30 míst + BONUS, které vidět v Praze zdarma – památky, muzea, parky a další neobjevená místa

 17_valdstejnska-zahrada

Pokud máte na Prahu pouze pár dní, pečlivě zvažte, které památky navštívit. A jestli chcete ušetřit i nějakou tu korunu, navštivte ty nejoblíbenější místa Prahy zcela zdarma. Prozradíme vám, které to jsou a jak na to.

 

Praha každoročně patří mezi top 3 nejhezčí města Evropy a top 10 nejhezčích měst světa. Není tomu tak pouze díky zachovalému historickému centru, ale také díky dalším místům, jakým jsou například Tančící dům, Petřínská rozhledna nebo muzea slavných osobností. Více vám přiblížíme i samotné historické centrum, které není pouze o „Staromáku“, orloji či Karlovu mostu. Kam v Praze tedy vyrazit?

 

1. Staroměstské náměstí | Památka zdarma na Praze 1

Asi nejznámější náměstí Prahy, hned po tom Václavském, nemusíme sáhodlouze představovat. Panorama, s orlojem a gigantickým ciferníkem, ale také Chrámem Matky Boží před Týnem nabízí unikátní podívanou. Tyto architektonické skvosty jsou zároveň obklopené historickými budovami, jejichž původ sahá až do 14. století. Jak často zvoní orloj? Odbíjí každou celou hodinu od 9:00 do 23:00, kdy se v oknech postupně objeví 12 apoštolů.

Google Mapy Plus kód: 3CQC+2F Praha 1

1_staromestske-namesti 

 

2. Karlův most | Památka zdarma na Praze 1

Nejstarší více než 600 let starý most v Praze spojuje Malou Stranu se Starým Městem. Kromě toho, že táto památka je zdarma, můžete si z mostu vychutnat nádherný výhled na Pražský hrad i samotnou Vltavu. Pokud jste pověrčiví, nezapomeňte se zastavit u sochy Jana Nepomuckého, kde se pro splnění přání musíte dotýkat zcela specificky. Každý prst levé ruky se musí dotýkat hvězdy na kříži a zároveň pravá ruka se musí dotýkat ležícího Nepomuka na mřížce. Poslední podmínkou splněného přání je, že musíte ve stejném momentě stát pravou nohou na geodetickém bodu umístěném na zemi. Toto místo označuje místo, kde byl svatý Jan Nepomucký svalen do řeky.

Google Mapy Plus kód: 3CP6+HH Praha 1

2_karluv-most-praha 

 

3. Václavské náměstí | Památka zdarma na Praze 1

Václavské náměstí můžete také navštívit zcela zdarma. S délkou 600 metrů jde o nejdelší náměstí v ČR. Náměstí je protkané mnoha obchody a restauracemi. Zároveň se zde konají mnohá shromáždění, protesty, ale i koncerty. Můžete si z něj užít hezký výhled na Národní muzeum.

Google Mapy Plus kód: 3CJH+C5 Praha 1

3_vaclavske-namesti-praha 

 

4. Petřínská rozhledna | Památka zdarma na Praze 1

Pokud chcete mít Prahu před sebou jako na dlani, vylezte na 63,5 metrů vysokou Petřínskou rozhlednu. Výstup na vrchol sice není zdarma, rozhlednu v plné kráse však uvidíte z prakticky celého jejího okolí úplně zdarma.

Google Mapy Plus kód: 39MW+C2 Praha

4_petrinska-rozhledna-praha 

 

5. Vyšehrad | Památka zdarma na Praze 2

Historická pevnost na skalnatém ostrohu nad Vltavou je nepochybně jedním z nejoblíbenějších míst, které můžete navštívit zcela zdarma. Kromě baziliky svatého Petra a Pavla se zde nachází i hřbitov slavných českých osobností.

Google Mapy Plus kód: 3C7C+Q2 Praha 2

5_vysehrad-praha 

 

6. Národní divadlo | Památka zdarma na Praze 1

Pokud máte korunku na víc, do Národního divadla se můžete podívat i dovnitř. Zdarma však můžete projít kolem Národního divadla pěšky nebo tramvají. Doporučujeme se zde zastavit a projít si prostory Národního divadla, které se svým vzhledem nedá přehlédnout. Několikrát do roka se zde dokonce koná mnoho bezplatných akcí.

Google Mapy Plus kód: 3CJ7+CC Praha 1

6_narodni-divadlo-praha 

 

7. Pražský hrad | Památka zdarma na Praze 1

Sídlo českého prezidenta, Pražský hrad, stejně jako i jeho nádvoří a zahrady, můžete navštívit po celý rok zdarma. Za poplatek se naopak dostanete do Starého královského paláce a dalších historických budov areálu.

