6 dní, 6 měst Belgie a Nizozemska za hubičku (část 1/2)

amster-rotter-eindho

Naše druhá evropská dovolená aneb sedmidenní cesta napříč Holandskem, zemí tulipánů a Belgií, zemí desítek druhů piv a neskutečných vaflí. Zažili jsme si toho opravdu hodně. Pojďte s námi krok po kroku zjistit, co nás překvapilo, co nás okouzlilo nebo co nám pohladilo chuťové buňky.

NAVŠTÍVENÉ DESTINACE: PRAHA ✈ EINDHOVEN ⇒ ROTTERDAM ⇒ AMSTERDAM ⇒ ANTVERPY ⇒ GENT ⇒ BRUGGY ⇒ CHARLEROI (BRUSEL) ✈ PRAHA

Tato dovolená nás vyšla vcelku levně. Zejména díky tomu, že jsme sehnali levné letenky a vše jsme si precizně naplánovali. Pro koupi letenek jsme využili již osvědčenou aplikaci Azair.com, která nám dopomohla k tak super ceně. Dalším faktorem nízkých nákladů bylo přespávání přes couchsurfing, u kamaráda z Erasmu a také proto, že Flixbus dokáže nabídnout sakra levné jízdenky. Za zmínku určitě stojí také cesta z města Bruggy na letiště, kde jsme se skutečně „plácli“ přes kapsu. Zaplatili jsme „neuvěřitelných“ 5 € za osobu. Jak se říká: No nekup to! A to díky belgickému Flibco.com, kde si dokážete koupit jízdenky již od 5 €. Samozřejmě záleží na datu a čase a odkud kam chcete jet. Mimochodem, Flibco jezdí také do Francie a Lucemburska.

 

1. Eindhoven, kde nic tu nic

Naše štace začala v maličkém městečku Eindhoven. Město je opravdu malé a pochodíte ho za tři hodinky. Ale měli jsme tam levné letenky, a tak jsme ho šli prozkoumávat. K vidění toho vážně moc není, ale pár věcí doporučit můžeme.

eindhoven-kostel   eindhoven-kostel-2

V centru města na náměstíčku Catharinaplein můžeme doporučit pizzerii Happy Italy, kde dobře vaří a jsou ceny přijatelné. Možnost sezení venku vám umožní vychutnávat si při obídku pohled na kostel Sint Catharinakerk. Kousek od náměstí se nachází ulice Stratumseind, kam je nejlepší vyrazit večer. Naleznete tam spoustu barů a hospůdek, které jsou každá něčím originální. Pro představu, je to taková Stodolní :D Ale nejvíc super věc, kterou můžete v Eindhovenu vidět, jsou obří žluté kuželky, které se nachází kousek od vlakového nádraží. Tam jsme strávili asi polovinu celkového času z Eindhovenu.

eindhoven-kuzelky

eindhoven-ulicky

 

2. Rotterdam, malý New York

Naší další destinací bylo druhé největší město Holandska, ve kterém jsme strávili půl den. Pro nás vcelku dostačující. Toto město nás úplně nenadchlo, ale i přesto jsme tam objevili pár velmi zajímavých a netradičních budov a památek. Rotterdam je takový malý New York, a to zejména díky vysokým mrakodrapům. Nejznámějšími je trojice mrakodrapů zvaná De Rotterdam. Město je spíše betonově laděné. Důvodem je zejména to, že během 2. světové války bylo bombardováno a všechny historické budovy shořely.

rotterdam-panorama

Zajímavostmi, které nás ve městě zaujali, jsou například dvě budovy kuriózních tvarů. Jedna má podobu obyčejné (grafitové) tužky a druhou byla řada domků ve tvaru kostek, nazývané Kijk-Kubus. Sice netušíme, jak v tom někdo může bydlet, ale z venku to vypadá fakt neobvykle. Obě budovy se nachází vedle velkého krytého tržiště Markthal. Opodál si také můžete prohlédnout kostel Sint Laurenskerk, kterému bombardování města zničilo pouze střechu, zbytek si uchoval svoji podobu.

rotterdam-tuska     rotterdam-boty

A protože je to přístavní město, můžete na mnoha místech spatřit přístavy s lodičkami. Velice známý je zakotvený parník SS Rotterdam, kam si lze zakoupit vstupenku a celý si ho projít. Slavný je také hotel New York. Ten se nachází v budově, kde původně sídlila holandská námořní společnost. Dodnes si zachoval svůj historický ráz.

Jedním ze symbolů Rotterdamu je také Lanový most, kterým se dostanete k mrakodrapům, hotelu New York a přístavnímu parníku SS Rotterdam. Dalším takovým symbolem je vyhlídková věž Euromast, která se tyčí do výšky 185 metrů. Pokud budete mít zájem tuto věž navštívit, připravte se na dlouhé fronty.

rotterdam-namesti

rotterdam-pristav

 

3. Amsterdam, kola, kanály a Anna Franková

Hlavní město Nizozemska nás uchvátilo asi nejvíce. Protože jsme to předpokládali, vyhradili jsme si na toto město dva dny. Popravdě, kdybychom si ale nepůjčili kola, nikdy bychom toho tolik neviděli. Přesto jsme bohužel nestihli všechno a někdy v budoucnu se tam ještě vrátíme.

