Jak poznat řeckou kulturu Atén za jeden den

akropolis-divadlo-2

Přijde vám jeden den v centru Atén málo? Nám vůbec. Za jeden celý den jsme stihli navštívit ty nejhlavnější památky a k tomu si ještě užít atmosféru večerních Atén.

 

Cesta z letiště do města

Jelikož není čas ztrácet čas, svou pouť centrem Atén jsme začali na zastávce Syntagma. Stojí tam téměř každý autobus směrující z letiště. My jsme zvolili nejlevnější variantu, a to autobus číslo X95, který nás dostal na cílové místo už za necelou hodinu. Cenově nás vyšel pouze na 6 €.

O něco kratší cestu z letiště do centra Atén můžete absolvovat metrem, přičemž tato cesta vás bude stát 10 € na osobu. Pokud přijedete alespoň ve dvou, můžete využít koupi levnější varianty lístku pro dva (18 €). Cesta metrem M3 trvá asi 40 minut.

 

Pýcha Atén – Akropolis a okolí

Když už se ocitnete v centru Atén, co byste měli rozhodně navštívit a za žádnou cenu nevynechat? Stoprocentně Akropolis. Starověké řecké město s několika významnými dominantami, které je posazené na skále, bylo postaveno již v 5. stol. př. n. l. a je zařazeno i na seznamu UNESCO. Bez návštěvy tohoto místa jako byste ani v Aténách nebyli. Na vrcholku určitě nepřehlédnete mohutnou stavbu Panthenón nebo chrám bohyně Athén Niké, jež je historicky nejvýznamnější budovou hlavního města.

akropolis-antika

Asi nejhezčí výhled na Athénskou Akropolis můžete spatřit z protilehlého kopce Filopappou Hill. Vydejte se tam ihned po návštěvě Akropolis. Pěšky jste na vrcholu za čtvrt hodinky.

akropolis-vyhled

Do Akropolis, jako do spousty dalších památek, se platí vstupné. Nejvýhodnější je zakoupit si speciální balíček, jenž stojí 30 €, mimo sezónu zaplatíte polovinu. Sleva platí také pro studenty a seniory, a to po celý rok. Lístek má platnost pět dní a vy s ním můžete navštívit všechny tyto památky:

  • Acropolis (samostatně 20 €, mimo sezónu 10 €), 8:00–17:00
  • Hadrian´s library (samostatně 4 €, mimo sezónu 2 €), 8:30–15:30
  • Kerameikos (samostatně 8 €, mimo sezónu 4 €), 8:30–15:30
  • Olympieion (samostatně 6 €, mimo sezónu 3 €), 8:30–15:30 (chrám Dia Olympijského)
  • Roman Agora (samostatně 6 €, mimo sezónu 3 €), 8:30–15:30
  • Ancient Agora (samostatně 8 €, mimo sezónu 4 €), 8:30–15:30, v komplexu se také nachází The church of the Holy Apostles a Temple of Hephaestus
  • Lykeion (samostatně 4 €, mimo sezónu 2 €), 8:30–15:30

akropolis-divadlo

 

Co dalšího ve městě neminout?

Academy of Athens je další naprosto úžasnou budovou, kterou nesmíte vynechat. Vedle akademie se pak pyšní ještě národní aténská knihovna a univerzita. I kdybyste měli kolem těchto památek pouze projít, do této části města určitě zamiřte.

ateny-muzeum

 

ateny-akademie

Jemně odstrčený od centra je mramorový Panatheanaic Stadium, který se proslavil rokem 1894, kdy se zde konaly I. moderní letní olympijské hry. Vstupné na stadion činí 5 €. Pakliže se ale netoužíte procházet po tribunách, celý vnitřek stadionu spatříte i zpoza vyznačených zábran.

ateny-stadion

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Projít se zdarma můžete i po hřbitově Próto Nekrotafeío Athinón. Některé hrobky jsou opravdu majestátní. Naproti chrámu Dia Olympijského se nachází krásná budova Zappeio Hall, jež je v dnešní době využívána jako konferenční a výstavní centrum. Po celých Aténách můžete vidět malé roztomilé kamenné kostelíky, do kterých se určitě také běžte podívat.

ateny-kostolik

 

TIP: Pokud máte rádi ovoce, budete v Aténách jako v ráji. Podél cest se totiž nacházejí stromy s mandarinkami nebo citrony. My jsme v Aténách byli v únoru, a to byly teda pěkně kyselé :)

 

Tak co ještě váháte, zda navštívit hlavní město Řecka? Za nás jednoznačně palec nahoru.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.