Top 10 jednodenních výletů v jižních Čechách

top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach

Zajímá vás, co vše se dá stihnout za jeden den v jižních Čechách? Dali jsme dohromady 10 rozmanitých výletů, které vás zavedou na známé stezky, hrady nebo rozhledny, ale také na méně profláklá místa.

Ať už vyrazíte sami, v páru nebo jako celá rodina s dětmi, s našimi tipy bude plánování vaší cesty tou nejmenší starostí.

 

Výlet č. 1

Obludiště Dolní Pěna Hrad Landštejn Naučná cesta pohádkovým lesem Slavonice Rozhledna U Jakuba Ďáblova prdel

1.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-hrad-landstejn

Vyrazte se ztratit do největšího labyrintu ve střední Evropě do Obludiště Dolní Pěna. Obludiště, jenž ukrývá tři kilometry zákeřných uliček a zákoutí, je ideální zejména pro děti, ale i dospělí si zde užijí kopec zábavy.

Dále můžete pokračovat do národního parku Česká Kanada, které patří mezi oblíbené tipy na výlet v jižních Čechách. Můžete zde objevit hned několik zajímavých míst. Z Obludiště se sem dostanete autem pouze za 30 minut.

Největší dominantou České Kanady je hrad Landštejn. Hrad je otevřen od poloviny května do konce října. Vstupné vás vyjde na 100 Kč (dospělí), resp. 70 Kč (děti).

Pokud plánujete výlet s dětmi vydejte se dál po naučné Pohádkové stezce lesem v Slavonicích nebo do středověké vesničky Pfaffenstein. Jinou variantou je návštěva Ďáblové prdele, která nenese tohle pojmenování náhodou????

A pakliže nebudete mít tolik času, abyste si udělali delší procházku, stavte se třeba jen na rozhledně U Jakuba, kde si za 50 Kč můžete Českou Kanadu prohlédnout z výšky 40,7 m.

 

Výlet č. 2

Terčino údolí rozhledna Hradišťský vrch u Kaplice rozhledna Slabošovka u Besednice zřícenina hradu Pořešín

2.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-tercino-udoli

Vydejte se po naučné stezce Terčina údolí dlouhé 7 km a poznejte místní historii. Stezka vede kolem umělého vodopádu nebo tvrze Cuknštejn.

Pokud se chcete nabažit výhledů, můžete si vybrat ze dvou rozhleden v okolí – rozhledna Hradišťský vrch u Kaplice nebo rozhledna Slabošovka u Besednice. Obě se nacházejí cca 40 minut autem od Terčina údolí.

Nebo se zastavte u zříceniny hradu Pořešín, jenž se nachází mezi dvěma zmíněnými rozhlednami.

 

Výlet č. 3

Vodní nádrž Lipno Bobová dráhaKrálovství LesaStezka Korunami stromů Hrad Rožmberk

top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-lipno-stezka-korunami-stromu

Tento výlet zvládnete možná i za den. Pokud však nechcete nikam spěchat, rezervujte si na něj klidně i prodloužený víkend. Záleží jen na vás.

Vodní nádrž Lipno se může pyšnit několika kempy, které patří mezi ty nejlepší v jižních Čechách. Můžete zde strávit prázdniny s dětmi nebo kamarády. Vydejte se například za dobrodružstvím na bobovou dráhu nebo do lanového centra. Obě atrakce se nacházejí jen pár minut od vodní nádrže Lipno.

Pokud se nebojíte výšek, můžete si ještě vyšlápnout 40metrovou rozhlednu Stezku korunami stromů. S dětmi se rozhodně vydejte do Království lesa, kde se zajisté pořádně vyřádí.

Den plný zábavy posléze můžete zakončit u známeho hradu Rožmberk, který se nachází pouhou půlhodinku autem od všech těchto dobrodružství.

