Vše o letištních salóncích a jak je využít zdarma

Vše-o-letištních-salóncích-a-jak-je-využít-zdarma

Zpříjemněte si čekání na let v letištním salónku zdarma. Místo s množstvím jídla, pohodlím a exkluzivními službami už není pouze pro nejbohatší. Ano, mluvíme o letištních salóncích – luxusních oázách klidu pro cestovatele.

1. Co najdete v letištním salónku

Letištní salónek je prostor vyhrazený na odpočinek, do kterého můžou získat vstup pouze cestující s určitým statusem nebo letenkou. Můžete si zde odpočinout, najíst se, napít, relaxovat nebo pracovat. A to buď při přestupu na letišti nebo před samotným prvním odletem.

Salónky jsou vybaveny:

 • pohodlnými sedačkami,
 • Wi-Fi připojením zdarma,
 • novinami a časopisy zdarma,
 • teplým i studeným občerstvením zdarma (liší se salonek od salonku),
 • někdy dokonce i sprchami či masážními službami. Vše samozřejmě zdarma,
 • v nejluxusnějších letištních salóncích naleznete i vířivku nebo pokoj se sprchou, televizí a postelí.

Jsou zkrátka ideálním místem, kde si můžete užít příjemné prostředí a zbavit se stresu spojeného s cestováním.

 

2. Kde salonky najít?

Letištní salónky se nacházejí na většině letištních terminálech po celém světě. Mnoho velkých leteckých společností provozuje vlastní salónky, které jsou přístupné jejich cestujícím s letenkami vyšší třídy. Existují však i další salónky, které jsou dostupné pro všechny cestující bez ohledu na leteckou společnost, se kterou letíte.

 

3. Kolik stojí letištní salónky?

Cena vstupu do letištního salónku se může lišit v závislosti na letecké společnosti, letišti a zvolených službách. Obecně platí, že pokud nemáte nárok na vstup zdarma (popisujeme v dalším sekci), můžete si vstup do salónku zaplatit. Ceny se pohybují od několika stovek korun až po tisíce korun za jednorázový vstup.

 

4. Jak se dostat do salónku?

Existuje několik způsobů, jak získat přístup do letištního salónku (placený nebo zdarma):

 • zakoupení plné ceny vstupu na místě,
 • zakoupení Business letenky nebo letenky do první třídy,
 • být členem věrnostního programu vybrané letecké společnosti,
 • být členem Partnerského programu LoungeKey nebo Priority Pass,
 • být členem Prémiového programu některé z bank nebo internetové banky Revolut.

 

5. Jak na vstup do salonku zdarma?

Možností, jak se dostat do letištního salonku zdarma je hned několik. Pojďme si je všechny projít.

A. Koupit si letenku první třídy

letenky-first-class-vip-letistni-salonkyPři zakoupení letenky do první třídy máte vstup do letištního salónku First Class i Business Class zdarma, resp. v ceně letenky. Navíc si můžete s sebou vzít i 1 osobu navíc. Pozor! V některých případech může letecká společnost omezit jednu návštěvu na 2, 3, 6 nebo 12 hodin.

 

 

 

B. Koupit si letenku Business Class

letenky-business-class-vip-salonkyPři zakoupení letenky Business Class máte vstup zdarma pouze do letištního salonku Business Class, ale další osobu vzít sebou zdarma nemůžete.

 

 

 

C. Být členem věrnostního programu vybrané letecké společnosti

csa-vernostni-program-vip-salonkyProgramy leteckých společností fungují na principu tzv. sbíraní leteckých mil. Čím víc s danou společností nebo její partnerskými společnostmi létáte, tím více mil nasbíráte. A za tyto nasbírané virtuální body můžete získat kromě bonusových letenek, vyšších limitů na přepravu zavazadel i vstupy do letištních salónků zdarma. Typickým příkladem je např. program letecké společnosti ČSA – OK Plus, který spadá pod jednu ze tří leteckých aliancí Sky Team.

 

 

D. Být členem Partnerského programu LoungeKey, DragonPass nebo Priority Pass

loungekey-vip-salonkyČlenem LoungeKey i Priority Pass se můžete stát nejjednodušeji přes svou banku. Většina českých bank s některou z těchto společností spolupracuje, díky čemuž zajišťuje svým klientům vstup do letištního salónků zdarma. Pár let zpátky české banky přešli k LoungeKey, a proto se u největších bank jako ČSOB, KB, Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank potkáte právě s prvně jmenovaným programem. V Priority Pass programu zůstali J&T Banka a Moneta Bank. Výjimkou je UniCredit Bank, která je věrná programu DragonPass, který funguje prakticky na stejném principu.

 

E. Být členem Prémiového programu banky a držitelem prémiové karty

csob-premium-vip-salonkySem patří držitelé karet Mastercard Platinum, Mastercard World Elite, Mastercard World a Gold. Dále sem patří také klienti Erste Premier České spořitelny a ČSOB Premium.

