Covid semafor: kam vycestovat bez povinné karantény a testu

Seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy-od-17-05-2021

[AKTUALIZOVÁNO: 14. 6. 2021]

Jelikož se pravidla pro vycestování do zahraničí každý den mění, je přímo naší cestovatelskou povinností situaci nepřetržitě sledovat. V článku vám přinášíme aktuální stav zákazů pro vycestování do zahraničí a také se dozvíte, kde je povinný test nebo karanténa.

covid-semafor-cesko-koronavirusSledujte naše stránky a mějte každý den aktuální informace ohledně zákazů a omezení kolem cestování po Evropě z první ruky. Na základě dostupných zdrojů z Ministerstva zahraničních věcí a dalších relevantních zdrojů dáváme pro vás dohromady seznam všech zemí Evropy, do kterých můžete cestovat bez omezení, s částečnými omezeními (v podobě povinného testu na COVID-19), s podstoupením karantény nebo také země, kam je vstup aktuálně úplně zamezen.

Jelikož se ministerstvem navržený semafor mění každý týden, doporučujeme pečlivě sledovat všechny dostupné zdroje pravidelně. Zároveň se doporučuje zvážit nutnost vycestování do zemí s vysokým výskytem nákazy koronaviru – země označené červenou barvou. Před zahájením cesty se vždy registrujte v systému DROZD.

Při návratu ze země zařazené do tmavě červené, červené nebo oranžové zóny, ve které setrváte více než 12 hodin je nutno vyplnit příjezdový formulář.

 

Návrat ze zemí Evropy do Česka

cestovatelska-mapa-semafor-navrat-obcanu-cr-do-ceska

Poslední zemí, která zůstala mezi červenými v semaforu České republiky (označená jako riziková z hlediska epidemiologické situace), je Španělsko. Země byla zařazena mezi rizikové země už 21. srpna 2020. V té době ještě s výjimkou Kanárských ostrovů. 14. září 2020 byly však i Kanárské ostrovy zařazené mezi oblasti s vysokým rizikem nakažení. Po návratu z těchto oblastí je tak nutné se prokázat negativním výsledkem testu na COVID-19 (koronavirus) nebo nastoupit na dvoutýdenní karanténu.

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

Aktuálně platí stejná pravidla pro označení zemí Evropy vůči České republice jaké byly definované i samotnou Evropskou unií. Ze zelených oblastí můžete cestovat do ČR bez testu i povinné karantény. Z oranžových zemí můžou občané ČR cestovat bez testu. Cizinci se však musí v zaměstnání nebo škole prokázat negativním PCR testem. Ze zemí označených červenou barvou je při příjezdu do ČR potřebné absolvovat test nebo podstoupit 14denní karanténu.

Aerolinky Smartwings a České aerolinie budou od pátku 5. 3. 2021 na všech svých linkách od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Budou uznávat antigenní testy staré maximálně 24 hodin a PCR testy provedené do 72 hodin před letem. Bez něj pasažéry nepustí do letadla, oznámila skupina Smartwings Group.

semafor-covid-navrat-do-cr-podminky-od-1-6-2021

S účinností od 26. února 2021 není možné vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19. AKTUALIZACE k 29.4. 2021: Země s extrémním rizikem nákazy: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

 

Zákazy a omezení při vycestování z Česka do sousedních zemí

slovensko-covid-semafor-povinna-karantena-testSlovensko

 • Od pátku 18. 9. 2020 je při vstupu na území Slovenska povinný test na COVID-19 ne starší více než 72 hodin

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Při návratu občanů ČR ze Slovenska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Slovenska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu a absolvovat druhý PCR test nejdříve 5. den od příjezdu.
 • Od 17. 2. platí při cestování z ČR na Slovensko povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice a domácí karanténa, která je zakončena 8. dnem negativním PCR testem nebo 14. dnem po bezpříznakovém průběhu.
 • Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách https://korona.gov.sk/ehranica/, zůstat v domácí izolaci a nejdříve 8. den se nechat otestovat. Izolace končí obdržením negativního výsledku PCR testu, nebo 14. dnem při bezpříznakovém průběhu.
 • Slovensko od 19. 4. 2021 nebude vyžadovat povinnou karanténu kvůli koronavirové nákaze ani od cestujících, kteří byli očkováni proti covidu-19 a kteří v období 14 dnů před vstupem na Slovensko pobývali jen v členských zemích Evropské unie či několika dalších státech včetně Británie a Švýcarska.
 • Od pondělí 7. 6. 2021 je Slovensko zařazené do oranžové zóny, díky čemuž stačí po návratu individuální dopravou absolvovat antigenní test, a to nejpozději pátý den po příjezdu. Druhou možností je absolvovat antigenní test na Slovensku.

