Cestování s cestovkou nebo na vlastní pěst – výhody a nevýhody

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-2

Někteří cestovatelé preferují možnost svěřit se do rukou tradičních cestovek. Jiní zase naopak sebrali odvahu stát se sami plánovači vlastního dobrodružství. Jaké výhody a nevýhody přináší organizovaný zájezd s cestovní kanceláří v porovnání s cestováním na vlastní pěst?

 

Cestovní agentura ulehčí plánování

Agenti v cestovkách posoudí vaše očekávání a potřeby a nasměrují vás do nejlepších možných destinací. Pomohou vám s dovolenou od plánování až po realizaci, díky čemuž ušetří váš drahocenný čas a vy se tak vyhnete mnoha stresových situacím. Na počkání za vás zařídí všechno potřebné: letenky, dopravu, ubytování, stravu, případně lokálního delegáta dostupného po celou dobu vaší dovolené.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-3

Cestovní agentura vám navrhne itinerář, dopředu stanoví program a nabídne mnoho zvýhodněných a exkluzivních nabídek. Zbaví vás tak starostí s plánováním. Na druhé straně ale pravděpodobně přijdete o možnost navštívit místa, která nenajdete v průvodci.

 

Důvěra v cestovku je základ

Cestovní kanceláře jsou kontaktním místem, kam směřujete všechny své požadavky, ale i stížnosti. Při výběru agentury je proto ideální volit takovou, které můžete důvěřovat a snadno komunikovat. Dostupnost zákaznické podpory 24/7, ale také kvalitní personál je základ.

 

Jak vybrat kvalitní cestovní kancelář?

Promyšlený výběr té nejlepší cestovní kanceláře je nutností. Nikdo přeci nechce skončit „ztracený“ v cizí zemi. Pravděpodobnost, že narazíte na cestovku s nízkým standardem poskytovaného servisu ale můžete snížit na minimum. Stačí když se zaměříte na tři důležité faktory.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-5

O kvalitě cestovní kanceláře svědčí to, že je součástí široké a důvěryhodné platformy cestovních kanceláří, leteckých společností a hotelových sítí. Při výběru spolehlivé cestovky určitě zvažujte:

1. Zkušenosti jiných cestovatelů a recenze

Vybírejte agenturu s dobrou pověstí a dbejte na precizní ověření zkušeností cestovatelů. Hodně vám napoví zkušenosti, doporučení a reakce zákazníků.

2. Široká nabídka zájezdů a školený personál

Personál agentury by měl být dostatečně vzdělaný a informovaný o souvislostech v regionech, do kterých posílá své klienty. Měl by disponovat širokou nabídkou zájezdů do destinací, které zvažujete a zároveň by měl rozumět i vašim požadavkům. Stejně tak by měl znát nejnovější trendy v cestování a v cílové destinaci mít kontakty na lokání lidi.

3. Jednoduchá rezervace a žádné skryté náklady

Důležitý je i transparentní přístup ze strany cestovky. Cestovatelé mají nárok na seznámení se s právy a povinnostmi klienta vůči agentuře i na jednoduchý a efektivní proces rezervace bez dalších skrytých poplatků. Před podpisem smlouvy si proto raději pořádně prostudujte všechny smluvní poplatky.

 

Cestování na vlastní pěst

Nezávislé cestování znamená, že odpovědnost za všechny procesy uvedené v odstavcích výše zůstává jen a jen na vás. Přináší to s sebou větší pružnost, svobodu, pochopení kulturních odlišností, k čemu patří i určitá dávka odvahy, vědomostí a organizačních schopností.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-4

Na druhou stranu, plánování zahraničních cest  nikdy nebylo jednodušší. V současné době je možné zarezervovat celou cestu pouze pomocí aplikací v mobilu a díky mezinárodním vyhledávačům jako jsou booking.com, tripadvisor.com či skyscanner.com si dokážete najít ubytování, dopravu i zážitky vám přesně na míru za velmi výhodné ceny nebo dokonce i zdarma.

 

Co zvažovat při cestování na vlastní pěst?

Pakliže jste páni vlastního itineráře, může to být mnohdy velmi vyčerpávající. Zároveň se však stáváte flexibilní v prostoru i čase a hlavním limitujícím faktorem se stává většinou pouze váš rozpočet. Při nezávislém cestování sami rozhodujete o tom, kdy vyrazíte na cesty, kde přespíte, co bude jíst a všeobecně, co chcete vidět a zažít.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-1

1. Bezpečnost na prvním místě

Kam by měla vést vaše první zahraniční cesta na vlastní pěst? Na začátek doporučíme navštívit ideálně kulturně podobné, ne příliš vzdálené destinace, ve kterých jsou místní obyvatelé zvyknutí na turisty. Pokud si nejste jistí bezpečnou situací ve vámi vysněné destinaci, určitě doporučíme zkontrolovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

2. Vlastní zodpovědnost

Jelikož za vás nenese zodpovědnost delegát ani společnost, neplatíte žádné poplatky spojené s těmito službami. To se často jeví jako levnější varianta. Avšak je třeba brát v potaz, že v případě neočekávaných událostí pro vás nebude přítomný žádný zástupce nebo průvodce, který vy vám pomohl problém vyřešit. Na všechno budete sami, případně s vašimi kamarády či rodinou.

3. Zkušenosti jiných cestovatelů

Už jste možná slyšeli o zájezdech, během kterých lidé navštívili několik míst za krátký čas. Podobné cesty jsou velmi intenzivní a výsledkem je, že cestovatelé navštíví desítky atrakcí, místo aby si užívali a vstřebávali dojmy a atmosféru. Nakonec mají mnoho fotek, ale málo zážitků. Zkuste si najít osoby, jejichž způsob cestování vám přirostl k srdci. Mohou vám dát cenné rady, inspirovat vás, ale hlavně nasměrovat k další zajímavé destinaci.

Vyrazit do neznáma bez cestovky může znít pro někoho trochu šíleně až děsivě. S dostatečných množstvím informací, pečlivě připraveným itinerářem, cestovním pojištěním, pozitivní a otevřenou myslí máte všechny předpoklady pro úspěšný a nezapomenutelný pobyt. My si to už jinak ani představit nedokážeme.

 

Máte raději dovolené bez cestovky nebo upřednostňujete komfortní plánování za pomoci cestovky? Všechno záleží na preferenci konkrétního stylu cestování a míry zodpovědnosti, kterou jste ochotni podstoupit. Podělte se s námi v komentářích, kterou možnost preferujete a proč?

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.