Kytara, kočárek nebo snowboard do letadla aneb jak naložit s nadrozměrnými zavazadly

 kytara-kocarek-nebo-snowboard-do-letadla-aneb-jak-nalozit-s-nadrozmernymi-zavazadly

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo mít možnost vzít si na palubu letadla nějaké větší, až netypicky velké zavazadlo? A přesně tuto možnost máte. Harfa, basa, paddleboard, surf, dětský kočárek, slunečník, to vše si můžete do letadla vzít. Jaké to má ale podmínky?

U všech společností je to jinak, ale obecně je známo, že nadrozměrné zavazadlo může vážit maximálně 32 kg, 250 cm v součtu rozměrů a jeho délka nesmí přesáhnout 203 cm.

 

Hudební nástroje

Hudební nástroje, mezi které patří například kytara, housle a cello, se obvykle přepravují na samostatném sedadle v letadle. Proto je potřeba zakoupit hudebnímu nástroji vlastní sedadlo za standardní cenu letenky. Ačkoliv je to více nákladné, je to pro váš hudební nástroj mnohem bezpečnější než ho odkládat do podpalubí, kde by se mohl nástroj poškodit.

Harfa, kontrabas nebo bicí nemohou být přepraveny na palubě letadla díky svým rozměrům. Takto velké hudební nástroje musí být umístěny do podpalubí. Musí být uloženy v tvrdém pouzdru, na které je nutno nalepit nálepku ,,fragile“ neboli „křehké“. Velmi křehké hudební nástroje doporučujeme pečlivě ochránit proti rozbití pomocí např. bublinkové fólie.

hudebni-nastroje-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Sportovní vybavení

U přepravy sportovního vybavení letadlem buďte obezřetní. Ať už jde o surf, golfové náčiní, lyže, snowboard, kite, rybářské pruty, paddleboard nebo prázdné kyslíkové potápěčské bomby, dejte letecké společnosti předem vědět. Může se stát, že vám z kapacitních důvodu vaše sportovní vybavení nevezmou do letadla. Poplatek za přepravu se řídí ceníkem konkrétní letecké společnosti.

Co se týče kola do letadla, je to ještě trochu složitější. Kolo musí mít vyfouklé obě pneumatiky a odmontované pedály. Nejlepší a nejbezpečnější metodou zabalení je, když kolo rozmontujete a zabalíte po jednotlivých částech do ochranné fólie. Jinou jednodušší variantu je zabalení kola do speciálního vaku určeného speciálně na přepravu kol letadlem.

Na co nezapomenout:

  1. Sportovní vybavení si po příletu letadla pečlivě zkontrolujte.
  2. Pokud dojde k poškození, sportovní vybavení reklamujte ihned ještě na letišti.
  3. Na letiště se dostavte k check-in přepážce o něco dříve než za normálních okolností. K odbavení na speciální přepážce můžete potřebovat více času.
  4. Dáváte z ruky docela drahou věc, proto je kvalitní obal přímo nutností.

 sportovni-vybaveni-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Dětský kočárek

Ano, i dětský kočárek na palubě letadla může být, a to za určitých podmínek dokonce zdarma! Pokud je váš kočárek skládací a lehký, není problém si ho na palubu vzít, složit a následně uložit do prostoru nad hlavou. Důležité je však dodržet velikostní a hmotnostní požadavky konkrétní letecké společnosti viz níže. Pozor na to, že některé společnosti berou kočárek jako standardní kabinové zavazadlo.

Kočárek může i do podpalubí

Pokud se rozhodnete umístit kočárek do podpalubí, zabalte ho do kvalitního ochranného obalu nebo obalte speciální ochrannou fólií a odevzdejte před nástupem do letadla (dítě musíte odnést do letadla v náručí).

Jak celý proces odbavení kočárku probíhá?

Když už jste rozhodnuti, jestli kočárek vezmete s sebou do letadla nebo ho odbavíte a odevzdáte do podpalubí, můžete začít řešit další detaily.

  1. Pokud si necháváte kočárek odbavit a plánujete ho odevzdat před nástupem do letadla, nechte si ho při check-inu označit identifikačním štítkem.
  2. Bezpečností prohlídku můžete absolvovat skrz takzvaný „fast track“, díky čemuž se vyhnete frontám. Musíte však absolvovat prohlídku rentgenem nebo scannerem.
  3. Kočárek pečlivě zabalte a odevzdejte pracovníkovi letiště před nástupem do letadla. Při přechodu tunelem můžete nechat kočárek v prostoru těsně před vstupem do letadla.
  4. Po příletu můžete očekávat kočárek buď ihned po přistání nebo je možné, že některá společnost vám kočárek vydá až na přepážce pro nadrozměrná zavazadla.

kocarek-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

Jaké jsou maximální rozměry a hmotnost kočárku u vybraných leteckých společností?

U Ryanair máte zdarma až 2 položky pro dítě. Můžete si vzít například kočárek i autosedačku. Pro umístění kočárku do zavazadlového prostoru letadla je maximální velikost 55 cm x 40 cm x 20 cm a maximální váha 10 kg. Do podpalubí může mít kočárek až 20 kg.

U Wizzair přepravíte kočárek taktéž zdarma. Ve většině případů ho však budete muset dát pouze do podpalubí. Připravte si tak kvalitní obal. Rozměry mohou být 149 x 119 x 171 cm a maximální hmotnost až 32 kg.

S leteckou společností Smartwings si můžete vzít kočárek na palubu letadla, pokud splňuje hmotnostní limit 8 kg a maximální rozměry 55 x 45 x 25 cm. Kočárek však přepravíte zdarma i v podpalubí, za podmínek, že nepřevýší 23 kg.

Easyjet umožňuje vzít si kočárek do letadla v případě, že nepřekračuje velikostní limit 56 x 45 x 25 cm. V opačném případě musí do podpalubí. V obou případech máte však přepravu kočárku zdarma.

Pokud cestujete s miminkem do 2 let nebo i starším častěji, přečtěte si náš článek Top 10 tipů na bezpečné cestování s miminkem letadlem.

TIP: Na letišti Praha si lze v příletových koridorech Terminálů 1 i 2 zdarma vypůjčit letištní kočárek, který můžete následně zanechat u výdeje zavazadel.

 

Slunečník

Obecně platí, že pokud slunečník nepřesahuje parametry (délka každé strany více než 150 cm a součet všech stran více než 250 cm), nezaplatíte za něj nic víc než cenu klasického zavazadla. V opačném případě zaplatíte za přepravu nadrozměrného zavazadla.

Cestovní (skládací) slunečníky je nejlepší zabalit do praktického pouzdra, díky čemuž hravě projdou kontrolou odbavených zavazadel.

sluncenik-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Teď, když už víte jak na nadrozměrná zavazadla, přečtěte si například článek S jakým jídlem se může do letadla? Hodně štěstí na vašich cestách.

 

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.