13 tipů, jak najít levné letenky do Evropy i světa

13-tipu--jak-najit-levne-letenky-do-evropy-i-sveta

U většiny destinací je letenka tou nejdražší položkou rozpočtu na cestování. Nemusí tomu však být vždy. Do konkrétní destinace můžete najít letenku za tisíce korun, stejně tak i za několik stovek. A my vám poradíme, jak na to.

Ať už cestujete sami nebo ve skupince, nalezení té nejlepší nabídky může zabrat hodně času. I proto jsme vytvořili průvodce s tipy, který vám s hledáním výrazně pomůžou.

Zde je 13 tipů a triků na nalezení nejlevnějších letenek. Bez ohledu na kontinent, zemi a váš rozpočet.

 

1. Buďte flexibilní v datu odletu i příletu

My víme, říká se nám to lehce, když většina pracujících má omezený počet dnů dovolené. Ale ceny letenek se skutečně odvíjejí od výběru konkrétních dnů v roce. Logicky nejdražší letenky naleznete v termínech, kdy chtějí létat i všichni ostatní. To znamená přes víkendy či svátky.

Jednoduše řečeno, když budete chtít do Paříže, raději si vyberte jiný termín než Velikonoce. Výhodné nabídky na velikonoční pobyty naleznete také na Slovensku nebo v Česku. Paříž si užijete i například v lednu nebo únoru, kdy jsou i ceny ubytování mnohem nižší. Stejně tak to platí i o destinacích jako Barcelona nebo některé z italských měst, kde je příjemně i v zimních měsících.

Letecké společnosti nejsou hloupé. Dobře vědí, kdy se koná velký festival, sportovní událost, prázdniny nebo státní svátek.

 

2. Vyhněte se hlavní sezoně

S předchozím bodem úzce souvisí i ten další. Hlavní peaky sezony vám sice pravděpodobně přinesou krásnější počasí, ale na druhé straně mají i hodně negativ. Kromě davů turistů, vysokým cenám ubytování natrefíte i na dražší letenky.

A jak se tomu vyhnout? Zkrátka cestujte mimo hlavní sezónu a vybírejte letenky v pracovní týden, protože úterý až čtvrtek jsou letenky zpravidla nejlevnější.

Letenky po Evropě anebo letenky do USA jsou nejlevnější obvykle od ledna až do poloviny května. Dále pak od září do začátku prosince. Naopak nejdražší letenky jsou převážně během našeho léta.

 

3. Dvě letiště ve stejném městě nejsou totéž

Když se rozhodnete hledat ty nejlevnější letenky, častokrát máte ve finální destinaci na výběr z více možností. Tak například ceny na letiště Charleroi, nacházející se pouze pár kilometrů od Bruselu, je několikrát levnější než letiště v Bruselu (Zaventem). Za dopravu z letiště do města můžete totiž zaplatit i více, než vás stojí letenka z Prahy. Takže si raději připlaťte za letenku, abyste nezaplakali nad cenou na místě.

Podobnou situaci můžete zažít i při letu do Barcelony nebo Frankfurtu. Tak například Ryanair lítá z Pardubic na letiště Girona (GRO), které uvádí jako barcelonské. Za jízdu do Barcelony si ještě pár euro připlatíte. Nebo pokud plánujete odlet z Frankfurtu, takové letiště Frankfurt Hahn Airport (HHN) je vzdálené od samotného Frankfurtu více než hodinu. Nejjednodušší je sledovat zkratky letišť, které uvádějí letecké společnosti už při rezervaci.

 

4. Cestujte v nejlevnější dny v roce

Ptáte se, jaké jsou nejlevnější dny na cestování? Obecně platí, že nejlevnější letenky koupíte v odletové dny úterý, středa a sobota. Naopak, pátek a neděle patří zase mezi dny nejdražší. To stejné platí o svátcích a dnech, kdy se v dané destinaci koná nějaká událost. Těmto dnem se raději vyhněte.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

5. Pamatujte, že ceny letenek se v jednotlivých srovnávačích liší

Pokud chcete najít tu nejlepší cenovou nabídku, prohledejte více webů. Mnoho hlavních srovnávačů letenek totiž nezahrnuje do svých seznamů nízkonákladové letecké společnosti, protože tyto společnosti nechtějí platit rezervační provize. Jiné stránky zase vycházejí pouze z cen získaných přímo od leteckých společností.

