovat a s jakými lidmi přijdete do styku. U kontroly proběhlo vše bez problémů a nikde jsme se nezdrželi více než několik minut.

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

2. Půjčení auta

Dlouho jsme hledali cenově dostupné půjčení auta, až jsme nakonec narazili na maličkou místní společnost ZanCars. Stačilo napsat jeden email, poslat formulář a auto jsme měli zarezervované. Stálo nás 30 USD na den. Podle emailu nás ubezpečili, že součástí ceny je i plnohodnotné pojištění, takže nic dalšího jsme platit nemuseli. Na místě jsme zaplatili už jenom zálohu 100 USD a 10 USD za vybavení mezinárodního řidičáku, který je tady povinností. Velice nás překvapilo, že existovala možnost rezervace auta na konkrétní místo. Stačilo napsat adresu našeho hotelu a auto skutečně čekalo před hotelem v určený čas. Pro jistotu jsme den před tím zavolali na asistenční službu dané společnosti a ověřili si, zda nám auto skutečně přivezou. Vše proběhlo bez problémů. Jako byli jsme rádi, že z auta neodpadly dveře, ale brali jsme to s humorem.

 

3. Z letiště do města Stone Town

První test našich sjednávacích schopností nás čekal ihned po příletu. Byly jsme poměrně unavení, proto jsme se příliš nezdržovali a cenu jsme sjednali na 6 USD. Domácí měnu – tanzanské šilinky (TZS) jsme si zakoupili až v centru města. Vřele doporučujeme nakoupit domácí měnu co nejdříve. Při placení eury nebo dolary se oberete o kurzový rozdíl.

 

4. Co vidět a navštívit na Zanzibaru

Stone Town

Město, ve kterém je docela dost cítit turistický ruch. Strávili jsme tam tři dny, ale jenom z toho důvodu, že jsme navštěvovali turistické atrakce v okolí. V hlavním městě tohoto ostrova nás nejvíce okouzlily staré hradby portugalské pevnosti Old Fort, nebo-li Ngome Kongwe, řečeno ve svahilštině. V čase od 8:00 – 20:00 se sem dostanete zdarma a můžete si zde také zakoupit levné suvenýry. Hned vedle nepřehlédněte třípodlažní Palác zázraků, arabsky Beit al-Ajaib. Při naší návštěvě byla tato budova rekonstruovaná. Ale jinak se můžete do národního muzea dostat v době od 9-18 hodin za 6000 TZS.

palac-stone-town

Nedaleko se nachází i Palácové muzeum, které jsme pro tentokrát vynechali. Obecně se doporučuje navštívit prvně jmenované. Velice pěkná je také stará ošetřovna na ulici Mizingani, která pochází z konce 19. století.

Povinností je také muzeum Fredieho Mercurieho, jenž se na tomto ostrově narodil. Dlouho tady sice nepobyl, ale na ulici Kebyatta Road můžete najít dům, ve kterém vyrůstal.

Potom, když jsme si zahráli fotbal s domácími na místní pláži, jsme navštívili také bar Livingston, který nám byl doporučen. Nechali jsme tady poměrně velikou část našeho denního rozpočtu. Ale za ten výhled, atmosféru a živou hudbu to stálo.

Počasí nám v tomto městě příliš nepřálo, ale i přesto jsme navštívili mnoho zajímavých míst. Za zmínku určitě stojí anglikánská katedrála Anglican Cathedral Church of Crist, kde najdete sousoší otroků i vstup do jejich bývalých cel. Za vstup do muzea s kostelem zaplatíte 5 USD. Cestou do centra jsme se zastavili ještě v arabských lázních Hamamni Persian Baths na ulici Hamamni Street, kde vás za 5000 TZS provedou a poskytnou výklad trochu lámavou angličtinou.