 

nemecko-covid-semafor-povinna-karantena-testNěmecko

 • AKTUÁLNĚ  (platné k 14. 6. 2021):
  • Německo dál zpřísňuje podmínky pro vstup do země pro obyvatele ČR. Od neděle 14. 2. 2021 se zavádí kontroly na hraničních přechodech a zároveň je nutno po vstupu nastoupit do povinné 10denní karantény. Na hranicích se zároveň musíme prokázat negativním COVID testem, ne starším jako 48 hodin. Druhý test, kterým je možno karanténu ukončit, je nutno absolvovat nejdříve v 5. den pobytu. Zároveň je nutné se registrovat prostřednictvím formuláře na oficiálních stránkách www.einreiseanmeldung.de.
  • Počínaje nedělí nemusí občané ČR při vstupu do Německa splnit podmínku absolvování testu, karantény nebo registrace s výjimkou letecké přepravy.
  • Německo je od pondělí 7. 6. 2021 zařazeno do oranžové kategorie, díky čemuž nemusíme při návratu preukazovat se testem

 

polsko-covid-semafor-povinna-karantena-testPolsko

 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Po návratu z Polska není nutný test ani karanténa. Polsko je od 14. 6. 2021 zařazeno na cestovatelském semaforu mezi zelené země“.
  • Od soboty 27. 2. 2021 bude nutné předložit negativní test na covid-19 (ne starší než 48 hodin) nebo podstoupit 14denní karanténu při cestě do Polska. Při absenci testu je povinná 10denná karanténa.

 

rakousko-covid-semafor-povinna-karantena-testRakousko

 • Od 31. 10. byla Česká republika zařazena mezi rizikové oblasti. Do země tak můžete vkročit pouze s testem ne starším více než 72 hodin. Pokud zemi navštívíte bez testu, musíte nastoupit do karantény
 • Výjimkou je cesta na letiště nebo přechod přes zemi, který nesmí překročit 24 hodin
 • Pokud však přicestujete do Rakouska z jedné z rizikových zemí, musíte se prokázat negativním testem na COVID-19 ne starším více jak 3 dny
 • Testu se však můžete vyhnout, pokud přicestujete na letiště Schwechat a bezodkladně odcestujete do České republiky. V takovém případě je nutné prokázat (například cestovním lístkem) cestu do České republiky
 • Od pondělí 7. prosince 2020 až do 10. ledna 2021 je nutné nastoupit při vstupu do Rakouska do desetidenní karantény. Začátek lyžařské sezóny v Rakousku je plně k dispozici pouze pro Rakušany. Karanténu je možné ukončit po 5 dnech negativním testem na COVID-19
 • Od pondělí 25. 1. 2021 bude Rakousko zařazeno do oranžové zóny, díky čemuž nebude potřebný negativní test ani karanténa pro občany ČR cestující zpátky z této země domů
 • Od 14. 1. 2021 Rakousko uzavřelo s ČR 42 hraničních přechodů. Otevřeno jich zůstává pouze 16. Všechny otevřené hraniční přechody najdete na oficiální stránce Velvyslanectví ČR ve Vídni
 • Zároveň je při vstupu do Rakouska povinnost vyplnit registrační formulář, pokud podléháte podmínkám pro prokázání se negativním testem nebo absolvováním karantény. Formulář v anglickém i německém jazyce můžete vyplňovat zde. Jak formulář vyplnit, najdete na stránkách mzv.cz
 • Nová pravidla pro pendlery začnou v Rakousku platit ve středu 10. února. Jednou týdně se budou muset testovat, nutná bude také registrace.
 • Osoby, které přijíždějí z ČR na vídeňské letiště za účelem odletu, nemají povinnost  test na Covid-19/karanténa/elektronická registrace za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR absolvují  na rakouském území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné).

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • vstup občanů ČR do Rakouska je podmíněn dokladem o negativním výsledku testu (v anglickém nebo německém jazyce)
  • antigenní test nesmí být starší než 48 hodin,
  • PCR test nesmí být starší než 72 hodin od okamžiku odběru.
 • vstup bez podmínek se týká občanů ČR, který absolvovali očkování a to za podmínek:
  • nejméně 22. den po 1. dávce vakcíny, pokud je tato dvoudávková (očkování první dávkou je platné po dobu 3 měsíců),
  • po druhé dávce vakcíny.

 

 

Zákazy a omezení při vycestování z Česka do Evropy (platné k 14. 6. 2021)

Pro evropské země byla rovněž vytvořena mapa vycházející ze semaforu. Červeně označené země patří mezi ty s největším rizikem. Oranžové spadají do kategorie středního rizika, zelené země jsou bez rizika nebo s mírným rizikem.

