AKTUÁLNĚ: Všechny objednávky uskutečněné v pracovní den do 13:00 expedujeme v ten samý den. Při objednání do 13:00 se tak můžete těšit z balíčku už druhý pracovní den (platí pro okamžitou platbu nebo platbu na dobírku, nevztahuje se na Českou poštu).

Covid semafor: kam vycestovat bez povinné karantény a testu

Seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy-03-03-2021

[AKTUALIZOVÁNO: 5. 4. 2021]

Jelikož se pravidla pro vycestování do zahraničí každý den mění, je přímo naší cestovatelskou povinností situaci nepřetržitě sledovat. V článku vám přinášíme aktuální stav zákazů pro vycestování do zahraničí a také se dozvíte, kde je povinný test nebo karanténa.

covid-semafor-cesko-koronavirusSledujte naše stránky a mějte každý den aktuální informace ohledně zákazů a omezení kolem cestování po Evropě z první ruky. Na základě dostupných zdrojů z Ministerstva zahraničních věcí a dalších relevantních zdrojů dáváme pro vás dohromady seznam všech zemí Evropy, do kterých můžete cestovat bez omezení, s částečnými omezeními (v podobě povinného testu na COVID-19), s podstoupením karantény nebo také země, kam je vstup aktuálně úplně zamezen.

Jelikož se ministerstvem navržený semafor mění každý týden, doporučujeme pečlivě sledovat všechny dostupné zdroje pravidelně. Zároveň se doporučuje zvážit nutnost vycestování do zemí s vysokým výskytem nákazy koronaviru – země označené červenou barvou. Před zahájením cesty se vždy registrujte v systému DROZD.

Při návratu ze země zařazené do tmavě červené, červené nebo oranžové zóny, ve které setrváte více než 12 hodin je nutno vyplnit příjezdový formulář.

 

Návrat ze zemí Evropy do Česka

Mapa-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy (1)

Poslední zemí, která zůstala mezi červenými v semaforu České republiky (označená jako riziková z hlediska epidemiologické situace), je Španělsko. Země byla zařazena mezi rizikové země už 21. srpna 2020. V té době ještě s výjimkou Kanárských ostrovů. 14. září 2020 byly však i Kanárské ostrovy zařazené mezi oblasti s vysokým rizikem nakažení. Po návratu z těchto oblastí je tak nutné se prokázat negativním výsledkem testu na COVID-19 (koronavirus) nebo nastoupit na dvoutýdenní karanténu.

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

Aktuálně platí stejná pravidla pro označení zemí Evropy vůči České republice jaké byly definované i samotnou Evropskou unií. Ze zelených oblastí můžete cestovat do ČR bez testu i povinné karantény. Z oranžových zemí můžou občané ČR cestovat bez testu. Cizinci se však musí v zaměstnání nebo škole prokázat negativním PCR testem. Ze zemí označených červenou barvou je při příjezdu do ČR potřebné absolvovat test nebo podstoupit 14denní karanténu.

Aerolinky Smartwings a České aerolinie budou od pátku 5. 3. 2021 na všech svých linkách od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Budou uznávat antigenní testy staré maximálně 24 hodin a PCR testy provedené do 72 hodin před letem. Bez něj pasažéry nepustí do letadla, oznámila skupina Smartwings Group.

pravidla-pro-vstup-a-navrat-do-zahranici-semafor-mz-cr

Aktualizace: Od 30. ledna 2021 platí zákaz vstupu cizinců do České republiky z jiných než nezbytných důvodů (za nezbytné důvody se považuje i pracovní činnost nebo škola).

S účinností od 26. února 2021 není možné vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19. AKTUALIZACE: prodlouženo do  31.května 2021. Země s extrémním rizikem nákazy: Botswana, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho,  Malawi, Mosambik, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe. Od 12. dubna 2021 byly přidány také Kolumbie a Peru. 

