Koronavirus: Zrušení, odložení nebo refundace u 15 leteckých společností

koronavirus--zruseni--odlozeni-nebo-refundace-u-15-leteckych-spolecnosti--aktualizace--2_1

[Aktualizace: 6.4.2020]

Jelikož byl v České republice vyhlášen stav nouze a zákaz cestování z ČR i do ČR (až na několik výjimek), mnoho lidi se nás ptá, jestli letenky na nejbližší týdny / měsíce rušit a žádat o refundaci nebo stačí pouze změnit datum odletu.

Pojďme společně zjistit, jak se největší letecké společnosti k celé této situaci postavily. V první řadě si však musíme uvědomit, že letecké společnosti díky této krizové situaci způsobené koronavirem zažívají existenční problémy. I proto se všechny letecké společnosti snaží rušení letů oddalovat, co to jde. Nikde není psáno, že až tohle všechno skončí, i nadále budeme moci kupovat akční letenky nízkonákladových společností za pár stovek korun.

 

Ryanair

ryanair-logoKvůli velkému rozšíření koronaviru, Ryanair umožnil změnu data odletu pro všechny plánované lety uskutečněné do 31.3.2020 zcela zdarma. Pokud si však budete chtít změnit let na jiné období, budete muset doplatit cenový rozdíl vámi zakoupené letenky a letenky v novém termínu.

Pokud vám let zrušili, vyhráli jste. Můžete si vybrat mezi změnou rezervací letu na jiné období a úplným zrušením letu, což vás v tomto případě vyjde pravděpodobně výhodněji. Nikdo z nás totiž momentálně neví, zda nás koronavirus bude pronásledovat ještě týdny nebo měsíce.

koronavirus--zruseni--odlozeni-nebo-refundace-u-15-leteckych-spolecnosti--aktualizace--15-3-2020

TIP 1: Pokud jste si zakoupili v jedné rezervaci více letenek (tam i zpátky), ale zrušili vám pouze jednu z cest, máte právo na plnou refundaci všech letenek v rezervaci. Pokud jste však letenky kupovali zvlášť a zrušili vám pouze jednu z nich, na refundaci máte nárok pouze u letenky stornované Ryanairem. Druhou letenku můžete zatím pouze změnit. Více informací k rušení letů kvůli koronaviru přes Ryanair se dočtete na oficiálních stránkách Ryanairu.

 

Easyjet

easyJet-logoÚplně stejná pravidla zavedl kvůli ohrožení koronavirem také Easyjet. Pro rezervace do konce března můžete bezplatně změnit rezervaci s doplacením rozdílu cen letenek. Situace se však tak rychle mění, že zrušených letů neustále přibývá. Pokud se váš let stále neocitl mezi zrušenými, nemějte obavy a sledujte oficiální aktualizace společnosti Easyjet. S velkou pravděpodobností dojde v následujícím období k dalším zrušeným letům. Samozřejmě platí, že pro lety z Itálie a do Itálie máte nárok na refundaci v plné výši.

 

Smartwings a České aerolinky

czech-airlines-logoLetecké společnosti Smartwings a České aerolinky spadají pod jednu společnost, a proto jsou jejich podmínky zcela totožné. Vycházejíc z nařízení vlády ČR byly zrušené všechny lety z ČR a do ČR s platností po dobu vládního opatření.

Pokud si chcete rezervaci změnit, máte možnost bezplatní rezervace, a to pro rezervace uskutečněné do konce března s datumem odletu od 13. 3. 2020 do 30. 6. 2020. Celá tisková zpráva Smartwings a Českých aerolínií.

 

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Lufthansa

lufthansa-logoNěmecká společnost Lufthansa se k celé situaci kolem koronaviru postavila více prozákaznicky. Kvůli koronaviru nabízí nejen bezplatnou změnu termínu, ale také možnost zrušení letu s plnou refundací. Tohle však platí pro letenky zakoupené do 12. 3. 2020 s odletem nejpozději poslední dubnový den. Aktuální informace ke společnosti Lufthansa sledujte na oficiálních stránkách.