Nově byly přijata opatření, které definují tmavě červené země, jako země s nejvyšším možným rizikem. Po návratu z těchto zemí platí nejpřísnější epidemiologické opatření, a to:

 • před vstupem do ČR se musí občané ČR, cizinci i rezidenti prokázat negativním testem absolvovaným před vstupem do ČR, ne starším jako 72 hodin
 • po vstupu na území Česka musíte absolvovat povinnou 5denní karanténu
 • zároveň tak musíte nejdříve 5. den absolvovat další PCR test

 

tmave-cervene-zeme-semafor_1Tmavě červené země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin a zároveň podstoupit další PCR test na území ČR. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat 5denní karanténu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.): Pobaltské země, Ukrajina, Velká Británie a také všechny tzv. třetí země (země mimo EU).

S účinností od 26. února 2021 není možné vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Aktuálně patří mezi tyto země Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-cervenaČervené země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin a zároveň podstoupit další PCR test na území ČR. Možno absolvovat i dříve než 5. den. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.): Andorra, Belgie, Dánsko, Francie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Řecko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

AKTUÁLNĚ: Pokud má cestující ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) alespoň 22 dní po první dávce očkování, může do ČR přicestovat jen s vyplněným příjezdovým formulářem. Musí ale očkování doložit národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění covid-19, který vydala ČR, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Chorvatsko.

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-oranzovaOranžové země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.): Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Itálie, Kanárské ostrovy, Kypr, Lucembursko, Maďarsko, Německo,  Norsko, Rakousko, Portugalsko (včetně Madeiry + Azorské ostrovy + Baleárské ostrovy), Slovensko, Švýcarsko

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-zelenaZelené země (Návrat bez podmínek): Island, Malta, Monako, Polsko, Rumunsko, San Marino, Vatikán. Mimo Evropu spadá do zelené zóny také Austrálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko.

 

Belgie

 • Od 8. září 2020 je pro cestující z České republiky povinnost doložení negativního testu i 7denní karanténa povinností
 • Od 1. srpna 2020 je zároveň pro všechny cestující do Belgie povinné vyplnit formulář
 • Cestovní do Belgie z důvodů turistiky je od 27. ledna do 1. 3. 2021 zakázáno. Hrozí pokuta 250 eur
 • Návrat do Česka je pro občany ČR bez testu
 • Zahraniční cesty z a do Belgie jsou od 19. dubna znovu povolené i pro odkladné účely, cesty do červených zón (ČR) jsou však i nadále SILNĚ NEDOPORUČOVANÉ (platné k 14. 6. 2021).

 

Bosna a Hercegovina

 • Vstup možný pouze s negativním testem na COVID-19, ne starším více než 48 hodin
 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Vstup na území Bosny a Hercegoviny je umožněn všem cizincům, kteří splňují podmínky ke vstupu za předpokladu předložení negativního PCR-testu COVID-19, ne staršího 48 hodin od vydání osvědčení (nelze nahradit antigenním testem, lékařským potvrzením o prodělání Covidu-19, ani potvrzením o očkování).
  • Pozor, aktuálně můžete vstoupit do země pouze s cestovním pasem (ne s občanským průkazem)

 

Bulharsko

 • Země je zařazená do zelené kategorie. Možno vstoupit bez povinného testu i karantény
 • Od pátku 29. 1. 2021 bude při vstupu povinný PCR test
 • Po návratu se setrváním v zemi více než 12 hodin je povinný test nebo karanténa
 • Po návratu do ČR není povinný test ani karanténa
 • Pro vstup občanů ČR do Bulharska je nutné splnit následující podmínky (platné k 14. 6. 2021):
  • absolvování očkování s uplynutím 14denní lhůty po obdržení poslední dávky.
  • negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19 u osob, které prodělaly onemocnění koronavirem v období mezi 15. a 180. dnem od data provedeného testu.
  • dokumentem potvrzujícím negativní výsledek provedeného testu PCR ne starším než 72 hodin před vstupem do země, nebo negativní výsledek antigenního testu ne starším než 48 hodin před vstupem do země.

