Cestování do zahraničí po koronaviru: Do kterých zemí se budeme moci podívat?

cestovani-do-zahranici-po-koronaviru

Datum 24.4.2020 je velice zásadní nejen pro všechny cestovatele. Od tohoto data se totiž opět můžeme podívat za hranice. Co to však pro nás znamená v praxi? Změnilo se něco? Můžeme vůbec vycestovat na Slovensko, do Německa na nákupy nebo do rakouských hor? Na tyto, a ještě další otázky se vám v následujících řádcích budeme snažit odpovědět.

Aktuální informace o zákazech kolem cestování z důvodu šíření koronaviru sledujte ZDE (aktualizujeme každý den).

V jednoduchosti lze říct, že vzhledem k velice omezeným dopravním možnostem můžeme vycestovat do zahraničí pouze autem. Letadla téměř nelétají, vlaky skoro nejezdí a podmínky pro vstup do jednotlivých zemí jsou stále velice přísné. Buď se za hranice dané země vůbec nepodíváme, nebo budeme muset splnit při vstupu několik nepříjemných náležitostí.

V rámci zákazů vstupu do jednotlivých zemí světa se z ČR nedostaneme například do USA, ani do většiny zemí Asie. Zákaz cestování z Česka platí i při vstupu do Japonska, Vietnamu, Thajska nebo Nového Zélandu. Pokud byste se rozhodli vycestovat do Jižní Koreje nebo Austrálie, pro účely dovolené budete muset v dané zemi absolvovat povinnou 14denní karanténu.

 

Test na koronavirus nebo karanténa

test-koronavirus-nebo-karantenaPokud se i navzdory doporučením přeci jen rozhodnete do zahraničí vycestovat, dobře zvažte, zda budete chtít vynaložit nemalé finanční prostředky na koupi testu na koronavirus.

Pozor na to, že obyčejný rychlotest nestačí. Pro otestovaní nakažení koronavirem musíte použít řádný test, přičemž jeho stáří nesmí překročit více než 4 dny. Například do Rakouska musíte mít speciální RT-PCR test na koronavirus. Pokud se nebudete chtít testovat, budete muset po návratu do ČR absolvovat 14 dní v karanténě.

 

Letadlem to zatím asi nepůjde

cestovani-letadlem-zakaz-koronavirusAčkoliv jsou hranice z ČR ven otevřené, většina leteckých společností svá letadla uzemnila. Letecky se nyní z Česka dostaneme pouze do destinací jako Bělorusko, Bulharsko, Švédsko a Irsko.

Co se týká dalších zemí, čeští občané mají zákaz vstupu na území Maďarska, Španělska a samozřejmě Číny. Naopak, nemáme zakázán vstup do Nizozemska (potřeba dodržovat hygienická pravidla), Francie (nutnost prokázání účelu cesty), Řecka (povinná 2týdenní karanténa), Egypta (neexistují letecké spoje) a Velké Británie (aktuálně bez omezení, avšak vláda chystá nařízení povinné 2 týdenní karantény pro občany vstupujících do země ze zahraničí).

V současnosti jsou mezinárodní autobusové a vlakové spoje zrušené. Nadějí však mohou být vyhlášené letecké společnosti. V květnu by měla začít létat KLM do Amsterdamu a British Airways do Londýna. Stejně tak by se měly v květnu spustit některé linky letecké společnosti Wizz Air. Ryanair očekává spuštění v průběhu měsíce června. Mohl by tak spustit asi 50 % letů.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

V létě do Chorvatska nebo Rakouska

Jak se vyjádřili i někteří politici, vše bude záležet na epidemiologické situaci v dané zemi a aktuální situaci kolem kontrolovaného šíření koronaviru. Situace se zlepšuje například v Rakousku, ale také v Chorvatsku, kam bychom mohli vycestovat již v létě. Podmínkou však bude, že se situace zlepší také v sousedním Slovinsku, přes které bychom s velkou pravděpodobností museli cestovat.

 

Cestování do Rakouska

rakousko-cestovani-karantena-koronavirusPokud byste chtěli objevovat krásy přírody našeho jižního souseda v nejbližších týdnech, připravte se na to, že při vstupu do Rakouska od vás budou vyžadovat maximálně 4 dny starý test na koronavirus. Mějte však na paměti, že v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních se zde ještě neubytujete.

Pakliže pak na území Rakouska strávíte více než 4 dny, při zpáteční cestě si budete muset testování zopakovat (i u nás platí, že test na koronavirus nesmí být starší více jak 4 dny) nebo si zvolit 2týdenní karanténu.

 

Cestování na Slovensko

cestovani-na-slovensko-koronavirusNa návštěvu Slovenska si ještě raději počkejme. Aktuálně se za hranice Slovenska nedostane občan ČR, který necestuje na Slovensko za účelem návštěvy rodiny. Jiným důvodem může být také trvalý pobyt na Slovensku. Podle vyjádření politiků by však měly být hranice Slovenska jedněmi z prvních, které se pro české občany otevřou.

 

Cestování do Německa

nemecko-cestovani-do-zahraniciMnoho z nás jistě už láká levné nakupování kvalitních potravin v Německu. Na toto si však asi ještě chvíli počkáme. Německo totiž patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených koronavirem.

I proto do Německa můžeme pouze v případě neodkladné návštěvy lékaře nebo péče o člena rodiny. Do Německa mohou cestovat také tzv. pendleři.

 

Cestování do Polska

cestovani-do-polska-koronavirusV Polsku je cestování omezené téměř na všechny strany. Zatím platí, že do 3. května se občané Česka do Polska nedostanou. Ale i zde existují výjimky, jako rodinní příslušníci (manželé a děti), osoby s trvalým pobytem nebo s pracovním povolením.

 

 

TIP: vyrazte do přírody v rámci ČR

Jak se tedy rozhodnout? Kupovat letenky, plánovat výlety do zahraničí nebo cestovat po Česku? Na tuto otázku máme jednoznačnou odpověď. Aktuálně bychom měli objevit co nejvíce míst v naší vlasti. Vždyť národních parků, lesů, hradů a zámků máme nespočet. Tak kdy jindy je navštívit, když ne teď.

  

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.