 

Zákazy a omezení při vycestování z Česka do sousedních zemí

slovensko-covid-semafor-povinna-karantena-testSlovensko

 • Od pátku 18. 9. 2020 je při vstupu na území Slovenska povinný test na COVID-19 ne starší více než 72 hodin

AKTUÁLNĚ:

 • Při vstupu na území Slovenska se musíte předem zaregistrovat skrz oficiální formulář
 • Slovensko dál zpřísňuje opatření. Od 7. 12. 2020 se musí všichni přijíždějící prokázat negativním výsledkem alespoň antigenního testu. Týká se to jak pendlerů, tak pracujících a studentů
 • Slovensko zavádí povinnou karanténu s následným testem na koronavirus pro lidi, kteří od 15. února přijedou ze zahraničí. Nejdříve osmý den pak možno absolvovat povinný PCR test.
 • Druhou variantou je podstoupení 5denní karantény s následným testem na COVID-19
 • Při návratu občanů ČR ze Slovenska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Slovenska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu a absolvovat druhý PCR test nejdříve 5. den od příjezdu.
 • Od 17. 2. platí při cestování z ČR na Slovensko povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice a domácí karanténa, která je zakončena 8. dnem negativním PCR testem nebo 14. dnem po bezpříznakovém průběhu.
 • Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách https://korona.gov.sk/ehranica/, zůstat v domácí izolaci a nejdříve 8. den se nechat otestovat. Izolace končí obdržením negativního výsledku PCR testu, nebo 14. dnem při bezpříznakovém průběhu.

 

nemecko-covid-semafor-povinna-karantena-testNěmecko

 • Od středy 9. 12. 2020 Bavorsko opět zakazuje možnost vycestovat do této oblasti Německa za účelem nákupů bez testu nebo karantény
 • Německo dál zpřísňuje podmínky. Od neděle 24. 1. 2021 bude vyžadovat po pendlerech negativní test každých 48 hodin. Sasko sáhlo po mírnějších opatřeních v podobě dvou testů týdně. Zároveň je v hromadné dopravě a obchodech zavedená povinnost nošení chirurgické roušky nebo respirátoru třídy FFP2
 • Negativní test není už možné vyřídit po příjezdu. Vstup na území Německa je umožněn pouze s negativním testem
 • Německo bylo zařazeno mezi země s vysokým rizikem a po návratu do ČR je tak povinná karanténa nebo absolvování testu na COVID (s výjimkou pobytu do 12 hodin)
 • AKTUÁLNĚ:
  • Německo dál zpřísňuje podmínky pro vstup do země pro obyvatele ČR. Od neděle 14. 2. 2021 se zavádí kontroly na hraničních přechodech a zároveň je nutno po vstupu nastoupit do povinné 10denní karantény. Na hranicích se zároveň musíme prokázat negativním COVID testem, ne starším jako 48 hodin. Druhý test, kterým je možno karanténu ukončit, je nutno absolvovat nejdříve v 5. den pobytu. Zároveň je nutné se registrovat prostřednictvím formuláře na oficiálních stránkách www.einreiseanmeldung.de.
  • Osoby, které Německem pouze projíždějí, se musí taktéž povinně registrovat, mít s sebou doklad o úspěšné provedené registraci a doklad o negativním výsledku testu.
  • Všichni cestující musí podstoupit 10, popř. 14 denní karanténu (dle aktuální právní úpravy dané spolkové země). Karanténní opatření si upravuje každá spolková země sama.
  • Německo zařadilo Českou republiku od 29. 3. 2021 společně se Slovenskem a Francií mezi skupinu zemí s vysokým rizikem nákazy. Přesun z kategorie států s mutující variantou viru znamená, že Německo uvolní průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů a karantény. Turismus ale nadále možný nebude. Tranzit bez nutnosti předložení testu se vztahuje i na cesty na německá letiště. Naopak při příletu do Německa musí mít cestovatel negativní test už před nástupem do letadla.

 

polsko-covid-semafor-povinna-karantena-testPolsko

 • AKTUÁLNĚ:
  • Po sladění českého semaforu s EU je nutné po návratu z Polska absolvovat test nebo karanténu
  • Od soboty 27. 2. 2021 bude nutné předložit negativní test na covid-19 (ne starší než 48 hodin) nebo podstoupit 14denní karanténu při cestě do Polska.
  • Od 27.2.2021 do 9.4.2021 se ukládá povinnost všem osobám, jež překročí pozemní státní hranici Polské republiky z území ČR nebo Slovenské republiky, a to nezávisle na způsobu překročení hranice (pěšky, autem, autobusem, vlakem apod.), nastoupit na území Polska 10-ti denní karanténu. Karanténní lhůta se počítá ode dne následujícího po dni překročení státní hranice.