 

Černá Hora

 • Osoby přijíždějící do Černé Hory se nemusí prokazovat negativním testem na COVID-19, ani nemusí podstoupit povinnou karanténu
 • Osoby vracející se z Černé Hory do Česka však mají povinnost absolvovat PCR test nebo podstoupit 10denní karanténu
 • Pozor, pokud vstupujete do Černé Hory ze Srbska, můžete zemí pouze tranzitovat, což musíte patřičně doložit
 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Do Černé Hory lze aktuálně cestovat za turistikou. Občané Česka se musí při vstupu na černohorské území prokázat buď negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin, nebo pozitivním testem na protilátky IgG (tj. testem, který dokládá prodělané onemocnění Covid-19), který není starší než jeden měsíc (30 dnů), případně oficiálním potvrzením, že minimálně 7 dnů před vstupem na černohorské území byli naočkováni druhou dávkou vakcíny proti Covid-19. Potvrzení o absolvování/výsledku testů musí být vydáno registrovanou laboratoří.
  • Od 18. 6. 2021 budou moci občané všech zemí EÚ vstoupit na území Černé hory bez nutnosti absolvování testu

 

Dánsko

 • Dánsko zařadilo Českou republiku od 12. září na seznam rizikových zemí
 • Vstup turistům je úplně zakázán (včetně Grónska a Faerských ostrovů)
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Dánska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Od pondělí 23. 12. 2020 je Dánsko opět červené. Při návratu občanů ČR je nutno podstoupit test nebo karanténu.
 • Od pondělí 13. 2. 2021 se po návratu z Dánska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.
 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Pro vstup do země musíte mít negativní test (antigen/PCR, stáří max. 48 hod.) a následně jít do 10 denní karantény.
  • Výjimka platí pro očkované.

 

Estonsko

 • Při vstupu českých občanů na území Estonska aktuálně platí čtrnáctidenní karanténa
 • Od 1. září 2020 však existuje možnost snížení karantény na 7 dnů v případě, že se dotyčný prokáže dvěma negativními testy na COVID-19
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Estonska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Estonsko bylo opět přeřazeno na semaforu mezi červené země. Od pondělí 30. 11. 2020 tak po návratu do ČR musíte podstoupit test na koronavirus.
 • Estonsko je zařazeno mezi oranžové země, díky čemuž stačí absolvovat alespoň antigenní test před cestou do ČR.
 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • nejdříve 24h před příjezdem do Estonska je nutné elektronicky vyplnit prohlášení a uchovat si potvrzující email pro příp. kontrolu. Od 26.4.2021 je však možné vyplnit prohlášení až do 3 dnů po vstupu do Estonska.
  • Podrobit se 10 denní karanténě na území Estonska nebo předložit negativní RT-PCR test ne starší 72 hodin nebo ho podstoupit ihned na letišti.

 

Finsko

 • Do Finska se aktuálně občané České republiky nedostanou (platné k 14. 6. 2021)
 • Vstoupit s podstoupením čtrnáctidenní karantény je možno pouze v případě návštěvy rodiny, školy nebo práce
 • Od 23. listopadu lze do Finska vstoupit z výše zmíněných důvodů pouze po předložení dvou negativních testů
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Finska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.

 

Francie

 • Francie patří mezi země, které aktuálně nemají pro občany ČR žádná omezení
 • Ministerstvo zahraničních věcí však do této země kvůli zvýšenému riziku nákazy koronaviru nedoporučuje cestovat
 • Před vstupem do země je povinnost vyplnit atestaci
 • Od 24. ledna 2021 je nutné pro všechny občany EU vstoupit na území Francie pouze s negativním COVID testem, ne starším než 72 hodin
 • Od pondělí 14. prosince není nutné při návratu z Francie do ČR test ani karanténa

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Pro tranzit i vstup do Francie  je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72h a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti.
 • Francie umožní vstup na své území bez PCR testu pro lidi s dokončeným očkováním proti COVID-19. Toto opatření bude platit od středy 9. 6. 2021.

 

Chorvatsko

 • Vstup do Chorvatska je už od května pro cestující z Česka, Slovenska, Maďarska i Rakouska bez povinné karantény nebo testu
 • Od 28. 5. 2020 však spustili online systém, který vám umožní rychlý přechod přes hranice. Oficiální formulář vyplňujte ZDE
 • Při návratu občanů ČR z Chorvatska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Chorvatska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 •  AKTUÁLNĚ: Od 1. 4. 2021 musí občané ČR při vstupu na území Chorvatska předložit (platné k 14. 6. 2021):
  • negativní RT - PCR test ne starší 48 hodin
  • nebo rychlý antigenní test na SARS-CoV-2, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů, které mezi sebou uznávají členské státy EU, ne starší 48 hodin. Pokud by se cestující, který do Chorvatska vstoupí na základě antigenního testu, v Chorvatsku zdržel déle než 10 dní, pak po uplynutí deseti dnů musí test opakovat.
  • Potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19 pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává v jedné dóze.

 

Irsko

 • Při vstupu na území Irska musí občan ČR podstoupit 14denní karanténu a zároveň předložit negativní COVID test (předložení negativního testu nenahrazuje povinnou karanténu)
 • Zároveň je potřeba při vstupu vyplnit důvod cesty ve formuláři Passenger Locator Form
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Irska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.
 • Při návratu občanů ČR z Irska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Irska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Všichni cestující přijíždějící do Irska povinnost prokázat se negativním PCR testem, ne starším 72 hod.