TIP: Nezapomeňte zabloudit do tzv. Zlaté uličky, která je zdarma v období od 1. 11. do 31. 3.

Google Mapy Plus kód: 3CR2+CJ Praha 1

7_prazsky-hrad-praha 

 

8. Park Letná, Letenské sady  | Park zdarma na Praze 7

Oblíbený park s mnoha zelenými plochami, dlouhými chodníky ideálními na běhaní s dokonalým výhledem na Prahu. Kromě toho zde můžete realizovat i mnoho dalších venkovním aktivit, jako pétanque, skateboarding, cyklistika a další.

Google Mapy Plus kód: 3CWH+J2 Praha

8_letna-park-praha 

 

9. Národní muzeum | Památka zdarma na Praze 1

Od zmiňovaného Václavského náměstí je to co by kamenem dohodil k Národnímu muzeu. Jde o největší muzeum v České republice s bohatou sbírkou přírodních věd a historických památek. Do Národního muzea se dostanete zdarma 4x v roce. Konkrétně v Mezinárodní den muzeí (18. 5.), na MDD (1. 6.), v den vzniku samostatného československého státu (28. 10.) a v den boje za svobodu a demokracii (17 .11.).

Google Mapy Plus kód: 3CHH+MV Praha 1

9_narodni-muzeum-praha 

 

10. Katedrála sv. Víta  | Památka zdarma na Praze 1

Největší kostel v Praze a korunovační místo českých králů se nachází v areálu Pražského hradu. Zajímavostí je, že ho můžete navštívit zdarma prakticky po celý rok. Bez lístku se totiž dostanete do zadní části katedrály, ze kterého uvidíte prakticky celou krásu interiéru.

Google Mapy Plus kód: 3CR2+96 Praha 1

10_katedrala-sv-vita-praha 

 

11. Stavovské divadlo | Památka zdarma na Praze 1

Historická budova Stavovského divadla byla postavena v 18. století jako jedno z nejstarších divadel v Česku. V té době pojalo divadlo až 1000 návštěvníků. Budova je dnes druhou scénou národního divadla. Jako dospělí se sem sice zdarma nedostanete, můžete se však kochat denní nebo večerní atmosférou okolitého osvětlení. Vstup zdarma je pouze pro osoby do 15 let.

Google Mapy Plus kód: 3CPF+9F Praha 1

11_stavovske_divadlo 

 

12. Letecké muzeum Kbely | Muzeum zdarma na Praze 7

Pokud jste fanouškem létajících objektů, vydejte se do muzea letectví, které na vás dýchne historií první světové války. Kbely byly vybudované v roce 1918 jako první letecká základna po vzniku Československa. Muzeum je otevřeno od května do října. Jeho návštěva je možná zdarma. Toto místo je také super tip na výlet s dětmi, které si zde určitě také přijdou na své.

Google Mapy Plus kód: 4GGP+46 Praha

12_letecke-muzeum-kbely 

 

13. Strahovský klášter | Památka zdarma na Praze 1

Strahovský klášter může hezky osvěžit procházku kolem Petřínských sadů. Jde o jeden z nejstarších kostelů v ČR, založený již v roce 1140.

Google Mapy Plus kód: 39PQ+FP Praha 1

13_strahovsky-klaster 

 

14. Zahrada Vojanovy sady | Zahrada zdarma na Praze 1

U nejstarších míst ještě chvíli zůstaneme. Vojanovy sady jsou totiž nejstarší částečně zachovalou zahradou v Praze. Nalezete zde nástěnné malby ze 17. století. Zahrada je otevřená po celý rok. Otevírací dobu si však předem prověřte, jelikož se v jednotlivé měsíce liší.

Google Mapy Plus kód: 3CQ5+HJ Praha 1

14_zahrady-vojanovy-sady 

 

15. Kampa | Ostrov na Praze 1

Kampa je oblíbené místo, které navštěvují mladí i staří, a to nejen během vánočních svátků. Toto místo patří mezi top místa, která můžete navštívit v Praze zdarma. Stačí sejít z Karlova mostu a ani se nenadějete a ocitnete se na tomto uměle vybudovaném ostrově s kouzelným pohledem na vodní rameno Čertovka.

