6 tipů, které vám ulehčí cestování po západním pobřeží USA

20190314_153408

NAVŠTÍVENÉ DESTINACE: Los Angeles – San Francisco – Yosemite park – Sequoia park – Death Valley – Las Vegas – Valley of Fire Park – Zion park – Bryce park – Escalante park + Reflection Canyon – Horshoes Bend – Grand Canyon – Santa Monica – Los Angeles

usa_mista_2

 

Kdybychom měli popsat celou naši cestu a všechny ty lapálie co se nám stali, tak bychom asi napsali knihu. Amerika nabízí nekonečně mnoho krásných přírodních úkazů, které by měl člověk alespoň jednou za svůj cestovatelský život vidět. My jsme stihli za 12 dní nejen 3 velkoměsta, ale hlavně nespočet nádherných národních parků.

Pokud jste rozhodnutí jet do Ameriky na západní pobřeží, určitě bude záležet, zda se tam vydáte v sezoně nebo mimo ni. Rozdíl je zejména ve finanční stránce. V sezoně se ceny mohou vyšplhat až na dvojnásobek. Pakliže však vyrazíte mimo sezónu, v období mezi říjnem a dubnem, budete mít vše maličko snazší a hlavně levnější. Ale i toto období má své úskalí. Můžete se zde potkat s množstvím uzavírek, které se týkají hlavně výše položených parků.

 

Proč tedy (ne)jezdit v sezóně anebo mimo sezónu

MIMO SEZONU V SEZONĚ
Nižší ceny ubytování Vyšší ceny ubytování
Nižší ceny pronájmu auta Vyšší ceny pronájmu auta
Méně lidí v národních parcích Přelidněná atraktivní místa
Možnost rezervovat atrakce i kratší čas předem Nutnost rezervovat památky měsíce předem
Některé cesty v parcích uzavřené Průjezd parky bez omezení
  Možnost spát pod stanem

 

Naše hlavní rada zní – vše si rezervujte s předstihem. A to opravdu velkým. Pokud už víte, kdy poletíte, ihned začněte plánovat, abyste si co nejdříve zabookovali ubytko nebo rezervovali auto. Po dovolené vám za to vaše peněženka poděkuje.

 

esta_web_ikonka1. ESTA

Dalším krokem po zakoupení letenky, je zařízení ESTA, tzv. žádost o povolení vstupu do USA. Dejte si pozor, abyste si ji zařizovali přes oficiální stránky, kde za vystavení zaplatíte 7 dolarů. Pokud si ESTA budete vyplňovat přes české zprostředkovatele, zaplatíte o mnoho stovek, až tisíců více.

 

 

2. Kontrola na letišti

Kontrola není tak hrozná, jak se může zdát. Pouze se musíte zastavit u přepážky, kde vyplníte pár údajů, dáte otisky a vyfotí si vás. Pak si ještě vyčkáte frontu, kde se vás pán na přepážce zeptá na nějaké otázky, opět dáte otisky prstů, vyfotíte se a jdete. Nakonec jen u poslední přepážky odevzdáte papír s razítkem a hurá do víru poznávání Ameriky.

 

narodni-parky-usa3. Vstupy do národních parků

Americké národní parky jsou asi hlavním důvodem, proč lidé do USA jezdí. My je můžeme jen vřele doporučit. Je jich tam nespočet a člověk se musí rozhodovat zejména podle svých časových možností. Co si ale určitě kupte, je America the Beautiful Annual Pass, který je platný 12 měsíců a stojí 80 dolarů. Všechny potřebné informace, včetně toho, kam všude kartička patří, naleznete na oficiálních stránkách.

 

4. Jak na ubytování v USA?

Pokud plánujete cestu do USA mimo sezonu, máte docela vysokou pravděpodobnost, že najdete ubytování za hezké peníze. Až na výjimku – San Francisco. V nejdražším městě Spojených států nejde mnohdy pod 1 500 Kč os/noc. Nám se zadařilo a našli jsme ubytování v centru města za 650 Kč os/noc. K našemu překvapení jsme většinu nejlevnějších ubytování rezervovali přes booking.com. Navíc jsme využili slevové kódy, díky kterým jsme ušetřili další drobné. Pokud i vy chcete ušetřit, mrkněte na náš článek s cestovatelskými typy pro rok 2019, kde najdete i postup, jak ušetřit na booking.com.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Jelikož naše okružní jízda západním pobřežím byla časově náročná, museli jsme hledat ubytování v blízkosti národních parků. Bydlení samozřejmě najdete i v samotných parcích, ale cenově se pohybuje takovéto bydlení mnohonásobně výš.