 

rakousko-covid-semafor-povinna-karantena-testRakousko

 • Od 31. 10. byla Česká republika zařazena mezi rizikové oblasti. Do země tak můžete vkročit pouze s testem ne starším více než 72 hodin. Pokud zemi navštívíte bez testu, musíte nastoupit do karantény
 • Výjimkou je cesta na letiště nebo přechod přes zemi, který nesmí překročit 24 hodin
 • Pokud však přicestujete do Rakouska z jedné z rizikových zemí, musíte se prokázat negativním testem na COVID-19 ne starším více jak 3 dny
 • Testu se však můžete vyhnout, pokud přicestujete na letiště Schwechat a bezodkladně odcestujete do České republiky. V takovém případě je nutné prokázat (například cestovním lístkem) cestu do České republiky
 • Od pondělí 7. prosince 2020 až do 10. ledna 2021 je nutné nastoupit při vstupu do Rakouska do desetidenní karantény. Začátek lyžařské sezóny v Rakousku je plně k dispozici pouze pro Rakušany. Karanténu je možné ukončit po 5 dnech negativním testem na COVID-19
 • Od pondělí 25. 1. 2021 bude Rakousko zařazeno do oranžové zóny, díky čemuž nebude potřebný negativní test ani karanténa pro občany ČR cestující zpátky z této země domů
 • Od 14. 1. 2021 Rakousko uzavřelo s ČR 42 hraničních přechodů. Otevřeno jich zůstává pouze 16. Všechny otevřené hraniční přechody najdete na oficiální stránce Velvyslanectví ČR ve Vídni
 • Zároveň je při vstupu do Rakouska povinnost vyplnit registrační formulář, pokud podléháte podmínkám pro prokázání se negativním testem nebo absolvováním karantény. Formulář v anglickém i německém jazyce můžete vyplňovat zde. Jak formulář vyplnit, najdete na stránkách mzv.cz
 • Nová pravidla pro pendlery začnou v Rakousku platit ve středu 10. února. Jednou týdně se budou muset testovat, nutná bude také registrace.
 • Osoby, které přijíždějí z ČR na vídeňské letiště za účelem odletu, nemají povinnost  test na Covid-19/karanténa/elektronická registrace za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR absolvují  na rakouském území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné).

 

 

Zákazy a omezení při vycestování z Česka do Evropy (platné od 5. 2. 2021)

Pro evropské země byla rovněž vytvořena mapa vycházející ze semaforu. Červeně označené země patří mezi ty s největším rizikem. Oranžové spadají do kategorie středního rizika, zelené země jsou bez rizika nebo s mírným rizikem.

Nově byly přijata opatření, které definují tmavě červené země, jako země s nejvyšším možným rizikem. Po návratu z těchto zemí platí nejpřísnější epidemiologické opatření, a to:

 • před vstupem do ČR se musí občané ČR, cizinci i rezidenti prokázat negativním testem absolvovaným před vstupem do ČR, ne starším jako 72 hodin
 • po vstupu na území Česka musíte absolvovat povinnou 5denní karanténu
 • zároveň tak musíte nejdříve 5. den absolvovat další PCR test

 

tmave-cervene-zeme-semafor_1Tmavě červené země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin a zároveň podstoupit další PCR test na území ČR. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat 5denní karanténu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.): Andorra, Belgie, Bulharsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Pobaltské země, Polsko, Slovinsko, Švédsko, Ukrajina, Velká Británie a také všechny tzv. třetí země (země mimo EU).

S účinností od 26. února 2021 není možné vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Mezi tyto země patří Botswana,
Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-cervenaČervené země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin a zároveň podstoupit další PCR test na území ČR. Možno absolvovat i dříve než 5. den. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.)Dánsko, Finsko a Norsko, Chorvatsko, Irsko, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Madeira, Malta, Německo, Rakousko, Řecko, Rumunskou, Slovensko, Španělsko (+Kanárské ostrovy), Švýcarsko.

