Jak neprohloupit při půjčení auta v zahraničí

jak-neprohloupit-pri-pujceni-auta-v-zahranici

Pokud chcete vyrazit na dovolenou na vlastní pěst a zároveň být pánem svého času, půjčení auta je tou nejlepší volbou. Častokrát to však může být při plánování i to nejtěžší. Kde a jaké auto si půjčit, jaké zvolit pojištění?

Z vlastních zkušeností můžeme říct, že nejideálnější scénář začíná naplánováním samotné dovolené. Když už víte, co vše na svých cestách navštívíte, velice jednoduše doplánujete samotné půjčení auta. K efektivnějšímu naplánováni dovolené vám pomůže článek Efektivně naplánovaná dovolená za jeden večer.

 

Jak vybrat auto?

jak-vybrat-autoPro začátek se stačí zamyslet, kolik osob potřebujete do auta nacpat a v jakém terénu se budete pohybovat. Pokud jedete v zimě nebo do míst s kopcovitým terénem, je určitě lepší variantou silnější SUV s pohonem 4x4. Pokud však plánujete vyjet v létě do jedné z evropských zemí, můžete koukat pouze na spotřebu a případnou cenu připojištění.

 

Kde tedy (ne)půjčovat?

Když už teda víte, v jakých dnech auto využijete, můžete se pustit do výběru. Je potřeba počítat s tím, že podmínky i ceny půjčování aut jsou v každé zemi specifické. Zatímco v Tanzanii jsme využili lokální půjčovnu, v USA jsme zvolili dobře známe Alamo.

Asi každý už někdy hledal auto na webové stránce Rentalcars.com. Známá společnost srovnávající cenové nabídky mnoha půjčoven někdy přidá i nějaký ten benefit. Tak například do Kalifornie se nám vyplatilo půjčovat přes tohoto zprostředkovatele, jelikož nabízel ke stejnému autu mnohem lepší pojištění a za nižší cenu.

 

Které společnosti ano, které ne

Už z recenzí vám bude jasné, kterým společnostem byste se měli vyhnout. My vám však hledáni trochu ulehčíme. Už jsme se párkrát spálili u společností Avis  a Auto Escape. Tak těmto se radši vyhněte. Sáhněte spíše po společnostech jako Alamo nebo Sixt.

 

Na co si dát pozor?

na-co-si-dat-pozorV první řadě čtěte, čtěte a čtěte. Před tím, než kliknete na tlačítko "rezervovat", přečtěte si, za co platíte – kolik osob může řídit, jaké pojištění máte v ceně, kolik vás vyjde vrácení auta na jiném místě atd. Neočekávaný příplatek se vás může týkat i v případě rezervace GPS navigace, čidla na placené úseky dálnic a mnoho dalšího.

 

Řidič nad 25 let

Pokud vám není nad 21 let, v některých zemích dokonce více než 25 let, auto se vám může nehezky prodražit. Mnoho ze společností si totiž účtuje za mladšího, respektive staršího (nad 75 let) řidiče nemilé příplatky. Raději auto svěřte do rukou někomu z party, který splňuje věkovou hranici.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

Pojištění

pojisteni-autaTato položka vám může kolikrát cenu auta vyšvihnout i na dvojnásobek. Proto vybírejte s rozvahou. Předem si přečtěte, které pojištění dané auto obsahuje. Pozor! U většiny půjčoven není přední sklo a defekt pneumatiky součástí základního pojištění.

Za nás doporučujeme už žádné pojištění na místě nedokupovat. Častokrát se vás budou na místě snažit přesvědčit. Nedejte se! Pokud si půjčujete auto na cestách minimálně 2x do roka, vyplatí se vám roční pojištění, které si můžete zakoupit na www.icarhireinsurance.com.

Aktualizace: služba icarhireinsurance byla kvůli Brexitu znepřístupněna občanům ČR. Nově tak doporučujeme worldwideinsure.com, kde si můžete koupit evropskou i světovou verzi pojištění. Osobně vyzkoušeno.

 

Půjčení auta v USA

Letíte za oceán a nevíte, jak si poradit s půjčením auta v jednom ze států USA? Pravidla jsou zde malinko odlišné. Ať už se to týká výběru společnosti nebo samotného pojištění. My jsme půjčovali přes Alamo a byli jsme vážně spokojení. Pojistné krytí jsme měli hezké a navíc odbavení proběhlo během čtvrt hodiny.

Druhy pojištění v USA

 • SLP (Supplemental Liability Protection)
  Toto pojištění je skoro ve všech státech USA povinné a hradí škody na zdraví a majetku cizích osob, které jste sami způsobili. Pojištění SLP se vztahuje maximálně na dvě osoby
 • SLI (Supplemental Liability Insurance)
  Vyšší varianta SLP
 • CDW (Collision Damage Waiver)
  Toto havarijní pojištění pokrývá škody, které jsme způsobili na vámi zapůjčeném autě. Ve většině případů neobsahuje pojištění pneumatik, předního skla nebo podvozku
 • SCDW (Super Collision Damage Waiver)
  Slouží jako doplněk k CDW. Tedy pokrývá škody, které nastanou na pneumatikách, předním skle nebo podvozku
 • LDW (Loss Damage Waiver)
  Pokrývá škody, které jsou způsobeny vámi zaviněnou nehodou. Musíte počítat se spoluúčastní, která se může vyšplhat až do stovek dolarů

 

TIP 1: Pokud budete hledat ubytování ve městech, hledejte ty s parkováním. Ve většině městech se platí parkování na ulici, případně si budete muset najít parkovací dům. A to vás může vyjít dráž než samotné ubytování.

 

TIP 2: Před odjezdem z půjčovny nezapomeňte zkontrolovat všechny škrábance a jiné oděrky. Jednoduše řečeno auto si vyfoťte ze všech stran a každou maličkost raději nahlašte a nechte si zapsat. Nestane se tak, že byste museli zapaltit za něco, co jste nezpůsobli.

 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.