Top 10 z Rigy aneb co určitě neminout

blackyheads-riga

Pobalstký trip bez návštěvy Rigy je jako koupelna bez kachliček. My jsme si vyhradili na hlavní město Lotyšska 24 hodin. Myslíte, že nám to stačilo?

Určitě nám to nestačilo na to, abychom si zvykli na teplotu kolem nuly. Proto všechny zamrznuté řeky nejsou na konci února žádným překvapením. I tak jsme však rádi, že jsme se vydali objevovat další kulturu právě v tomto období.

 

Jak to všechno začalo?

Z letiště jsme se do města dostali za 1,15 €, za necelou půl hodinku, a to autobusem číslo 22 nebo 322. Lístek si kupte na informacích na letišti. U řidiče by vás lístek stál 1,50 €.

Pokud chcete začít s objevováním hned z kraje centra, vystupte na zastávce 11. novembra krastmala. Během minutky se pak ocitnete u první historické budovy – House of the Blackheads.

 

Řebříček nejlepšího z nejlepších

Centrum Rigy je sice maličké, ale po denní procházce nás kromě nohou začalo bolet i za krkem :)

1. House of the Blackhead

První křeč jsme dostali už u zmíněného House of the Blackhead. Dům byl sice za 2. světové války zničen, ale na konci minulého století byl znovu opraven a dnes vypadá opravdu úžasně. V dnešní době se tam konají hlavně konference a různé společenské akce. Hned naproti stojí rižská radnice.

blackhead-riga-2

2. Tři bratři

Další z hlavních památek naleznete na ulici Mazā Pils, kde stojí seskupení tří domů zvaných Tři bratři. Dohromady tyto budovy slouží jako Lotyšské muzeum architektury. Nejvíce vás asi upoutá nejstarší z domů (úplně vpravo), zejména svojí křivostí.

tri-bratri-riga

3. Park Esplanāde a okolí

Jednou z nejdůležitějších historických dominant pro lotyšský národ je pomník svobody. Symbolizuje lotyšskou nezávislost a svobodu a tyčí se až do výšky 42 metrů. Nedaleko pomníku, který náleží parku Esplanāde nesmíte minou ani další zajímavé a historií dýchající místa. Jsou jimi lotyšská akademie umění, pravoslavná katedrála Riga Nativity of Christ Cathedral a lotyšské muzeum umění, kde můžete za 3 € spatřit přes 52 tisíc uměleckých děl.

pomnik-svobody-riga   akademie-umeni-riga

muzeum-umeni-riga

Pokud máte rádi chrámy a kostely, v Rize se jich nabažíte do sytosti. Jednou z takovýchto budov, je již zmíněná pravoslavná katedrála, která za dob komunismu sloužila jako planetárium. Dále se běžte podívat do chrámu sv. Petra, jenž musel být za svou existenci několikrát rekonstruován. Zároveň je nejvyšší budovou města.

pravoslavny-kostel-riga

4. Katedrální náměstí a okolí

Doporučit můžeme také hlavní římskokatolický chrám Rigy, a to katedrálu sv. Jakuba. Na Katedrálním náměstí lze navštívit největší pobaltskou katedrálu Rižský dóm, lotyšsky nazývanou Rīgas Doms. Aktuálně zde sídlí lotyšský arcibiskup.

evangelicka-katedrala-riga

 

5. Park Bastejkalna

Při procházce městem se běžte projít i do parku Bastejkalna. Nachází se tam kopec Bastion, kde se scházejí zejména mladí lidé na romantické večery.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

 

6. Rižský zámek

I hlavní město Lotyšska má svůj zámek, lotyšsky nazývaný Rīgas pils. Rižský zámek je od roku 1938 sídlem prezidenta republiky. Budova byla v roce 2013 zničena požárem.

rizsky-zamek-riga

 

7. Pohádkové hospůdky

Po celém městě můžete spatřit nádherné secesní budovy, zejména ve čtvrti Art Nouveau. Jinými krásnými úkazy jsou i malebné hospůdky, jež jsou navenek velmi stylově ozdobeny.

hospuda-riga

 

8. Čerstvé ovoce v Riga Central Market

Milujete čerstvé ovoce a zeleninu a jídlo obecně? Tak to stoprocentně zamiřte do Riga Central Market. Nachází se tam 5 obřích hangárů, kde si zakoupíte čerstvé potraviny. Okolo se nachází také venkovní trhy, na nichž si kromě ovoce a dalších potravin lze zakoupit i mnoho dalších věcí, hlavně s lotyšskými vzory a motivy.

riga-trhy-market

9. Lotyšské muzeum války

Jste fanoušci muzeí a válečné historie? Riga vám nabídne hned dvě možnosti, kam vyrazit. První z nich je Lotyšské muzeum války, které se rozkládá ve 4 patrech. Úžasné a zajímavé interaktivní zpracování válečných exponátů již od středověku. Abyste si muzeum v klidu prošli, určitě si rezervujte alespoň dvě hodinky.

 

10. Muzeum lotyšské okupace

V podobném stylu je laděné také Muzeum lotyšské okupace, které vás vtáhne do lotyšské historie. Konkrétně do období okupace Sověty, nacisty a posléze opět SSSR. Obě muzea jsou zdarma.

Muzeum okupace naleznete vedle budovy Black Heads. Momentálně (únor 2019) je ale kvůli opravám přesunuto na ulici Brīvības iela 61.*

* Na jaře tohoto roku by mělo být opět uvedeno do provozu na své původní adrese

 

TIP: Chcete se dobře a levně najíst? Zavítejte do XL Pelmeņi, kde si sami nandáte, na co máte chuť. Hlavní ingrediencí jsou pelmeně, těstové taštičky plněné různými druhy masa. K tomu si sami vyberete salát, případně si můžete dopřát i něco sladkého na zub.

 

VĚDĚLI, JSTE ŽE: Složení obyvatelstva Lotyšska není vůbec jednoznačné? K lotyšské národnosti se hlásí necelých 60 % obyvatel Lotyšska (údaje z roku 2017). Druhé největší procentuální zastoupení mají Rusové, a to téměř 28 %. Schválně, zda toto národností složení budete vnímat stejně intenzivně jako my. 

 

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.