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-oranzovaOranžové země (Povinnost občanů ČR předložit antigenní test nebo PCR test, ne starší jako 72 hodin. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.)Portugalsko (vyjma Madeiry) Baleárské ostrovy, Island

 

covid-semafor--kam-vycestovat-bez-povinne-karanteny-a-testu-zelenaZelené země (Návrat bez podmínek): Vatikán. Mimo Evropu spadá do zelené zóny také Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko.

 

Belgie

 • Od 8. září 2020 je pro cestující z České republiky povinnost doložení negativního testu i 7denní karanténa povinností
 • Od 1. srpna 2020 je zároveň pro všechny cestující do Belgie povinné vyplnit formulář
 • Cestovní do Belgie z důvodů turistiky je od 27. ledna do 1. 3. 2021 zakázáno. Hrozí pokuta 250 eur
 • Návrat do Česka je pro občany ČR bez testu

 

Bosna a Hercegovina

 • Vstup možný pouze s negativním testem na COVID-19, ne starším více než 48 hodin
 • Pozor, aktuálně můžete vstoupit do země pouze s cestovním pasem (ne s občanským průkazem)

 

Bulharsko

 • Země je zařazená do zelené kategorie. Možno vstoupit bez povinného testu i karantény
 • Od pátku 29. 1. 2021 bude při vstupu povinný PCR test
 • Po návratu se setrváním v zemi více než 12 hodin je povinný test nebo karanténa
 • Po návratu do ČR není povinný test ani karanténa

 

Černá Hora

 • Osoby přijíždějící do Černé Hory se nemusí prokazovat negativním testem na COVID-19, ani nemusí podstoupit povinnou karanténu
 • Osoby vracející se z Černé Hory do Česka však mají povinnost absolvovat PCR test nebo podstoupit 10denní karanténu
 • Pozor, pokud vstupujete do Černé Hory ze Srbska, můžete zemí pouze tranzitovat, což musíte patřičně doložit

 

Dánsko

 • Dánsko zařadilo Českou republiku od 12. září na seznam rizikových zemí
 • Vstup turistům je úplně zakázán (včetně Grónska a Faerských ostrovů)
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Dánska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Od pondělí 23. 12. 2020 je Dánsko opět červené. Při návratu občanů ČR je nutno podstoupit test nebo karanténu.
 • Od pondělí 13. 2. 2021 se po návratu z Dánska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.

 

Estonsko

 • Při vstupu českých občanů na území Estonska aktuálně platí čtrnáctidenní karanténa
 • Od 1. září 2020 však existuje možnost snížení karantény na 7 dnů v případě, že se dotyčný prokáže dvěma negativními testy na COVID-19
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Estonska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Estonsko bylo opět přeřazeno na semaforu mezi červené země. Od pondělí 30. 11. 2020 tak po návratu do ČR musíte podstoupit test na koronavirus

 

Finsko

 • Do Finska se aktuálně občané České republiky nedostanou
 • Vstoupit s podstoupením čtrnáctidenní karantény je možno pouze v případě návštěvy rodiny, školy nebo práce
 • Od 23. listopadu lze do Finska vstoupit z výše zmíněných důvodů pouze po předložení dvou negativních testů
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Finska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.

 

Francie

 • Francie patří mezi země, které aktuálně nemají pro občany ČR žádná omezení
 • Ministerstvo zahraničních věcí však do této země kvůli zvýšenému riziku nákazy koronaviru nedoporučuje cestovat
 • Před vstupem do země je povinnost vyplnit atestaci
 • Od 24. ledna 2021 je nutné pro všechny občany EU vstoupit na území Francie pouze s negativním COVID testem, ne starším než 72 hodin
 • Od pondělí 14. prosince není nutné při návratu z Francie do ČR test ani karanténa

 

Chorvatsko

 • Vstup do Chorvatska je už od května pro cestující z Česka, Slovenska, Maďarska i Rakouska bez povinné karantény nebo testu
 • Od 28. 5. 2020 však spustili online systém, který vám umožní rychlý přechod přes hranice. Oficiální formulář vyplňujte ZDE
 • Při návratu občanů ČR z Chorvatska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Chorvatska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 •  AKTUÁLNĚ: Od 1. 4. 2021 musí občané ČR při vstupu na území Chorvatska předložit:

 