Stručně řečeno, ne všechny webové stránky pro vyhledávaní letů jsou stejné. Každá má své výhody a nevýhody. Zkuste si raději výsledky vyhledávání u jednotlivých vyhledávačích srovnat.

Pro nás jsou nejlepšími srovnávači tyto stránky:

 • momondo.cz
 • skyscanner.cz
 • azair.cz
 • z jiné dimenze je také flightor.com

Podrobnější popis námi využívaných srovnávačů letenek jsme vás sepsali v samostatném článku.

 

6. Létejte s nízkonákladovými společnostmi

Není žádným tajemstvím, že létání s nízkonákladovými společnostmi je tou nejlevnější variantou, jakou tady máme. V Evropě jsou dobře známými společnosti např. Ryanair, Easyjet, Volotea nebo WizzAir.

Znáte však ty interkontinentální? Nemůžeme nezmínit například leteckou společnost Scoot, která létá z Berlína například na Filipíny, do Singapuru nebo do Austrálie. Pokud chcete procestovat více zemí Asie, zabrouzdejte na stránky letecké společnosti Air Asia. Pohodlí a vyšší komfort však v letadlech těchto společností nehledejte. Ale povězme si pravdu, cestujeme kvůli poznávání rozmanitosti lidí a kultur v jednotlivých zemích. A pokud vyhledáváte vyšší komfort, zamiřte do business třídy.

 

7. Nemusíte vždy letět přímo (bez přestupu)

Ta nejkratší cesta nemusí byt vždy tou nejlepší a už vůbec ne cenově nejvýhodnější. Samozřejmě tohle šetření financí má i své ,,proti". Levné letenky zahrnující přestup vás budou stát sice méně peněz, ale s velkou pravděpodobnosti i více stráveného času v letadle a na letištích při přestupech.

 

8. Vyčkejte si na akční letenku

Ve většině případů sice čekání nedoporučujeme. Ale když plánujete letět za oceán a jste flexibilní v datu, doporučujeme na atraktivní ceny letenek počkat.

Na úvod je velice dobré nastavit si "hlídací psy" ve všech známých srovnávačích. Druhým šikovným pomocníkem je nastavení odebírání newsletterů, díky kterým se k vám nabídky dostanou mezi prvními. No a tím posledním je nastavení notifikací, či už na počítači nebo ve vašem mobilu na stránkách jako:

 

9. Kombinujte lety více leteckých společností

Cestou k levné letence může být také nelpění pouze na jedné letecké společnosti. Na stránkách leteckých společností najdete pouze nabídku letů provozovaných danou leteckou společností, případně jejich partnerských společností. Tudíž se tak vaše možnosti omezují pouze na vybrané lety.

Pokud však chcete na letence ušetřit, zkuste si rezervovat letenky ve více leteckých společnostech. Například, jestli budete chtít letět z Prahy do New Yorku, máte několik možností. Nakoupit přes Lufthansu letenky se zastávkami ve Frankfurtu a Montrealu, tam i zpátky. Několik stovek i tisíce korun vám však může ušetřit, pokud si cestu zpátky zarezervujete se společností Air Canada. Stejná situace může platit i v momentu, kdy si koupíte na každý přestup letenku u jiné letecké společnosti.

Jestli jsme vás teď trochu vystrašili, nemějte vůbec obavy. Vraťte se do bodu 6, všechny tyto kombinace pro nás hledají srovnávače letenek jako Momondo.cz, Kiwi.com, Skyscanner nebo Flightor.

 

10. Vyhledávejte letenky spíše pro jednu osobu

Pokud cestujete s přáteli nebo rodinou, nehledejte ani nenakupujte více letenek najednou. Ve většině případů (čestnou výjimkou je společnost Easyjet) vám při skupinové letence vyjde cena o stovky dráž, než kdybyste kupovali letenku pro jednu osobu. Častokrát se stává totiž to, že daná letecká společnost má například pouze 2 místa dostupné v nižší cenové relaci. Pokud si budete chtít koupit 4 místa, všechny tyto 4 místa vám tak letecká společnost nabídne za vyšší cenu (letecká společnost vám bude účtovat nejvyšší cenu letenky v dané cenové kategorii).

