10 věcí, které v letadle raději nedělejte – netleskejte, nespěte atd.

 10-veci--ktere-v-letadle-radeji-nedelejte---netleskejte--nespete-atd

Při cestování letadlem je důležité dodržovat základní pravidla slušného chování a respektovat ostatní cestující. Je ale mnoho dalších věcí, lépe řečeno aktivit, které by mohly ostatním vadit a vy byste se jich měli vyvarovat. Pojďme se podívat na top 10, co zaručeně v letadle nedělat.

 

1. Tleskání v letadle při přistání

Tleskají v letadlech pouze Češi? Ne tak úplně. Nejednou jsme se setkali s tím, že kolem nás tleskali i cizinci. Je to projev, jak poděkovat pilotovi, že vše zvládl na jedničku. Jak to je ale ve skutečnosti? Měli bychom nebo neměli bychom tleskat?

Tleskání v letadle není zakázáno a nehrozí za to ani žádná pokuta. Proč tedy netleskat? Uveďme si to na příkladu. Tleskáte, když vám číšník přinese velice chutné jídlo? Nebo když vás autobus doveze v pořádku na další autobusovou zastávku? Samozřejmě že ne, protože to už všichni bereme jako samozřejmost.

Jednoznačná odpověď však neexistuje. Každopádně musíme říct, že reálně tleskání nemá žádný význam. Jakýkoliv pilot vám řekne, že v kokpitu po přistání nemá šanci slyšet jakýkoliv zvuk z prostor pasažérů.

Ať už tleskat budete nebo ne, je to jen na vás – naše rady berte pouze jako doporučení.

netleskejte-v-letadle

 

2. Sluchátka v uších při vzletu a přistání letadla

Nemít sluchátka v uších během vzletu a přistání letadla je doporučováno z několika důvodů. Jedním z nich je bezpečnost. Za vzletu a přistání se může vytvořit výrazný tlakový rozdíl mezi kabinou letadla a vnějším okolím. Při používání sluchátek vás tak mohou začít bolet uši, kvůli nedostatečné schopnosti vyrovnávat tlak.

 

 

Další důvod, proč nenosit sluchátka během vzletu a přistání jsou pokyny a další instrukce posádky, které mohou být důležité v krizových situacích.

sluchatka-v-letadle

 

3. Spánek při vzletu a přistání letadla

Spánek během vzletu a přistání letadla je nevhodný hlavně kvůli bezpečnosti. Ve spánku nebudete schopni rychle reagovat v neočekávaných situacích, jako jsou například velké turbulence, zdravotní potíže spolucestujícího apod. Navíc jen těžko budete schopni dodržovat pokyny posádky při případné evakuaci.

Spánek v nevhodnou dobu vám navíc může způsobit nepříjemné závratě nebo změny tlaku v uších. Pro větší bezpečnost je nejlepší zůstat vzhůru během celého letu. Kdo ale vydrží spát celý 10hodinový let do Pekingu? Abyste měli let příjemnější a pohodlnější, vybavte se například cestovním polštářem.

spanek-v-letadle

 

4. Natáčení videa a pořizování fotek posádky bez jejich svolení

Natáčení a focení posádky bez jejich svolení je nemorální a silně narušuje soukromí. Věřte, že ani vám by se nelíbilo, kdyby vás někdo bez vašeho svolení fotografoval nebo natáčel na svůj telefon během práce.

V Evropské unii je pořizování fotek nebo videa zaměstnanců zároveň porušení i zákona GDPR.

foceni-v-letadle

 

5. Chození na záchod během turbulencí

Mimo to, že je chození na toaletu během turbulencí nebezpečné jak pro vás, tak pro posádku, je to i zakázané. Turbulence mohou být nepředvídatelné, proto buďte obezřetní a raději zůstávejte na svém místě.

Cestující, kteří nejsou při turbulencích zajištěni bezpečnostním pásem, se mohou velice snadno zranit.

chozeni-na-zachod-v-letadle

 

6. Vstávání po přistání v letadle dříve, než vás k tomu posádka vyzve

Vstávání po přistání letadla dříve, než vás k tomu vyzve posádka, může být nepříjemné hlavně pro posádku, ale také cestující. Když posádka nebude moci koordinovat výstup cestujících, celý proces se výrazně zpomalí. Posádka dokáže efektivně odnavigovat cestující tak, aby se ven dostali nejdříve cestující nacházející se nejblíže východu.

Pokud si však budete vytahovat batoh minutu po přistání a zůstanete stát v uličce, může se stát, že zablokujete možnost vystoupení hned dalším pěti lidem. Buďme proto ohleduplní.

Inspirovat se můžete i naším článek co si zabalit s sebou do příručního zavazadla.

vstavani-v-letadle

 

 

7. Vystrkování noh do uličky a vyzouvání se v letadle

Dávat nohy do uličky a zouvat si boty v letadle je nevhodné a můžeme říct i neetické. Zároveň se může stát, že o vás někdo zakopne, v horším případě vám urazí malíček kovový vozík letušek. O zápachu nemluvě.

nohy-v-ulicce-v-letadle

 

8. Kouření v letadle

Kouření v letadle je přísně zakázané. Jednak může způsobit nechtěný požár, tak cigaretový kouř bude zaručeně vadit všem nekuřákům, ale i kuřákům v okolí. Prosíme všechny kuřáky, odložte si oblíbenou cigaretku na později. A to platí i pro elektronické cigarety. Záchody v letadle slouží na něco jiného.

koureni-v-letadle

 

9. Nezapnutí leteckého režimu v mobilu

Nepoužití leteckého režimu ve vašem mobilním telefonu může mít hned několik negativních následků. Signály mobilních telefonů mohou rušit provoz letadlových komunikačních systémů a navigačních zařízení, což může ohrozit bezpečnost letu. Samozřejmě pouze v případě, že se s mobilem bude zahrávat velká většina pasažérů. I tak ale zapnutí letecké režimu doporučujeme. Dobrý film si můžete pustit na mobilu i při zapnutém leteckém režimu. Signál ve vzduchu stejně mít nebudete. A ještě tím ušetříte velkou část baterie.

tichy-letadlovy-rezim

 

10. Nepití dostatečného množství tekutin za letu

Nedostatek tekutin za letu může mít negativní dopad především na zdraví. Prudká změna nadmořské výšky v kombinaci se suchým vzduchem může způsobit dehydrataci, která povede k únavě nebo suchu v puse.

Proto u sebe mějte neustále nějakou láhev, kterou si na letišti vždy napustíme pitnou vodou.

piti-tekutin-v-letadle

 

Na závěr jen dodáme, že bezpečnost v letadle je společnou odpovědností všech cestujících. Na druhé straně, dodržování letištních pravidel a respektování prostoru ostatních je klíčem ke klidnému letu jak pro vás, tak pro ostatní.

A jak je to s jídlem na palubě letadla a co si (ne)vzít na palubu letadla?

 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.