Irsko

 • Při vstupu na území Irska musí občan ČR podstoupit 14denní karanténu a zároveň předložit negativní COVID test (předložení negativního testu nenahrazuje povinnou karanténu)
 • Zároveň je potřeba při vstupu vyplnit důvod cesty ve formuláři Passenger Locator Form
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Irska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny.
 • Při návratu občanů ČR z Irska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Irska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Island

 • Od 19. srpna 2020 si může turista při vstupu na území Islandu vybrat ze dvou variant. Buď podstoupí 14denní karanténu nebo absolvuje 5denní karanténu s dvěma testy na COVID-19. První test ihned po příchodu (platí si sám testovaný, podle poslední informací cca 1 500 Kč), následně druhý po 5 dnech (druhý test je zdarma)
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Islandu nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž nachází spolu s Vatikánem v zelené zóně.

 

Itálie

 • Itálie aktuálně umožňuje vstup Českým občanům bez povinné karantény nebo testu na COVID-19
 • Před svou cestou musíte vyplnit čestné prohlášení. Nejjednodušší forma je online formulář ZDE
 • Při cestě na ostrov Sardinie máte povinnost vyplnit formulář dostupný na oficiálních webových stránkách místního úřadu (48 hodin před odletem). Zároveň tak od 14. 9. 2020 je vyžadován při příjezdu negativní test na COVID-19, ne starší více než 48 hodin. Aktuálně byla povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19 v Sardínii zrušená
 • Negativní test i do Itálie. Od 8. 10. 2020 platí při vstupu Čechů do Itálie povinný negativní test na COVID-19, ne starší více než 48 hodin od odběru. Test je možné podstoupit i na letišti. Pozor, test je povinný i při tranzitu zemí
 • Při vstupu do země se můžete prokázat i antigenním testem (provedeným výtěrem)
 • Upozornění: aktuálně byl až do 15. února vyhlášen zákaz pohybu mezi regiony a autonomními provinciemi, pokud se neprokážete jedním z urgentních důvodů
 • Lyžařská střediska jsou v Itálii zavřená do 15. února 2021 (existuje pravděpodobnost prodloužení)

 

Kypr

 • Od 18. září 2020 vstupuje do platnosti nové nařízení, podle kterého občané přijíždějící z ČR nemohou vstoupit na území Kypru
 • Kypr se přesouvá od 30. 11. 2020 do oranžové zóny semaforu, podle které občané Česka nemusí při návratu do karantény ani absolvovat test na COVID-19 Tato povinnost se vztahuje pouze na dlouhodobé zahraniční pracovníky
 • Kypr je opět zařazen mezi červené země, díky čemuž musí občané ČR absolvovat po návratu karanténu nebo předložit negativní test na COVID

 

Litva

 • Jelikož se situace v ČR s počtem nakažených nevyvíjí příznivě, Litva vyžaduje od občanů ČR při vstupu negativní test na COVID-19, ne starší více než 72 hodin nebo podstoupení 10denní karantény
 • A také vyplnění elektronického formuláře do 12 hodin od vstupu do země
 • Při návratu občanů ČR z Litvy je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Litvy PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Lotyšsko

 • Od 31. července 2020 bylo Česko zařazeno mezi země s vysokým rizikem nakažení koronavirem. Proto je při vstupu do Lotyšska nutné podstoupit 14denní karanténu
 • Zároveň je nutné vyplnit formulář ne dřív než 48 hodin před cestou
 • Při návratu z Lotyšska se nemusíme od pondělí 23. 11. 2020 prokazovat negativním testem ani nastoupit do karantény. Lotyšsko bylo totiž přerazeno do oranžové zóny.
 • Při návratu občanů ČR z Lotyšska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Lotyšska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Lucembursko

 • Lucembursko patří mezi země, kam nemáme povinnost předložit negativní test ani podstoupit karanténu
 • Zajímavostí je, že při příletu do země můžete využít voucher na otestování na COVID-19 zdarma
 • Po návratu z Lucemburska není povinnost předložit negativní test ani nastoupit do karantény

 

Maďarsko

 • Maďarsko zavřelo své hranice pro všechny turisty s platností od 1. září 2020. Aktuálně s platností do 1. 2. 2021
 • Tranzit přes zemi je však možný, pokud nepřekročí 24 hodin
 • Po návratu z Maďarska není povinnost předložit negativní test ani nastoupit do karantény (platí od 25. 1. 2021)

