Co si (ne)mohu vzít do letadla? Co (ne)může obsahovat příruční zavazadlo?

co-si-nemohu-vzit-do-letadla-prirucni-zavazadlo-destnik-leky-kosmetika-jidlo-ziletka

Znáte to, letíte na další skvělou dovolenou, věci sbalené v kufru nebo příručním zavazadle a v tom si vzpomenete, jak vám jeden známý vykládal, že mu na letišti zabavili 200 mililitrovou voňavku. Díky tomu se začnete sami sebe ptát, Takže co vlastně může a nemůže do letadla?  

Na to se hned podíváme, ale nejdřív je potřeba vyjasnit si jednu věc. Co je to příruční (neboli kabinové) a odbavené zavazadlo?

Příruční zavazadlo si může vzít každý cestující bezplatně do letadla a má ho po celou dobu letu přístupné. Ale pozor, u různých leteckých společností jsou maximální rozměry a váha jiné! Je proto potřeba podívat se na jejich oficiální stránky a orientovat se podle toho.

Například u společnosti Ryanair jsou maximální rozměry bezplatného příručního zavazadla 40 × 20 × 25 cm a váha maximálně 10 kg. Může jít o kabelku, tašku na notebook ale také batoh. Za zavazadlo s max. rozměry 55 × 40 × 20 cm, které se musí vejít do přihrádky letadla nad hlavou si už připlatíte. Na druhou stranu u Smartwings jsou maximální rozměry příručního zavazadla zdarma 55 x 45 x 25 cm a váha do 8 kg.

co-si-nesmite-vzit-do-prirucniho-zavazadla

Odbavené zavazadlo je po dobu letu v zavazadlovém prostoru letadla, přičemž jsou to většinou nadměrné věci jako kufry, krabice, krosny, hudební nástroje atd. Cena za jedno takové zavazadlo sa u společnosti Ryanair pohybuje cca od  465 Kč, za 20 kg při online rezervaci. Ovšem dejte si pozor – poplatky se mění v období sezón a závisí i na délce trasy! U společnosti Smartwings v ekonomické třídě Economy lite cestující nemají v ceně zavazadlo, u Economy Plus a Flex je potom jedno zavazadlo do 23 kg a u Business Lite a Business mají cestující nárok na dvě zavazadla s maximální váhou 32 kg. Součet rozměrů stran smí být maximálně 250 cm, z toho jedna strana může být až 150 cm dlouhá.

Ale teď už k tomu, co si mohu a nemohu vzít do letadla! Začněme s příručním zavazadlem a na konci si nezapomeňte prohlédnout tabulku s věcmi, které si nemůžeme vzít ani do kabinového, ani do odbaveného zavazadla.

 

Příruční (palubní) zavazadlo

 

1. Jídlo a Nápoje

Jídlo, ať už máte na mysli rohlíky, ovoce nebo sušenky, je obecně v letadlech povoleno. Pokud je v něm ale tekutá složka, v tomto případě se jedná například o čokoládu nebo bonbóny, je zapotřebí umístit je do odbaveného zavazadla. V některých zemích platí samozřejmě jiná pravidla ohledně jídla, a proto se doporučujeme podívat na stránky ministerstva zahraničních věcí.

Nápoje je potřeba přepravovat v maximálním objemu 100 ml v průhledném obalu. Všechny tyto nádoby/lahve potom musí být v jedné průhledné tašce s maximálním objemem 1 l a velikostí 20x20 cm.

jidlo-a-piti-do-prirucniho-zavazadla

 

2.  Kosmetika

U tekuté kosmetiky – pasty, ústní vody, krémy na ruce, šampony je to stejné jako u nápojů. Je potřeba nakoupit je ve 100 ml balení, rozdělit do lahviček v přijatelném objemu anebo vložit do odbaveného zavazadla. Tam může být objem jedné tekutiny maximálně 1 litr. Cokoliv si následně zakoupíte v celní zóně (ať už je to pod 100 ml nebo nad), rozhodně vám to nikdo nezabaví.