Naše putování Amsterdamem začalo v půjčovně kol. Doporučujeme zapůjčit si kola ve Starbikes Rental, kousek od hlavního vlakového nádraží. Půjčení kola nás vyšlo 9 € na 24 hod. Levnější půjčovnu budete hledat ve městě těžko. Časových možností zapůjčení kol je tam nepřeberně, od půl denních (5 €) až po sedmidenní (32,5 €).

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

A co teda vlastně na tom Amsterdamu bylo tak úžasného?

Vřele doporučujeme zavítat k nejfotografovanějšímu místu ve městě – k nápisu I amsterdam, kde je alespoň jedna fotka přímo povinností. Pokud netoužíte mít skupinovou fotku se zájezdem Japonců, navštivte toto místo před 9 hodinou ranní. Potom už budete mít co dělat, abyste se na tu fotku vůbec vešli. Nápis se nachází na náměstí Museumplein, kde můžete také spatřit například Rijksmuseum, Museum diamantů nebo super fontánu, která vás celá pohltí. A to doslova :)

i-am-amsterdam

amsterdam-namesti

Asi nejznámější náměstí, které se nachází necelý kilometr od hlavního vlakového nádraží, je Dam. A čím je náměstí tak proslavené? Nachází se zde budova královského paláce, kostel Niewe kerk, muzeum voskových figurín Madame Tussaud nebo pamětní obelisk, který má připomínat oběti, jež padli za druhé světové války.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

A jelikož je Amsterdam město samých krás a hezkých památek, není tomu jinak i pokud se jedná o kostely. Nachází se jich tam mnoho, nás však nejvíce zaujala nejstarší dochovaná stavba Amsterdamu – kostel Oudekerk a taktéž protestantský kostel Westerkerk s největší chrámovou lodí ze všech protestantských kostelů v Nizozemsku.

amsterdam-nadrazi

Druhý zmiňovaný kostel se nachází hned vedle domu Anny Frankové, kam si musíte zakoupit lístek předem na přesný čas, jinak se do domu nedostanete. Rezervaci si lze udělat od 8:30 do 20:45. Lístek vás vyjde na 10 €. Dříve bylo možné zakoupit lístky pouze do 15:00 hod a poté jste si vystáli třeba i dvou hodinovou frontu, to se stalo například nám. Ale rozhodně toho nelitujeme. Procházet domem, kde se ukrývala dva roky rodina Frankových a van Pelsových, byl neskutečně emotivní zážitek. V muzeu si můžete zakoupit deník Anny Frankové, jež během ukrývání psala a který byl přeložen do mnoha jazyků.

Když už budete mít dost ruchu města a budete si chtít odpočinout, zavítejte do nejznámějšího parku Holandska – Vondelpark. Park je neskutečně rozlehlý a bude vám trvat dobré tři hodiny, abyste ho prolezli celý. Odpočinout si můžete třeba u jednoho z mnoha jezírek a zároveň se kochat krásnou přírodou.

amsterdam-mlyn

Klasika, kvůli které jezdí většina lidí do Amsterdamu, zejména pánové na rozlučky se svobodou, jsou pověstné coffee shops. Ve městě jich je více než 250. A samozřejmě nemůžeme opomenout ani proslulou Red Light District. Můžete se po ní procházet sem a tam kolem zářících obchodů a do červena vysvícených domů. Polonahé slečny se budou na vás usmívat nebo vás budou rovnou lákat k sobě :) Asi nemusíme ani říkat, že do těchto končin člověk musí zavítat, když padne tma.

Kolem centra Amsterdamu se nachází několik řad vodních kanálů, jejichž zábradlí jsou obklopena květinami a koly :D A abychom vyzkoušeli vše, co nám může Holandsko nabídnout, stavili jsme se i na Alber Cuyp trzích, kde jsme ochutnali domácí sýry a jiné pochutiny. Na trzích se ale nenachází jen jídlo. Můžete si tam prohlédnout, případně zakoupit i oblečení nebo jiné módní doplňky.

amstedam-kanal

V obdobném stylu si můžete projít i trh s květinami. Je otevřený od pondělí do soboty mezi 9:00 – 17:30 a v neděli 11:00 – 17:30 hod. Lze si tam zakoupit všemožné druhy tulipánů, ale i jiných květin. Vše je hezky připraveno k přepravě a vy si můžete ihned nějaký ten tulipán odvézt domů. Na tomto trhu doporučujeme koupit i magnetky. Našli jsme jich tam velké množství a za nízkou cenu.

Pro zajímavou fotku si můžete dojít i na Rembrandtovo náměstí, kde se nenachází nejen socha jednoho z nejlepších malířů historie, ale i mnoho dalších soch – bojovníků. Náměstí se proslavilo zejména bohatým výběrem klubů a barů, které vás tady pohltí po zatmění téměř po celý týden.

 Než jsme opustili hlavní město Nizozemska, stavili jsme se ještě ve vědeckém muzeu Nemo. Ačkoliv muzeum bylo spíše pro děti a při vstupném se nám protočily panenky (16,5 €), tak to stálo za to. Užili jsme si tam spoustu zábavy a vědeckých pokusů. Na muzeum si vyhraďte 1-2 hod, podle toho, jak moc si hodláte zkoušet všemožné pokusy.

 

Tohle bylo pouze naše nizozemské dobrodružství. O tom belgickém se dozvíte v druhé části, ve které se dočtete o nádherných místech v Antverpách, Gentu a Bruggách.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.