Google Mapy Plus kód: 3CM5+F7 Praha 1

 15_kampa

 

16. Židovské muzeum | Muzeum zdarma na Praze 1

I když toto místo není tak úplně zdarma, nemohli jsme ho vynechat. Jde totiž o unikátní odzrcadlení židovského života, který se během posledních desetiletí neuvěřitelně změnil. Vyberte si jeden z okruhů, během kterého navštívíte nejen muzeum, ale také synagogy a samotný Starý židovský hřbitov. Vstup na jeden z okruhů židovského muzea máte zdarma, pokud máte Prague Card nebo Prague Visitor Pass. Lítačka vám zlevní vstup o polovinu.

Google Mapy Plus kód: 3CQ9+R7 Praha 1

 16_zidovske-muzeum-hrbito

 

17. Valdštejnská zahrada | Zahrada zdarma na Praze 1

Za nás asi nejhezčí zahrada v Praze. A navíc úplně zdarma. Nachází se malý kousek od metra Malostranská. Ale pozor, je otevřená pouze od dubna do října. Jedinečná je hlavně svou krápníkovou stěnou, na které můžete najít podobizny množství zvířat. Najdete je všechny? U zahrady sídlí také senát České republiky, do kterého můžete taktéž vstoupit zdarma.

Google Mapy Plus kód: 3CR5+55 Praha

17_valdstejnska-zahrada 

 

18. Nový Svět | Významná ulice na Praze 1

Malebná část pražských Hradčan, která jakoby nebyla ani v Praze. Dávněji přirovnávaná také k italské Neapoli. Uličky s malebnými domečky musíte zkrátka navštívit a nechat se pohltit kouzelnou atmosférou. Tento tip na místo v Praze zdarma ocení i historici. V roce 1600 zde bydlel i dánský hvězdář a matematik Tycho Brahe.

Google Mapy Plus kód: 39RR+F5 Praha 1

18_novy-svet 

 

19. Malostranské náměstí | Památka zdarma na Praze 1

Abychom náš výčet památek, které můžete navštívit v Praze zdarma, více ozvláštnili, vybrali jsme pro vás i Malostranské náměstí. V tomto případě nejde ani tak o samotné náměstí, jako o budovy, které se v jeho bezprostřední blízkosti nacházejí. Určitě navštivte kostel sv. Mikuláše, Lichtenštejnský palác, Morový sloup anebo také Profesní dům.

Google Mapy Plus kód: 3CQ3+59 Praha 1

19_malostranske-namesti 

 

20. Lennonova zeď | Památka zdarma na Praze 1

Co by kamenem dohodil to máte z Malostranského náměstí k Lennonově zdi. Jde o symbolické místo připomínající pád komunistického režimu, ale také reprezentuje symbol míru a lásky. Zeď můžete zhlédnout zdarma. Pokud ji navštívíte v rozmezí několika měsíců, je vysoká pravděpodobnost, že ji uvidíte v trochu odlišném designu. Zeď se nám totiž díky malířům neustále mění před očima.

Google Mapy Plus kód: 3CP4+GP Praha

20_lennonova-zed 

 

21. Park Stromovka | Park zdarma na Praze 7

Největší park v Praze s nekonečnými zelenými plochami a cyklostezkami můžete znát také pod názvem Královská obora. Nachází se malý kousek od Císařského ostrova. A jelikož se nachází u vody, podařilo se zde vybudovat hned několik malých rybníčků.

Google Mapy Plus kód: 4C49+GM Praha 7

21_park-stromovka 

 

22. Bazilika svatého Jakuba Většího | Památka zdarma na Praze 1

Tento unikátní historií protkaný barokní kostel se nachází na půl cestě mezi Staroměstským náměstím a Náměstím republiky. Jde o kostel s bohatou historií a nádhernými freskami, které vám utkví v paměti ještě dlouho. Návštěva tohoto místa je jak jinak zdarma.

Google Mapy Plus kód: 3CQF+8W Praha

22_bazilika-svateho-jakuba-vetsiho 

 

23. Karlínské náměstí | Památka zdarma na Praze 8

Karlínské náměstí je zelení protkané prostranství, kterého dominantou je kostel. Sv. Cyrila a Metoděje z 19. století. Blízko se nachází vrch Vítkov, ale také stanice metra Křižíkova a Florenc.

Google Mapy Plus kód: 3CRX+F7 Praha 8

23_karlinske-namesti 

 

24. Zahrada Kinských | Zahrada zdarma na Praze 5

Smíchovská zahrada uprostřed rušné oblasti lemovaná tramvajovou tratí nabízí mnohem více než se může na první pohled zdát. Po rozsáhlé rekonstrukci si zde můžete užít romantiku díky přístupovým cestičkám k Petřínské rozhledně, ale také dvou jezírkám se sochami Herkula a lachtana.   

Google Mapy Plus kód: 39HX+RF Praha 5

24_zahrada-kinskych 

 

25. Tančící dům | Památka zdarma na Praze 2

Tuto moderní budovu budete buď milovat nebo nenávidět. I když vstup do tohoto architektonického skvostu není tak úplně jednoduchý, to nejdůležitější dokážete nasát i zvenku. Aktuálně se tam nacházejí kanceláře anebo zde můžete někdy shlédnout i placené výstavy. Budova Tančícího domu byla dokončena v roce 1996 a nachází se na rohu Rašínova nábřeží.

Google Mapy Plus kód: 3CG7+5M Praha 2

 25_tancici-dum

 

26. Vyšehradský hřbitov | Památka zdarma na Praze 2

I když jsme toto místo lehce zmínili u Vyšehradu, musíme mu věnovat samostatné místo i v dalších tipech, co navštívit v Praze zdarma. Jde totiž o pohřebiště těch nejslavnějších osobností, na jaké si vůbec vzpomenete. Možná jste o něm slyšeli také jako o Slavínském hřbitově. Pochovaní jsou zde takové osobnosti jako skladatelé Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, zpěvák Waldemar Matuška, malíř Alfons Mucha, básnici a spisovatelé Karel Čapek, Božena Němcová, Jan Neruda, ale také sportovci Josef Bican, Josef Masopust a mnoho dalších.

Google Mapy Plus kód: 3C79+V6 Praha

26_vysehradsky-hrbitov 

 

27. Žižkovská věž | Památka zdarma na Praze 3

Tuto 216 metrů vysokou věž vidíte téměř z každého trochu vyššího domu Prahy. Jde logicky o nejvyšší věž Prahy, která byla postavena v roce 1992 jako vysílač. Nachází se zde restaurace s nádherným výhledem na celou Prahu. Pro vstup do věže si musíte koupit lístek. Pokud chcete navštívit restauraci, potřebujete rezervaci. Určitě si však vychutnejte výhled na věž zdarma i z bezprostřední blízkosti.

Google Mapy Plus kód: 3FJ2+CF Praha 3

27_zizkovska-vez 

 

28. Vrch Vítkov | Památka zdarma na Praze 3

Nádherný výhled na Žižkovskou věž budete mít i z Vítkova. Tento 270 metrů vysoký vrch uprostřed Žižkova je místem připomínajícím jeden z největších milníků české historie. V roce 1420 se zde konala bitva husitských válek, tzv. bitva na Vítkově. Na vrcholu se nachází Národní památník spolu s pověstným jednookým Janem Žižkou.

Google Mapy Plus kód: 3CQX+8R Praha 3

28_vitkov-zizka 

 

29. Havlíčkovy sady neboli Grébovka | Zahrada zdarma na Praze 2

Park, který se úplně vymyká stylu a architektuře ostatních parků v Praze. Jde totiž o park inspirovaný italskou renesancí. Je zdobený fontánou a také okouzlujícími sochami. V čase vinařské sezony se zde konají i vinobraní.

Google Mapy Plus kód: 3C9V+QX Praha 2

29_havlickovy-sady-grebovka 

 

30. Armádní muzeum Žižkov | Muzeum zdarma na Praze 3

Po rozsáhlé rekonstrukci je armádní muzeum Žižkov znovu otevřené. A navíc ho můžete navštívit po celý rok zdarma. Další památka stověžaté Prahy má pro vás otevřené brány každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Muzeum můžete navštívit také se svými dětmi a užít si tak hezký víkendový výlet.

Google Mapy Plus kód: 3CPV+WX Praha 3

30_armadni-muzeum-zizkov 

 

BONUS: Pražské jezulátko | Památka zdarma na Praze 1

Jak bychom mohli zapomenout na 400 let starou sošku Ježíše Krista, která je dlouhodobě vystavená v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Peduánského. K Pražskému Jezulátku se váže hned několik legend, které mají ve velké většině počátek ve Španělsku. Modlení k této sošce prý přineslo už nejedno naplnění modliteb.

Google Mapy Plus kód: 3CP3+7C Praha 1

bonus_prazske-jezulatko 

 

Věříme, že si z množství památek vyberete hned několik míst, které při svém výletě do centra Prahy navštívíte zdarma. A pokud vám nevadí utratit za návštěvu některých míst nějakou tu korunu, přečtěte si článek 30 + 2 bonus tipy, kam v Praze za památkami – muzea, parky i skryté místa.

Nebo už máte Prahu prolezlou křížem křážem a chcete začít prozkoumávat okolí Prahy? Vydejte se na jeden z našich tipů na výlet v okolí Prahy autem do hodinky.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.