Koronavirus: rouško nebo respirátor

Koronavirus-rouska-respiratory-rozdil

Svět čelí nedostatkem roušek a dalších ochranných pomůcem proti novému koronaviru. Obzvlášť žádané jsou chirurgická rouška. Jsou ale opravdu tak efektivní? A jaká rouška skutečně chrání proti infekci koronaviru (COVID-19).

Od té doby, kdy vypukla panika kolem koronaviru, po celém světě začala honba za roušky a respirátory v lékárnách. Na trhu však existuje několik typů roušek, a ne všechny jsou proti viru odolné. Která rouška vás proti tomuto zákeřnému koronaviru ochrání?

 

Chirurgická rouška vs. respirátory

Existují dva různé typy masek: chirurgická rouška a respirátory.

rouska-koronavirusChirurgické rouško

Chirurgické rouško ​​je jednorázové lékařské řešení, které lze zakoupit v lékárně, a které chrání před infekcemi přenášenými „kapičkami“. Tyto kapičky mohou být kapkami slin nebo sekrecí z horních cest dýchacích, které nositel vydechuje. Při nosení chirurgického rouška chrání ​​pacienta a jeho okolí (vzduch, povrchy, vybavení, místo chirurgického zákroku). Pokud je nosen nakažlivým pacientem, zabraňuje pacientovi kontaminovat jeho okolí. Tato rouška by se neměla nosit déle než 3 až 8 hodin.

Chirurgické rouško ​​však nechrání před „vzdušnými“ infekčními činiteli, takže nezabrání nositeli, aby byl potenciálně kontaminován virem, jako je například koronavirus.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

respiratory-s-filtrem-3mRespirátor N95 s filtrem 3M

Respirátor je ochranná vrstva, která zabraňuje člověku vdechovat aerosoly (prach, kouř, mlha), jakož i páry nebo plyny (dezinfekční prostředky, anestetické plyny), které představují zdravotní riziko. Chrání uživatele před vzdušnými infekcemi, jako jsou viry, včetně koronaviru, SARS, H1N1 atd.

Je třeba poznamenat, že respirátory chrání také ty, kdo je nosí, před vdechováním infekčních „kapiček“. Respirátory mohou být jednorázové nebo opakovaně použitelné. Ve druhém případě je možné vyměnit filtr a respirátor použít znovu.

 

rouska-respiratory-koronavirusKterá rouška tedy chrání před koronavirem?

Po podezření na nákazu by měl nakažlivý pacient nosit chirurgické rouško. Pro maximální filtraci částic koronaviru je však potřebné vybírat respirátor alespoň třídy FFP2 nebo FFP3. Respirátor může být také označen zkratkou N95 (verze třídy FFP3), což znamená filtraci až 95 % vzdušných částic, včetně viru a bakterií.

 

Aby respirátor fungoval, musí dokonale přiléhat ke tváři. Proto je u mužů doporučováno oholit se úplně dohola, aby přes fousy nepronikla žádná kapička viru nebo jiné bakteriové infekce.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.