 

Island

 • Od 19. srpna 2020 si může turista při vstupu na území Islandu vybrat ze dvou variant. Buď podstoupí 14denní karanténu nebo absolvuje 5denní karanténu s dvěma testy na COVID-19. První test ihned po příchodu (platí si sám testovaný, podle poslední informací cca 1 500 Kč), následně druhý po 5 dnech (druhý test je zdarma)
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Islandu nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž nachází spolu s Vatikánem v zelené zóně.

 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Od 27. 4. zavádí vláda přísnější podmínky karantény pro osoby vstupující na území Islandu ze zahraničí
  • Všechny osoby přijíždějící z oblastí s vysokým rizikem nákazy (500 případů/100.000 obyv. ve 14ti denním průměru) budou mít povinnost absolvovat karanténu po příjezdu ve speciálním karanténním zařízení.
  • Osoby přijíždějící ze zemí, kde míra nákazy nedosahuje 500/100.000 ve 14ti denním průměru budou moci karanténu absolvovat doma, či v jiném vhodném ubytování. 

 

Itálie

 • Itálie aktuálně umožňuje vstup Českým občanům bez povinné karantény nebo testu na COVID-19
 • Před svou cestou musíte vyplnit čestné prohlášení. Nejjednodušší forma je online formulář ZDE
 • Při cestě na ostrov Sardinie máte povinnost vyplnit formulář dostupný na oficiálních webových stránkách místního úřadu (48 hodin před odletem). Zároveň tak od 14. 9. 2020 je vyžadován při příjezdu negativní test na COVID-19, ne starší více než 48 hodin. Aktuálně byla povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19 v Sardínii zrušená
 • Itálie od neděle 16. 5. 2021 zruší povinnou karanténu pro turisty ze zemí Evropské unie. Nově budou italské úřady vyžadovat jen potvrzení o negativním testu při příjezdu, vyplývá z nařízení ministerstva zdravotnictví.

 • AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):
  • Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48h od odběru. (Platí pro příjezdy z EU, zemí Schengen, UK a Izraele.) Sicílie vyžaduje pro vstup na území ostrova negativní PCR test.
  • Povinnost vyplnit si čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione" a místo pobytu).

 

Kypr

 • Od 18. září 2020 vstupuje do platnosti nové nařízení, podle kterého občané přijíždějící z ČR nemohou vstoupit na území Kypru
 • Kypr se přesouvá od 30. 11. 2020 do oranžové zóny semaforu, podle které občané Česka nemusí při návratu do karantény ani absolvovat test na COVID-19 Tato povinnost se vztahuje pouze na dlouhodobé zahraniční pracovníky
 • Kypr je opět zařazen mezi červené země, díky čemuž musí občané ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin a zároveň podstoupit další PCR test na území ČR. Možno absolvovat i dříve než 5. den. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Kypr je zařazen mezi oranžové země, díky čemuž stačí absolvovat alespoň antigenní test před cestou do ČR.

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Pro osoby neočkované proti Covid-19, které cestují na území Kypru z České republiky resp. členského státu EU (přesný výčet zemí v Podmínkách kyperského Ministerstva zdravotnictví) platí následující požadavky:
  • absolvovat PCR test na Covid-19 (molekulární) s odběrem vzorku do 72 hodin před odletem
  • vyplnit Cyprus Flight Pass a vložit do něj výsledky testu.
  • absolvovat následný PCR test na COVID-19 po příletu  na Kypr na vlastní náklady (30 € na letišti v Larnace a 32 € na letišti v Paphosu). Výsledek testu bude znám do tří hodin a cestující obdrží výsledek pomocí SMS zprávy na telefon.

 

Litva

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Při návratu občanů ČR z Litvy je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Litvy PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Cestující z ČR se musí při vstupu do Litvy prokázat negativním PCR testem na COVID-19 ne starším než 72 hodin a povinně se na 10 dní izolovat.
 • A také vyplnění elektronického formuláře do 12 hodin od vstupu do země

 

Lotyšsko

 • Od 31. července 2020 bylo Česko zařazeno mezi země s vysokým rizikem nakažení koronavirem. Proto je při vstupu do Lotyšska nutné podstoupit 14denní karanténu
 • Zároveň je nutné vyplnit formulář ne dřív než 48 hodin před cestou
 • Při návratu z Lotyšska se nemusíme od pondělí 23. 11. 2020 prokazovat negativním testem ani nastoupit do karantény. Lotyšsko bylo totiž přerazeno do oranžové zóny.

