Koronavirus: příznaky, šíření a prevence

koronavirus--priznaky--sireni-a-prevence

Nový koronavirus je už v České republice, a proto bychom měli znát všechny nezbytné informace pro zamezení šíření viru. Jak se k nám korona virus dostal, jaké jsou jeho příznaky, jak se šíří a jak naopak jeho šíření zabránit?

Koronavirus (COVID-19) je pro lidi zdroj strachu už od prosince 2019, kdy se objevil ve městě Wu-chan v Číně. My však paniku a strach šířit nechceme. Naším cílem je dostat do povědomí lidí vše důležité o tomto zákeřném viru a pomoci tak ke snížení rychlosti jeho šíření.

1. Poznejte příznaky koronaviru

Příznaky koronaviru, známého také pod zkratkou COVID-19 jsou až pozoruhodně shodné s příznaky nachlazení nebo chřipky. Identifikace nakažených osob je o to složitější. Mezi hlavní příznaky koronaviru patří horečka, kašel a dýchavičnost. Méně častými příznaky může být průjem nebo zvracení. Je důležité vědět i to, že koronavirus (COVID-19) má o něco delší inkubační dobu, než byla u jeho předchůdce MERS-CoV. Příznaky koronaviru se mohou objevit podle Světové zdravotnické organizace v období 2 až 14 dní po nakažení.

U některých jedinců se příznaky nemusí objevit vůbec a stanou se pouze přenášeči. Tento fakt respektujte. Pokud se vracíte z některé vzdálené destinace, kde je koranavirus rozšířený, minimalizujte kontakt se svými rodinnými příslušníky a dalšími osobami.

2. Jak se koronavirus šíří?

Podle posledních informací se koronavirus (COVID-19) šíří z člověka na člověka hlavně prostřednictvím dýchacího ústrojí. Přenáší se totiž kapénkovou infekci. V podstatě se člověk může nakazit kapičkami od kašle, kýcháním, ale také pouhým podáním ruky. Pokud se totiž infikovanými rukami dotknete očí, úst nebo nosu, podstupujete riziko nakažení.

Podle Světové zdravotnické organizace se koronavirus šíří i z předmětů na člověka, kde dokáže přežít i několik hodin. Proto všechny nadnárodní organizace přišly s doporučením, podle kterého bychom si měli umývat a dezinfikovat ruce i několikrát denně. Dezinfekční gely i ubrousky máme pro vás stále skladem ZDE.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

3. Jak na prevenci proti koronaviru?

Mnoho lidí si myslí, že se bez masky s filtrem 3M neobejde. Podle našeho názoru může maska způsobit více škody než užitku. Pokud totiž používáte masku, měli byste rozlišovat mezi maskou s kvalitním filtrem a rouškou, které chrání před vámi pouze okolí. Ne přímo vás. Navíc masku byste museli používat prakticky 24/7, abyste se vyhnuli riziku nakažení na 99 %. Maska vede také k pocitu, že si myslíte, že jste velmi dobře chráněni. To může vést k tomu, že se vaše dýchání, jako i protiinfekční opatření u vás podvědomě sníží. Nejjednodušší prevence tkví někde jinde:

  • Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a vyhýbejte se jiným nemocným.
  • Umývejte si ruce pod teplým proudem vody alespoň 20 sekund několikrát denně.
  • Používejte dezinfekci na ruce na bázi alkoholu s obsahem alespoň 60 %. Najdete i v naši nabídce dezinfekční gelů i ubrousků ZDE.
  • Čistěte povrchy a předměty, kterých se běžně dotýkáte.
  • Nedotýkejte se rukami svého obličeje (očí, úst, nosu) bez toho, abyste neměli své ruce pořádně umyté / vydezinfikované.
  • Během kýchání a kašlání používejte kapesník, ne ruce. Případně kašlete a kýchejte do ohnutého lokte.
  • Nekonzumujte syrové a nedostatečně tepelně zpracované maso, ryby, mléko, vejce a jiné živočišné výrobky.
  • Zvyšte imunitu vitamíny. Koronavirus infikuje člověka na podobném principu jako klasická chřipka. Proto můžete proti němu bojovat i s vitamínem C.

 

Na závěr můžeme říct, že stačí dodržovat všechny základní hygienické návyky a vyhnout se kontaktu s větším počtem lidi nebo hromadným dopravním prostředkům.

Pokud si chcete přečíst, jak koronavirus ovlivňuje cestování, vyčleňte si ještě 5 minut navíc.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.