 

Malta

 • Od 28. srpna 2020 platí pro vstup na Maltu povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19, ne starším více než 72 hodin
 • Při návratu občanů ČR z Malty je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Malty PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou nemožno ukončit negativním PCR testem  dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Nizozemsko

 • Nizozemsko zařadilo 22. října 2020 Česko mezi oblasti s vysokým rizikem
 • Při příletu do Nizozemska je tak nutné podstoupit 10denní karanténu nebo negativní COVID test, ne starší než 72 hodin
 • Při vstupu je zároveň nutné prokázat se platnou rezervací ubytování
 • Od 23. 1. 2021 musí cestující předložit před odletem nebo odjezdem z ČR kromě negativního PCR testu (ne starším více než 72 hodin) i negativní antigenní test, který nesmí být staršívíce než 4 hodiny. Opatření se vztahuje i na pouhý tranzit

 

Norsko

 • Norsko začlenilo Českou republiku mezi země s vyšším rizikem nákazy koronaviru už 7. srpna 2020. Od tohoto data je tak nutné při vstupu nastoupit do 10denní karantény
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Norska nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Při vstupu do Norska se musí občané ČR prokázat negativním test na COVID, ne starším více než 72 hodin. Zároveň musí nastoupit do 10denní karantény
 • Od pátku 29. 1. 2021 Norsko zakazuje vstup na své území všem cizincům s výjimkou pendlerů a nevyhnutných cest
 • Dále je povinnost předložit potvrzení o registraci před příjezdem do země a zároveň absolvovat na hranici bezplatný test na COVID-19

 

Portugalsko

 • Vstup do Portugalska je možný bez testu na COVID-19 i bez karantény
 • Od 31. 1. je od cestujících z České republiky při příletu do kontinentálního Portugalska vyžadován negativní RT-PCR test, absolvovaný ne dříve než 72 hodin před nástupem do letadla (aktuálně navíc neexistuje přímé letecké spojení mezi Českem a Portugalskem a test vyžadují také tranzitní země/letiště). Kromě toho musí cestovatel z ČR absolvovat 14-ti denní povinnou karantému doma nebo na místě určeném portugalskými zdravotními orgány. Výjimku z karantény v případě pobytu nepřesahujícího 48 hodin (nutno doložit zpáteční letenkou) mohou portugalské orgány udělit ve výjimečných případech.
 • Pro ostrov Madeira platí specifická pravidla, která říkají, že občané ČR se musí prokázat negativním testem na COVID-19 (test je možné absolvovat i po příletu)
 • Pro Azory platí téměř stejná pravidla:
  • Musíte se prokázat negativním testem ne starším více než 72 hodin před nástupem do letadla a zároveň podstoupit 5. a 13. den další dva testy na SARS-CoV-2
  • Druhou možností je nechat se otestovat na Azorách ihned po příletu. Následně musí člověk čekat v hotelu na výsledek. Pokud bude negativní výsledek zaslán do 12:00 hod daného dne, cestující může opustit vládou určený hotel pro setrvání testovaných. Cestující vždy musí zůstat v hotelu až do momentu, kdy mu bude oznámen výsledek testu. Náklady na ubytování nese místní vláda
  • Třetí možností je podstoupit na Azorách 14denní karanténu
 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Azor a Madeiry nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Země se totiž dostala zpátky do oranžové zóny
 • Při návratu občanů ČR z Portugalska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Portugalska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.
 • Azorské ostrovy jsou od 1. 3. 2021 zařazené opět do oranžové zóny. Díky tomu není potřeba po návratu test ani karanténa.

