Top 10 oblíbených zemí roku 2022, kam můžete bez omezení

Top-10-oblíbených-zemí-roku-2022-kam-můžeme-bez-omezení

Vyrazte do oblíbené destinace už v roce 2022. Bez omezení se už teď dostanete nejen do Mexika nebo Dominikánské republiky. V seznamu oblíbených destinací se ocitly také země z Asie nebo Afriky.

Nebudeme vás dlouho napínat. V řebříčku top 10 zemí pro tento rok jsme pro vás vybrali 2 asijské země (Filipíny, Spojené arabské emiráty), 2 evropské (Gruzie, Island), 3 střední Ameriky (Mexiko, Dominikánská republika, Salvador), 1 africkou (Senegal), 1 Severní Ameriky (Havaj), 1 Jižní Ameriky (Peru).

Při výběru jsme brali ohled na aktuální pandemickou situaci v zemi, podmínky vstupu a návratu ve vztahu ke COVID-19 (semafor), ale také oblíbenost destinace u ostatních cestovatelů.

 

1. Mexiko

Vstup do země: bez testu, karantény, očkování, formuláře (aktuální informace zde)

Proočkování: 64 % populace

Co vidět v Mexiku

Mexiko je architektonický zázrak a domov mayské kultury protkaný džunglemi, sopkami, ohromující divokou přírodou a hispánskou kulturou s několika největšími světovými archeologickými památkami. Těmi nejznámějšími jsou nepochybně pyramidy Teotihuacán a Chichén Itzá. Prozkoumejte španělská koloniální města, kostely a dopřejte si něco z kuchyně s chilli kořením. Pokud už cestu do Mexika plánujete, inspirujte se našimi zkušenostmi, které jsme bod po bodu pro vás sepsali článku Dovolená v Mexiku v kostce: víza, doprava, peníze, jídlo a další….

Kdy navštívit Mexiko

Nejlepším obdobím pro návštěvu Mexika je suchá sezóna – od prosince do dubna. Ostatní měsíce je vyšší pravděpodobnost dešťů. My jsme však zemi navštívili v přechodném období (v listopadu) a počasí nám vyšlo na jedničku.

Mexiko_top-20-zemi-roku-2022

 

2. Filipíny

Vstup do země: povinný PCR test, mohou pouze očkovaní, bez karantény, bez formuláře (aktuální informace zde)

Proočkování: 50 % populace

Co vidět na Filipínách

Nejhezčí pláže v jihovýchodní Asii? Pokud se nás zeptáte, asi bychom vám doporučili Filipíny s více než 7 000 tropickými ostrovy, které jsou tím pravým místem. Kromě spousty nedotčeného pobřeží je to také kulturně fascinující místo se směsí asijských, španělských a amerických koloniálních vlivů, neuvěřitelnými starověkými rýžovými terasami na severu a neuvěřitelnou přírodou. Zvažte ostrov Palawan, rozmanité centrální ostrovy Visayas nebo provincii Batanes a mnoho dalších destinací. A co vědět před vycestování na Filipíny? To nejdůležitější se dočtěte v našem článku Filipíny: dovolená s batohem na zádech pod 27 tisíc korun.

Kdy navštívit Filipíny

Tropické podnebné pásmo Filipínám přináší průměrnou teplotu nad 30 °C. Vhodnými měsíci by mohl být prosinec až začátek března nebo duben a květen, kde je teplota jen o malinko nižší oproti průměru a pravděpodobnost srážek nízká.

Filipiny_top-20-zemi-roku-2022

 

Spojené arabské emiráty

Vstup do země: povinný PCR test, mohou očkovaní i neočkovaní, bez karantény, bez formuláře, povinná registrace pro let do Abú Dhabí (aktuální informace zde)

Proočkování: 99 % populace

Co vidět v Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty se už dávno staly synonymem pobytu ve formě relaxu a rodinné dovolené. A díky snadnému přístupu ze všech koutů světa není divu, že se země stala takovým hotspotem pro milovníky cestování z celého světa.

Vyspělá a bohatá města Dubaj a Abú Dhabí jsou hlavním lákadlem pro mnoho návštěvníků. Je nemožné neutrácet v obchodních centrech jako Dubai Mall, Festival City Mall a Yas Mall. Ale za hranicemi těchto špičkových nákupních bulvárů je v Sharjah a Ras Al Khaimah k prozkoumání také spousta dědictví. Pokud máte raději čerstvý vzduch, v okolí najdete také spoustu možností pro pěší turistiku.