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Po příjezdu do Lotyšska je nutné předložit potvrzení o bezinfekčnosti (negativní výsledek PCR testu nebo lékařské potvrzení) ne starší než 72h a následně zůstat v 10-denní domácí samoizolaci.
 • Od 15.5. platí výjimka ze samoizolace pro očkované osoby a osoby, které prokazatelně prodělaly onemocnění COVID-19 v uplynulých šesti měsících
 • Při návratu občanů ČR z Lotyšska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Lotyšska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Lucembursko

 • Lucembursko patří mezi země, kam nemáme povinnost předložit negativní test ani podstoupit karanténu
 • Zajímavostí je, že při příletu do země můžete využít voucher na otestování na COVID-19 zdarma

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Do Luxemburska jsou turistické cesty možné, v případě příletů ovšem výhradně za předpokladu negativního  testu na COVID (PCR, RAT, TMS či LAMP), včetně osob proočkovaných, ze všech destinací světa, od habilitovaných laboratoří, ne starší než 72 hodin.

 

Maďarsko

 • Maďarsko zavřelo své hranice pro všechny turisty s platností od 1. září 2020.
 • Tranzit přes zemi je však možný, pokud nepřekročí 24 hodin

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021)

 

Malta

 • Od 28. srpna 2020 platí pro vstup na Maltu povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19, ne starším více než 72 hodin
 • Při návratu občanů ČR z Malty je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Malty PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou nemožno ukončit negativním PCR testem  dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Všichni cestující z České republiky musí mít test PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin. Test může být vykonán rovněž na letišti - výsledky by měly být k dispozici do hodiny. Do obdržení negativních výsledků bude nutno zůstat v domácí izolaci (hotel), při porušení izolace hrozí pokuta a trestní stíhání.
 • Od 31. 5. 2021 je Malta zařazena na semaforu mezi zelené země, díky čemuž se můžeme vracet z této země bez testu i karantény

 

Nizozemsko

 • Nizozemsko zařadilo 22. října 2020 Česko mezi oblasti s vysokým rizikem

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • předložit negativní PCR test na přítomnost COVID-19. Test nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin. Opatření se týká i cestujících v tranzitu. Opatření se nevztahuje na přepravu autem.

 

Norsko

 • Norsko začlenilo Českou republiku mezi země s vyšším rizikem nákazy koronaviru už 7. srpna 2020. Od tohoto data je tak nutné při vstupu nastoupit do 10denní karantény
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Norska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Při vstupu do Norska se musí občané ČR prokázat negativním test na COVID, ne starším více než 72 hodin. Zároveň musí nastoupit do 10denní karantény

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Od pátku 29. 1. 2021 Norsko zakazuje vstup na své území všem cizincům s výjimkou pendlerů a nevyhnutných cest
 • Dále je povinnost předložit potvrzení o registraci před příjezdem do země a zároveň absolvovat na hranici bezplatný test na COVID-19

 

Portugalsko

 • Vstup do Portugalska je možný bez testu na COVID-19 i bez karantény

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Od 31. 1. je od cestujících z České republiky při příletu do kontinentálního Portugalska vyžadován negativní RT-PCR test, absolvovaný ne dříve než 72 hodin před nástupem do letadla (aktuálně navíc neexistuje přímé letecké spojení mezi Českem a Portugalskem a test vyžadují také tranzitní země/letiště).

Madeira

 • V případě Madeiry je nezbytný negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo absolvování testu po příletu + další opatření

Azory

 • Pro Azory platí téměř stejná pravidla:
  • Musíte se prokázat negativním testem ne starším více než 72 hodin před nástupem do letadla a zároveň podstoupit 5. a 13. den další dva testy na SARS-CoV-2
  • Druhou možností je nechat se otestovat na Azorách ihned po příletu. Následně musí člověk čekat v hotelu na výsledek. Pokud bude negativní výsledek zaslán do 12:00 hod daného dne, cestující může opustit vládou určený hotel pro setrvání testovaných. Cestující vždy musí zůstat v hotelu až do momentu, kdy mu bude oznámen výsledek testu. Náklady na ubytování nese místní vláda
  • Třetí možností je podstoupit na Azorách 14denní karanténu
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Azor a Madeiry nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Při návratu občanů ČR z Portugalska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Portugalska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Azorské ostrovy jsou od 14. 6. 2021 zařazené opět do oranžové zóny, díky čemuž stačí absolvovat před návratem do ČR antigenní test.

 

Rumunsko

 • Do Rumunska můžeme vycestovat tam i zpátky bez povinnosti karantény či prokázaní se negativním testem na COVID-19 až do 6. 10. 2020
 • Počínaje datem 7. 10. musí Češi přijíždějící do Rumunska podstoupit 14denní karanténu. Karanténu je možno zkrátit testem v 8. den pobytu na 10 dní. V případě pobytu méně než 3 dny se stačí prokázat negativním testem na COVID-19, ne starším více než 48 hodin
 • Limit pro tranzit platí 36 hodin.