 • ČSOB prémioví klienti: klienti ČSOB mají při splnění určitých podmínek prémiový účet zdarma. V rámci výhod mají zdarma kromě jiného i vstup do letištních salonku LoungeKey, kterých je po celém světě až 1 100. Celkově 4x ročně zdarma.
 • Česká spořitelna prémioví klienti: podobně na tom jsou i členové Erste Premier v České spořitelně. Také mají vstup zdarma do letištního salónku pod označením LoungeKey. Celkově až 6x ročně a následně za 50 % ceny.
 • Mastercard: držitelé bankovních karet Mastercard Platinum a Mastercard World Elite mají vstup zdarma do letištních salónků Mastercard Lounge na pražském letišti, Mastercard Caproni Lounge v Bratislavě a Jet Lounge spolu se Sky Lounge ve Vídni. Jejich doprovod má vstup za 450 Kč. Naproti tomu držitelé karet Mastercard World a Gold mají vstup do těchto salónku zpoplatněn sumou 860 Kč.

 

F. Být držitelem karty Revolut Premium nebo Metal

revolut-vip-salonkyPokud využíváte kartu Revolut a chcete mít vstup do letištních salónků zdarma, upgradujte si kartu na účet Premium nebo Metal. Karta Premium vás aktuálně vyjde na 174,99 Kč měsíčně, zatímco karta Metal na 299,99 Kč za měsíc. S touto kartou se dostanete do letištních salónků s označením LoungeKey.

 

 

 

Letištní salónky nejlépe dostupné pro nás

Asi nejsme jediní, kteří se snaží najít ty nejvýhodnější a nejlevnější letenky na trhu. Proto se nám občas stane, že odlétáme z Vídně, Berlína nebo Budapeště. A jak to na jednotlivých letištích vypadá?

 

Letištní salónek Praha

Na letišti Václava Havla v Praze jsou aktuálně 3 letištní salónky – Mastercard Lounge na Terminálu 1, Erste Premier Lounge na Terminálu 2 a FastTrack lounge na terminálu 2, který lze však využít i při cestování z terminálu 1. Více o jednotlivých salóncích zde:

mastercard-praha-vip-letistni-salonek 

 

Letištní salónek Brno

 V Brně se nachází letištní salónek Business Lounge, do kterého vás vpustí v případě vlastnictví letenky v business třídě, ale také vpustí držitele Priority Pass, Lounge Key, Diners Club a Dragon Pass. Vstupenky do salónku lze zakoupit za 790 Kč i na přepážce zákaznického centra.

brno-vip-letistni-salonek

 

Letištní salónek Vídeň

Na letišti Vídeň narazíte hned na několik luxusních letištních salónků. Ceny v případě přímého zakoupení jsou i proto o něco vyšší. Na terminální 1 v druhé patře můžete využít služby salónku Vienna Lounge. Pokud už přejdete kontrolou a nacházíte se na terminálu 3, zavítejte do salónku SKY Lounge. Salónek JET Lounge můžou využít cestující v rámci Schengenského prostoru odlétající z gatů B nebo C. Dalšími letištními salónkami, které možná využijete, jsou také AIR Lounge nebo Austrian/Star Alliance Lounges.

viden-vip-letistni-salonek

 

Letištní salónek Berlín

Pokud budete procházet kolem gatu B17, nepřehlédnete letištní salónek BER Lounge Tegel. O něco luxusnější je BER Lounge Tempelhof. Svoje letištní salónky zde má samozřejmě i letecká společnost Lufthansa. Jak jinak pod označením Lufthansa Lounges.

berlin-vip-letistni-salonek

 

Letištní salónek Budapešť

V Budapešti na letišti můžete využít salónek i brzy ráno. Už od 4:30 je otevřen jeden ze 7 letištních salónku Skycourt Lounge. Podobné služby však naleznete i v Mastercard Lounge. Z těch luxusnějších můžete vybírat z 2A Platinum Lounge, 2B Platinum Lounge, Plaza Premium Lounge T2B nebo Plaza Premium Lounge. Samostatní kategorii tvoři VIP Lounge&Services.

Budapest-vip-letistni-salonek

 

Další otázky k letištním salónkům

 • Jak dlouho můžete být v letištním salonku?

V letištním salónku můžete většinou strávit tolik času, kolik chcete. Stačí dorazit před svým odletem klidně i 5 hodin předem. Zároveň doporučujeme orientovat se otevírací dobou daného letištního salónku. Ne každý salónek je otevřený stejně. Pozor! Může se stát, že letecká společnost vám při nákupu samostatného vstupu nebo vstupu spojeného s letenkou omezí jednorázový vstup na 2, 3, 6 nebo 12 hodin. Stejně tak mohou mít omezenou dobu trávenou v salónku i vybrané salónky. Tak například v salónku na letišti v Saudské Arábii nemůžete strávit více než 6 hodin.

 • Dá se salonek využít po příletu?

Prakticky ne. Pro vstup do letištního salónku je vyžadována letenka, kterou už po příletu nemáte aktivní. S výjimkou leteckých společností Virgin Australia nebo Qantas tak můžete navštívit salónek pouze před odletem nebo při přestupu na vybraném letišti.

 • Jak je to s doprovodem při vstupu zdarma?

Každý salónek a prémiový program to má jinak. U některých programů má vstup zdarma i doprovod, u jiných si musí doprovodní osoba vstup zaplatit částečně nebo musí uhradit plnou sumu.

 • Mají děti vstup do salónků zdarma?

Záleží na konkrétním letištním salónků, ale většina z nich má nastavené pravidlo vstupu zdarma pro děti do 3 let.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.