Kdy navštívit Spojené arabské emiráty

Pokud se příliš nekamarádíte s tropickými vedry, návštěvu takového Dubaje si hodně dobře naplánujte. V nejteplejších měsících (červen až srpen) se zde můžete při 50 °C klidně upéct. Nejlepším obdobím pro návštěvu země jsou tak jarní měsíce březen až květen nebo podzimní měsíce říjen až prosinec.

Dubaj_spojene-arabske-emiraty-top-20-zemi-roku-2022

 

4. Island

Vstup do země: pouze očkovaní s jedním PCR testem, bez karantény, povinný formulář (aktuální informace zde)

Proočkování: 83 % populace

Co vidět na Islandu

Island, ostrov ohně a ledu, se stal jedním z nejoblíbenějších světových cestovatelských cílů, a to nejen pro dobrodruhy, kteří hledají vzrušení, ale také pro milovníky přírody, kteří hledají něco jiného. Objevíte zde aktivní sopky, gejzíry, horké prameny, ledovce, ledová pole a fjordy, neboť tato řídce osídlená země ležící na okraji polárního kruhu se nachází na vrcholu jedné z vulkanicky nejaktivnějších oblastí světa.

Kdy navštívit Island

Pokud vám bude někdo slibovat, že se na Islandu dočkáte stálého počasí, nevěřte mu. Odhadnout počasí na Islandu je horší než vyhrát milion ve sportce. Obecně se doporučuje navštívit Island v letních měsících od května až do začátku září, kdy mohou teploty přesáhnout i 20 °C. Toto období má však i jedno negativum a tím jsou vyšší sezónní ceny. Vzhledem k vyšším nákladům tak doporučujeme navštívit Island na konci května nebo přelomu září a října, kdy máte možnost zažít první náznaky polární záře.

Island_top-20-zemi-roku-2022

 

5. Salvador

Vstup do země: bez testu, karantény, nutné očkování, formuláře (aktuální informace zde)

Proočkování: 70 % populace

Co vidět v Salvadoru

Salvador patří mezi menší národy, ale je bohatý jak na kulturu, tak na přírodu. Tato úžasná destinace, kterou musíte navštívit, leží v srdci Střední Ameriky v Tichém oceánu. El Salvador se může pochlubit neuvěřitelnými národními parky, dlouhými plážemi, okouzlujícími vodopády, nádhernými jezery, horskými oblastmi s malebnými výhledy, množstvím vnitrozemských atrakcí, jako jsou rozlehlé pláně kávových plantáží a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na sopky.

Kdy navštívit Salvador

Pokud se rozhodnete vyrazit do Salvadoru v únoru až dubnu nebo v září, rozhodně neprohloupíte. V tomto období jsou zde totiž přijatelnější ceny a zároveň příjemnější podnebí.

Salvador_top-20-zemi-roku-2022

 

6. Seychely

Vstup do země: povinný PCR test, bez očkování, povinná registrace (aktuální informace zde)

Proočkování: 84 % populace

Co vidět na Seychelách

Seychely jsou malá země v západní části Indického oceánu o rozloze 455 kilometrů čtverečních. Ostrovní stát, souostroví 115 ostrovů, není ničím jiným než tropickým rájem a je známý pro své nádherné přírodní krásy, velkolepé pláže a luxusní letoviska. Tato země je skvělou destinací pro ekoturistiku a pozorování divoké zvěře a je oblíbená pro své vodní aktivity, jako je potápění a šnorchlování, v průzračných tyrkysových vodách Indického oceánu. Navštivte Vallee de Mai v Praslin, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nenechte si ujít příležitost prozkoumat seychelskou kreolskou kuchyni a hlavní město Victoria. Město, které lze celé prozkoumat pěšky za méně než jeden den.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Kdy navštívit Seychely

Na koupačku můžete na Seychely prakticky po celý rok. Pokud vám nevadí tropické teplo nad 30 °C, vyrazte na Seychely klidně v březnu a dubnu. Nejlepší a nejpříjemnější počasí zde zažijete v období května, nebo října až prosince.

Seychelly_top-20-zemi-roku-2022

 

7. Havaj

Vstup do země: pouze očkovaní (uvažuje se nad povinností posilující dávky), povinný PCR test / antigenní test, bez karantény, bez formuláře (aktuální informace zde)

Proočkování: 85 % populace

Co vidět na Havaji

Zaplavené havajské souostroví se skládá z osmi hlavních ostrovů obklopených četnými atoly, zálivy a zátokami v srdci Tichého oceánu. Většinu návštěvníků přitahuje na ostrovy příslib dlouhých slunečních dní na pláži a nespočet hodin vodních sportů v teplých tropických vodách. Ale šest hlavních turistických ostrovů Havaje má návštěvníkům ještě více co nabídnout. Ať už se vydáte na kterýkoliv ostrov, určitě podnikněte šnorchlování s mořskými želvami, výlet k tekoucí lávě, výstup na nejvyšší horu, výlet k vodopádům nebo odpočinek na černých plážích.