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Přijíždějící z ČR mohou nově přicestovat pouze s negativním PCR testem (ne starším 72h) nebo certifikátem o očkování, a pobývat na území Rumunska neomezeně (karanténa již nutná není).

 

Řecko

 • Prokázat se negativním testem na COVID-19 při vstupu na území Řecka je povinné zatím pouze při cestě po silnici (platné od 17. srpna 2020)
 • Při vstupu do Řecka letadlem probíhá namátkové testování, po kterém musí cestující setrvat v hotelu až do obdržení výsledku. Lidé přijíždějící z rizikových zemí jsou testovaní povinně všichni
 • Od 28. září zavádí Řecko povinný test na COVID-19 (ne starší více než 72 hodin) pro všechny přijíždějící z České republiky

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Od 9. července 2020 platí povinnost vyplnění elektronického formuláře, na základě, kterého bude vygenerovaný QR kód, jimž se musíte prokázat při vstupu na území Řecka (nejpozději 24 hodin předem).
 • Při návratu občanů ČR z Řecka je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Řecka PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Pro vstup do Řecka se musí občané ČR prokázat potvrzenm o negativním PCR testu provedeném nejdéle 72 hodin před překročením hranice výtěrem z nosohltanu nebo hltanu (nikoliv ze slin nebo kloktáním) v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu.
 • nebo oficiálním národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění koronavirem Covid-19, pokud byla vakcinace završena nejméně před 14 dny.

Rusko

 • Vstup do Ruska za účelem turismu není povolen

 

Slovinsko

 • Při překročení slovinských hranic je nutnost podstoupit 10denní karanténu nebo se prokázat negativním testem na COVID-19 (ne starším než 48 hodin), či antigenním testem (ne starším než 48 hodin).
 • Tranzit přes Slovinsko je možný, pokud nebudete na jeho území trávit více než 6 hodin
 • Pro vstup do Slovinska autem jsou vyhrazeny pro zahraniční turisty 3 hraniční přechody. Více informací zde

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • S účinností od 14. 6. 2021 platí nová výjimka pro vstup do Slovinska bez následné karantény - pro osoby, které prodělaly COVID-19 a nejpozději do 8 měsíců od pozitivního testu nebo nástupu symptomů absolvovaly alespoň 1 dávku očkování
 • Pro cestující z České republiky po příjezdu do Slovinska platí povinnost nastoupit 10-ti denní karanténu, kterou lze nahradit:
  • Předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který není starší než 48 hodin od odebrání vzorků.
  • Potvrzením od lékaře o prodělání COVID-19
  • Předložením potvrzení o očkování proti COVID-19

 

Srbsko

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Vstup do Srbska je povolen pouze s testem na COVID-19, ne starším než 48 hodin
 • Od 8. 6. 2021 můžu občané Česka cestovat do Srbska bez nutnosti testu už 22 dní po první dávce
 • Při návratu do ČR musíte absolvovat test na COVID-19 v případě, že jste strávili v Srbsku více než 12 hodin. V opačném případě musíte nastoupit do 10denní karantény

 

Španělsko (+ Kanárské ostrovy)

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Pokud plánujete navštívit Španělsko letecky, máte povinnost vyplnit elektronický formulář
 • Pozor! Od 23. 11. 2020 vyžaduje Španělsko negativní PCR test od všech přijíždějících z rizikových zemí. Uznává i TMA test (nejedná se o antigenní test). Do této kategorie patří i Česká republika
 • Před odletem do Španělska je nutno prokázat se platným QR kódem, který získáte po vyplnění webové formuláře nebo formuláře v aplikaci pro Android nebo Apple
 • Při návratu občanů ČR ze Španělska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Španělska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Vakcinační certifikát NENÍ s ohledem na platná pravidla ve Španělsku zatím nijak relevantní. 
 • Pozor! Od 7. 6. 2021 vyžaduje Španělsko online formulář i při tranzitu a také potvrzení o prodělání COVID-19, očkování nebo PCR test, či antigenní test

Kanárské ostrovy

 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Kanárských ostrovů nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Ostrovy se totiž dostaly zpátky do oranžové zóny
 • Od 1. 3. 2021 jsou Kanárské ostrovy v červené zóně, díky čemuž musíme po návratu do karantény nebo na test.
 • Na Kanárské ostrovy vám bude umožněn vstup pouze s negativním PCR testem. Antigenní test zde po přehodnocení místní vlády není uznáván. Stejně tak od vás může vyžadovat negativní COVID test ubytování

