Mýty vs fakta kolem koronaviru (COVID-19)

Mývy-vs-fakta-o-koronaviru

O koronaviru se toho v médiích popsalo už hodně. Neustále nás to však nutí spekulovat, co máme o koronaviru brát vážně, a co je naopak „přitažené za vlasy“. Z oficiálních zdrojů jsme pro vás sepsali 6 mýtů, které v nás doposud vyvolaly nejvíc otázek.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 1: Rouška na obličej vás ochrání před koronavirem COVID-19

Ne. Široké veřejnosti bez respiračních onemocnění se nedoporučuje nosit jednorázové chirurgické roušky. Tyto roušky nezapadají pevně na obličej a mohou umožnit drobným infikovaným kapičkám dostat se do nosu, úst nebo očí. Zároveň se tak mohou infikovat i lidi, kteří mají virus na svých rukách a dotýkají se své tváře pod rouškou. Každopádně rouška spíše chrání před nakažením pouze vaše okolí. Pro vlastní bezpečí se doporučuje přiléhající respirátor (například N95) s filtrem 3M.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 2: Na balíčku z Číny nebo dopisu se může přenášet koronavirus

Ne. Světová zdravotnická organizace analyzovala přežití koronaviru na cizích předmětech a zjistila, že koronavirus nemůže přežít na neživých předmětech delší čas. Pokud tedy přijmete zásilku z Číny, nemůžete se nakazit koronavirem.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 3: Na nový koronavirus jsou náchylnější starší lidi

Koronavirus (COVID-19) může infikovat lidi všech věkových skupin. Starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními problémy jako astma, cukrovka nebo se srdečními nemocemi se zdají být náchylnější k vážnějšímu onemocnění koronavirem.

Světová zdravotnická organizace tak doporučuje lidem všech věkových skupin, aby dodržovali všechna doporučení a kroky k ochraně před koronavirem. Zejména dodržování hygieny skrze využívání dezinfekčních gelů a dalších dezinfekcí. Více o prevenci proti koronaviru naleznete v samostatném článku.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 4: Koronavirus je obdobou chřipky

Ne tak úplně. I když se nakažení koronavirem projevuje hodně podobnými příznaky, jak je tomu u chřipky. Vědci zjistili, že u koronaviru může jedinec nakazit v průměru 2,2 člověka. Pro srovnání, u chřipky to je 1,3 člověka. To vysvětluje, proč se virová infekce koronaviru šíří tak rychle.

 400+ vychytavek na eshopu - CZ

mýty-o-koronaviruMýtus č. 5: Koronavirus je výtvorem člověka v laboratoři

Žádný důkaz nenaznačuje, že by byl virus vytvořen člověkem. Koronavirus je ze stejné „rodiny“ virů, jako SARS-CoV a MERS-CoV, které pocházejí z netopýrů. Stručně řečeno, vlastnosti koronaviru se shodují s tím, co víme o jiných přirozeně vyskytujících se virech, které přeskočily ze zvířat na lidi.

 

mýty-o-koronaviruMýtus č. 6: Koronavirus je ve většině případů smrtelný

Tohle se v žádném případě nezakládá na pravdě. Podle studie publikované čínským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí má přibližně 81 % infikovaných koronavirem pouze mírné příznaky COVID-19. Asi 13,8 % hlásí závažné onemocnění, přičemž vyžadují zvýšenou starostlivost. 4,7 % je kritických, ze kterých umírá na koronavirus (COVID-19) 2,3 % lidí. Pozitivním sdělením je to, že k dnešnímu dni je více než polovina z nakažených vyléčená a příznaky u nich úplně vymizely.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení