Z Neapole do okolí: top 7 nejzajímavějších míst

hlavni-capri-z-neapole-okoli-top-7-nejzajimavejsich-mist

Praktické informace pro naplánování dovolené v Neapoli jsme pro nás už sepsali. Teď vám přinášíme tipy na památky, které navštívit mimo Neapol. Přeneseme vás do minulosti a také do nádherné přírody. Pokud stíráte kartičky s městy Evropy jako my, 3 z těchto tipů se vám budou hodit, abyste kartičku setřeli celou :)

 

1. Sopka Vesuv

Sopka Vesuv je známá zejména svým výbuchem v roce 79 n.l., kdy její láva a prach zahalil nejbližší okolí. Vesuv vidíte téměř ze všech míst Neapole a z pobřežní promenády můžete sledovat východ slunce nad Vesuvem.

Abyste se dostali na samotný vrchol Vesuvu, naplánujete si výlet předem, včetně jízdenek a lístků. Nejen v létě je totiž umožněn ke koupi pouze omezený počet lístků. Pozor na to, že na sopce není signál a může se stát, že po cestě v shuttle busu si lístky už nestihnete kvůli špatnému signálu zakoupit.

Na Vesuv se dostanete hned několika způsoby. Můžete přijet vlastním autem. V tom případě zaparkujte na parkovišti, které se nachází 30 minut chůzí od začátku treku. Případně si kupte zpáteční jízdenku za 2 € na shuttle bus, který vás vyveze až k začátku treku. Ušetříte si tak čas i sílu.

sopka-vesuv-pamatky-mista-neapol-okoli

Další možností je vlak a autobus. Z Neapole se vydejte vlakem do Herculaneum (vlaková zastávka: Ercolano Scavi). Odtamtud přesednete na autobus Vesuvio Express (nástupní autobusová zastávka: Piazza Stazione). Zpáteční jízdenka na vlak vás vyjde na 5 €, zpáteční shuttle bus na 10 €. Pozor si dejte na odjezd autobusu. Jezdí pouze mezi 9:00 – 13:30.

Pokud nebudete mít koupenou tour s guidem, připravte si 14,30 € na vstup, abyste si mohli vyšlápnout až na vrchol Vesuvu. Lístky online si můžete zakoupit zde.

 

2. Archeologický park Pompeje

Archeologický park Pompeje je skoro povinností navštívit, pokud zavítáte do města Neapol. Vstup vás vyjde na 19 € a každou první neděli v měsíci máte dokonce vstup zdarma. V tom případě se ale připravte na masy lidí. Na prozkoumání Pompejí si vyhraďte minimálně 4 hodiny. Za tuto dobu projdete nejzajímavější části a budete si moci představit, jak dříve vypadalo městečko před vybuchnutím sopky.

Do Pompejí se pohodlně dostanete vlakem ze stanice Porta Nolana nebo hlavní stanice Garibaldi. Jednosměrný lístek vás vyjde na 3 € (můžete ho koupit online nebo přímo na nádraží) a cesta trvá 30-40 min, podle toho jaký vlak zrovna chytnete.

pompeje-pamatky-neapol-okoli

TIP 1: Lístek do archeologického parku Pompeje si kupte buď online nebo přímo u vstupní brány do parku. Nenechte se nalákat ihned po výstupu z vlaku agenturami, které se vám budou snažit lístek prodat s přirážkou.

 

TIP 2: Při vstupu do parku si vezměte na informacích mapu a nechte si v ní vyznačit ty nejzajímavější místa parku. Ušetří vám to čas a budete mít vždy konkrétní cíl, za kterým půjdete.

 

 

3. Archeologický park Herculaneum (Ercolano)

Obdobou Pompejí je archeologický park Herculaneum. Pokud nemáte dostatek času na prozkoumání Pompejí, Herculaneum (italsky Ercolano) může být plnohodnotnou náhradou. Rozlohou je o mnoho menší, ale za to tam uvidíte více zachovalejší archeologické nálezy. Lístek vás vyjde na 14 € a i zde platí každá první neděle v měsíci zdarma. Pozor si dejte i na to, že středy je archeologický park zavřený. Lístky můžete koupit přímo na místě nebo online.

Do Herculaneum se dostanete stejným vlakem jako do Pompejí (zastávka Ercolano Scavi) a cesta vám bude trvat pouze 15-20 minut. Cena jednosměrného lístku je 3 €. Více informacích o vstupenkách a vstupu do parku naleznete na jejich oficiálních stránkách. Pozor však, jsou pouze v italštině.

herculaneum-pamatky-neapol-okoli

 

4. Městečko Sorrento

Mini městečko Sorrento se nachází asi 50 minut vlakem z Neapole. Je to vlastně konečná vlaku, který vás doveze do Herculaneum a Pompejí. Jde o přímořské městečko, jehož centrum si projdete za pár hodin. Naleznete tam mnoho krásných kostelů, ale také půvabní úzké uličky. Z náměstí Piazza della Vittoria budete mít pěkný výhled na moře a pobřeží, kam se v létě můžete vydat i na koupačku.

Za zmínku stojí i mini výlet do necelých 3 kilometry vzdáleného Bagni Regina Giovanna, kde se nachází zbytky ruin z doby římské říše.

 

Ostrovy v blízkosti Neapole

Z Neapole se můžete trajektem vydat také na okolní ostrovy. My jsme pro vás vybrali tři, které určitě stojí za návštěvu.

Pokud byste se chystali na ostrovy v zimních měsících, počítejte také i s variantou, kdy vám kvůli nepřízni počasí zruší přepravu trajektem. Třeba nám bylo řečeno před odjezdem, že trajekt byl zrušen kvůli velkému větru. Nemusíte se bát. Peníze vám společnost vrátí zpět do několika dní.

Lístky můžete nakoupit třeba u společnosti SNAV.

 

5. Ostrov Capri

Asi nejznámější ostrov v okolí Neapole je Capri. Dostanete se na něj z neapolského přístavu nebo z výše zmíněného městečka Sorrento. Pokud vám to časové možnosti dovolí, klidně tu zůstaňte dva dny. Ačkoliv je tento ostrov maličký, je tam toho k vidění opravdu hodně.

V létě je tady opravdu narváno. Ostrov je turisty velice oblíbený. Proto si plánujte vše s předstihem. Na trajekt se nemusíte vejít i několik dní po sobě. Ostrov lze procestovat buď městskou hromadnou dopravou (autobus, lanovka) nebo pěšky. Pokud byste toho chtěli stihnout ještě více, lze si zapůjčit skútr.

Top místa k navštívení: Marina Piccola, Monte Solaro, Via Krupp nebo si třeba zarezervujte lodní tour do jeskyně Blue Grotto.

hlavni-capri-z-neapole-okoli-top-7-nejzajimavejsich-mist

 

6. Ostrov Ischia

Ostrov Ischia je z námi vybraných ostrovů rozlohou největší. Cesta vám zabere 50 – 90 minut podle typu trajektu, který si koupíte. Po ostrově se lze pohybovat například autobusem. Jejich jízdní řád naleznete na oficiálních stránkách.

Top místa k navštívení: Castello Aragonese, Chiaia Beach, Monte Epomeo, Sant'Angelo Fishing Village nebo Maronti beach

ostrov-ischia-neapol-okoli

 

7. Ostrov Procida

Na ostrov Procida se jednoduše dostanete trajektem z Neapole. Cesta vám zabere 30 – 90 minut opět podle typu trajektu, který si rezervujete. Tento ostrov je mnohem menší, než Ischia, přesto je tam mnoho zajímavých míst, která vám zůstanou v paměti.

Top místa k navštívení: Abandoned Prison at Palazzo D'Avalos, Marina Grande, Volcanic Beach nebo Tiny Bridge to Vivara

ostrov-procida-neapol-okoli

 

Chcete se inspirovat dalšími našimi cestami? Koukněte do sekce "My dva na cestách" a inspirujte se dalšími našimi cestami.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.