Musíte si ovšem dávat pozor na hořlavou kosmetiku, jako například odlakovač na nehty a lak na vlasy, protože ty je do příručního zavazadla zakázané brát.

kosmetika-prirucni-zavazadla-do-100-ml

 

3. Ostré předměty, zbraně

Jak všichni asi víme, zbraně si do letadla vzít nemůžete. Proto nad touto možností raději ani nepřemýšlejte.

Nesmíte si též přibalit nůžky (jen pokud nemají délku hrany do 10 cm, jinak je to povoleno), pletací jehlice, manikúru, žiletku nebo třeba injekční stříkačku. Co se týče nářadí, jako například kladivo, pila a další, ty jsou též v příručním zavazadle zakázané.

ostre-predmety-prirucni-zavazadlo

 

4. Elektronika

Do kabinového zavazadla si z elektronických věcí můžete vzít mobilní telefon, fotoaparát, notebook, lithiové baterie, kameru, hudební přehrávač, fén, žehličku na vlasy… Zároveň také powerbanku, která musí mít maximální kapacitu 100Wh. Elektrické cigarety jsou též povolené, ale při letu je jejich používání přísně zakázáno. Zakázané jsou potom například elektrické paralyzéry.

elektronika-prirucni-zavazadlo

 

5. Zvířata

Na palubu letadla zvířata nesmí, ale přepravují se ve speciálním prostoru v podpalubí. Více informací se dozvíte v článku o odbavených zavazadlech. Některé letecké společnosti však přepravu povolují. Proto se vždy informujte na stránkách konkrétní letecké společnosti, s kterou chcete letět.

 

6. Léky

Mít s sebou léky je na palubě povoleno, je ovšem lepší mít je v původním balení. Pokud by toho bylo více, je už potřeba předpis od lékaře na jméno cestujícího. Co se injekčních jehel týče, i u nich platí výjimka s předpisem od lékaře.

Kapky do očí a roztok na kontaktní čočky je, stejně jako tekutiny, potřeba převážet v lahvičkách do 100 ml, ačkoliv se též počítají jako zdravotní pomůcky.

leky-do-letadla-do-prirucniho-zavazadla

 

7. Sportovní vybavení a hudební nástroje

Do příručního zavazadla je zakázáno brát si například baseballovou pálku nebo vybavení k různým bojovým sportům – je to hlavně kvůli faktu, že by to mohlo někoho zranit. Obecně nedoporučujeme brát si jakékoliv sportovní vybavení nebo hudební nástroje do kabinového zavazadla. Ale pokud byste se o ně báli, nebo by se vám zdála cena přepravy příliš vysoká, existuje ještě jedna možnost. Některé aerolinky mají možnost zakoupit si sedadlo navíc, a právě na něm toto vybavení přepravovat.

hudebni-nastroje-prirucni-zavazadlo

 

8. Ostatní

Květiny by měly být v příručním zavazadle, nebo příruční zavazadlo tvořit. Běžné skládací deštníky jsou na palubě letadla povoleny. Pokud by byl deštník ovšem větší, je nutné, aby neměl ostrý hrot. Slunečníky nejsou povoleny.

zapalovac-destnik-do-prirucniho-zavazadla

Hořlaviny, jedy, nebo třeba výbušniny je přísně zakázané převážet (do této kategorie spadají i kempinkové hořáky a propanové láhve). Zapalovač a zápalky je možné převážet, a to v maximálním množství 1 kus na osobu.

 

Tímto vám přejeme příjemnou cestu a pokud vás zajímá, co si (ne)můžeme vzít do odbaveného zavazadla, rozhodně se podívejte i na článek „Co si (ne)mohu vzít do letadla? Co (ne)může obsahovat odbavené zavazadlo?

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.