Koronavirus a zákaz cestování z ČR a do ČR

koronavirus-a-zakaz-cestovani-z-cr-a-do-cr

[Aktualizace: 6.4.2020] => Aktualizovaná verze článku Semaforu cestování z ČR a do ČR ZDE

Asi málokdo čekal, že se už v roce 2020 dostaneme do situace, kdy nám bude vzato právo svobodně cestovat. Po 31 letech se opakuje období socializmu a od pondělí 16. 3. 2020 se kvůli rozšíření nákazy koronavirem zavírají hranice ČR pro vycestování do zahraničí.

Pojďme se společně podívat na to, jak to tedy s vycestováním z České republiky je. Zkráceně můžeme říct, že občané ČR od pondělí 16. 3. 2020 nemůžou během nouzového stavu vycestovat mimo ČR žádným dopravním prostředkem. Pokud však někdo z vás pobývá v zahraničí, na území ČR se může vrátit z jakékoliv země. V případě návratu z rizikové země (Aktuální seznam rizikových zemí ZDE na webu Ministerstvu vnitra) musíte však absolvovat povinných 14 dní v karanténě. V případě návratu z jiné země je nutné postoupit karanténu pouze v případě příznaků zodpovídajícím nákaze koronavirem

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

Nejlépe to vystihuje infografika vytvořená Ministerstvem vnitra níže:

koronavirus-a-zakaz-cestovani-z-cr-a-do-cr-2

Výjimky existují

I když se koronavirus (COVID-19) dostal do všech krajů České republiky, výjimky pro cestování existují. Týkají se však převážně osob, u kterých je cestováním podmíněná návštěva práce nebo návrat domů.

Konkrétní příklady výjimek, na které se nevztahuje zákaz vstupu na území ČR:

 • přeshraniční pracovníci pracující ve vzdálenosti do 100 km od státní hranice;
 • obdobné pravidlo v mírnějším znění platí také pro občany Slovenska, Německa, Polska, Rakouska;
 • občan ČR, který jede vyzvednout na mezinárodní letiště svého rodinného příslušníka (potomky, rodiče, manžele) pouze po předložení letenky/palubní vstupenky;
 • osoby, které přicestovaly do České republiky poté, co využily letištního tranzitu přes rizikovou oblast;
 • další výjimky, které Ministerstvo vnitra neustále aktualizuje sledujte ZDE.

 

Konkrétní příklady výjimek, na které se nevztahuje zákaz vycestování do rizikových oblastí:

 • cizinci s trvalým či přechodným pobytem nad 90 dnů, kteří projeví zájem vycestovat, avšak po návratu nebudou oprávněni po dobu platnosti nouzového stavu zpětně vstoupit na území ČR;
 • občany ČR s prokázaným povoleným pobytem v rizikové oblasti;
 • přeshraniční pracovníci pracující ve vzdálenosti do 100 km od státní hranice;
 • obdobné pravidlo v mírnějším znění platí také pro občany Slovenska, Německa, Polska, Rakouska;
 • občan ČR, který jede vyzvednout na mezinárodní letiště svého rodinného příslušníka (potomky, rodiče, manžele) pouze po předložení letenky/palubní vstupenky;
 • osoby, které cestují letecky z České republiky mimo rizikovou oblast s využitím letištního tranzitu přes rizikovou oblast;
 • další výjimky, které Ministerstvo vnitra neustále aktualizuje sledujte ZDE.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Jsem občan ČR, ale nemám možnost vlastní dopravy ze zahraničí domů, proto mě veze cizinec. Jak mám postupovat?

V takovém případě doporučujeme, aby vás cizinec dovezl na hranice ČR, které fyzicky (pěšky) překročíte. Dále budete pokračovat ve své cestě – například za asistence dalšího českého občana.

 

Jsem občan ČR a v rizikové zemi jen přestupuji v rámci letu. Je to možné? A budu muset do karantény?

Pokud letíte zpět do Prahy z bezpečné země, není přestup v rizikové zemi problém. Musí ale proběhnout v rámci režimu tranzitu, pak se na vás nevztahuje ani povinnost karantény. Počítejte ale s dopravními komplikacemi. Odlety z ČR budou občanům, na které se nevztahuje výjimka, povoleny pouze do neděle 15. března 23:59. Pokud odlétáte z Rakouska, Německa či jiné rizikové země, na letiště se už v tuto chvíli nedostanete.

 

Jsem občan ČR a mám odjet do země, která není riziková. Mohu?

Od 16.3.2020 00:00 hod (tedy od půlnoci z neděle na pondělí) bude individuální odjezd umožněn pouze osobám uvedeným v seznamu výjimek. Výjimka se vztahuje například na všechny osoby cestující letadlem z ČR do nerizikových oblastí s tranzitem v rizikové oblasti. Cestovní kanceláře musejí od pondělí 16. března kompletně zrušit zájezdy do zahraničí.

 

Jsem občan ČR a mám odjet do rizikové země. Mohu?

Individuální odjezd bude umožněn pouze osobám uvedeným v seznamu výjimek, zejména tzv. pendlerům na základě potvrzení pro přeshraniční pracovníky. Cestovní kanceláře však musejí do těchto zemí zájezdy zrušit.

 

Užitečné stránky, kde můžete najít další důležité aktuality ohledně koronaviru:

 1. Konkrétní příklady omezení cestování z pohledu Ministerstva vnitra
 2. Země s vysokým rizikem nakažení koronavirem
 3. Omezení týkající se všech druhů dopravy
 4. Aktuální informace o koronaviru od letiště Praha
 5. Stránka věnující se koronaviru z pohledu Ministerstva zdravotnictví

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení