30 + 2 bonus tipy, kam v Praze za památkami – muzea, parky i skryté místa

30-2-bonus-tipy--kam-v-praze-za-pamatkami---muzea--parky-i-skryte-mista

Ať už v Praze bydlíte nebo sem plánujete vyrazit na víkend, naleznete zde místa, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli. Vybírejte z těch nejznámějších památek Prahy, ale také z méně proslulých míst.

Naše hlavní město Praha se každoročně umísťuje na vrcholu řebříčků nejhezčích míst světa. A není to jen tak pro nic za nic. Historické centrum je skutečně působivé, ale kromě toho budete unesení, ať už máte rádi cokoliv – umění, jídlo nebo noční život.

Dopoledne můžete trávit například návštěvou starého města a odpoledne zase vyrazit například na Letnou a užít si nádherné výhledy na celé město. Pokud jste milovníkem umění, neměli byste minout Národní muzeum. Na jídle si pochutnáte prakticky kdekoliv, klidně v některé z restaurací v historickém centru města, poblíž Staroměstského náměstí nebo Ovocného trhu.

 

Hlavní památky Prahy, které nemůžete minout

1. Staroměstské náměstí – Celetná ulice – Prašná brána | Vstup ZDARMA

Asi se nemusíme dlouho rozepisovat o nejznámějším náměstí v České republice, na kterém najdete také pražský Orloj. Ten dotváří spolu se Staroměstskou radnicí, Týnským chrámem a kostelem svatého Mikuláše nádhernou podívanou. Od Staroměstského náměstí je to přes Celetnou ulici pouze kousek k Prašné bráně.

1_staromestske-namesti

 

2. Karlův most a výhled na Pražský hrad (hezký pohled je od Národního divadla) | Vstup ZDARMA

Pokud byste chtěli centrum města projít pěšky, ze Staroměstského náměstí projdete uličkami, kolem tzv. Malého náměstí až na Karlův most. Na Karlově mostě si můžete přijít pro štěstí hned na 3 místa. Dotyk specifických míst na sochách Jana Nepomuckého a jedno na mřížce, odkud mučeného Nepomuckého shodili do Vltavy, vám prý přinese štěstí.

2_karluv-most

 

3. Národní divadlo | Praha 1 – Nové Město

Národní divadlo je přímo národní identitou České republiky. A to už více než 140 let. Pohled z venku vás určitě uchvátí i pouhým shlédnutím z tramvaje, která pravidelně jezdí kolem.

3_narodni-divadlo

 

4. Pražský hrad | Praha 1 – Hradčany

Bývalé sídlo českých knížat a současné sídlo prezidenta najdete kousek od Malostranského náměstí. Na vylezení kopečku vám postačí alespoň průměrná kondička. Ten pohled na bránu hradu, okolité zahrady, ale hlavně chrám sv. Víta si budete pamatovat ještě dlouho. A pokud si chcete užít také výhled, zastavte se u kamenných hradeb kousek od hlavního vstupu nebo vylezte do katedrální zvonice.

4_prazsky-hrad

Vstup do prostor hradu je zdarma. Dejte si však pozor na otevírací dobu, která se během roku mění. A také si naplánujte vstup, kterých je hned několik. Tím nejméně vytíženým je vstup ze zastávky Královský letohrádek. Je však otevřen pouze v létě.

 

5. Václavské náměstí | Praha 1 – Nově Město | Vstup ZDARMA

Původně koňský trh a místo, kde se lámal chléb a kde se událo mnoho významných historických událostí je dnes obchodním bulvárem, ale také místo pro největší demonstrace. Spájí Národní muzeum s obchodní části Václavského náměstí vzdálenou více než 600 metrů.

5_vaclavske-namesti

 

6. Petřínská rozhledna | Praha 1 – Malá strana

58,7 metrů vysoká rozhledna byla inspirovaná Eiffelovou věží už v roce 1899. Zajímavostí je, že během války nechal Adolf Hitler rozhlednu zbourat. Jeho přání však naštěstí nebylo nikdy vyslyšeno. Vy si tak i nadále můžete vychutnat výhled na Pražský hrad nebo Staré město.

6_petrinska-rozhledna

 

7. Vyšehrad | Praha 2 – Vyšehrad | Vstup ZDARMA

Další významnou dominantou Prahy je hradiště, pevnost a zároveň národní kulturní památka Vyšehrad, který se tyčí nad Vltavou. Nepřehlédnutelné věžičky zdobí Prahu už 10 století. Vstup do areálu můžete zvážit od metra Vyšehrad nebo od tramvajové zastávky Výtoň.

7_vysehrad

 

Muzea, galerie a zámky Prahy

8. Národní muzeum | Praha 1 – Nově Město

U zmiňovaného Václavského náměstí nemůžete přehlédnout Národní muzeum, které získalo svou současnou podobu poslední rekonstrukcí v roce 2018. Svou funkcí plní však už od roku 1818. Základní vstupné pro dospělé činí 250 Kč. Pro studenty 150 Kč.

8_narodni-muzeum

 

9. Národní zemědělské muzeum | Praha 7 – Letná

Milovníky historie zemědělství zaujme muzeum na Letné – Národní zemědělské muzeum. Za 180 Kč pro dospělého (děti do 18 let zdarma) zde naleznete expozice rybářství, laboratoř ticha, živou zahradu z vyhlídkou, Jede traktor, Voda v krajině, Gastrostudio, Objevovna, Selský dvorek a další výstavy.

9_narodni-zemedelske-muzeum

 

10. Národní technické muzeum | Praha 7 – Letná

Kousek od Letenských sadů a těsně vedle Národního zemědělského muzea narazíte i na Národní technické muzeum, které zaujme téměř každého. Nacházejí se zde totiž bohaté sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie, ale také chemie, času, hutnictví, techniky a kontaktních čoček. Cena pro dospělého je 280 Kč. Studenti však pouze za 150 Kč, děti do 15 let za 60 Kč. Pozor, muzeum je v pondělí zavřeno a otevírá od úterý do soboty v čase 9:00 – 18:00.

10_narodni-technicke-muzeum

 

11. Vojenský historický ústav Praha – Letecké muzeum Kbely | Vstup ZDARMA

Největší letecké muzeum na území ČR a jedno z nejvýznamnějších v celé Evropě. Toto místo naleznete na okraji Prahy, v areálu historického vojenského letiště Kbely. Dokonale zachovalá letadla, vrtulníky a dalších spoustu zajímavostí můžete vidět úplně zdarma. Nejblíže muzeum je autobusová zastávka Letecké muzeum. Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 od května do října.

11_letecke-muzeum-kbely

 

12. Trojský zámek | Praha 7 – Troja

Pokud se rozhodnete vyrazit do Pražské ZOO, určitě nemůžete minout Trojský zámek, který se nachází hned vedle. Tato barokní stavba je obklopena nádhernými zahradami. Vstup zde je možný za 150 Kč pro dospělého a 60 Kč pro děti a studenty. K zámku, konkrétně zastávce Zoologická zahrada vás dopraví autobus č. 112. Otevřeno je od dubna do listopadu, v čase od 10:00 do 17:00, každý den mimo pondělí.

12_trojsky-zamek

 

13. Rudolfinum | Praha 1 - Staré Město

Tuto novorenesanční budovu naleznete na náměstí Jana Palacha, což je prakticky hned vedle tramvajové/metro zastávky Staroměstská. Za 150 Kč se můžete rezervovat na prohlídku. Případně se dovnitř dostanete také zakoupením lístku na jedno z představení. Konají se zde koncerty, výstavy a mnoho dalších akcí. Program najdete zde.

13_rudolfinum

 

14. Průhonický zámek a Průhonický park | Praha Západ – Průhonice

Vyrazte objevit nádherné prostředí národní kulturní památky – Průhonického zámku ve spojení s procházkou v Průhonickém parku. Toto místo je otevřeno přes celý rok. Každý měsíc však v jinou otevírací dobu. Cena za vstup do objektu se pohybuje od 40 Kč pro děti a studenty až po 100 Kč pro dospělé v hlavní sezóně.

14_pruhonicky-zamek-park

 

Parky a zahrady v Praze

15. Stromovka | Praha 7 - Holešovice

Oblíbený park pro rodiče s dětmi, ale také pro páry. Ale nejen to. Pokud máte rádi běhání, Stromovka čili Královská obora je ideálním místem pro zlepšení kondičky. Ne náhodou se zde koná hned několik známých běžeckých závodů. Nejlepší přístup budete mít z tramvajové zastávky Výstaviště.

15_stromovka-park

 

16. Letenská pláň | Praha 7 – Letná

Letenská pláň, známá zejména pod názvem Letná, skrývá toho více než si myslíte. Kromě ideálních tras pro běhání se zde můžete pocházet, zahrát si fotbal, tenis, zajít si na pivko, ale také objevit několik zajímavých míst. Oblíbeným místem mladých je Pražský metronom. Pokud však hledáte kulturu, navštivte Kramářovou Vilu. Několikrát do roka mají vstup zdarma. Nejlepší přístup k Letenské pláni budete mít z tramvajové zastávky Čechův most nebo Sparta.

16_letenska-plan

 

17. Divoká Šárka | Praha 6 – Liboc

Na Praze 6 nemůžete minout skalnaté útvary v okolí nádrže Džbán. Divoká Šárka je ideálním místem jak pro cyklistiku, tak pro běh a příjemnou podzimní procházku. Pěšky se sem dostanete například z autobusové zastávky Divoká Šárka.

17_divoka-sarka

 

18. Botanická zahrada hlavního města Prahy | Praha 7 – Troja

Pokud jste milovníci fauny a flóry, vyrazte do botanické zahrady v ruchu velkoměsta. V Troji můžete navštívit Botanickou zahradu hl. města Prahy za pouhých 150 Kč. Otevírací dobu si vysledujte podle konkrétního období roku. Nejlepším spojem je asi autobus č. 112, který vás vysadí na zastávce Kovárna či Zoo Praha – Troja.

18_botanicka-zahrada-praha

 

19. Havlíčkovy sady alias Grébovka | Praha 2 – Vinohrady

Uměle vybudovaný park Grébovka vznikl v 19. století jako doplněk Gröbovy vily. Součástí byly i vinice, kterých část se zachovala dodnes. I proto si zde můžete vychutnat oblíbené víno. Ať už v místní restauraci nebo během zářiového vinobraní. Do parku se dostanete pohodlně z tramvajové zastávky Krymská, případně si můžete vyjít kopeček se zastávky Nádraží Vršovice.

19_havlickovy-sady-grebovka

 

20. Obora Hvězda | Praha 6 – Liboc

Obora a letohrádek Hvězda je oblíbeným místem pro trávení volného času přes víkend. V létě a na podzim si zde můžete třeba zaběhat, v zimě zase vyrazit na běžky. Pokud v Praze napadne sníh, v Oboře ho najdete téměř s jistotou. Park se nachází hned u tramvajové a autobusové zastávky Vypich.

20_obora-hvezda

 

21. Františkánská zahrada | Praha 1 – Nové Město

Ne příliš známa Františkánská zahrada se skrývá ve vnitrobloku mezi Jungmannovým náměstím, Václavským náměstím a Vodičkovou ulicí v bezprostřední blízkosti kostela Panny Marie Sněžné. Můžete se sem dostat buď ze strany Jungmannova náměstí nebo přes pasáž Alfa od Václavského náměstí.

21_frantiskanska-zahrada

 

22. Zoologická zahrada Praha | Praha 7 – Troja

Nejznámější a největší ZOO v ČR byla založena už v roce 1931. Její historie však sahá až do 19. století. V současnosti zde naleznete více než 5 000 zvířat. Víkend strávený na výletě s dětmi v pražské ZOO rozhodně bude stát za to. Jako dospělí si však připravte 250 Kč a za děti 200 Kč. Otevírací dobu sledujte na oficiálních stránkách ZOO.

22_zoologicka-zahrada-praha

 

Další zajímavé místa Prahy, které nemůžete minout

23. Lennonova zeď | Praha 1 – Malá Strana

Lennonova zeď neustále mění svůj vzhled, díky čemuž získává procházka kolem vždy nový nádech. Největší proměnu však získala v září roku 2022, kdy byla kompletně přemalována. Její historie však sahá do 60. let 20. století, kdy zde byly zanechány odkazy pro Jana Wericha. Dnes je zeď symbolem svobody, lásky a míru.

23_lennonova-zed

 

24. Žižkovská věž | Praha 3 – Žižkov

Užijte si snídani, oběd nebo romantickou večeru v 66. patře Žižkovské věže. Ten výhled si skutečně užijete. Žižkovský vysílač je se svou výškou 216 metrů totiž nejvyšší budovou Prahy. Vstup do věže stojí 250 Kč (dospělý), resp. 160 – 180 Kč pro studenty a děti. Pokud byste chtěli navštívit jednu z restaurací, předem si udělejte rezervaci.

24_zizkovska-vez

 

25. Národní památník na Vítkově | Praha 3 – Žižkov

Na Žižkově ještě chvíli zůstaneme. Pokud se ocitnete v této části města, nemůžete vynechat památník postaven za účelem připomínky padlých československých legionářů a československého odboje za první světové války. Dominantou památníku je socha Jana Žižky.

25_narodni-pamatnik-vitkov

Jeho návštěvu můžete spojit i s návštěvou expozic, pouze za 120 Kč. Případně lze navštívit zdarma nově zrekonstruované Armádní muzeum pod Vítkovem. Více informací o muzeu zde.

 

26. Slovanský ostrov a Žofín | Praha 1 - Nové Město

Procházky podél Vltavy vás dříve nebo později nasměrují k novorenesanční budově na Slovanském ostrově. V létě si zde můžete půjčit šlapadlo anebo si užijte krátkou procházku s výhledem i na Pražský hrad.

26_slovansky-ostrov

 

27. Náplavka | Praha 2 – Nové Město | Praha 5 – Smíchov

A pokud procházek nebudete mít dost, zavítejte na pražskou Náplavku na Rašínovu nábřeží nebo klidně na Smíchovské straně. Výběr necháme na vás. Výhled ze strany od Rašínova nábřeží a možnost zakoupení si drinku je zde k nezaplacení. Dejte si však pozor, že od roku 2022 je zde zákaz pití alkoholu na veřejnosti. V barech umístěných na Náplavce však alkohol pít můžete.

27_naplavka-smichov

 

28. Císařská louka | Praha 5 – Smíchov

Máte lítačku nebo lístek na MHD? Tak to nemůžete minout přívoz, který můžete využít v rámci ceny pro přepravu z Náplavky například i na Císařskou louku. Kromě restaurace zde naleznete i golfové odpaliště, beach volejbalové hřiště, paddleboardy, vzduchové trampolíny a mnoho dalších aktivit.

28_cisarska-louka

 

29. Střelecký ostrov | Praha 1 – Malá strana

Těch ostrovů naleznete na Vltavě o něco více. Dalším je kousek od Národního divadla tzv. Střelecký ostrov. Nachází se konkrétně pod mostem Legií. Příležitostně se zde konají koncerty, festivaly a další kulturní akce.

29_strelecky-ostrov

 

30. Ostrov Kampa | Praha 1 – Malá strana

Oblíbené místo na procházku a setkání nejbližších na Vánoce. Ale nejen to, je uměle vytvořený ostrov Kampa, který odděluje Čertovku a Malou stranu. Věděli jste, že zde žili osobnosti jako Jan Werich, Jiří Voskovec, Adolf Kašpar nebo Karel Čapek. Oblíbeným místem pro influencery je dokonalé „Insta místo“ velké mlýnské koleso, které se točí na Čertovce. Malý kousek dál se nachází také již zmíněná Lennonova zeď.

30_ostrov-kampan

 

Bylo toho málo? Přinášíme vám ještě dvě bonusová místa nebo se mrkněte na další tipy co navštívit v Praze zdarma.

 

BONUS 1: Valdštejnská zahrada | Praha 1 – Malá strana | Vstup ZDARMA

Našim jedním z nejoblíbenějších míst v Praze je Valdštejnská zahrada, která svou jedinečností zaujme asi každého. Hlavně v létě zde spatříte nádhernou zeleň obklopenou krápníkovou stěnou. Zahrada byla vybudovaná jako součást Valdštejnského paláce v 17. století. V její těsné blízkosti se nachází také Senát. Zahrada je otevřena od dubna do listopadu. Vstup je zcela zdarma.

bonus-valdstejnska-zahrada

 

BONUS 2: Starý židovský hřbitov | Praha 3 – Žižkov

Posledním typem na výlet po Praze je další pýcha Žižkova – Židovský hřbitov. Prostor hřbitova sice nemůžete navštívit bez prohlídky. Přes plot však můžete spatřit 12 000 náhrobních kamenů jednoho z nejstarších židovských hřbitovů na světě. Nejstarší náhrobní kámen pochází z roku 1439. Hřbitov můžete navštívit jako součást 2 prohlídkových okruhů „Židovské muzeum v Praze" a "Pražské Židovské Město“. Cena okruhu je 500 Kč, resp. 350 Kč.

bonus-zizkovsky-hrbitov

Věříme, že nápadů a typů na výlet jsme vám dali skutečně mnoho. Pokud však nebudete mít dost a budete se chtít vydat do okolí Prahy, koukněte na naše tipy na výlet v okolí Prahy, za kterými můžete vyrazit autem.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.