Mýty vs fakta kolem koronaviru (COVID-19)

Mývy-vs-fakta-o-koronaviru

O koronaviru se toho v médiích popsalo už hodně. Neustále nás to však nutí spekulovat, co máme o koronaviru brát vážně, a co je naopak „přitažené za vlasy“. Z oficiálních zdrojů jsme pro vás sepsali 6 mýtů, které v nás doposud vyvolaly nejvíc otázek.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 1: Rouška na obličej vás ochrání před koronavirem COVID-19

Ne. Široké veřejnosti bez respiračních onemocnění se nedoporučuje nosit jednorázové chirurgické roušky. Tyto roušky nezapadají pevně na obličej a mohou umožnit drobným infikovaným kapičkám dostat se do nosu, úst nebo očí. Zároveň se tak mohou infikovat i lidi, kteří mají virus na svých rukách a dotýkají se své tváře pod rouškou. Každopádně rouška spíše chrání před nakažením pouze vaše okolí. Pro vlastní bezpečí se doporučuje přiléhající respirátor (například N95) s filtrem 3M.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 2: Na balíčku z Číny nebo dopisu se může přenášet koronavirus

Ne. Světová zdravotnická organizace analyzovala přežití koronaviru na cizích předmětech a zjistila, že koronavirus nemůže přežít na neživých předmětech delší čas. Pokud tedy přijmete zásilku z Číny, nemůžete se nakazit koronavirem.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 3: Na nový koronavirus jsou náchylnější starší lidi

Koronavirus (COVID-19) může infikovat lidi všech věkových skupin. Starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními problémy jako astma, cukrovka nebo se srdečními nemocemi se zdají být náchylnější k vážnějšímu onemocnění koronavirem.

Světová zdravotnická organizace tak doporučuje lidem všech věkových skupin, aby dodržovali všechna doporučení a kroky k ochraně před koronavirem. Zejména dodržování hygieny skrze využívání dezinfekčních gelů a dalších dezinfekcí. Více o prevenci proti koronaviru naleznete v samostatném článku.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 4: Koronavirus je obdobou chřipky

Ne tak úplně. I když se nakažení koronavirem projevuje hodně podobnými příznaky, jak je tomu u chřipky. Vědci zjistili, že u koronaviru může jedinec nakazit v průměru 2,2 člověka. Pro srovnání, u chřipky to je 1,3 člověka. To vysvětluje, proč se virová infekce koronaviru šíří tak rychle.

 400+ vychytavek na eshopu - CZ

mýty-o-koronaviruMýtus č. 5: Koronavirus je výtvorem člověka v laboratoři

Žádný důkaz nenaznačuje, že by byl virus vytvořen člověkem. Koronavirus je ze stejné „rodiny“ virů, jako SARS-CoV a MERS-CoV, které pocházejí z netopýrů. Stručně řečeno, vlastnosti koronaviru se shodují s tím, co víme o jiných přirozeně vyskytujících se virech, které přeskočily ze zvířat na lidi.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 6: Koronavirus je ve většině případů smrtelný

Tohle se v žádném případě nezakládá na pravdě. Podle studie publikované čínským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí má přibližně 81 % infikovaných koronavirem pouze mírné příznaky COVID-19. Asi 13,8 % hlásí závažné onemocnění, přičemž vyžadují zvýšenou starostlivost. 4,7 % je kritických, ze kterých umírá na koronavirus (COVID-19) 2,3 % lidí. Pozitivním sdělením je to, že k dnešnímu dni je více než polovina z nakažených vyléčená a příznaky u nich úplně vymizely.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.