 

 

Rumunsko

 • Do Rumunska můžeme vycestovat tam i zpátky bez povinnosti karantény či prokázaní se negativním testem na COVID-19 až do 6. 10. 2020
 • Počínaje datem 7. 10. musí Češi přijíždějící do Rumunska podstoupit 14denní karanténu. Karanténu je možno zkrátit testem v 8. den pobytu na 10 dní. V případě pobytu méně než 3 dny se stačí prokázat negativním testem na COVID-19, ne starším více než 48 hodin
 • Limit pro tranzit platí 36 hodin

 

Řecko

 • Prokázat se negativním testem na COVID-19 při vstupu na území Řecka je povinné zatím pouze při cestě po silnici (platné od 17. srpna 2020)
 • Při vstupu do Řecka letadlem probíhá namátkové testování, po kterém musí cestující setrvat v hotelu až do obdržení výsledku. Lidé přijíždějící z rizikových zemí jsou testovaní povinně všichni
 • Od 28. září zavádí Řecko povinný test na COVID-19 (ne starší více než 72 hodin) pro všechny přijíždějící z České republiky
 • Od 9. července 2020 platí povinnost vyplnění elektronického formuláře, na základě, kterého bude vygenerovaný QR kód, jimž se musíte prokázat při vstupu na území Řecka (nejpozději 24 hodin předem)
 • Po návratu z Řecka je nově od pondělí 23. 11. 2020 nutné podstoupit PCR test nebo nastoupit do karantény
 • Od pondělí 14. prosince není nutné při návratu z Řecka do ČR test ani karanténa
 • Při návratu občanů ČR z Řecka je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Řecka PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

 

Rusko

 • Vstup do Ruska za účelem turismu není povolen

 

Slovinsko

 • Při překročení slovinských hranic je nutnost podstoupit 10denní karanténu nebo se prokázat negativním testem na COVID-19 (ne starším než 48 hodin), či antigenním testem (ne starším než 48 hodin).
 • Tranzit přes Slovinsko je možný, pokud nebudete na jeho území trávit více než 6 hodin
 • Dejte si však pozor, že od vyhlášení zákazu vycházení (27. 10. 2020) platí ve Slovinsku zároveň zákaz cestování mezi jednotlivými občinami.
 • Pro vstup do Slovinska autem jsou vyhrazeny pro zahraniční turisty 3 hraniční přechody. Více informací zde

 

Srbsko

 • Vstup do Srbska je povolen pouze s testem na COVID-19, ne starším než 48 hodin
 • Při návratu do ČR musíte absolvovat test na COVID-19 v případě, že jste strávili v Srbsku více než 12 hodin. V opačném případě musíte nastoupit do 10denní karantény

 

Španělsko (+ Kanárské ostrovy)

 • Od 21. srpna 2020 platí v Španělsku povinná 14denní karanténa nebo negativní test na COVID-19
 • Pro občany České republiky aktuálně není povinnost prokázat se negativním testem ani nastoupit do karantény
 • Oblast Madridu se však řídí vlastními pravidly. Vstup do této oblasti je tak povolen za přesně definovaných podmínek
 • Od 14. září začali platit stejná pravidla i pro Kanárské ostrovy (bez testu i karantény)
 • Od 5. října nemusí občané ČR vracející se z Kanárských a Baleárských ostrovů podstoupit karanténu, ani se prokazovat negativním testem

AKTUÁLNĚ:

 • Pokud plánujete navštívit Španělsko letecky, máte povinnost vyplnit elektronický formulář
 • Pozor! Od 23. 11. 2020 vyžaduje Španělsko negativní PCR test od všech přijíždějících z rizikových zemí. Uznává i TMA test (nejedná se o antigenní test). Do této kategorie patří i Česká republika
 • Před odletem do Španělska je nutno prokázat se platným QR kódem, který získáte po vyplnění webové formuláře nebo formuláře v aplikaci pro Android nebo Apple
 • Při návratu občanů ČR ze Španělska je potřebné vyplnit příjezdový formulář a nechat se otestovat na území Španělska PCR testem maximálně 72 hodin před příjezdem (nebo antigenním testem maximálně 24 hodin před příjezdem), následně absolvovat karanténu, kterou možno ukončit negativním PCR testem i dříve než 5. den po příjezdu. Do doby druhého negativního testu je povinné absolvovat karanténu.