Kdy navštívit Havaj

U Havaje hodně záleží na ostrově. I tak se ale teploty drží celoročně kolem 33 °C. V zimním období se teploty pohybují kolem 27 °C. Vyrazit na Havaj tak doporučujeme v teplejších měsíce květen až říjen. V únoru, březnu a prosinci se můžete potkat s deštivějším počasím.

Havaj_top-20-zemi-roku-2022

 

8. Peru

Vstup do země: povinné očkování nebo PCR test, bez karantény, povinný formulář (aktuální informace zde)

Proočkování: 75 % populace

Co vidět v Peru

Amazonské deštné pralesy a Machu Picchu udělaly z Peru hlavní destinaci pro cestovatele do Jižní Ameriky. Kolem této země je spousta humbuku, což svému jménu rozhodně odpovídá.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Vydejte se na pěší túru k ruinám Inků a pozorujte západ slunce nad Andami. Bloudění amazonským deštným pralesem a setkání s domorodými obyvateli jezera Titicaca budou vzpomínky, které si ponesete navždy. Milovníci dobrodružství by měli navštívit kaňon Colca, který je dvakrát tak hluboký než Grand Canyon. A pokud jste někdy přemýšleli o mystických liniích Nazca, nyní máte možnost je osobně vidět.

Kdy navštívit Peru

Teplota se v jednotlivých oblastech Peru docela liší. V sušších oblastech na pobřeží téměř neprší a teplota se pohybuje v průměru okolo 18 °C. Ve vnitrozemí můžeme mluvit o suchém nebo deštivém období. Suché a teplé období je od prosince do března. Chladnější období dešťů je od března do listopadu. Pokud hledáte nějaký kompromis, tak vyrazte v období duben až květen nebo září až říjen.

Peru_top-20-zemi-roku-2022

 

9. Dominikánská republika

Vstup do země: bez testu, bez karantény i očkování, povinný formulář (aktuální informace zde)

Proočkování: 64 % populace

Co vidět v Dominikánské republice

Cestovní ruch v Dominikánské republice se závratným tempem zrychluje a je snadné pochopit proč se stala velmi vyhledávanou prázdninovou destinací. Hlavně díky stovkám kilometrů pobřeží, malebným výhledům a koloniální architektuře. Široká rozmanitost etnických skupin se prolíná v nabízené kuchyni a hudbě tryskající z kaváren a restaurací rušných měst, jako je Santo Domingo až po nejmenší rybářskou vesnici.

Kdy navštívit Dominikánskou republiku

Dominikánská republika patří mezi jednu z mála celoročních destinací. Záleží pouze na vás, jestli dokážete fungovat i při teplotě kolem 34 °C, která tady převládá v letním období (červen až listopad). Nebo využijete spíše chladnější část roku, kdy se teploty pohybují mezi 25 °C až 29 °C (leden až duben). Obecně se nedoporučuje do oblasti cestovat od srpna do září, kdy je období hurikánů.

Dominikanska-republika-top-20-zemi-roku-2022

 

10. Azory

Vstup do země: Bez karantény, bez očkování, povinný PCR test, druhý povinný PCR test pro pobyt delší jako 6 dní, povinný formulář

Proočkování: 94 % populace

Co vidět na Azorách

Objevit Azory v roce 2022 znamená nechat se oslnit koexistencí čistoty a moderny a konečně se bez obav zhluboka nadechnout na jediném souostroví certifikovaném jako udržitelná turistická destinace. Kromě jiného Azory nabízí neskutečné množství zeleně, vodopády, možností pro outdoorové aktivity, které nám přinesou především klid, který v tak neklidných časech potřebujeme.

Kdy navštívit Azory

Vlivem Golfského proudu se teplota na Azorech během roku příliš nemění. V létě teplota dosahuje kolem 23 °C, v zimě 16 °C. Vyrazit můžete prakticky kterýkoliv měsíc, ideálně od března až do listopadu. V prosinci je největší pravděpodobnost srážek.

Azoreske-ostrovy-top-20-zemi-roku-2022 (1)

 

Zařadili byste mezi top 10 destinací jinou zemi? Napište nám ji do komentářů.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.