 

Výlet č. 4

Lesopark Pintovka Chýnovský jeskyně zřícenina Kozí hrádek zámek Červená Lhota

4.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-zamek-cervena-lhota

Další výlet po jižních Čechách začněte třeba v Lesoparku Pintovka, jenž se nachází u Tábora. Po naučné lesnicko-přírodovědné stezce, která vám na svých 4 kilometrech poskytne třeba výhled na oplocený koutek s lesní zvěří. Parkem pak vedou ještě další tři stezky, takže jistě máte z čeho vybírat.

20 minut autem od lesoparku se nachází zřícenina Kozí hrádek, jenž je známý zejména díky Janu Husovi, kterému původně hrad sloužil jako útočiště.

Od Kozího hrádku se za dalších 10 minut jízdy dostanete do Chýnovské jeskyně. Ta byla objevena v druhé polovině 19. století a doteď jsou v ní zachovalá původní kamenná schodiště. Jeskyně je známá zejména barevností svých stěn a stropů.

Svůj pestrý den můžete zakončit v zámku Červená Lhota, kde si za 160 Kč prohlídnete interiéry prvního patra zámku. Tak schválně, napište nám do komentáře, jestli patří zámek Červená Lhoty do top 5 vašeho řebříčku zámků v jižních Čechách.

 

Výlet č. 5

Zámek Hluboká nad Vltavou České Budějovice

5. top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-zamek-hluboka

Milovníci piva jistě ocení výlet do Českých Budějovic, kde si tento lahodný mok mohou dopřát třeba na konci populární prohlídky pivovaru. V Českých Budějovicích je však toho k vidění nepochybně mnohem více a vy rozhodně návštěvou tohoto města neprohloupíte.

Pakliže se vydáte do kulturní metropole jižních Čech, rozhodně nesmíte vynechat jeden z nejkrásnějších zámků v České republice. Ano, nemluvíme o ničem jiném, než o zámku Hluboká nad Vltavou. Zámek se nachází necelých 20 minut autem od Českých Budějovic a kromě prohlídky zámku si můžete užít i naučnou stezku po zámeckém parku.

 

Výlet č. 6

Český Krumlov Rozhledna Kleťzřícenina hradu Dívčí Kámen Holašovice a jihočeský Stonehenge

top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach

Samotné město Český Krumlov je ideální na jednodenní výlet po jižních Čechách, kde kromě návštěvy dominantního hradu můžete brouzdat historickými uličkami a užívat si pohled na zachovalé domečky tohoto turistického centra jižních Čech.

Pakliže jste již výlet do Českého Krumlova podnikli, vydejte se třeba na 18 metrů vysokou rozhlednu Kleť, kterou najdete na nejvyšší hoře Kleť v Blanském lese.

O něco blíže k Českému Krumlovu se také nachází zřícenina hradu Dívčí kámen, kam se dostanete po celý rok za 70 Kč.

Zajímavým, ne tak navštěvovaným místem jižních Čech, je Holašovický kruh, zvaný také Holašovické Stonehenge. Nachází se u vesnice Holašovice, které byly v roce 1998 zapsány na seznam památek UNESCO.

 

Výlet č. 7

Zámek Bechyně  ⇒ zřícenina hradu Dobronice u Bechyně Stádlecký řetězový most Naučná stezka Nadějkovsko

7.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-stadlecky-retezovy-most

Dalším typem na výlet po jižních Čechách jsou místa kombinující kulturní zážitek s procházkou po přírodě. Začít můžete například u zámku Bechyně a pokračovat ke zřícenině hradu Dobronice u Bechyně, jenž se nachází pouze 6 km od města Bechyně.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Pokud vyhledáváte instaphoto místa a máte rádi netradiční místa, projděte se ke Stádleckému řetězovému mostu. Je dlouhý neuvěřitelných 157 m a široký 6 m. Zajímavostí je, že je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Čechách.