TIP 1: Hledejte ubytování s parkováním. Může se klidně stát, že za parkování ve městě utratíte stejnou částku, jako za samotné ubytování. Vzhledem k nízké ceně benzínu, je dokonce lepší najít si ubytování pár minut za městem.

 

pujceni-auta5. Jaké auto půjčovat a u které společnosti?

Bez auta se v USA, a v Kalifornii už vůbec, neobejdete. Před samotným rozhodnutím o výběru auta již musíte vědět, zda budete jezdit pouze po městech nebo i do národních parků.

V zimních měsících se totiž v některých parcích neobejdete bez auta 4x4. Někde to nedáte ani bez řetězů.

Pokud půjčujete auto na letišti v Los Angeles, dostanete se do vaší půjčovny shuttle busem. My jsme se rozhodli pro společnost Alamo a po první zkušenosti vůbec nelitujeme. Tak rychlé odbavení jsme asi zatím nikde nezažili. Automatické odbavení v automatu nám nezabralo ani čtvrt hodinky.

Na co si ještě u půjčování auta dávat pozor jsou doplňkové služby jako rezervace čidla na snímání placených dálničních úseků. Některé společnosti se vám budou snažit tyto doplňky vnutit, čímž se může celková suma nehezky navýšit. V Kalifornii a okolních státech je minimum placených úseků, a proto ve většině případů tento doplněk úplně zbytečný.

 

A co pojištění auta v USA?

Jako při každé dovolené je nutné u auta koukat na druh pojištění. Jednou z variant je pořídit si roční pojištění. U mnohých společností jsou pojištění, která jsou v USA povinná, již obsažena v ceně. Ovšem ne vždy. Proto pozorně čtěte podmínky dané společnosti. My jsme půjčovali díky výhodnější ceně přes Rentalcars a v tom čase nabízeli 3 další řidiče úplně zdarma.

Pokud si nevíte rady z pojištěním, mrněte na náš mrkněte na náš článek o půjčování aut v zahraničí, kde se dočtete i o tom, jak vyzrát na pojištění v USA. Na co však dávat mimořádný pozor je výška spoluúčasti u jednotlivých typů pojištění.

 

Jak na tankování a na kolik vyjde benzín?

Benzín vás vyjde v USA opravdu levně. Pokud si dáte práci s hledáním cen, bude to položka, na které se dá opravdu hodně ušetříte. V Google mapách si můžete najít aktuální cenu téměř každé benzínky.

Obecně platí, že za galon benzínu zaplatíte 2,3 – 4 dolary. Záleží, v jaké oblasti budete tankovat. Tak například ve Vegas nás vyšel benzín cca na 2,40 dolaru za galon (1 galon = 3,78 litru), zatím co v San Franciscu cca na 3,50 dolaru za galon.

TIP 2: Pokud budete platit hotově, než natankujete, musíte první zaplatit. U poklady řeknete číslo stojanu a zaplatíte předpokládanou útratu. Přeplatek vám po natankování vrátí zpět.

 

walmart6. Musíte pro jídlo pouze do fastfoodů?

Co se týká jídla v Americe, téměř každý si představí fast food na fast foodu. Ono to tak vlastně defacto je. Ale nemusíte se bát. Pokud jste zastáncem o něco zdravější stravy, najdete zde i mnoho cenově dostupných restaurací, které nenabízí fastfood. My jsme třeba v Americe zhubli :D

Pro nás byl nejlepší variantou potravinový řetězec Walmart. Levný a velký výběr potravin. Takové naše Tesco nebo Kaufland. Jediné mínus bylo, že tam některé z produktů prodávají v hóóódně velkých rodinných baleních. Pokud si chcete koupit něco pouze pro sebe, může to být náročnější. Jestli však pojedete ve skupině, nakupujte raději hromadně. Vyplatí se to ;)

TIP 3: Kalifornii můžete třeba navštívit typickou burgrárnu In&Out. Pokud jste spíše na něco zdravějšího, zavítejte do Sweet Green, plného zeleniny.

 

Snad jsme vám odpověděli na všechny důležité otázky. Pokud by vás před cestou ještě něco napadlo, neváhejte a napište nám. Rádi vám na všechny vaše dotazy odpovíme.

 

Už plýnujete dovolenou v západní části USA? Mrkněte na naše tipy, které národní parky navštívit.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.