Baleárské ostrovy

 • Vstup pouze s negativním PCR nebo TMA testem (nejedná se o antigenní test)
 • Pro Baleárské ostrovy platí stejná pravidla jako pro pevninské Španělsko. Spadá do tmavě červené zóny. Po návratu tak musíte absolvovat test nebo karanténu

 

Švédsko

 • Vzhledem k příznivé situaci není ve Švédsku pro občany EU žádné omezení

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Švédsko vyžaduje od 6. 2. 2021 od všech cizinců přijíždějících do země vyžadovat negativní test, ne starší než 72 hodin.
 • Švédsko bylo zařazeno mezi země s vysokým rizikem, díky čemuž musí občané ČR absolvovat po návratu karanténu nebo předložit negativní test na COVID

 

Švýcarsko

 • Od 14. září Švýcarsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikovějších zemí, díky čemuž musíme při vstupu na jeho území podstoupit 10denní karanténu
 • Přesně po 3 měsících se ruší povinnost občanů České republiky podstoupit 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska. Konkrétně od pondělí 14. 12. 2020
 • Svůj příjezd jste nuceni hlásit na příslušném kantonálním úřadu do 2 dnů od příjezdu. Nesplnění ohlašovací povinnosti je trestáno pokutou do ýše 10 000 švýcarských franků
 • Návrat do ČR je bez testu i karantény

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Cestující z České republiky nemusí od 6. 5. 2021 při vstupu na švýcarské a lichtenštejnské území předkládat negativní výsledek PCR testu ani nastoupit 10denní karanténu či předložit doklad o plnohodnotném očkování.
 • Jelikož patří Švýcarsko mezi rizikové země, při návratu do ČR je povinný test nebo absolvování karantény

 

Turecko

 • Vstup do Turecka je možný bez testu i karantény. Cestující se však musí podrobit lékařské kontrole a vyplnit po příletu informační formulář
 • Návrat do ČR je spojen s povinností prokázat se negativním testem nebo absolvovat 10denní karanténu

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • POZOR! Byl zaveden formulář pro přijíždějící cestující (letecky, pozemně, námořně).
 • Počínaje dnem 30. 12. 2020 je nutno při vstupu do Turecka předložit negativní test, ne starší než 72 hodin

 

Ukrajina

 • Ukrajina zavedla 28. srpna 2020 zákaz vstupu cizincům za účelem turistiky (aktuálně platné do konca roku 2020)
 • Jelikož ČR spadá pro semafor Ukrajiny o červené zóny, občané ČR musí po vstupu respektovat následující opatření:
  • Od 29. září musí občané České republiky podstoupit po vstupu na Ukrajinu 14denní karanténu nebo předložit při příjezdu negativní test na COVID-19, eventuálně si ho obstarat do 24 hodin po vstupu. společně s povinným nainstalováním aplikace “Дій вдома” (Jednej doma). Karanténu lze ukončit dřív absolvováním negativního testu na COVID-19 na území Ukrajiny

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Vstup na Ukrajinu pro cizince je od 24. 3. 2021 možný pouze s negativnímPCR testem a pojištěním na Covid-19.

Vatikán

 • Vatikán je aktuálně zelenou zemí, což znamená že vstup do země i návrat do ČR je umožněný bez testu a povinné karantény (platné k 14. 6. 2021).

 

Velká Británie

AKTUÁLNĚ (platné k 14. 6. 2021):

 • Před odletem je povinnost vyplnit formulář Passenger Locator Form
 • Všichni cestující do Anglie ze zahraničí musí od 15.2. k již požadovaným předletovým testům absolvovat navíc další testy PCR ve 2. a 8. dni karantény.
 • Všichni cestující do Anglie ze všech zahraničních musí dále od 15.2. absolvovat testy PCR ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům.
 • Všechny testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu.
 • Důrazně doporučujeme, aby cestující měli před cestou do Velké Británie nachystány ke kontrole vytištěné tyto dokumenty:
  • Potvrzení o negativním testu v angličtině
  • Vyplněný travel locator
  • Potvrzení o objednání a zaplacení balíčku dvou popříjezdových testů (2. a 8. den po příletu bez ohledu na dobu pobytu)
 • Upozorňujeme, že Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně.
 • Pokud jde o Skotsko, platí povinnost před příjezdového testu. Od 15.2. navíc ve Skotsku platí povinná 10-denní hotelová karanténu pro VŠECHNY mezinárodní přílety.

 

Pokud chcete zjistit aktuální informace k cestování do zahraničí, omezení, povinnému testování a podstoupení povinné karantény, sledujte oficiální stránky Ministerstva zahraničních věcí.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.