Krásnou 13kilometrovou procházku si lze udělat po naučné stezce Nadějkovsko, kde poznáte historii okolí a dokonce potkáte i Ducha Lesa (vy ho můžete spatřit v podobě starého stromu).

 

Výlet č. 8

Zámek Orlík  Orlická přehrada   hrad Zvíkov   Zámek Blatná

8.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-zamek-blatna

Užijte si den plný návštěv hradů a zámků a vydejte se po stopách našich předků. My jsme pro tento výlet vybrali tři jihočeské památky, které se od sebe nacházejí ani ne půlhodinky autem.

Jedním ze tří vybraných je zámek Orlík, jenž se nachází na břehu Orlické přehrady. V zámku můžete absolvovat prohlídkový okruh za 150 Kč nebo vystoupat na výhled do hlavní věže.

Hradem, který rozhodně nemůžeme nezmínit, je hrad Zvíkov. Historie tohoto hradu sahá do 13. století. Zajímavostí hradu je, že každou zimu ve sklepeních přezimovávají netopýři.

A pokud máte rádi adrenalin, vydejte se na most Zvíkov, kde si můžete skočit bungee jumping.

Posledním zámkem jižních Čech, který zmíníme je zámek Blatná. S návštěvou zámku určitě spojte i procházku po zámeckém parku. Můžete zde potkat stáda daňků nebo pávy. Vstupné stojí pouze 25 Kč.

 

Výlet č. 9

Pohádková kovárna Krokodýlí ZOO Středověká krčma v Písku

top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach---krokodyli-zoo

Zpestřete dětem víkendový den a pobavte i sebe. Sázkou na jistotu bude pohádkové muzeum v podobě Pohádkové kovárny v Selibově. Dopřejte dětem pohádkový den – bludiště, oslíky, kovárny a mnoho dalšího. Z toho všeho budou vaše děti nadšené.

A pokud ani toto nebude vašim dětem stačit, vydejte se do krokodýlí ZOO v Protivíně. Obě místa jsou pouhých osm minut autem od sebe.

Svůj den můžete zakončit na večeři ve středověké krčmě v Písku, kde si můžete užít bohatý program a neobvyklý slovník.

 

Výlet č. 10

Zřícenina hradu Helbenburk u Bavorova Zámek Kratochvíle Sudslavická jeskyně Strakonice Prachatice

10.-top-10-jednodennich-vyletu-v-jiznich-cechach-Zámek-Kratochvíle

Posledním typem našeho výběru jednodenních výletů po jižních Čechách je opět směska kultury, přírody a města.

Den začněte třeba u zříceniny hradu Helfenburk u Bavorova. Zde si dejte pozor, abyste náhodou nezamířili do Helfenburku u Úštěku, který se nachází kousek od Ústí and Labem. Zřícenina Helfenburk patří svou rozlohou mezi největší zříceny v České republice. U této zříceniny je po dohodě možnost přenocování pod vlastním přístřeškem.

Poté zamiřte k zámku Kratochvíle, který byl vybudován jako lovecký letohrádek po vzoru severoitalských renesančních vil.

Nakonec můžete načerpat síly v přírodě, konkrétně v Sudslavické jeskyni. Jeskyně je 15 metrů dlouhá, 5 metrů široká a 4 metry vysoká. Původně byla jeskyně mnohem rozsáhlejší, ale část zanikla při odstřelení skály při stavbě železniční trati.

A pokud budete mít chuť spíše na objevování architektury měst, navštivte třeba Strakonice nebo Prachatice.

 

 

Věříme, že si z našich tipů na výlet po jižních Čechách vyberete a užijete si nádherné dny při výletování. Ať už si vyberete z našeho seznamu nebo si své výlety nakombinujete po svém, dejte nám vědět do komentářů, co vše se podařilo během jednoho dne navštívit vám ????

 

A pokud plánujete cestu i mimo jižní Čechy, možná si vyberete z našich 21 osvědčených tipů na výlet po celé ČR.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

  

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.