Kanárské ostrovy

 • Od pondělí 23. 11 se po návratu z Kanárských ostrovů nemusíme prokazovat negativním testem ani podstoupit karanténu. Ostrovy se totiž dostaly zpátky do oranžové zóny
 • Od 1. 3. 2021 jsou Kanárské ostrovy v červené zóně, díky čemuž musíme po návratu do karantény nebo na test.
 • Na Kanárské ostrovy vám bude umožněn vstup pouze s negativním PCR testem. Antigenní test zde po přehodnocení místní vlády není uznáván. Stejně tak od vás může vyžadovat negativní COVID test ubytování

Baleárské ostrovy

 • Vstup pouze s negativním PCR nebo TMA testem (nejedná se o antigenní test)
 • Pro Baleárské ostrovy platí stejná pravidla jako pro pevninské Španělsko. Spadá do tmavě červené zóny. Po návratu tak musíte absolvovat test nebo karanténu

 

Švédsko

 • Vzhledem k příznivé situaci není ve Švédsku pro občany EU žádné omezení
 • Švédsko vyžaduje od 6. 2. 2021 od všech cizinců přijíždějících do země vyžadovat negativní test, ne starší než 72 hodin.
 • Švédsko bylo zařazeno mezi země s vysokým rizikem, díky čemuž musí občané ČR absolvovat po návratu karanténu nebo předložit negativní test na COVID

 

Švýcarsko

 • Od 14. září Švýcarsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikovějších zemí, díky čemuž musíme při vstupu na jeho území podstoupit 10denní karanténu
 • Přesně po 3 měsících se ruší povinnost občanů České republiky podstoupit 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska. Konkrétně od pondělí 14. 12. 2020
 • Svůj příjezd jste nuceni hlásit na příslušném kantonálním úřadu do 2 dnů od příjezdu. Nesplnění ohlašovací povinnosti je trestáno pokutou do ýše 10 000 švýcarských franků
 • Návrat do ČR je bez testu i karantény
 • Od 15. 1. 2021 je nutno po vstupu do Švýcarska nastoupit na 10denní karanténu, bez výjimky (není možno nahradit testem)
 • Jelikož patří Švýcarsko mezi rizikové země, při návratu do ČR je povinný test nebo absolvování karantény

 

Turecko

 • Vstup do Turecka je možný bez testu i karantény. Cestující se však musí podrobit lékařské kontrole a vyplnit po příletu informační formulář
 • Počínaje dnem 30. 12. 2020 je nutno při vstupu do Turecka předložit negativní test, ne starší než 72 hodin
 • Návrat do ČR je spojen s povinností prokázat se negativním testem nebo absolvovat 10denní karanténu

 

Ukrajina

 • Ukrajina zavedla 28. srpna 2020 zákaz vstupu cizincům za účelem turistiky (aktuálně platné do konca roku 2020)
 • Jelikož ČR spadá pro semafor Ukrajiny o červené zóny, občané ČR musí po vstupu respektovat následující opatření:
  • Od 29. září musí občané České republiky podstoupit po vstupu na Ukrajinu 14denní karanténu nebo předložit při příjezdu negativní test na COVID-19, eventuálně si ho obstarat do 24 hodin po vstupu. společně s povinným nainstalováním aplikace “Дій вдома” (Jednej doma). Karanténu lze ukončit dřív absolvováním negativního testu na COVID-19 na území Ukrajiny

Vatikán

 • Vatikán je aktuálně zelenou zemí, což znamená že vstup do země i návrat do ČR je umožněný bez testu a povinné karantény

 

Velká Británie

 • Od 29. srpna 2020 je při vstupu na území Velké Británie povinná 14denní karanténa
 • Při návratu z Velké Británie do ČR není povinnost karantény ani předložení negativního testu
 • Aktuálně platí při vstupu na území Velké Británie povinná 10denní karanténa
 • Zároveň se tak v Anglii i Skotsku musí občané ČR prokázat negativním PCR testem v angličtině, ne starším více než 72 hodin
 • Mezinárodní tranzit je povolen, ale je nutno mít k dispozici doklad o cíli a povaze cesty
 • Před odletem je zároveň povinnost vyplnit formulář Passenger Locator Form
 • Pozor! 5. ledna 2021 byl ve Velké Británii vyhlášen několikatýdenní lockdown
 • Při návratu z Velké Británie do ČR je povinnost absolvování 10denní karantény nebo předložení negativního PCR testu

 

Pokud chcete zjistit aktuální informace k cestování do zahraničí, omezení, povinnému testování a podstoupení povinné karantény, sledujte oficiální stránky Ministerstva zahraničních věcí.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.