I když nebudete posílat pohledy, alespoň se projděte kolem pošty na ulici Kenyatta Road. Stojí tam už od roku 1906 a atmosférou vás určitě na první pohled omámí.

stone-town

 

Prison Island

Jedním z největších zážitků na Zanzibaru byla pro nás návštěva Prison Island, který údajně s vězením nemá nic společné. Dnes tu naleznete obrovské želvy (více než metr veliké), mezi nimiž se můžete i procházet. Na ostrov se dostanete loďkou od 10 USD na osobu. Samozřejmě se vám může podařit sjednat i za méně.

prison-island-zelvy

 

Výlet do Jozani parku

Po 3 dnech jsme se rozhodli opustit hlavní město. Přes již zmíněnou společnost Zancars, jsme si zapůjčili auto za pár kaček a vyrazili směr národní park Jozani. V parku uvidíte jedinečný druh opic, který žije pouze na tomto ostrově. Byl to opravdu veliký zážitek. Navíc jsme to odtud ani neměli daleko k vyhlášené restauraci The Rock, do které se dostanete v případě přílivu jenom na člunu.

opice-jozani-park

 

Pláže Nungwi a Kendwa

Ke konci našeho dobrodružství jsme vyrazili na sever ostrova, kde se údajně nachází nejhezčí pláže ostrova. My rozhodně můžeme potvrdit, že to tak skutečně je. Občas jsme sice museli přetrpět žahání medúz, ale tím vás nechceme strašit. Nebylo to nic hrozného. Procházka po pláži byla skutečně úžasná a fotek s tyrkysově modrou vodou jsme si odnesli nespočet. Pozor na slunce! Pálilo hodně a opalovacího krému jsme na pláži spotřebovali opravdu dost. Balíček ideální pro každou letní dovolenou nám skutečně pomohl. O dezinfekčním gelu nemluvě. Těch jsme spotřebovali hned několik. Na hygienu se tady totiž moc nedbá.

Pokud do této části ostrova přicestujete vlastním autem, z rozbitých cest příliš nadšení nebudete. Po městečku Nungwi jsme při hledání ubytování trochu bloudili, jelikož lokalita, kterou italský majitel uváděl v Airbnb, byla úplně na druhé straně města. A tak, než jsme to našli, jsme stihli píchnout pneumatiku. Ale za vším je třeba hledat pozitiva. Alespoň jsme si vyzkoušeli výměnu kola na africkém kontinentě. No dobře, dost nám pomohli domácí. Asi bychom to bez nářadí sami nezvládli.

zanzibar-nungwi

 

Naše další kroky směřovali do Stone Town a následně přelet přes hlavní město Dar es Salaam do městečka Kilimanjaro. Tam začalo naše další dobrodružství, které bylo hodně pestré hlavně díky domácím nadšencům z Hekima Safaris. Už název vypovídá o tom, že jsme nemohli navštívit nic jiného než Safari. Tato část výletu si zaslouží samostatný článek, a proto se o zážitcích a praktických tipech dočtete v našem samostatném článku: Safari, 4 dny, 3 národní parky, tisíce zážitků.

 

5. Na co si dát pozor

Sjednávejte, sjednávejte, sjednávejte. Prostě se tomu nevyhnete. Pokud nechcete, aby vás tato dovolená stála desetitisíce, musíte se dostat alespoň na polovinu původně nabídnuté ceny. Říká se, že to je jakési optimum.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Pokud plánujete přinést dětem nějaké ty sladkosti, pravděpodobně tady nepochodíte. Na více místech jsme se totiž setkali s tím, že děti chtěly jenom peníze. Pokud jsme jim dali nějaké sladkosti, snažily se to prodat dalším turistům. Asi mají v sobě obchodního ducha už od malička.

Jestli si půjčíte auto, policisté vás budou kontrolovat pravděpodobně na každém rohu. Korupce je v této krajině stále skutečně velká. Domácí nám poradili, že v případě problémů máme „odměnit“ policajta jednodolarovou bankovkou. Nevím, jestli jsme měli tolik štěstí, ale s policisty jsme neměli jediný problém a vše proběhlo hladce. Ale pro jistotu to tady raději zmiňujeme, abyste si na to případně dali pozor.

Ještě jednou připomínáme, že to nejlepší nás čekalo v tanzanské Safari. Vtáhneme vás do tajů divočiny a odkryjeme pro vás několik důležitých tipů.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.