 

 

United Airlines

united-airlines-logoAmerické aerolinie také přistoupili ke změně termínu odletu zdarma. Pro rezervace realizované v období před 3. 3. 2020 však platí, že můžou měnit pouze lety plánované v termínu od 9. 3. do 30. 5. 2020. Naopak, pokud jste zakoupili letenku na období od 3. 3. do 31. 4. 2020, máte právo na změnu odletu v rámci následujících 12 měsíců.

 

 

British Airways

british-airways-logoJak jistě víte, Britové se k situaci kolem koronaviru staví hodně specificky. Letecká společnost British Airways však nabízí hodně fér podmínky. Pro všechny doposud zakoupené letenky i letenky, které zakoupíte v období do 31. 5. 2020 máte možnost bezplatně změnit nejen termín odletu, ale i cílovou destinaci. Stejně tak máte možnost zrušit celou rezervaci, za kterou sice neobdržíte peníze, ale získáte voucher v plné výši, který můžete uplatnit při dalším nákupu letenek. Aktuální informace opět sledujte na oficiálních stránkách společnosti vztahujících se k situaci kolem koronaviru.

 

Vueling

vueling-logoLetecká společnost Vueling také přistupuje k stále více zrušeným letům. Každopádně, bezplatnou změnu nebo zrušení zatím u žádných svých letů nenabízí. Pasažéři tak musejí trpělivě čekat, jestli bude jejich let zrušen. Aktuální informace sledujte přímo na stránkách Vuelingu.

 

 

Volotea

volotea-logoŠpanělská letecká společnost Volotea umožňuje výhodu bezplatného zrušení letu pouze pro pasažéry využívající placený tarif Flex. Naopak bezplatnou změnu odletu umožňují pouze rezervacím realizovaným od 11. 3. do 6. 4. 2020 s odletem nejpozději 15. 6. 2020. Můžeme pouze doufat, že Volotea své přísné podmínky ještě přehodnotí a umožní změnu rezervace všem. Aktuální informace sledujte na oficiálních stránkách.

 

 

Podmínky ke zrušení / odložení letů dalších leteckých společností

KLM umožňuje změnu letenek zakoupených před 31. 3. 2020 s datem odletu od 4. 4. do 31. 5. 2020. Stejně tak můžete v tomto termínu zrušit let, za který získáte náhradu ve formě voucheru.

Air France obdobně umožňuje změnu rezervací zdarma pro letenky zakoupené před 31. 3. 2020 s datem odletu do 31. 5. 2020. Pro tyto lety je možné uplatnit také plnou refundaci ve formě peněz. Žádosti je možné však podat pouze do konce března.

Delta Air Lines dovoluje bezplatnou změnu rezervace pro letenky zakoupené pouze do 9. 3. 2020 s odletem do 30. 4. 2020. Pokud rezervaci zrušíte, získáte kredity.

Emirates se zatím rozhodlo pro krátkodobé řešení. Pro letenky zakoupené před 31. 3. 2020 umožňuje změnu termínu i vrácení peněz.

Iberia Airlines vám dovoluje bezplatnou změnu rezervací uskutečněných před 11. 3. 2020 s datem odletu do 30. 5. 2020.

Turkish Airlines vrací peníze ve formě voucheru a umožňuje bezplatnou změnu termínu pro letenky koupené před 31. 3. 2020 s datem odletu až do konce roku.

 

Mám nárok na vrácení peněz, když ČR zakázala cestování?

Bohužel, ne tak úplně. Vláda ČR k 15. 3. 2020 zatím pouze zakázala pozemní dopravu, avšak letecky se můžete stále dostat do nerizikové země, i v případě přestupu v rizikové oblasti. Všechny výjimky jsme sepsali do samostatného článku o zákaze cestování z ČR a do ČR. Pokud tedy vláda nezařadí zemi na seznam rizikových zemí (Aktualizovaný seznam rizikových zemí ZDE), letecká společnost není nucena lety do těchto zemí rušit.

Vždy je třeba koukat na nařízení, které se týká země, ze které cestujete i země, kam cestujete. Letecké společnosti však vše sledují a vyhodnocují. Proto si raději počkejte. Letecké společnosti budou rušit ještě hodně letů.

  

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.