Koronavirus: storno, nákup a refundace letenek

korona-virus--storno--nakup-a-refundace-letenek

[Aktualizace: 6.4.2020]

O koronaviru (COVID-19) jste se už určitě dočetli všechno možné. My bychom vám však rádi přinesli náš střízlivý pohled na aktuální situaci. Je skutečně panika na místě? Jaký to má vliv na cestování? Máme kupovat letenky nebo stornovat již zakoupené letenky? Jak je to s refundací, pokud letenku zrušíte? Na tyto, a ještě více otázek se vám budeme snažit odpovědět v následujících řádcích.

Koronavirus je aktuálně nejrychleji se šířící virové onemocnění, které postupně zasáhlo také evropské krajiny. Aktuálně je nejvíce nakažená Itálie, Španělsko, Německo a Francie. Nad tisíc a více nakažených mají ale i další evropské krajiny. Ve světě pak Írán, Jižní Korea, Japonsko a samozřejmě Čína. Tento virus se projevuje jako klasická chřipka, ale u lidí se slabší imunitou může mít i vážnější následky. Příznaky koronaviru (COVID-19), jako horečka, kašel a dýchavičnost, se můžou objevit u člověka po 2 až 14 dnech.

Ale teď už k věci. Pokusíme se vám poradit, zda vycestovat, když už máte letenky koupené nebo zda kupovat letenky na léto.

 

1. Mám kvůli korona viru stornovat již zakoupené letenky?

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozdělilo rizikové země do 3 úrovní. K dnešnímu dni je však většina zemí světa zařazených do nejvyšší úrovně 3.

Úroveň 3: doporučuje vyhnout se veškerým zbytečným cestám do určitých destinací (Čína, Írán, Itálie, Jižní Korea, většina zemí Evropy, včetně České republiky a Slovenska)

Úroveň 2: starším lidem s chronickým zdravotním stavem se doporučuje předem zvážit odložení cesty. Mohou být náchylnější ke koronaviru (COVID-19)

Úroveň 1: zrušení nebo odložení cesty není nezbytné, protože riziko COVID-19 (koronaviru) je zde považováno za nízké. Pokud cestujete do těchto zemí, řiďte se všemi hygienickými doporučeními.

Podle Vlády České republiky je od pondělí 16.3. zákaz vycestování českých občanům a lidem s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů do ciziny. Existuje však několik výjimek, které jsme pro vás sepsali do samostatného článku.

V každém případě si však raději počkejte na reakci konkrétní letecké společnosti. Některé společnosti nabízejí zdarma možnost změny rezervace, jiné i možnost zrušení s plnou refundací. Avšak liší se společnost od společnosti.

AKTUALITA z 17. 3. 2020: Vláda oficiálně vyhlašuje od 16. 3. 2020 zákaz překročení hranic ven z ČR pro občany České republiky. Aktuálně tak máte u destinací zařazených na seznam rizikových zemí nárok na plnou refundaci.

 

2. Kupovat letenky teď nebo čekat?

Jak už jsme psali, situace nyní není kvůli koronaviru (COVID-19) vůbec stabilní a omezení okolo cestování neustále přibývá. Proto s nákupem letenek vůbec nespěchejte. Za týden, dva nebo měsíc může být všechno jinak a k cestování budou opět otevřené všechny země. K dnešnímu dni se však doporučuje zatím letenky zbytečně nekupovat. Vyhnete se tak nepříjemnému řešení storna letenek nebo refundace.

 

3. Dostanu peníze za své letenky zpátky, když je teď stornuji?

Tou nejjednodušší situací je, když vám let zruší sama letecká společnost. Například společnosti Wizz Air, Easyjet, Bulgaria Air, British Airways, Turkish Airlines nebo Kuwait Airways se rozhodly své pravidelné linky dočasně zrušit nebo omezit.

Obecně však platí, že na náhradu máte nárok v případě, že Ministerstvo zahraničních věcí vydá oficiální zákaz cestovat do daného oblasti. A to i v případě, že místní úřady danou lokalitu neuzavřou.

400+ vychytavek na eshopu - CZ 

Příklad: Pokud máte koupenou letenku do Hanoje přes Peking. Můžete požádat o refundaci v plné výši. Všechny zaplacené finanční prostředky vám musí být navráceny.

O refundaci v plné výši můžete požádat rovnou, i když máte zakoupenou letenku s čínskou leteckou společností. Aktuálně platí, že všechny letenky zakoupené přes čínské letecké společnosti jsou refundovatelné.

 

4. Pozor na další omezení v cestování

Většina zemí po celém světě vydala kvůli koronaviru (COVID-19) seznam omezení, která zakazují cestovatelům/cizincům vstup do dané země. A to i případě, že nebyli v zemi s vysokým výskytem infekce koronaviru. Výjimku tvoří například osoby, které tam dojíždějí za prací.

Konkrétní příklady zákazů týkajících se cestování v zahraničí:

• USA – do Spojených států Amerických se nyní nedostanou nejenom obyvatelé Číny, ale také obyvatelé zemí žijící v schengenském prostoru, včetně Velké Británie. Zákaz platí také pro všechny osoby, které se v posledních 14 dnech pohybovali v oblasti schengenského prostoru. Zákaz se nevztahuje na osoby s trvalým pobytem v USA.

• Slovensko – uzavřelo hranice pro vstup cizincům ze všech zemí světa. Při poručení tohoto zákazu hrozí pokuta více než 1 500 €.

• Polsko – zákaz vstupu pro všechny cizince, vyjma těch, kteří mají povolení k pobytu nebo pracovní povolení.

Restrikce ohledně cestování v dalších zemích neustále aktualizuje i wikipedie

 

5. Je důvod k panice?

Pokud je něco na aktuální situaci v nepořádku, je to panika kolem nakupování zásob a vyhrocení informací, které se k nám dostávají ze zahraničí. Nejlepší, co můžeme v aktuální situaci udělat, je dodržovat základní hygienické návyky a doporučení Světové zdravotnické organizace: pravidelné umývaní rukou, čištění nehtů, kýchání do lokte, vyhýbání se nemocným lidem, dodržovat pitný režim, dostatek spánku a být opatrný při výběru a zpracování syrového masa. Pokud tohle všechno budeme dodržovat, hodně pomůžeme odstranění, přenášení a šíření koronaviru.

 

6. Zaměřte se na ověřená fakta, ne na poloviční informace z médií

Nenechte se unést vyjádřeními médii, které neustále zvyšují napětí ve společnosti. I když se na první pohled může situace zdát velmi vážná a nakažených stále přibývá, většina pacientů má lehký nebo velmi lehký průběh (rozhodně to nezlehčujeme). Navíc koronavirus je největším nebezpečím zejména pro lidi s nižší imunitou. Dodržujte tedy základní hygienické návyky, buďte ohleduplní k lidem s nižší imunitou a nenechte se zmást mnohými neověřenými zdroji.

Sledujte ověřené zahraniční zdroje, jako jsou například vyjádření Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nebo doporučení světové zdravotnické organizace.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.