Abychom byli konkrétní. Jste například trojčlenná rodina a hledáte tři místa. Letecká společnost vám nabídne tři místa, které vám zobrazí za nejvyšší cenu letenky v dané kategorii na osobu. Pokud tedy sedadlo A je za 1000 Kč, sedadlo B za 1 500 Kč a sedadlo D za 2 000 Kč, každá z těchto letenek vás při skupinové rezervaci bude stát 2 000 Kč. Zaplatíte spolu 6 000 Kč. Pokud však rezervujete letenky zvlášť, zaplatíte spolu 4 500 Kč a ušetříte tak 1 500 Kč. Samozřejmě, že za cenu toho, že možná nebudete sedět spolu. Takový deal však už nezní úplně špatně, že jo?

 

11. Kontrolujte ceny letenek i v jiných měnách

Pokud je česká koruna na vrcholu, je lepší nakupovat letenky v cizí měně. Samozřejmě záleží na tom, jak velké kurzové rozdíly jsou mezi měnami v daný den. Platí, že byste měli kupovat letenky v měně, kde je aktuálně ekonomika v horším stavu a daná měna tak s nižší hodnotou. Tato situace často platí v momentě, když porovnáváte ceny letenek v dolarech nebo eurech.

Pokud například nakupujete let do Austrálie v amerických dolarech, můžete vás vyjít i o stovky dolarů dráž, než když nakoupíte stejnou ekonomickou třídu přes novozélandskou verzi stránky letecké společnosti.

TIP: Abyste se vyhnuli placení poplatků, používejte kartu bez transakčních poplatků. Respektive si ověřte poplatky a kurzy vaší banky, která vám vydala vaši platební kartu.

 

12. Bookujte letenky brzy, ale ne příliš

Obvykle doporučujeme rezervaci, pokud naleznete levnou letenku 1-3 měsíce předem pro vnitrostátní lety a 2-8 měsíců předem pro mezinárodní lety. Pokud plánujete dovolenou v létě, přidejte k těmto doporučením měsíc nebo dva. A pokud cestujete mimo sezónu, je pravděpodobné, že se levnější letenky budou objevovat i blíže k datu odjezdu.

Pozor i na to, že pokud si rezervujete letenku příliš brzy, můžete se připravit o akční letenky, které přichází několik měsíců před plánovaným odletem.

Specifickými jsou také velké svátky jako Vánoce, Velikonoce nebo Nový rok. Termín vašeho nákupu se nikdy nesnažte přiblížit k těmto termínům. Nakupujte letenky hned, jak zjistíte, že jste si termínem jisti.

 

13. Konejte rychle

Našli jste skvělou cenu letenek do vámi vysněné destinace. Jak dlouho vydrží? Odpověď nejde sice úplně zobecnit. Platí však nepsané pravidlo, čím dříve, tím lépe. Někdy to může trvat několik hodin nebo dní. U error letenek několik desítek minut, maximálně hodin.

Na koupi letenky se musíte i náležitě připravit:

 • Nastavte si dostatečně vysoké limity pro platbu kartou.
 • Zjistěte si, s kým pojedete.
 • Zjistěte si, ve který termín můžete/nemůžete vyrazit.
 • Zjistěte si počasí v daném období ve vámi předem vybrané destinaci.
 • Mějte u sobě informace o vašem pasu, občanském průkazu, stejně tak i údaje vašich spolucestujících.
 • Mějte dostatek finančních prostředků na účtu
 • Mějte pod palcem, že váš šéf vám v daný termín nepřekazí plány odjezdu.

 

Pakliže jste se dočetli až sem, máte plnohodnotný předpoklad k tomu, že už nejbližší nákup letenky vám ušetří tisíce korun. Pokud jsme vám alespoň zčásti pomohli, dejte nám vědět do komentářů, jakou nejlevnější letenku se vám doposud podařilo ukořistit.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.